Προς το περιεχόμενο

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One


epicouros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν λεω για την κατηγορια της βλεπεται ευχαριστα αλλα πολλα κλισε...Η σκηνη στο τρενο σαν Uncharted 2 για οποιον εχει ασχοληθει. Ποιο πολυ ευχαριστηθηκα το καινουργιο Top Gun παντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Την ειδα. Πολυ καλη. Οτι θα περιμενε κανεις απο ενα MI.

Επισης ειχα πει κατι περι Ιταλιας, που δεν θυμαμαι να το σχολιασε κανεις. Δεν μου αρεσε που ξαναεπελεγη η Ιταλια και ενα μερος της δρασης ειναι εκει. Υπηρξε ξανα MI με Ιταλια. Ομως για 'καλη μου τυχη', δεν ακουσα καθολου ιταλικα, αλλα ευτυχως μονο αγγλικα! Οποτε ηταν μεν Ιταλια, αλλα χωρις τη γλωσσα, που μου φαινεται πολυ απωθητικη.

Ελπιζω σε επομενο MI να μην ξαναβαλουν Ιταλια...αρκετα...

Η rebecca ferguson πραγματικα μοναδικη. Κριμα που θα ειναι μαλλον η τελευταια φορα που την ειδαμε σε MI.

---

Εχουν πει ποτε θα βγει το νο ΙΙ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα έλεγες ποτέ ιδιαίτερα σοβαρά (με σχετική εξαίρεση το πρώτο) τα ΜΙ, αλλά πλέον πλησιάζουν επικίνδυνα "επίπεδο" F&F.

Κακά τα ψέματα, χρειάζεται και κάποια αληθοφάνεια στα τραβηγμένα σκηνικά για να σταθούν και πλέον δεν υπάρχει πουθενά σχεδόν.

Spoiler

οκ, δείξτε ότι θέτε σε οδήγηση, μάχες, ξύλο, πιστολίδια ή οτιδήποτε, αλλά κάπου έλεος με το "μπαίνω σε κινούμενο τραίνο με αλεξίπτωτο σκάζοντας από το παράθυρο ακριβώς στο σημείο που έχουν στριμώξει τη γκόμενα, πάνω σε αυτόν που την έχει στριμώξει...".

Οριακά περίμενα τον Vin εκεί, όχι τον Tom.

Επίσης, με αφορμή το ίδιο σκηνικό...αφού ρε έχετε σκοπό να την σκοτώσετε έτσι κι αλλιώς...τί ππριές κάθε φορά με το "άσε το χ κάτω να το πάρει ο αναλώσιμος για να σου ρίξω μετά εγώ"...μπαμ, γεια σας, αναλώσιμε ψάξε το πτώμα.

Το πλέον ενοχλητικό, για εμένα, ήταν οι "διάλογοι" και πολύ περισσότερο οι "συζητήσεις".

Πχ,

Spoiler

Στο δωμάτιο που έχουν μαζευτεί οι κεφαλές και μιλάνε για την απειλή, ο τρόπος που πηγαίνει ο διάλογος από τον έναν στον άλλον (για να έχουν και λόγο ύπαρξης οι συγκεκριμένοι ηθοποιοί) είναι επιεικώς αστείος, τόσο άσχημα δομημένος και τόσο φανφαρόνικα που πραγματικά ενόχλησε.

Στο Osprey μέσα, αντίστοιχα, η περιγραφή/παρουσίαση του κοντού από τον (εντελώς ακατάλληλο για οποιοδήποτε ρόλο σοβαρού χαρακτήρα) πράχτορα-κορόιδο, έφερε μνήμες αντίστοιχης περιγραφής του ημίθεου Steven Seagal (τί να κλ@σει η Greta) στο "On Deadly Ground", εκεί που πάει η ομάδα (των δύσμοιρων) να τον κυνηγήσει πάνω στα βουνά (ή ήταν το "Fire Down Below"?).

Προς το τέλος, στη μάζωξη πριν το τραίνο, πάλι στο τσακ δεν πετάχτηκε ο Vin, γύρω-γύρω το έφερναν να μας πουν ότι εκτός από ομάδα/φίλοι είναι και "οικογένεια".

Η κραυγή εκεί στο τέλος, πολύ-πολύ μου άρεσε...κάπου τέλη '80-αρχές '90 ήταν πολύ της μόδας σαν σκηνικό. Αν είχε γονατίσει κιόλας, θα ήταν ολοκληρωμένη η τραγικίλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα πολύ μέτρια εντύπωση.

Γενικά δεν είμαι ιδιαίτερα φαν με το νέο "ρεύμα" των ταινιών δράσης όπου φτιάχνουν 3ωρες ταινίες, με συνεχόμενο ξύλο, πιστολίδι, stunts τόσο υπερβολικά που καταλήγουν μη - ρεαλιστικά.

