Προς το περιεχόμενο

Everything Everywhere All At Once[2022]


Arkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
12 ώρες πριν, achileesxi είπε

Don't ask questions, just consume product and then get excited for the next product.

Αυτό το λένε για γνωστά franchises που βγάζουν ταινίες/σειρές συνέχεια για να γεμίζουν τα quotas τους από τις μεγάλες εταιρείες, όπου καταστρέφουν τους original χαρακτήρες, βάζουν αντιπαθητικούς νέους πρωταγωνιστές και αλλάζουν ιστορίες ανάλογα με το τι θέλουν να προωθήσουν.
Ναι, εκεί είναι "don't ask questions", όπως "γιατί αυτός ο χαρακτήρας που κάποτε ήταν έξυπνος, τώρα δεν ξέρει τι του γίνεται και τον σέρνουν εδώ κι εκεί χωρίς λόγο; Γιατί είναι τελείως διαφορετικό το σύμπαν και οι κανόνες του; Γιατί οι νέοι χαρακτήρες που είναι πιο ρηχοί και από λακούβα, προωθούνται τόσο και μετά αν πει κάποιος οτιδήποτε, τα μεγάλα κεφάλια των στούντιο πέφτουν σαν τα κοράκια και cancel όποιον είπε κάτι; Γιατί για να βρούμε νέους fans, πρέπει να διώξουμε τους παλιούς και ό,τι τους άρεσε μέχρι τώρα; Εδώ δεν ισχύει αυτό.

Μπορεί να μην σας αρέσει, μπορεί να το βρίσκετε μπούρδα, fair enough, μπορώ να καταλάβω γιατί δεν αρέσει και δεν θα προσπαθήσω να πείσω κάποιον για το αντίθετο, ούτε θα πω "δεν έπιασες το νόημα". Κι εγώ άλλου είδους ταινία περίμενα και όπως είπα, είναι "βαριά", αλλά δεν είναι ούτε νέο Star Wars, ούτε Star Trek, ούτε ταινία της Marvel, ούτε της DC, ούτε κάτι παρόμοιο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, vs_skg είπε

Αμήν. Ισχύει εξίσου για όσους τους άρεσε αυτή η μπαρούφα. ταινία. Τι, όχι;

Ναι ισχύει για όλους. Το ίδιο πράγμα στη διαμόρφωση του δικού σου μυαλού φαίνεται μπαρούφα, στη διαμόρφωση κάποιου άλλου μυαλού φαίνεται αριστούργημα, στη διαμόρφωση κάποιου άλλου μυαλού φαίνεται μέτριο κ.ο.κ.

Κοινώς, αντικειμενική πραγματικότητα δεν υπάρχει. Μπορεί να το χρησιμοποιούμε σαν έκφραση όταν θέλουμε να υποννοήσουμε την οπτική της μαζικής πλειοψηφίας αλλά στη πράξη δεν είναι η πραγματικότητα.

Όποιος θεωρει ότι η δική του οπτική είναι και η πραγματικότητα απλά βρίσκεται σε αυταπάτη. Όταν μάλιστα προσπαθεί να πείσει και τους άλλους γι αυτό τότε γίνεται από γελοίος μεχρι επικίνδυνος, ανάλογα τη δυναμική που διαθέτει.

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δύο μήνες τώρα που την είδα, αλλά μετά την ανακοίνωση των όσκαρ είδα ότι η ταινία διχάζει πολύ τον κόσμο. Δεν παρακολουθούσα τι γινόταν πριν. Εγώ θα συμφωνήσω πάντως με τον Arkin, πως πρόκειται για μια σκηνοθετική πανδαισία και είχα πολύ καιρό να δω κάτι αντίστοιχο, αλλά καταλαβαίνω και όσους λένε πως δεν τους άρεσε. Το σενάριο αν το δεις συνολικά, καθώς και το θέμα που θίγει δεν είναι κάτι καινούριο. Ο τρόπος όμως που το παρουσιάζει για μένα είναι αυτό που σε κρατάει και να αναρωτιέσαι για το που θα καταλήξει. Χρησιμοποιεί πολύ έξυπνα τον όρο του multiverse και ίσως αυτός είναι ο λόγος που μπερδεύει πολλούς.

