Προς το περιεχόμενο

Everything Everywhere All At Once[2022]


Arkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, totalius είπε

Ουτε τα marvelodisney μου αρεσουν πλεον γιατι κυριως εχουν ανύπαρκτο σεναριο. Οπως ανύπαρκτο είχε κ το Everything.

Ολες οι υπόλοιπες υποψηφιότητες στηρίζονταν σε ενα σεναριο . Καλό κακό είχαν μια ιστορία να πούν . Εδω μιλάμε για το απόλυτο τίποτα . 

Για τις ερμηνείες οκ είναι υποκειμενικό. Δεν αντεχω τις υπερβολικές σε βαθμό υστερίας ερμηνείες των Ασιατών .Αλλος μπορεί να μην εχει θέμα με αυτό . Αλλά ταινία χωρίς σενάριο μου κανει εντύπωση πως αρέσει εστω σε ενα μικρό ποσοστό θεατών. 

Εντάξει, μην λέμε πράγματα που δεν ισχύουν. Να μην σου αρέσει το σενάριο ή ότι έχασες το ενδιαφέρον σου με αποτέλεσμα να μην την παρακολουθήσεις με προσοχή, το δέχομαι. Όχι όμως ότι δεν έχει σενάριο και να την συγκρίνουμε με τα marvel προϊόντα που κοροϊδεύουμε ότι γράφονται από ΑΙ.

Σιγουρα ο τρόπος που το παρουσιάζει είναι ασυνήθιστος και σε σημεία υπερβολικός ή παλαβός, αλλά μια χαρά μεταφέρει τα μηνύματα που θέλει. Ίσως κιόλας αυτή η παρουσίαση να είναι αυτό που την ξεχώρισε.

Επεξ/σία από mike299
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GhostRiderLSOV είπε

Συνεχίζει να είναι περίεργο να μπαίνει αυτό, όχι για ταινίες/franchises που βγαίνουν από γραμμή παραγωγής που θέλουν να έχουν και "συνοχή" μεταξύ τους (π.χ. Marvel, Disney Wars), αλλά για μια μεμονωμένη ταινία που σε αρκετό κόσμο δεν άρεσε, γιατί δεν ήταν ακριβώς το fast food της μάζας...

Δεν έχεις και άδικο, φίλε μου, αλλά θα πω αυτό: μην νομίζεις ότι ο σινεφίλ κλειστό κύκλος είναι πιο σκεπτόμενος από την αφελή, μη-σκεπτομενη μάζα που βλέπει αυτά τα franchise που βλέπεις. Θα πάω επίσης ότι σε ένα σημείο, τους περνάνε.

Δεν μπορείς, με τίποτα, να βγεις λίγο από το σκεπτόμενο το καθορισμένο από την κοινωνία σε κανένα ουσιαστικό τρόπο και απεχθάνομαι πόσο τα πολιτικά και γενικά μαλακίες που δεν πρέπει να αναμιγνύονται καν με συζήτηση σινεμά την κάνουν ανυπόφορη.  Είναι επίσης πάνω, κάτω το ίδιο επίπεδο consumer από ότι καταλαβαίνω, σε σύγκρουση με το πόσο μισούν το καπιταλισμό αλλά συμφωνούν με κάθε πράγμα και ιδεολογία που σπρώχνουν εταιρείες.

Δύο όψεις του ίδιου νομίσματος για μένα. To 'consume' το θεωρώ ένα stand-in για γενικά την τυφλή αφοσίωση που έχουν αυτά τα γκρουπ σε αψυχες εταιρίες που κάθε μαζική παραγωγή μπαίνει στην ίδια ομπρέλα. Μετά από εκείνα τα Όσκαρ δεν μπορώ να συμφωνήσω ότι είναι απλώς μια ταινίουλα και τίποτα μεγάλο, έβγαλε και ένα καλό κέρδος αν δεν είμαι λάθος και όταν είδα διαφήμιση στο ΣΤΑΡ για τα ποσά Όσκαρ μπορεί να πάρει και τελικά πήρε το επιβεβαιώσε ότι αυτή η ταινία δεν είναι μια μικρή ιντίε ταινία.

Επεξ/σία από achileesxi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, mike299 είπε

Σιγουρα ο τρόπος που το παρουσιάζει είναι ασυνήθιστος και σε σημεία υπερβολικός ή παλαβός, αλλά μια χαρά μεταφέρει τα μηνύματα που θέλει. Ίσως κιόλας αυτή η παρουσίαση να είναι αυτό που την ξεχώρισε.