Κλασσική περίπτωση ταινίας να την βάλεις το βράδυ που έχεις κάνει zone out και σε μερικά σημεία να χαζεύεις και λίγο το κινητό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι ακόμα.

Είναι ιδέα μου ή σαν να...

Spoiler

..."ψαρεύουν" να δουν αν θα κάτσει στον κόσμο η Atwell για διάδοχος του κοντού?

Τόσο η κασέτα της αποστολής που ήταν σε φάση "το ΑΜΑΝ θυμάται" κι όχι στο τυπικό (ναι, οκ, έπρεπε να μας δείξει τον κακό αλλά ήταν και λίγο φάση origins) όσο και το μοτίβο μέσα στην ταινία και ειδικά το τέλος "I choose to accept", σα να μου έβγαλε τέτοιο μοτίβο...η κατεστραμμένη ριψοκίνδυνη (παλιά) ζωή που δίνει τη θέση της στην "αναγέννηση" μέσα από την προσφορά στο "καλό".

 

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία σε γενικές γραμμές ταινία που αν και σε κάποιες στιγμές θύμιζε FF βλεπόταν ευχάριστα. Έχω κάποια ερωτήματα  αλλά έχω πάψει πλέον να πολυσκοτίζομαι.

Ελπίζω μετά και το τέλος του 2ου μέρους να μην συνεχίσουν με κάποια άλλη ηθοποιό καθώς κάποιοι ρόλοι πχ ΜΙ, James Bond, Indiana καλό είναι να παραμείνουν ως έχουν. Το ίδιο ισχύει πχ και για χαρακτήρες όπως πχ η Lara Croft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2023 στις 12:38 ΜΜ, Πέτρος είπε

Κάτι ακόμα.

Είναι ιδέα μου ή σαν να...

  Απόκρυψη περιεχομένων

..."ψαρεύουν" να δουν αν θα κάτσει στον κόσμο η Atwell για διάδοχος του κοντού?

Τόσο η κασέτα της αποστολής που ήταν σε φάση "το ΑΜΑΝ θυμάται" κι όχι στο τυπικό (ναι, οκ, έπρεπε να μας δείξει τον κακό αλλά ήταν και λίγο φάση origins) όσο και το μοτίβο μέσα στην ταινία και ειδικά το τέλος "I choose to accept", σα να μου έβγαλε τέτοιο μοτίβο...η κατεστραμμένη ριψοκίνδυνη (παλιά) ζωή που δίνει τη θέση της στην "αναγέννηση" μέσα από την προσφορά στο "καλό".

 

Η φυσική κατάσταση της Atwell είναι για κλάματα, δεν πείθει για να κάνει mission impossible. Μάλλον θα αντικαταστήσει την Rebecca Ferguson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

η ταινια δεν πηγε καλα στο ΒΟ και παρα το momentum του Τομ μετα το Mαβερικ, το οποιο δειχνει οτι το franchise εχει κουρασει. κατι που ειχα επισημανει για την προηγουμενη ταινια, οτι το καστ παραειναι γερασμενο και ειναι ωρα να ακολουθησει τον δρομο του James Bond. οχι οτι ο Τομ θα το κανει, αλλα imho ειναι μια καλη ευκαιρια με το part 2 να δωσει ενα οριστικο τελος στο χαρακτηρα του, να αφησει το IP να ξεκουραστει για τουλαχιστον 5 χρονια, και να κανει ενα soft reboot με εναν νεο πρωταγωνιστη στον ρολο ενος αλλου πρακτορα. ουτως η αλλως και ο ιδιος αντικατεστησε τον ρολο του Jim Phelps. Τα κινηματογραφικα δικαιωματα του ανηκουν, οποτε ειναι ο πιο καταλληλος να δημιουργησει την επομενη εκδοχη του MI για ενα πιο μοντερνο κοινο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης η μόδα με τα Part 1 & 2 όταν ήδη έχουν βγει αρκετά sequels έχει επίσης κουράσει. Για ποιο λόγο να δω μια ταινία (ειδικά στον κινηματογράο) όταν ξέρω ότι δεν έχει τέλος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, gpgalanis είπε

Επίσης η μόδα με τα Part 1 & 2 όταν ήδη έχουν βγει αρκετά sequels έχει επίσης κουράσει. Για ποιο λόγο να δω μια ταινία (ειδικά στον κινηματογράο) όταν ξέρω ότι δεν έχει τέλος; 

Άρα θα πας να δεις το part 2, αφού έχει τέλος? 

Δεν είναι αυτός λόγος για να μην πας κινηματογράφο, αλλά οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ να πηγαίνω στον κινηματογράφο για να βλέπω αυτοτελείς ταινίες και να μην χρειάζεται να περιμένω 1-2 χρόνια μέχρι την επόμενη. Τον τελευταίο χρόνο είδα αρκετά part 1 και στο τέλος έφυγα με μια πικρή γεύση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...