Προς το περιεχόμενο

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One


epicouros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο Tom γλεντάει το Hollywood τα τελευταία (που ήταν και δύσκολα) χρόνια. Δεν είναι μόνο το μεγάλο όνομα (ο πρωταγωνιστής που λέμε) στις ταινίες, αλλά είναι τα πάντα όλα. Παίρνει δουλειά στο σπίτι, ελέγχει τις λεπτομέρειες στην παραγωγή, προωθεί τις ταινίες, κάνει μανούρα με τους παραγωγούς όταν διαφωνεί σε κάτι και φυσικά είναι κασκαντέρ, ηθοποιός, βοηθός σκηνοθέτη, παραγωγός... 

Ακόμα και αυτοί που τον είχαν για μία όμορφη φάτσα κάποτε τώρα βλέπουν και παραδέχονται την δύναμη του. Ένας άνθρωπος όλη η ταινία και άσε την Ακαδημία να σφυρίζει αδιάφορα. Κάποτε πρέπει να τιμούν όχι μόνο για τις ερμηνείες αλλά και για την προσφορά στον κινηματογράφο αυτούς που τον κρατούν με την δουλειά τους (υπάρχει και ο κύριος Τζέιμς Κάμερον). Τιμές εν ζωή και όχι μετά θάνατον ή μόνο για να καλύψουν εγκλήματα που έχουν κάνει (δεν θα μπορέσω να χωνέψω ποτέ ότι έφυγε ο Κερκ Ντάγκλας χωρίς Oscar). 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, liakinen said:

αλλά και για την προσφορά στον κινηματογράφο αυτούς που τον κρατούν με την δουλειά τους

Lifetime achiev award. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Lifetime achiev award. 😛

Έτσι όπως κατάντησαν κάθε χρόνο τα συγκεκριμένα βραβεία μόνο εγώ και εσύ δεν έχουμε πάρει. Για σένα δεν είμαι και σίγουρος 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακολουθει ψιλοspoiler μιας που ειδα την ταινια χθες σε πρωτη προβολη στην Αγγλια

Spoiler

Αρκετα επικαιρο το σεναριο σχετικα με τα οσα λαμβανουν χωρα σιγα σιγα το τελευταιο διαστημα με την εξαπλωση της ΑΙ και το μεγεθος που μπορει να παρει στο προσεχες μελλον. Νομιζω πως υπηρχαν καποιες ανακριβειες ομως στο σεναριο, με μπερδεψε λιγο ο Gabriel και τι ρολο βαραει, ισως επειδη δε θυμαμαι ακριβως την ιστορια στο Mission Impossible 1. Ωραιες σκηνες δρασης οπως μας εχει συνηθισει ο Τομ, ο οποιος πραγματικα μοιαζει σε πολλες σκηνες σαν να ειναι 30-35 χρονων - το μακιγιαζ και η τεχνολογια κανει απιστευτα πραγματα, πραγματικα απιστευτο οτι αυτος ο ανθρωπος ειναι 61 ετων. Η ταινια παρολο το οτι εχει διαρκεια 2h 43min δεν κουραζει καθολου, ο χρονος περναει γρηγορα και βλεπεται ευχαριστα. Εν αναμονη του δευτερου μερους.

 

Επεξ/σία από merkon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία για όσους έχουν δει την ταινία.

 

Spoiler

Τελικά πόσα κλειδιά υπάρχουν; Στην αρχή της ταινίας έχουν ένα ζευγάρι στο υποβρύχιο το οποίο μάλλον έμεινε στο ναυάγιο. Τα ζευγάρι κλειδιά που ψάχνουν στη ταινία είναι άλλο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, fivdis said:

Απορία για όσους έχουν δει την ταινία.

 

  Reveal hidden contents

Τελικά πόσα κλειδιά υπάρχουν; Στην αρχή της ταινίας έχουν ένα ζευγάρι στο υποβρύχιο το οποίο μάλλον έμεινε στο ναυάγιο. Τα ζευγάρι κλειδιά που ψάχνουν στη ταινία είναι άλλο;

 

Απανταω με spoiler απο κατω στο ερωτημα σου με βαση αυτο που πιστευω εγω

Spoiler

Το ιδιο ερωτημα ειχα και εγω καποια στιγμη. Πως ακριβως καταφεραν να παρουν το κλειδι απο τον τυπο που πνιγηκε στο υποβρυχιο εφοσον εμεινε εγκλωβισμενος κατω απο τον παγετωνα; Για αυτο οπως ανεφερα και πιο πανω θεωρω πως η ταινια σεναριακα χανει λιγο, αλλα παρολα αυτα συνεχιζει να ειναι μια πολυ ωραια ταινια που βλεπετε πολυ ευχαριστα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/7/2023 στις 8:22 ΜΜ, liakinen είπε

Ο Tom γλεντάει το Hollywood τα τελευταία (που ήταν και δύσκολα) χρόνια. Δεν είναι μόνο το μεγάλο όνομα (ο πρωταγωνιστής που λέμε) στις ταινίες, αλλά είναι τα πάντα όλα. Παίρνει δουλειά στο σπίτι, ελέγχει τις λεπτομέρειες στην παραγωγή, προωθεί τις ταινίες, κάνει μανούρα με τους παραγωγούς όταν διαφωνεί σε κάτι και φυσικά είναι κασκαντέρ, ηθοποιός, βοηθός σκηνοθέτη, παραγωγός... 

