Προς το περιεχόμενο

Πώς μπορώ να ξεμπερδέψω το κουβάρι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κι από μένα!

Θα ήθελα τη γνώμη σας, μπας και καταφέρω να βοηθηθώ έστω από εδώ. Λοιπόν, είμαι 26, πριν 1 χρόνο τελείωσα Οδοντιατρική και.. μόλις αποφάσισα (σίγουρα πλέον) ότι δεν πρόκειται να ασχοληθώ με αυτό. Πάντα είχα το πρόβλημα ότι δεν ήξερα τι επάγγελμα ήθελα να κάνω. Όταν έγραψα καλα στις πανελλήνιες, σκεφτόμουν, σκεφτόμουν, σκεφτόμουν (έκαψα φλάντζα) μέχρι να αποφασίσω τι να δηλώσω και τελικά πήγα Οδοντιατρική σκεφτόμενη την αποκατάσταση, τα χρήματα και αλλα τέτοια παρόμοια. Όταν μπήκα συνειδητοποίησα οτι δεν μ'αρέσει. Παρ'ολα αυτά δεν ήξερα τι άλλο να κάνω και αποφάσισα να το συνεχίσω (πολύ έξυπνη κίνηση, ας γελασω). Σε κάποια φαση λεω θα ξαναδώσω πανελλήνιες να περάσω φαρμακευτικη που ίσως θα μ αρεσει περισσότερο..(!) Ο μπαμπάς μου με απέτρεψε γιατι θεωρουσε οτι ειναι δύσκολο να ξαναμπλεχτώ με πανελλήνιες. Γενικά είχα βαλει στόχο από ενα σημειο και μετά απλα να τελειωσω τη σχολή και μετα να ασχοληθώ με κατι αλλο. Ηρθε ο κορωνοιος, οι κλινικές στη σχολή ηταν κλειστές 1 χρόνο και άργησα να τελειώσω. Τελείωσα στα 7 αντι για τα 6 χρόνια που υπολόγιζα. Εφτασα σε σημειο απελπισίας, ήθελα να δουλεψω οπωσδήποτε στα 25 μου γιατί ενιωθα αχρηστη. Δούλεψα 10 μηνες ως βοηθός Οδοντιάτρου αλλα δε μ'αρεσε. Προσπάθησα μια τελευταία φορά να κυνηγήσω την Οδοντιατρική,  αλλα το πήρα απόφαση, δεν μ'αρέσει με τίποτα . Και το θέμα ειναι ότι δεν ξέρω τι στο καλο να κάνω σ 'αυτη τη ζωη, ακόμα και τώρα. Στα 18 μου θα επέλεγα Βιολογία, επειδη μου αρεσε αρκετά σαν μάθημα (ειδικα ό,τι σχετιζόταν με DNA και γενετική) Αλλα με απέτρεψαν για λογους αποκατάστασης. Εν τέλει δεν ξέρω αν το ηθελα τόσο πολυ ωστε τωρα πχ να εδινα κατατακτήριες. Οι γονεις μου έχουν απελπιστεί, όπως κι εγω άλλωστε. Είναι διατεθειμένοι να με στηρίξουν αν θέλω να σπουδασω κάτι άλλο,  αλλα εγω νιώθω μπερδεμένη και δεν μπορω να πάρω μια απόφαση, γιατί νιωθω οτι δεν ειμαι καθολου καλή στο να επιλέγω! Είναι σαν να εχω μπει σε ένα λαβύρινθο και δεν μπορώ να βγω με τιποτα. Εχω φαει απειρες ώρες γκουγκλαρωντας για μεταπτυχιακά ή σχολές και απλά παντα κουράζομαι και καταληγω μπερδεμενη .Εσείς με ποια κριτήρια θα επιλεγατε επαγγελματική πορεία στη θεση μου; 

(Σορρυ για το σεντόνι)

Επεξ/σία από Cherry26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μαθήματα σου άρεσαν στο σχολείο? Και γενικότερα, υπάρχει κάτι που να σου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον και που να σε έκανε να το διαβάσεις/ψαχτείς από μόνη σου από ενδιαφέρον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γτ δίνεις τόση σημασία; Μία δουλειά είναι, θα αφιερώνεις κάποιες ώρες τη μέρα για να βγάλεις χρήματα, που να τρέχεις τώρα από την αρχή;
Και δύσκολα θα βρεις κάτι να πληρώνει τόσο καλά. Σε μίση ώρα μπορείς να βγάλεις όσα βγάζει άλλος με 8ωρο και τον βασικό.

