Προς το περιεχόμενο

γνώμη για καινούργια λάστιχα αυτοκινήτου


beetlebum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νούμερο ένα μισελιν pilot sport αλλά φεύγει η τιμή.

Δεύτερη επιλογή Bridgestone T005 που θα τα βρεις στα 450-460

Μετά πας σε hankook η Uniroyal rainsport που θα τα βρεις κάνα 40αρι φτηνότερα στην 4αδα.

 

Εγώ έβαλα hankook που άλλαξα πριν κάνα 8μηνο και είμαι ευχαριστημένος. Καλό λαστιχακι το κορεάτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχω αλλαξει πολλα λαστιχα στην ζωη μου αλλα τα τελευταια που εβαλα τα Bridgestone Turanza T005 205/45 R16 87W απλα ειναι απιστευτα.

απιστευτω κρατημα στις στροφες αμεσο φρεναρισμα και εχει σταματησει πλεον να δουλευει το abs καθε τοσο σε σχεση με τα οτι αλλο εχω βαλει.

τα εχω μονο 1 χρονο χωρις σημαδια φθορας και εχουν περιπου 450€ πλεον

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, johnfree είπε

εχω αλλαξει πολλα λαστιχα στην ζωη μου αλλα τα τελευταια που εβαλα τα Bridgestone Turanza T005 205/45 R16 87W απλα ειναι απιστευτα.

απιστευτω κρατημα στις στροφες αμεσο φρεναρισμα και εχει σταματησει πλεον να δουλευει το abs καθε τοσο σε σχεση με τα οτι αλλο εχω βαλει.

τα εχω μονο 1 χρονο χωρις σημαδια φθορας και εχουν περιπου 450€ πλεον

αυτα ειχα κ γω κ ηταν πολυ καλα..μετα εβαλα τα firestone τα οποια κ θα ξαναβαζα αλλα πλεον καταργηθηκε ο κωδικος κ για αυτο το ριξα στην αναζητηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, johnfree είπε

εχω αλλαξει πολλα λαστιχα στην ζωη μου αλλα τα τελευταια που εβαλα τα Bridgestone Turanza T005 205/45 R16 87W απλα ειναι απιστευτα.

απιστευτω κρατημα στις στροφες αμεσο φρεναρισμα και εχει σταματησει πλεον να δουλευει το abs καθε τοσο σε σχεση με τα οτι αλλο εχω βαλει.

τα εχω μονο 1 χρονο χωρις σημαδια φθορας και εχουν περιπου 450€ πλεον

Τι σχέση έχει το abs με τα λάστιχα?? 

Επεξ/σία από jimis_vts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimis_vts είπε

Τι σχέση έχει το abs με τα λάστιχα?? 

Έχει. Όταν πχ είναι φθαρμένα τα λάστιχα σου το ABS δουλεύει με το παραμικρό φρενάρισμα . Όταν έχεις καλό λάστιχο ακόμα και σε απότομο φρενάρισμα μπορεί να μην δουλέψει το ABS

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sakks80 είπε

Έχει. Όταν πχ είναι φθαρμένα τα λάστιχα σου το ABS δουλεύει με το παραμικρό φρενάρισμα . Όταν έχεις καλό λάστιχο ακόμα και σε απότομο φρενάρισμα μπορεί να μην δουλέψει το ABS

Άντε πάμε πάλι. Τι σχέση έχει το abs? Το abs δουλεύει όταν πατηθεί τέρμα το φρένο απότομα. Αν δεν έχεις λάστιχα απλά τσουλάει και δεν φρενάρει 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ABS επιτηρεί την ταχύτητα περιστροφής των τροχών κάθε στιγμή. Όταν πατηθεί το πεντάλ του φρένου (ελάχιστα ή πλήρως, δεν έχει σημασία) και υπάρχουν συνθήκες που θα μειώσουν στο όριο την ταχύτητα περιστροφής κάποιου τροχού, θα επέμβει.

Άρα το καλό λάστιχο θα προσφέρει μεγάλο περιθώριο μέχρι να έρθει αυτό το όριο, το λάστιχο της πλάκας το αντίθετο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά να δείς το οδόστρωμα στην περιοχή σου. Στα Γιάννενα που είμαι εγώ, οι δρόμοι δεν είναι και οι καλύτεροι. Στο twingo που είχα, το goodyear efficient grip και το dunlop blue response ηταν με διαφορά το καλύτερο λάστιχο που έχω χρησιμοποιήσει (175/65/14). Το goodyear σκληρό και θορυβώδες αλλά με καλό κράτημα σε βρεγμένο και στεγνό και καλή κατανάλωση. Το dunlop είχε τα πλεονεκτήματα του goodyear αλλά με σημαντικό λιγότερο θόρυβο. Στο Pulsar που έχω (195/60/16) είχα ecoconticontact και έβαλα ecocontact 6. Τα χρυσοπλήρωσα αλλά έχουν φοβερό κράτημα σε βροχή, σε στεγνό και καλή κατανάλωση. Θέλουν λίγη ώρα να ζεσταθούν μόνο και είναι μαλακά με αποτέλεσμα να θέλουν αλλαγή κάθε 40.000 χλμ περίπου (κάνω περίπου 10.000 χλμ το χρόνο). Απο εμένα θα έλεγα Dunlop, διότι πιστεύω πως είναι value for money. καλή τιμή και καλά χαρακτηριστικά. Σίγουρα το κορυφαίο είναι άλλο, αλλά το κόστος ανεβαίνει πολύ. 

