Προς το περιεχόμενο

γνώμη για καινούργια λάστιχα αυτοκινήτου


beetlebum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tα ecocontact 6 ειναι λιγο σκουπιδολαστιχα...Επιτυγχανουν οικονομια με το να ειναι πολυ λεπτα σαν μπαλονακια και θελουν λεπτεπιλεκτους δρομους βελουδο...Ηδη εχω στους ωραιους  ελληνικους δρόμους μας στα 3,5 χρονια 3 μπαλωματα αφου τρυπαν και σκιζουν για πλακα σε λακουβα...

Ωραια και ανετο λαστιχο αλλα απο αντοχη για κλάματα.. Μακρια..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, stefan123 είπε

Tα ecocontact 6 ειναι λιγο σκουπιδολαστιχα...Επιτυγχανουν οικονομια με το να ειναι πολυ λεπτα σαν μπαλονακια και θελουν λεπτεπιλεκτους δρομους βελουδο...Ηδη εχω στους ωραιους  ελληνικους δρόμους μας στα 3,5 χρονια 3 μπαλωματα αφου τρυπαν και σκιζουν για πλακα σε λακουβα...

Ωραια και ανετο λαστιχο αλλα απο αντοχη για κλάματα.. Μακρια..

Μπορεί να ισχύει και αυτό που λες, δεν μου έτυχε. Το πρόβλημά μου με αυτά σε εμένα είναι η προσφυση σε καθημερινά σενάρια. πχ σε φανάρια με ανηφόρα, στο ξεκινημα αν τα αφήσεις σπινιάρουν ασταμάτητα. Πάντα συγκριτικά με ultraContact.

Επεξ/σία από iml
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας,

εχω ένα opel astra j 1.6 diesel και το αγόρασα 18/2/2022 μεταχειρισμένο από Γερμανία με λάστιχα που είχε πάνω sava Eskimo hp χειμερινά 215/50/17 και τα οποία έχω πάνω ηδη πέρασα δυο καλοκαίρια από τοτε και σε κρατήματα το καλοκαίρι ήταν νορμαλ για χειμερινά.δεν υπήρξε ποτέ κίνδυνος να βγω εκτός δρόμου .με βροχές αψογα με 120 χλμ ,βροχή φουλ και δεν γλιστρούσε καθόλου όπως και σε στροφές είχε κανονικά (με κανονική οδήγηση )κρατήματα είτε στεγνό δρόμο είτε σε βρεγμένο.η εμπειρία μου από αυτά πλήρως ικανοποιητική έως τώρα και αποφάσισα  να τα αλλάξω .λοιπόν από εδώ και πέρα σκέφτομαι για Michelin crossclimate 2 4 season ή αν παω σε κάποιο θερινό για Goodyear η κάποιο Michelin .τα χρήματα που διαθέτω είναι από 500 έως 650 βαριά .το λάστιχο θεωρώ βασικό παράγοντα στο αυτοκίνητο γιαυτο και αυτό το budget .βρίσκομαι ηγουμενιτσα και με 4-5 εξορμήσεις με κανονικά χειμερινές συνθήκες Ζαγοροχώρια ,Μέτσοβο κλπ γύρω ορεινές περιοχές .τι προτείνετε ;

 

ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, HouseMusik είπε

Καλησπέρα σας,

εχω ένα opel astra j 1.6 diesel και το αγόρασα 18/2/2022 μεταχειρισμένο από Γερμανία με λάστιχα που είχε πάνω sava Eskimo hp χειμερινά 215/50/17 και τα οποία έχω πάνω ηδη πέρασα δυο καλοκαίρια από τοτε και σε κρατήματα το καλοκαίρι ήταν νορμαλ για χειμερινά.δεν υπήρξε ποτέ κίνδυνος να βγω εκτός δρόμου .με βροχές αψογα με 120 χλμ ,βροχή φουλ και δεν γλιστρούσε καθόλου όπως και σε στροφές είχε κανονικά (με κανονική οδήγηση )κρατήματα είτε στεγνό δρόμο είτε σε βρεγμένο.η εμπειρία μου από αυτά πλήρως ικανοποιητική έως τώρα και αποφάσισα  να τα αλλάξω .λοιπόν από εδώ και πέρα σκέφτομαι για Michelin crossclimate 2 4 season ή αν παω σε κάποιο θερινό για Goodyear η κάποιο Michelin .τα χρήματα που διαθέτω είναι από 500 έως 650 βαριά .το λάστιχο θεωρώ βασικό παράγοντα στο αυτοκίνητο γιαυτο και αυτό το budget .βρίσκομαι ηγουμενιτσα και με 4-5 εξορμήσεις με κανονικά χειμερινές συνθήκες Ζαγοροχώρια ,Μέτσοβο κλπ γύρω ορεινές περιοχές .τι προτείνετε ;

 

ευχαριστώ πολύ 

Τι θερμοκρασίες παίζουν στην περιοχή σου;

Τι διαδρομές κάνεις στην καθημερινότητα σου;

Αν τον χειμώνα στην περιοχή σου παίζουν συχνά μείον και κάνεις μεγάλες διαδρομές πήγαινε σε 4 εποχών.