Από τη στιγμή που έβγαλες την σχολή, λογικά μπορείς να το σηκώσεις το βάρος κάποιες ώρες την μέρα να δουλεύεις, μην απελπίζεσαι.

  • Like 1
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hln3 είπε

Γτ δίνεις τόση σημασία; Μία δουλειά είναι, θα αφιερώνεις κάποιες ώρες τη μέρα για να βγάλεις χρήματα, που να τρέχεις τώρα από την αρχή;
Και δύσκολα θα βρεις κάτι να πληρώνει τόσο καλά. Σε μίση ώρα μπορείς να βγάλεις όσα βγάζει άλλος με 8ωρο και τον βασικό.

Από τη στιγμή που έβγαλες την σχολή, λογικά μπορείς να το σηκώσεις το βάρος κάποιες ώρες την μέρα να δουλεύεις, μην απελπίζεσαι.

Δεν είναι λογική αντιμετώπισης αυτή για ιατρικό επάγγελμα έστω και του οδοντίατρου.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dpolal είπε

Δεν είναι λογική αντιμετώπισης αυτή για ιατρικό επάγγελμα έστω και του οδοντίατρου.

Δεν είπα να βρίζει την ώρα που δουλεύει και να σακατέψει κόσμο. Όταν θα δουλευεί θα είναι εκεί το μυαλό της να κάνει σωστά αυτό που έμαθε 8 χρόνια. Απλά θα προσαρμόσει τις ώρες της σε ένα σημείο που νιώθει άνετα από θέμα ισορροπίας ελεύθερου χρόνου / εργασίας.

Γενικά δεν ξέρω πόσοι κάνουν όντως αυτό που θέλουν και στις συνθήκες που θέλουν. Οι περισσότεροι νομίζω συμβιβάζονται, ειδικά στην Ελλάδα όπου η αγορά εργασίας είναι χάλια. Οπότε γνώμη μου - θα πρέπει να σφίξει τα δόντια και να το πάρει απόφαση.

Δηλαδή τι άλλο να κάνει, να σπουδάσει από την αρχή; Και να βγει για δουλειά στα 30 της; Και οικογένεια πότε θα κάνει; Στα 40; Η μόνη εναλλακτική είναι να πάει κάπου που δεν χρειάζονται σπουδές να δουλέψει αύριο αλλά δεν νομίζω να την ενθουσιάσει η ιδέα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενδιαφέρει ο χώρος της υγείας γενικά; ΟΚ, η οδοντιατρική πες δεν σου αρέσει. Για να λες ότι σκεφτόσουν βιολογία, ενδεχομένως να έχεις ενδιαφέρον για τον ευρύτερο τομέα. Εφόσον έχεις στήριξη από την οικογένεια, αν είσαι ανοιχτή και στο ενδεχόμενο να δουλέψεις στο εξωτερικό, υπάρχουν πολλές επιλογές μέσα από μεταπτυχιακές σπουδές. Ενδεικτικά:

- Επιδημιολογία

- Δημόσια υγεία - πρόληψη

- Έρευνα στην οδοντιατρική και σε συναφείς χώρους, χωρίς να χρειάζεται να βλέπεις ασθενείς

- Διοίκηση υπηρεσιών υγείας

- Βιοτεχνολογία, start-ups και ιατροβιολογική τεχνολογία

- Φαρμακευτικές εταιρείες, όπου υπάρχουν διάφοροι τομείς. Με το κατάλληλο μεταπτυχιακό μπορείς να δουλέψεις σε διάφορα αντικείμενα

Πολλά από αυτά δεν προσφέρουν καλή αποκατάσταση στην Ελλάδα, αλλά στο εξωτερικό υπάρχουν πολλές ευκαιρίες. Έχεις ένα δυνατό πτυχίο που δείχνει ότι είσαι έξυπνη και εργατική, οπότε κάνοντας ένα καλό μεταπτυχιακό μπορείς να ανοίξεις πολλές πόρτες. Φυσικά μπορείς να αρχίσεις από την αρχή με βιολογία ή κάτι άλλο, αλλά θα σου πάρει αρκετά χρόνια. Σε κάθε περίπτωση, δεν σε πήραν τα χρόνια. Όπως λέω κάθε φορά που γίνεται τέτοια κουβέντα εδώ, πιθανότατα να δουλεύεις μέχρι τα 70 σου, οπότε καλό θα ήταν να βρεις κάτι που σου αρέσει, ακόμα κι αν σου πάρει λίγα χρόνια.