Επεξ/σία από Agmourk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όσοι έχετε βάλει αυτά τα νέξεν, μέξεν, μπείξεν δείξεν κλπ μήπως είναι καλύτερα να περιμένετε να βγάλετε 3ετία 4ετία και μετά να τα προτείνετε ή όχι? 

Λογικό είναι αν τα λάστιχα είναι καινούρια να πιάνουν καλά. Ή να σας φαίνεται ότι πιάνουν καλά σε σχέση με τα προηγούμενα παλιά που φοράγατε και ήταν στο τέλος της ζωής τους.

Το θέμα είναι πως συμπεριφέρεται το ελαστικό αφού έχει μαζέψει κάμποσα χλμ στην πλάτη του.

Προσωπικά στο θέμα ελαστικών βάζω πάντα μόνο τις γνωστές μεγάλες μάρκες του χώρου και τόσα χρόνια δεν είχα ποτέ θέμα. Τώρα φοράω Dunlop τα οποία έχουν κλείσει σχεδόν 4ετία και παρολαυτά συμπεριφέρονται πάρα πολύ καλά ακόμα και σε βρεγμένο δρόμο. Βέβαια εγώ κάνω 6-7.000 χλμ τον χρόνο.

Προσωπική μου άποψη βέβαια τα παραπάνω και όχι θέσφατο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει pirelli ( σκληρή γόμα δεν μου άρεσε), Toyo proces αρκετά καλά έπιαναν γρήγορα θερμοκρασία αλλά πετούσαν καρουμπαλακια τα λάστιχα με το παραμικρό. Ευαίσθητα σε πεζοδρόμια . Michelin pilot sport 3 το καλύτερο λάστιχο που έβαλα ποτέ. 6 χρόνια το κράτησα με 65.000 χιλιόμετρα και είχε ακόμα τακούνι. Ο λαστιχας μου λέγε μην τα αλλάζεις έχουν ακόμα ένα χρόνο ζωής . Μετά έβαλα Uniroyal rainsport 3 .  Στην βροχή όντως δεν πιάνονται δεν έχουν σχέση με κανένα άλλο λάστιχο. Λες και πας σε στεγνό είναι. Και τώρα τελευταία αλλαγή θα έβαζα Uniroyal πάλι αλλά μου παν πολλα άτομα καλά λόγια για τα hankook και λέω ας τα βάλω να τα δοκιμάσω αφού μου λένε τα καλύτερα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την στιγμη που ξεκιναει να γλιστραει ενα λαστιχο μετα ανοιγει το abs.

ενα καλο ελαστικο δεν αρχιζει να γλιστραει με το παραμικρο πατημα και μειωνεται η αποσταση φρεναρισματος.

φυσικα αμα τσαρουχωσουμε τα φρενα εκει οτι λαστιχο και να εχεις θα ανοιξει το abs.

μιλαμε για να νορμαλ φρεναρισματα στα λαστιχα, οχι πανικου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2022 στις 9:50 ΜΜ, tigergreg είπε

Σωστα...παρε  2  τρακτερωτα   για  τα  χιονια   και  βαλτα  πισω   στο  φαμπια  και

ασε   τα  υπολοιπα  ως   εχουν....🤣

Ειναι  μακρυα  και  η  παρασκευη  γμτ....🤩

 

Φιλτατε Γρηγόρη δε μιλησα για τρακτερωτα χιονολαστιχα αλλα για αυτα που σκεφτεται να αγορασει ο TS και επειδη η Παρασκευη ειναι μακρυα όπως λες εχουμε χρονο να στο εξηγησω αυτο που εγραψα αν το επιθυμεις... Αν και με λιγο σερφαρισμα  σε σχετικες ερωτησεις  στις σελίδες των κατασκευαστων ελαστικων θα δεις οτι αυτο που εγραψα ειναι το συνιστόμενο απο αυτούς. Κατι ανάλογο με το SKIP και τους 29 κατασκευαστες πλυντηρίων της γενιας μας ενα πραγμα :D :D :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Συγνώμη ρε παιδιά αλλά είναι δυνατόν να προτείνετε σε κάποιον να βάλει κινεζικό ελαστικό χωρίς να το έχετε δοκιμάσει για χρόνια; είναι δυνατόν να μου λέτε ότι το nexxon Mexican Dixon είναι ίδιο με ένα Michelin ακόμα και για μία ήπια χρήση ενός μέσου οδηγού ενός μικρού αυτοκινήτου για μέσα στην πόλη; το ίδιο κράτημα και φρένο θα έχει ένα Michelin με Ένα κινέζικο ελαστικό; και Άντε πες το πρώτο δίμηνο τρίμηνο Ναι, σε βάθος χρόνου μετά από ένα χρόνο χρήσης δηλαδή το Michelin θα έχει την ίδια απόδοση με Ένα κινέζικο; είναι δυνατόν; Τα πιστεύετε αυτά; και μου γράφει πιο πριν πιο πάνω ένας φίλος είσαι τελείως άσχετος με ελαστικά. Ο γαμπρός μου έβαλε sumitomo και μετά από ένα 6μηνο έπεσε 50% η απόδοση του ελαστικού. Έχει αρχίσει να γλιστράει. Δε γίνεται να έχει ίδια γεύση η μερεντα με την κρέμα σοκολάτας του Σκλαβενίτη. Δεν έχει ίδια απόδοση ένα Michelin με ένα Barum ή ένα Nexen. Δε γίνεται να έχει. Αν είχε ίδια απόδοση δε θα υπήρχε η Michelin 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...