Αυτό ακριβώς...τίποτε άλλο.

Spoiler

Αυτή τη φορά το εννοώ 🙂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, DeadOrganPlayer είπε

Βασικά δεν υπάρχει τελεία οπότε μιλάμε για μία πρόταση...150 λέξεων.

Πραγματικά δε βγάζει νόημα φίλε.

Μμμ, ναι. Εδώ στο δίνω. Παίρνω λίγο φόρα όταν γράφω αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο να το διαβάσεις όσο ισχυριζεις αλλά σημαντικότερα, όλο αυτό σε τι οφείλει?

Δεν σου άρεσε πως θέτω της απαντήσεις μου η δεν έχω ακούσει ποτέ που να βάλω τέλεια? Οκ, χαρά σου, παρακάτω. Άμα, δεν κολλάει με το θέμα.

Λίγο άχρηστο όλο αυτά αλλά τώρα δεν έχω να λέω, έφαγα το δόλωμα 😐 τέλος πάντων, δεν σπάω και το κεφάλι μου κιόλας δεν έχεις και άδικο αλλά απλά δεν ξέρω το όφελος.

Καμία σκέψη η απάντηση στο τί είπα σε εκείνες της λέξεις θα ήταν ωραιότερο.

Επεξ/σία από achileesxi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, achileesxi είπε

Μμμ, ναι. Εδώ στο δίνω. Παίρνω λίγο φορά όταν γράφω αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο να το διαβάσεις όσο ισχυρίζεις αλλά και πάλι, όλο αυτό σε τι οφείλει? Δεν σου άρεσε πως θέτω της απαντήσεις μου? Οκ, παρακάτω. Ανούσιο όλο αυτά αλλά έφαγα το δόλωμα, μπράβο. 😐 τέλος πάντων, καμία δική σου σκέψη για την ταινία έχεις η μπα?

Έχεις δίκιο, το έφαγες το δόλωμα 🙂. Απλά μου φάνηκε αστείο όταν διάβασα ένα τόσο μεγάλο κείμενο χωρίς συνοχή και είπα να κάνω χιούμορ. Τίποτα προσωπικό εννοείται, πάντα καλοπροαίρετα.

Τη σκεψη μου για τη ταινία την έχω γράψει στη πρώτη σελίδα του thread, διαφέρει αρκετά από τη δική σου αλλά κάθε οπτική είναι διαφορετική όπως προείπαμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, DeadOrganPlayer είπε

Έχεις δίκιο, το έφαγες το δόλωμα 🙂. Απλά μου φάνηκε αστείο όταν διάβασα ένα τόσο μεγάλο κείμενο χωρίς συνοχή και είπα να κάνω χιούμορ. Τίποτα προσωπικό εννοείται, πάντα καλοπροαίρετα.

Τη σκεψη μου για τη ταινία την έχω γράψει στη πρώτη σελίδα του thread, διαφέρει αρκετά από τη δική σου αλλά κάθε οπτική είναι διαφορετική όπως προείπαμε...

Ναι, έχεις δίκιο φαίνεται άσχημα λιγάκι οπότε θα το προσέχω σε μελλοντικά ποστ. Φτάει ότι φυσικά δεν μπορείς να διακρίνεις το καλοπροαίρετο από το αντίθετο μέσα από κείμενα στο διαδίκτυο.

Επίσης, το εκτιμώ και ότι είπες για οπτικές είναι αυτονόητο. Κάθε οπτική έχει το δικαίωμα στο να ζήσει και να μην καταπιέζεται. Φυσικά, η προσωπικές οπτικές και όχι οπτικές επηρεασμένες από εξωτερικά παράγοντα που δεν έχουν να κάνουν με την ταινία και είναι είτε πολύ ρηχές η τυφλές χωρίς χώρο για αναθεώρηση. Φυσικά, ούτε αυτές δεν πρέπει να καταπιέζονται αλλά πάντα προτιμώ μια αντικειμενική και δίκαια άποψη που έρχεται από την καρδιά. Αυτό νομίζω. Να'σε καλά.  

Επεξ/σία από achileesxi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, achileesxi είπε

Κάθε οπτική έχει το δικαίωμα στο να ζήσει και να μην καταπιέζεται.