 

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pi314 είπε

Τι μαθήματα σου άρεσαν στο σχολείο? Και γενικότερα, υπάρχει κάτι που να σου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον και που να σε έκανε να το διαβάσεις/ψαχτείς από μόνη σου από ενδιαφέρον?

Στο σχολείο μου αρεσαν κυρίως τα θετικά μαθήματα. Αρχικά είχα μια αγάπη για τα μαθηματικά. Μετα στο λύκειο με κέρδισε η Βιολογία. Αλλα έβρισκα ενδιαφέρον και στη Φυσική και τη Χημεία. Στις πανελλήνιες βεβαια πιεστηκα και κουραστηκα τοσο πολυ που τα ψιλοσιχαθηκα ολα. Μονο η Βιολογία συνεχισα να λέω οτι θα μου άρεσε να την σπουδασω. ( Είχα και πολυ καλό καθηγητή στο φροντιστήριο, δεν ξερω αν έπαιξε μεγάλο ρολο αυτο). Δεν θυμαμαι τον εαυτό μου να ψαχνομαι πολυ εκτος σχολείου. Στην τριτη λυκείου ουτε για κούρεμα δεν είχα χρονο να πάω (όντως θυμαμαι να προσπαθω να βρω μια ελευθερη ωρα κάποιο απογευμα), οπότε δεν επαιζε τετοια φαση. Και μετα οταν τελειωσαν οι Πανελλήνιες δεν ηθελα να βλεπω βιβλιο μπροστά μου. Απο κει και πέρα καμια φορα μ'αρεσει να βλέπω εκπαιδευτικά βιντεακια στο YouTube για διάφορες επιστημες, αλλα δεν εχω ξεχωρίσει κάτι... Τον τελευταίο καιρό μαλιστα νιώθω σαν να εχω μπλοκάρει και δεν εχω ορεξη για τιποτα, για καμια γνώση. Ισως απ το άγχος μου, θελω μονο να ασχολούμαι με βλακείες, να ξεχνιεμαι.

 

 

 

3 ώρες πριν, hln3 είπε

Γτ δίνεις τόση σημασία; Μία δουλειά είναι, θα αφιερώνεις κάποιες ώρες τη μέρα για να βγάλεις χρήματα, που να τρέχεις τώρα από την αρχή;
Και δύσκολα θα βρεις κάτι να πληρώνει τόσο καλά. Σε μίση ώρα μπορείς να βγάλεις όσα βγάζει άλλος με 8ωρο και τον βασικό.

Από τη στιγμή που έβγαλες την σχολή, λογικά μπορείς να το σηκώσεις το βάρος κάποιες ώρες την μέρα να δουλεύεις, μην απελπίζεσαι.

Κοίταξε, θα συμφωνησω με τον dpolal. Δεν μπορείς να το λες αυτό, ουτε να το εφαρμοζεις για ένα ιατρικό επαγελμα. Αυτο που λες για τα χρήματα ηταν που με εγκλωβισε και δεν άλλαξα αντικείμενο. Σίγουρα είναι πολύ δελεαστικο οικονομικά αλλα να μαι τωρα σ' αυτην την κατασταση ..Και επίσης μπορει να τελείωσα τη σχολή αλλα καθόλου ετοιμη δε νιωθω για να δουλεψω οντως ως Οδοντίατρος. Στη σχολή σου μαθαινουν τα πολύ βασικα. Αν δεν το αγαπάς και δεν ασχολείσαι και μονος σου δεν βγαίνει η δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά μιλώντας πάντα, θα έδινα κατατακτήριες σε κάτι που έχει σχέση με μαθήματα που μου άρεσαν στο λύκειο...Και θα πήγαινα και σε κάποιες παραδόσεις μαθημάτων στην Σχολή που θα στόχευα για κατατακτήριες να δω περί τίνος πρόκειται. Κάτι θα έβρισκα να μου αρέσει, δεν γίνεται... 😉 Ταπεινή μου άποψη πάντα...

Επεξ/σία από pi314
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειμαι του χωρου, αλλα θεωρω θα μπορουσες να χωθεις καπου σε γενετικη με τετοιες σπουδες. Μιλα με καθηγητες απο τη Σχολη σου, σιγουρα θα μπορεσουν να σε βοηθησουν.

Αλλιως σαφεστατα δωσε να περασεις βιολογια, μικρη εισαι. Μια ζωη την εχουμε, εννοειται θα κανουμε αυτο που μας αρεσει. Θα τελειωσεις το βιολογικο περιπου στα 31 και εχεις ακομα μπροστα σου, οπως σωστα σου ειπε και Φιλιππος τουλαχιστον 35 χρονια καριερας. 35!! Μη σου πω οτι χωρανε και μεταπτυχιακα/διδακτορικα, αφου υπαρχουν και πλατες να βοηθησουν.