Δεν θέλω να το αναλύσω περισσότερο, είμαι της άποψης πως ο καθένας επιλέγει να δει ό,τι του αρέσει. Για μένα είναι ίσως η καλύτερη ταινία που είδα το 2022. Το γεγονός πως είναι υποψήφιο για 11 όσκαρ το χρησιμοποιώ ως πείραγμα στους φίλους μου και δεν μου καίγεται μια αν θα τα πάρει και τα 11 ή 0. Αυτό που θέλω να επισημάνω πάντως είναι πως πολλές φορές αδικούμε ταινίες ή τις εκθειάζουμε, ανάλογα με το mood που είχαμε την ώρα που την βλέπαμε. Η συγκεκριμένη πιστεύω δεν θέλει παρέα ή να πετάς από χαρά επειδή κέρδισες το τζόκερ πχ... Έχω αλλάξει πολλές φορές άποψη για μια ταινία όταν πέρασε καιρός και την ξαναείδα ή όταν συνέβη κάτι στη ζωή μου που έθιγε η ταινία και είχα άλλη οπτική.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2023 στις 10:23 ΠΜ, Dantε είπε

Το Northman και αν ηταν σκουπιδι...

Το παρατησα στο μισαωρο. Αν καπνιζα χορταρια και εβγαινα γυμνος στα χιονια, καλυτερη εμπειρια ζωης θα ειχα.

Διαφωνώ εντελώς με την διάκριση σου φίλε μου αλλά να'σε καλά! Ελπίζω τουλάχιστον να είδες κάτι που σου άρεσε μετά. Σου λέω πάντως να του δώσεις καμία ευκαιρία κάποτε διότι είναι σίγουρα σχεδόν arthouse ταινία οπότε όχι κάτι που καταπίνεται εύκολα την πρώτη φορά. Για εμένα πάντως top 3 ταινία για την χρονιά που πέρασε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/2/2023 στις 11:06 ΠΜ, GhostRiderLSOV είπε

Αυτό το λένε για γνωστά franchises που βγάζουν ταινίες/σειρές συνέχεια για να γεμίζουν τα quotas τους από τις μεγάλες εταιρείες, όπου καταστρέφουν τους original χαρακτήρες, βάζουν αντιπαθητικούς νέους πρωταγωνιστές και αλλάζουν ιστορίες ανάλογα με το τι θέλουν να προωθήσουν.
Ναι, εκεί είναι "don't ask questions", όπως "γιατί αυτός ο χαρακτήρας που κάποτε ήταν έξυπνος, τώρα δεν ξέρει τι του γίνεται και τον σέρνουν εδώ κι εκεί χωρίς λόγο; Γιατί είναι τελείως διαφορετικό το σύμπαν και οι κανόνες του; Γιατί οι νέοι χαρακτήρες που είναι πιο ρηχοί και από λακούβα, προωθούνται τόσο και μετά αν πει κάποιος οτιδήποτε, τα μεγάλα κεφάλια των στούντιο πέφτουν σαν τα κοράκια και cancel όποιον είπε κάτι; Γιατί για να βρούμε νέους fans, πρέπει να διώξουμε τους παλιούς και ό,τι τους άρεσε μέχρι τώρα; Εδώ δεν ισχύει αυτό.

Μπορεί να μην σας αρέσει, μπορεί να το βρίσκετε μπούρδα, fair enough, μπορώ να καταλάβω γιατί δεν αρέσει και δεν θα προσπαθήσω να πείσω κάποιον για το αντίθετο, ούτε θα πω "δεν έπιασες το νόημα". Κι εγώ άλλου είδους ταινία περίμενα και όπως είπα, είναι "βαριά", αλλά δεν είναι ούτε νέο Star Wars, ούτε Star Trek, ούτε ταινία της Marvel, ούτε της DC, ούτε κάτι παρόμοιο.

Το ακούω, φίλε μου αλλά πιστεύω ότι κάθε ταινία πια στο Χόλιγουντ είναι κάτω από την ίδια ομπρέλα. Το ξέρω ότι για κάτι με σχέση Ντίσνεϊ το συναίσθημα αυτό ενισχύεται σε εύρη τρόπο αλλά νομίζω ότι κάτι παρόμοιο συμβαίνει στην σεζόν τον Όσκαρς και γενικά την κουλτούρα γύρω σε αυτές τις ταινίες. Είναι σνομπ, με αλλά λόγια.