Αν κυκλοφορείς μέσα στην πόλη εγώ θα πήγαινα ξεκάθαρα σε θερινά. Τις 4-5 φορές που θα πατούσα χιόνι θα έβαζα κουβέρτες - αλυσίδες.

Εγώ επειδή μένω σε βόρεια περιοχή με χαμηλές θερμοκρασίες έχω κ μια τετράδα χειμερινα που τα φοράω από τέλος Οκτωβρίου έως αρχές Μαρτίου περίπου. Νομίζω ότι πλέον με τους χειμώνες που κάνει στη χώρα τα χειμερινά είναι πλεονασμός.  Εγώ βέβαια καθημερινά κάνω 60 χλμ πήγαινε έλα για την δουλειά μου, οπότε για σιγουριά μένω στη λύση των χειμερινών. Αν κινουμουν αποκλειστικά εντός αστικοί ιστού θα έβαζα αποκλειστικά θερινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, HouseMusik είπε

Καλησπέρα σας,

εχω ένα opel astra j 1.6 diesel και το αγόρασα 18/2/2022 μεταχειρισμένο από Γερμανία με λάστιχα που είχε πάνω sava Eskimo hp χειμερινά 215/50/17 και τα οποία έχω πάνω ηδη πέρασα δυο καλοκαίρια από τοτε και σε κρατήματα το καλοκαίρι ήταν νορμαλ για χειμερινά.δεν υπήρξε ποτέ κίνδυνος να βγω εκτός δρόμου .με βροχές αψογα με 120 χλμ ,βροχή φουλ και δεν γλιστρούσε καθόλου όπως και σε στροφές είχε κανονικά (με κανονική οδήγηση )κρατήματα είτε στεγνό δρόμο είτε σε βρεγμένο.η εμπειρία μου από αυτά πλήρως ικανοποιητική έως τώρα και αποφάσισα  να τα αλλάξω .λοιπόν από εδώ και πέρα σκέφτομαι για Michelin crossclimate 2 4 season ή αν παω σε κάποιο θερινό για Goodyear η κάποιο Michelin .τα χρήματα που διαθέτω είναι από 500 έως 650 βαριά .το λάστιχο θεωρώ βασικό παράγοντα στο αυτοκίνητο γιαυτο και αυτό το budget .βρίσκομαι ηγουμενιτσα και με 4-5 εξορμήσεις με κανονικά χειμερινές συνθήκες Ζαγοροχώρια ,Μέτσοβο κλπ γύρω ορεινές περιοχές .τι προτείνετε ;

 

ευχαριστώ πολύ 

Σε ίδιο αμάξι ,σε sports tourer εκδοση που φοράει 215/60-16, κατέληξα σε https://www.yokohama.eu/tyres/pcr-tyres/all-season/AW21/?cHash=974eed85581d3b5ba881225bdd1bf936 γιατί τα michelin cc2 θα αργούσαν 2 εβδομάδες και δεν είχα χρόνο να περιμένω.Πριν 10 μέρες μπήκαν οπότε δεν έχω και πολλά να πω.Σίγουρα είναι καλύτερα απο τα σάπια χειμερινά nangang που φόραγε.Βασικό για εμένα ,καθώς το αμάξι θα κυκλοφορεί αρκετά τον χειμώνα απο την σύζυγο,να μην απαιτεί αλυσίδες με την πρώτη χιονονιφάδα.Εχει πιστοποιήσεις m+s και 3pmsf .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην περιοχή μου επικρατούν το ελάχιστο θερμοκρασίες -3 αλλά σε περιόδους αυξημένου κρύου …γενικά το χειμώνα οι μικροτερεσ θερμοκρασίες είναι μέχρι 1-2 βαθμούς !οι διαδρομές καθημερινά είναι εδώ στην γύρω περιοχή μέχρι 30 χλμ μακριά απο την πόλη .αλλά υπάρχουν και φορές που δεν θα το κυκλοφορήσω και 2-3 μέρες .από αυτες τις μαρκεσ που ανέφερα προτείνετε κάτι συγκεκριμένο σε θερινό ;

 

ευχαριστω για τις απαντήσεις σας 

Επεξ/σία από HouseMusik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, HouseMusik είπε

Στην περιοχή μου επικρατούν το ελάχιστο θερμοκρασίες -3 αλλά σε περιόδους αυξημένου κρύου …γενικά το χειμώνα οι μικροτερεσ θερμοκρασίες είναι μέχρι 1-2 βαθμούς !οι διαδρομές καθημερινά είναι εδώ στην γύρω περιοχή μέχρι 30 χλμ μακριά απο την πόλη .αλλά υπάρχουν και φορές που δεν θα το κυκλοφορήσω και 2-3 μέρες .από αυτες τις μαρκεσ που ανέφερα προτείνετε κάτι συγκεκριμένο σε θερινό ;

 