Επεξ/σία από yanis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, pi314 είπε

Προσωπικά μιλώντας πάντα, θα έδινα κατατακτήριες σε κάτι που έχει σχέση με μαθήματα που μου άρεσαν στο λύκειο

Γιατί ως γνωστόν τα μαθήματα του λυκείου αντικατοπτρίζουν την επαγγελματική καθημερινότητα αργότερα. 

H OP είναι οδοντίατρος, γυναίκα, έγινε μέλος πριν 18 ώρες και σκέφτηκε να μπεί σε τεχνολογικό forum να ρωτήσει για το μέλλον της. Seems about right. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

Γιατί ως γνωστόν τα μαθήματα του λυκείου αντικατοπτρίζουν την επαγγελματική καθημερινότητα αργότερα. 

H OP είναι οδοντίατρος, γυναίκα, έγινε μέλος πριν 18 ώρες και σκέφτηκε να μπεί σε τεχνολογικό forum να ρωτήσει για το μέλλον της. Seems about right. 

Για δώσε παράδειγμα εσύ τι θα έκανες εάν βρισκόσουν στη θέση της; Γιατί δεν βοηθάει το σχόλιο και η (επι)κριτική σου στάση. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Dimitrid089 είπε

Για δώσε παράδειγμα εσύ τι θα έκανες εάν βρισκόσουν στη θέση της; Γιατί δεν βοηθάει το σχόλιο και η (επι)κριτική σου στάση. 

Για αρχή θα σταματούσα να φτιάχνω τρολοθέματα σε forums.

Υ.Γ. Έκανες join πριν 11 ημέρες και η πρώτη σου ανάρτηση ήταν σε αυτό το θέμα. Seems about right also.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, FilipposMD είπε

Σε ενδιαφέρει ο χώρος της υγείας γενικά; ΟΚ, η οδοντιατρική πες δεν σου αρέσει. Για να λες ότι σκεφτόσουν βιολογία, ενδεχομένως να έχεις ενδιαφέρον για τον ευρύτερο τομέα. Εφόσον έχεις στήριξη από την οικογένεια, αν είσαι ανοιχτή και στο ενδεχόμενο να δουλέψεις στο εξωτερικό, υπάρχουν πολλές επιλογές μέσα από μεταπτυχιακές σπουδές. Ενδεικτικά:

- Επιδημιολογία

- Δημόσια υγεία - πρόληψη

- Έρευνα στην οδοντιατρική και σε συναφείς χώρους, χωρίς να χρειάζεται να βλέπεις ασθενείς

- Διοίκηση υπηρεσιών υγείας

- Βιοτεχνολογία, start-ups και ιατροβιολογική τεχνολογία

- Φαρμακευτικές εταιρείες, όπου υπάρχουν διάφοροι τομείς. Με το κατάλληλο μεταπτυχιακό μπορείς να δουλέψεις σε διάφορα αντικείμενα

Πολλά από αυτά δεν προσφέρουν καλή αποκατάσταση στην Ελλάδα, αλλά στο εξωτερικό υπάρχουν πολλές ευκαιρίες. Έχεις ένα δυνατό πτυχίο που δείχνει ότι είσαι έξυπνη και εργατική, οπότε κάνοντας ένα καλό μεταπτυχιακό μπορείς να ανοίξεις πολλές πόρτες. Φυσικά μπορείς να αρχίσεις από την αρχή με βιολογία ή κάτι άλλο, αλλά θα σου πάρει αρκετά χρόνια. Σε κάθε περίπτωση, δεν σε πήραν τα χρόνια. Όπως λέω κάθε φορά που γίνεται τέτοια κουβέντα εδώ, πιθανότατα να δουλεύεις μέχρι τα 70 σου, οπότε καλό θα ήταν να βρεις κάτι που σου αρέσει, ακόμα κι αν σου πάρει λίγα χρόνια.

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι το σκέφτομαι και για μεταπτυχιακό, απλώς είναι κάποια μεταπτυχιακα οπως αυτο που λές για βιοτεχνολογία στα οποία εχει σαφές πλεονέκτημα καποιος που εχει πρώτο πτυχίο βιολογία..Θα το ψαξω όμως λίγο παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, xgol είπε

Δεν εισαι τριτο ετος Ιατρικης;!

Μάλλον είναι μέλλουσα καθηγήτρια πανεπιστημίου, που αγχώνεται για τις αιτήσεις μεταπτυχιακών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...