Έχεις δίκιο σε γενικές γραμμές αλλά θα πω ότι ίσχυει για αυτήν την ταινία και παρα-ισχυει εδώ. Δεν είναι μια μικρού σκέλους ταινία από Ευρώπη η Ασία (αν και αυτές της πιπωνουν για τα καλά) που είναι θαρραλέα και πάει ενάντια το status-quo της όλης αυτής της κουλτούρας της οποίας αναφέρθηκα και αν συμβεί αυτό είναι μόνο για token κίνητρο και περισσότερο γιατι μαλακiζονται πάνω από το πόσο κουλτούριαρικοι είναι αυτή η σκατο-ελιτ.

Είναι μια ταινία μεσαίου μπάτζετ και προφανώς ένα ΤΡΕΛΟ push από τα μεντια παντού στο κόσμο και έχει δουλέψει (που είναι αναμενόμενο αν είναι στημένο από την αρχή) αφού όλοι τους είναι σε ένα εύρη δίκτυο με τις ίδιες απόψεις και έχουν μια γενική κατανόηση στο τη θα προωθήσουν και τι όχι.

Σε κάθε facet του Χόλιγουντ το βρίσκεις αυτό και υποτιμάς πόσο consumers είναι η film hipster κοινότητα και πόσο απελπιστικά κολλημένοι είναι στην ιδέα ότι είναι ανώτερη γι'αυτό αγοράζουν και παθαίνουν ψύχωση με κάθε νέα ταινία που γίνεται dark horse εντελώς "οργανικά" και όχι ότι προωθείται από τους string pullers του Χόλιγουντ γιατί τσεκαρει όλα τα σωστά κουτιά η είναι σχετικη στην επίκαιρη κλίμακα κάτι που σίγουρα μπορεί να περιγράψει το EEAAO, η ομιλία η discourse γύρω στην ταινία έχει γίνει μονόδρομη χωρίς χορό για αποχωρήσεις από το γενικό συναίσθημα στην ταινία.

Αυτό είναι τεράστιο red flag στο πόσο αξιά είναι μια ταινία και πόσο organic είναι η φήμη της και εγώ δεν έχω πρόβλημα με ποιον του άρεσε (σε όποια έννοια) αλλά ρωτώ αν μπορουν να βρουν λόγους που τους άρεσε χωρίς να υποκύπτοντας σε ρητορικές προσχεδιασμένες από την κατανάλωση απόψεων στην γενική σινεφίλ σφαίρα.

Εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια για την ποιότητα μιας ταινίας και επικείμενικα υπάρχει η έννοια ότι μου άρεσε σε προσωπικη άποψη (απόλαυση και tolerance για το συγκεκριμένο στιλ η περιεχόμενο κ.τ.λ.π) αλλά συνήθως οι περισσότεροι είναι πιο ασαφής απο αυτό γιατί αν κάτι δεν εκπληρώνει τα αντικειμενικά κριτήρια στο τι είναι μια καλή ταινία (που κάθε είδους ταινία είναι συνετό να ακολουθήσουν) που δεν είναι δύσκολο να διακρίνει κανείς τότε δεν υπάρχει πολύ χορός για έπαινος που δύσκολα δικαιολογείται σε μια πραγματική και όχι επικείμενη έννοια. 

Είναι επίσης κάτι άξιο παρατήρησης ότι πόλη μεγάλο ποσό της συζήτησης γύρω αυτής της ταινίας είναι για άσεμνους πολιτικούς σκοπούς σαν τη ράτσα τον χαρακτήρων, η σημασία αυτού του γεγονότος και τα λοιπά και το ΛΟΑΤΚΙ φάση με την κόρη αν δεν έφτανε αυτό για να δεχθούν προσοχή από την καθαρά διαστραμμενη Αμερικανική συνείδηση πλέον. 