Αυτό είναι ολο το ζουμί. Και θα συμπλήρωνα "και να μην προσπαθεί να επιβληθεί ή να αλλάξει τις άλλες οπτικές".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Συνεχίζει να είναι περίεργο να μπαίνει αυτό, όχι για ταινίες/franchises που βγαίνουν από γραμμή παραγωγής που θέλουν να έχουν και "συνοχή" μεταξύ τους (π.χ. Marvel, Disney Wars), αλλά για μια μεμονωμένη ταινία που σε αρκετό κόσμο δεν άρεσε, γιατί δεν ήταν ακριβώς το fast food της μάζας...

βασικά η ταινία είναι ο ορισμός της ταινίας που βγήκε από γραμμή παραγωγής και "εργαστήριο παραγωγής box office hit" να το πω έτσι. Ατελείωτο προφορικό exposition, κλισέ, minority representation, lgbtq+ representation, το καλό νικάει το κακό, pop culture reference. Δηλαδή πιο αποστειρωμένο oscar bait δεν έχει υπάρξει. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι από τις ταινίες που ενώ έχει μηνύματα τα οποία εύκολα τα πιάνει ένας άνθρωπος που έχει δει τον κόσμο και κάποιες ταινίες εκτός από τις σαχλαμάρες (Marvel etc), εξακολουθεί να μην μου αρέσει και οι νίκες στα Oscar (ειδικά των πρωταγωνιστών) στα όρια του αστείου.

Το ότι περνάει μία ταινία μηνύματα αυτομάτως δεν την κάνει καλή.

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vs_skg είπε

βασικά η ταινία είναι ο ορισμός της ταινίας που βγήκε από γραμμή παραγωγής και "εργαστήριο παραγωγής box office hit" να το πω έτσι. Ατελείωτο προφορικό exposition, κλισέ, minority representation, lgbtq+ representation, το καλό νικάει το κακό, pop culture reference. Δηλαδή πιο αποστειρωμένο oscar bait δεν έχει υπάρξει. 

Χρυσόστομος, πραγματικά.

Αυτό, ακριβώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vs_skg είπε

βασικά η ταινία είναι ο ορισμός της ταινίας που βγήκε από γραμμή παραγωγής και "εργαστήριο παραγωγής box office hit" να το πω έτσι. Ατελείωτο προφορικό exposition, κλισέ, minority representation, lgbtq+ representation, το καλό νικάει το κακό, pop culture reference. Δηλαδή πιο αποστειρωμένο oscar bait δεν έχει υπάρξει. 

Ασχέτως που πολλά απο αυτά που αναφέρεις υπάρχουν (σημεία των καιρών), δε νομίζω όταν γυρίζαν αυτή τη ταινία να περνούσε απο κανενός των συντελεστών το μυαλό οτι θα παει για οσκαρ. Δηλαδή δεν ήταν δόλωμα. Τώρα αν η ακαδημία τσίμπησε χωρίς να υπάρχει δόλωμα αυτό είναι άλλο θέμα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2023 στις 6:20 ΜΜ, totalius είπε

Φτιάξτε ταινίες χωρίς σενάριο κ με ερμηνείες της πλάκας κ σαρώσετε τα οσκαρ . 
Ελπιζω τουλάχιστον με το κράξιμο που τρώει από όλο το κόσμο να αποθαρρύνει οδούς θα ήθελαν να συνεχίσουν αυτό το αστείο . 

Αντιφάσεις... Λες να τους νοιάζει το κράξιμο ή τα Όσκαρ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τσιρκο τα Όσκαρ...επομενη χρονια θα βγει ταινια bollywood.ελπιζω να ψηφισαν ασιατικα μποτακια ....πρέπει να πιεστεις γ να βγαλεις(2.5 ωρες) την μλκ  αυτή και το χαζόχαρούμενο babylon  ...

Ο κοβιντ πηγε το σινεμά αρκετα χρόνια πίσω...

 

 

Επεξ/σία από kage
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kage είπε

 

Τσιρκο τα Όσκαρ...επομενη χρονια θα βγει ταινια bollywood.ελπιζω να ψηφισαν ασιατικα μποτακια ....πρέπει να πιεστεις γ να βγαλεις την μλκ  αυτή και το χαζόχαρούμενο babylon  ...

Ο κοβιντ έφερε το σινεμά αρκετα χρόνια πίσω .

Επειδη ανεφερες bollywood να πω οτι κατι Drishyam/Soorarai Pottru/Andhadhun βαζουν τα γυαλια ανετα σε οτι κυκλοφορει απο hollywood. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...