Ακόμα και αυτοί που τον είχαν για μία όμορφη φάτσα κάποτε τώρα βλέπουν και παραδέχονται την δύναμη του. Ένας άνθρωπος όλη η ταινία και άσε την Ακαδημία να σφυρίζει αδιάφορα. Κάποτε πρέπει να τιμούν όχι μόνο για τις ερμηνείες αλλά και για την προσφορά στον κινηματογράφο αυτούς που τον κρατούν με την δουλειά τους (υπάρχει και ο κύριος Τζέιμς Κάμερον). Τιμές εν ζωή και όχι μετά θάνατον ή μόνο για να καλύψουν εγκλήματα που έχουν κάνει (δεν θα μπορέσω να χωνέψω ποτέ ότι έφυγε ο Κερκ Ντάγκλας χωρίς Oscar). 

 

Είναι πάρα πολύ καλός όσον αφορά το κομμάτι των ταινιών περιπέτειας, απολαμβάνω απίστευτα κάθε ταινία του, αλλά έχασε πολύ στις δημόσιες σχέσεις με τα όσα βγήκαν εναντίων του με το θέμα της σαϊνετολογίας. Στις ΗΠΑ έγινε πολύς ντόρος για αυτό, και στο ντοκιμαντέρ που βγήκε με το σχετικό θέμα γίνονται πολύ σοβαρές καταγγελίες. Από αυτά που είδα στο ντοκιμαντέρ και άλλα που διάβασα σε αμερικάνικα sites φαίνεται πως τουλάχιστον κάποια από αυτά αληθεύουν. Αν δεν είχε κλείσει τα θέματα με εξωδικαστικό συμβιβασμό πληρώνοντας αποζημιώσεις τώρα μπορεί και να ήταν φυλακή. Νομίζω πως για αυτό και τα στούντιο δεν προωθούν την βράβευσή του γιατί φοβούνται πως θα υπάρξουν πολλές αντιδράσεις που μπορεί ακόμα και να καταστρέψουν τελείως την καριέρα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βέβαια, να πω ότι είναι ειρωνικό, ότι αυτή η σειρά ξεκίνησε με το να γίνεται ο Big Good της MIB, Jim Phelps κακός και να πρέπει να τον σκοτώσουν;

"Σου άρεσε αυτή η ταινία; Θα σου άρεσε να έκαναν το ίδιο με τον Luke;", μου είχε πει τότε η μάνα μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να πω ότι μάλλον καλά έκαναν και πήγαν το οπενχαιμερ τέλη Αυγούστου. 2η μέρα και ήμασταν ούτε 30 άτομα στην dobly στο Cosmos. Νέκρα γενικά. 

Τι να πεις για αυτήν την ταινία? Τι δράση, τι ηθοποιία, τι σκηνοθεσία, τι μουσική, τι συναίσθημα. Όλα τέλεια. Ακόμα και τα αστεία, μετρημένα. 

Spoiler

Πιο πίσω κάποιος σχολίασε για τα 2 κλειδιά στον πάγο. Αναφέρουν μέσα στην ταινία ότι τα πτώματα τα ανέσυραν την ερχόμενη άνοιξη από το ναυάγιο, οπότε μάλλον κάποιος άλλος θα το έκανε νωρίτερα για τα κλειδιά. Θεωρώ ότι θα το εξηγήσουν στο επόμενο, αλλά δεν το θεωρώ deal breaker ως "τρύπα" στο σενάριο. Και τα 2 κλειδιά ήταν κάτω από τον πάγο αφού τους δείχνει ξεκάθαρα να επεξεργάζονται την συσκευή. 

Στις 12/7/2023 στις 3:33 ΜΜ, merkon είπε

Απανταω με spoiler απο κατω στο ερωτημα σου με βαση αυτο που πιστευω εγω

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Το ιδιο ερωτημα ειχα και εγω καποια στιγμη. Πως ακριβως καταφεραν να παρουν το κλειδι απο τον τυπο που πνιγηκε στο υποβρυχιο εφοσον εμεινε εγκλωβισμενος κατω απο τον παγετωνα; Για αυτο οπως ανεφερα και πιο πανω θεωρω πως η ταινια σεναριακα χανει λιγο, αλλα παρολα αυτα συνεχιζει να ειναι μια πολυ ωραια ταινια που βλεπετε πολυ ευχαριστα

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την ειδα και εγω χθες.Παρολη την μεγαλη διαρκεια δεν κουραζε καθολου αν και θα μπορουσε να ηταν 15 με 30 λεπτα λιγοτερη.

Νομιζω πλεον οτι ασχολουνται κυριως με τι stunts θα κανει ο Τοm παρα με το σεναριο.

Θεωρω με διαφορα την καλυτερη ακομα την 1η και μετα την 5η(βοηθανε πολυ οι μπουταρες βεβαια)

Επεξ/σία από dekulinkgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική ταινία!

 

Spoiler

Δεν κατάλαβα γιατί το τρένο δεν άρχισε να κόβει ταχύτητα από την πρώτη στιγμή που σκότωσε τους μηχανοδηγούς. Δεν υπήρχε κανείς να τροφοδοτεί με κάρβουνο και με τις στρόφιγγες στο τέρμα, θα ήθελε τάισμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...