Είναι χαζή ταινία, ανώριμη αλλά αυτο δεν έχει να πει τίποτα εφόσον τουλάχιστον στέκεται στα πόδια της αλλά αφού εκπληρώνει συγκεκριμένα σημεία συζήτησης και στάνταρτ και αφού τα τελευταία χρόνια η θέση των Ασιατών στην Αμερική έχει τεθεί σε διάφορες διακρίσεις (συμβάν βίας, μια από-το-πουθενα κύμα ρητορικής μίσους προς αυτούς αλλά στο γιατί όλο αυτό δεν μπορώ να πω) βρίσκει τέλειο σημείο για να καλοπιαθει από τα σχεδόν ρομποτικά Αμερικανικά μεντια με την καρκινοειδή P.C κουλτούρα που και αν ήταν ένα αριστούργημα θα δεχόταν προσοχή για όλους τους λάθους λόγους και από επέκταση τα παγκόσμια μεντια και τα δικά μας αφού πιστεύω να ξέρουμε πόσο σκλαβωμένοι είμαστε σε κάθε όψη της πραγματικότητας μας από την Αγγλοσφαιρα. 

Και αν ήταν αριστούργημα που δεν είναι θα δεχόταν την ίδια προσοχή που δέχεται για όλους τους λάθους λόγους. Η καρκινοειδή και τρελή πολιτική πλευρά των Η.Π.Α ανεξάρτητα του κόμματος έχει εισβάλει κάθε πλευρά της κοινωνίας τους και είναι λυπητερό.

Τέλος πάντων, θέλω να πω απλώς ότι ίσχυει η στημένη προώθηση προς consumers για αυτή την ταινία όσο για κάτι σαν μια Μάρβελ παπάρια σε στιλ Captain Strong-Woman and The Destruction of the Patriarchy in the Multiverse of Racism αλλά σε μια λίγο διαφορετική αλλά εξίσου διαβολική εκδοχή.

Σόρρυ για το μυθιστόρημα, πάντως. Χαχα. Μου άρεσαν η σκέψεις σου και της ακούω αλλά νομίζω ότι διαφωνώ με την διάκριση σου για αυτό το θέμα και έθεσα γιατί. Να'σε καλά!

TDLR: Είναι μέτρια ταινία που δέχεται το τρελό έπαινος γιατί βρίσκεται στην κατάλληλη κλίμακα πολιτικά στην Αμερική και σίγουρα από design, μάλιστα.

Επεξ/σία από achileesxi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα και εγώ. Δεν μου άρεσε. Προσπάθησα να δω σε δύο δόσεις. Δεν ξέρω τι άρεσε στον κόσμο πραγματικά. Η όλη φάση ήταν Dr strange με τα υπαρξιακά του καθενός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είδα τα πρώτα 45 λεπτά με την παρέα, μέχρι που κουραστήκαμε. Από άποψη σκηνοθεσίας μονταζ είναι το κάτι διαφορετικό που δεν βλέπεις συχνά. Ωστόσο το σενάριο δεν είναι το κάτι ιδιαίτερο. Δεν μπορώ να πω ότι είχα κάποιο δέσιμο με τους χαρακτήρες όλη αυτή την ώρα. Γιατί επίσης μιλάνε τόσο γρήγορα όταν εξηγούν πράγματα;

Δεν ξέρω αν αξίζει να την συνεχίσω μόνος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ένα live-action επεισόδιο Rick & Morty πήρε ότι Όσκαρ υπάρχει και δεν υπάρχει... ταφόπλακα, αν είχε μείνει και κανείς που ακόμα πίστευε ότι τα Όσκαρ σημαίνουν κάτι. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για γέλια και για κλάματα. 

Όσο και να συμπαθώ την Κέρτις που στα νιάτα της ήταν 😍 το ότι πήρε Oscar για αυτόν τον ρόλο απλά γελοίο. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά πήρε Oscar για μία σκηνή στο γραφείο, μία σκηνή με τα δάχτυλα λουκάνικα Φρανκφούρτης και ένα πεντάλεπτο που έδωσε ξύλο; 

Κατάντια 😒

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakinen είπε

Ειλικρινά πήρε Oscar για μία σκηνή στο γραφείο, μία σκηνή με τα δάχτυλα λουκάνικα Φρανκφούρτης και ένα πεντάλεπτο που έδωσε ξύλο; 

Κατάντια 😒

Εγώ πάντως θα της έδινα το Oscar για τον ανεπανάληπτο χώρο που μας πρόσφερε στα αγνά 90es. 

 

Spoiler

Σταξαμε

A04171-C3-FBE2-4-AC4-9070-55-F68748-C4-B

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...