ευχαριστω για τις απαντήσεις σας 

Ως επαγγελματίας οδηγός προτείνω Michelin με κλειστά τα μάτια. Ασφάλεια,αθόρυβα. Τώρα αν είσαι του χιονιού μην νομίζεις πως των 4 εποχών κάνουν και κάτι. Επειδή μένω σε περιοχή με βαρύ χειμώνα τα 4 εποχής δεν βγαίνουν στα χιόνια. Χειμερινά και αλυσίδες μόνο. Άρα σου προτείνω θερινά Michelin. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ως άσχετος και φορώντας χειμώνα sava eskimo hp είναι εξαιρετικά λάστιχα. Τα michelin primacy 4+ επειδή τα έβαλα αμέσως μετά για καλοκαίρι τα θεωρώ απαίσιο λάστιχο και μόνο προβλήματα μου έβγαλαν. Για εδώ αν θα ξανά αγόραζα ίσως έβλεπα τα Falken ze310 xl όμως για να μη φαγώνονται στο πλάι. Φορούσα από αντιπροσωπεία τα ze310 αλλά φαγώθηκαν πολύ εύκολα στο πλάι και κακώς τα κατηγόρησα. Τα michelin στα πρώτα 100 χιλιόμετρα μου έφυγε 2 φορές ο κώλος του suv μου και μου έφυγε η πίστη να το διορθώσω συν μου σκίστηκε το ένα απίστευτα εύκολα και ευτυχώς ήταν μέσα στην εγγύηση. Τα 4 εποχών τα θεωρώ μέτρια σε όλα. Καλύτερα φθηνό λάστιχο και ανα 2 ετια πέταμα παρά πολύ ακριβό και αλλαγή ανά 5 ετία

Επεξ/σία από tilaverboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, HouseMusik said:

Φίλε παίζει ρόλο και το αμάξι δεν πάνε σε όλα το ίδιο...

Τα Bridgestone τα δοκίμασα πρώτη φορά ήτανε μαμά στο καινούργιο Clio τα άλλαξα στα 35.000χμ στα 3 χρόνια και δεν είχαν πάθει τίποτα ούτε καν τα μπροστινά ... έβαλα πάλι τα ίδια !! Πολύ ευχαριστημένος σε όλα !! 

Στο προηγούμενο αυτοκίνητο είχα τα Goodyear efficient και τα θεωρούσα αρκετά καλά μέχρι να δοκιμάσω τα turanza !!  Τα φοράμε και σε 2ο αμάξι που δεν πολύ κινείται και τώρα στα 5 χρόνια είναι ακόμη μια χαρά 

Καλές και τίμιες  επιλογές και οι 2 βάση και του οικονομικού ... μετά θα κοίταγα hankook 

 

Επεξ/σία από tounion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο typereview τα bringestone turanza 6 έχουν πολύ καλή βαθμολογία .γενικά από ψάξιμο τα παραπάνω είναι το καθένα με τις ιδιαιτερότητες τους.ένας λαστιχας μου πρότεινε τα turanza σαν εξαιρετικό λάστιχο θερινό.ρωτάω όμως κυρίως ανθρώπους όπως εσένα που τα έχουν φορέσει ίδια η μια σειράς παλιότερης από τα παραπάνω να μου πουν γνώμη.

 

ευχαριστω πολύ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα Turanza T005 ήταν ίσως το καλύτερο ελαστικό στην κατηγορία του. Θεωρώ ότι το ίδιο θα ισχύει και για τα νέα. 

Τα T005 τα έχω φορέσει δύο φορές και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος. Πήγα σε Falken στο ένα αυτοκίνητο την τελευταία φορά εξαιτίας του κόστους (-100€ τα Falken). Για τον τρόπο οδήγησης μου διαφορά δεν κατάλαβα καμία. Τα Falken όμως έχουν μόλις ένα χρόνο και 6000 χλμ. Παρακάτω θέλω να δω τι ψάρια θα πιάνουν. 

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, 

έρχεται σιγα σιγά η ώρα να αλλάξω λάστιχα σε ένα fiat (grande) pundo του 2013. (1200cc 69hp)

Το αμάξι το έχω ως δεύτερο αλλά το κινώ αρκετά ~20k το χρόνο με πολλά ταξίδια (Αθήνα-Γιάννενα).

Αυτή τη στιγμή έχει goodyear, τα οποία δε θυμάμαι ποια είναι, θα τα δω όμως και θα επανέλθω. Ικανοποιημένος απο τα goodyear αλλά θα ήθελα να δω και εναλλακτικές. 

Η διάσταση των ελαστικών είναι 185/65 R15

Βλέπω γενικα καλες αξιολογήσεις για τα 

https://www.skroutz.gr/s/14716051/Bridgestone-Turanza-T005-185-65-R15-88T-THerino-Lasticho-gia-Epivatiko-Aytokinito.html

Τι εναλλακτικές υπάρχουν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το turanza 6 είναι καλύτερο !παντως μικρές διάφορες σε αυτά που πόσταρα στα link !αν υπάρξει καμία άλλη άποψη πάνω σε αυτά ας πέσει εδώ να μάθουμε και εμείς που είμαστε αναποφάσιστοι μπας και αποφασίσουμε …😜😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...