Προς το περιεχόμενο

Street Fighter 6 [PC] 👊


GhostRiderLSOV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ολα τα fighting παιχνιδια γίνεται αυτό, να κόβουν χαρακτήρες για να στους πουλάνε αργότερα σαν έξτρα είτε το λές Street fighter, είτε Mortal Kombat, ειτε Tekken κλπ.

Από εκει και πέρα τα πράγματα πάλι όπως σε όλα τα fighting παιχνιδια, είναι απλά.

Αν θέλεις να παίξει μπόλικο online και όσο πιο balanced ranked γινεται, αγοράζεις το παιχνιδι τον πρώτο καιρό που έχει και τον περισσότερο κόσμο online. Αργότερα που πέφτει η τιμή πχ μετά από 2χρόνια, πέφτει αισθητά ο κόσμος και παίζεις με πολλούς καμμένους, κοινώς δύσκολα να κάνεις νικη.

Από την άλλη αν δεν σε καίνε αυτά και το θές απλά για συλλογή και απλά να κάνεις λίγο την πλάκα σου, το αγοράζεις μετά από 2+χρόνια να πέσει αρκετά η τιμή του και να έχουν βγει και αρκετοί dlc χαρακτήρες.

οσο για τα περί καλύτερου fighting, διαβάζω ως τώρα τα καλύτερα από όσους παίζουν gameplay wise(σε Story μια ζωή τα παιχνιδια της Netherrealm θα είναι τα καλύτερα με διαφορά).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

σε Story μια ζωή τα παιχνιδια της Netherrealm θα είναι τα καλύτερα με διαφορά

Καλά, η NRS έχει κάνει ταινίες τα story modes της.
Πάντως το World Tour του SF6 για αυτό που είναι να πας και να κάνεις, είναι συμπαθητικό και έχει κομμάτια lore και easter eggs. Αν και η ίδια η ιστορία του, δεν ήταν κάτι τρελό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και κάτι που είδα πρόσφατα.

Ο κύριος πιθανώς λόγος που το παιχνίδι έχει χαμηλό user score στο metacritic φαίνεται να είναι τα micro transactions/battle pass, μια από τα ίδια και με το Resident evil 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Fulgore είπε

 

οσο για τα περί καλύτερου fighting, διαβάζω ως τώρα τα καλύτερα από όσους παίζουν gameplay wise(σε Story μια ζωή τα παιχνιδια της Netherrealm θα είναι τα καλύτερα με διαφορά).

 

Απλά η διαφορά είναι πως ότι μαθαίνεις στο sf6 ισχύει μόνο για το sf6, το ίδιο και πριν για το 4&5.

Ενώ πχ το νέο kof xv, αν το μάθεις, μπορείς να μεταφέρεις τις γνώσεις στα παλιότερα kof αλλά και σε άλλα παιχνίδια. 

Πιο δύσκολο για αρχάριους από το sf6 αλλά όχι τόσο δύσκολο παιχνίδι γενικά όσο διαδίδεται. 

 

Επεξ/σία από petran79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πολλές κινήσεις και κυρίως τα fundamentals περνάνε από game σε game, γι' αυτό και οι pros κάνουν adapt πολύ γρήγορα.
Και μου αρέσει που έχουμε αρκετές επιλογές με την drive bar.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να πω ότι στην έκδοση ps5 που παίζω το game είναι σχεδόν bug free. Αψογο στο πως παίζει και τρέχει.

Τώρα με τους χαρακτήρες έχω αρχίσει και τους εξερευνώ. 

Γενικά στα beat em' up μου αρέσουν οι γρήγοροι χαρακτήρες και εδώ μου αρέσει η Lilly, Kimberly αλλά παίζω πιο πολύ με την Juri. Oμως όλοι οι χαρακτήρες έχουν ενδιαφέρον ακόμα και ο Zangief που είναι πιο αργοκίνητος αν παίζει καλά μπορεί να σε ριξει σε χρόνο μηδέν. Και o Dalshim με τον Ryu έχουν ενδιαφέρον με αυτά τα special power τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, chek2fire είπε

Γενικά στα beat em' up μου αρέσουν οι γρήγοροι χαρακτήρες και εδώ μου αρέσει η Lilly, Kimberly αλλά παίζω πιο πολύ με την Juri.

Πώς και δεν παίζεις με Cammy;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όλους τους χαρακτήρες έχω καταλήξει με την Juri. Και η Cammy είναι πολύ καλός χαρακτήρας με πιο βατές κινήσεις και combo.

Στο online τώρα ήδη ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος. Μου την δίνει όμως ότι τουλάχιστον στα πρώτα level ότι πρωτού σε συνδέσει με κάποιο ματσάρισμα σου βγάζει lvl5 cpu για να παίξεις. Δεν το ξέρω γιατί το κάνει αυτό.

Θα περίμενα και τα ματσαρίσματα να ήταν πολύ πιο γρήγορα με crossplatform και τόσο κόσμο που παίζει. Μπορεί λόγο ότι παίζω αργά και είμαι στον ευρωπαικό server? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Και σε άλλο server να μπεις, θα σε ματσάρει με Ευρώπη, μπορεί να είναι θέμα του rank σου, αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

αυτό σκέφτηκα και εγώ ότι είναι θέμα rank γιαυτό δεν βρίσκει τόσο εύκολα ματσαρίσματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2023 στις 11:07 ΜΜ, chek2fire είπε

αυτό σκέφτηκα και εγώ ότι είναι θέμα rank γιαυτό δεν βρίσκει τόσο εύκολα ματσαρίσματα 

Δεν είναι μόνο αυτό, έχει και τι 6 παρόμοιο σύστημα χειραψίας όπως το 5. Πρέπει να δείξεις καλή θέληση και να μην είσαι αουγκανος στους αγώνες σου, δηλαδή να μην κάνεις rage quit, να συμπληρώνεις όλους τους γύρους κτλ. 

Μόλις αποκτήσεις το σηματάκι της χειραψίας θεωρείσαι αξιόπιστος και θα βρίσκεις ματς πολύ ευκολότερα και γρηγορότερα μιας και θα μπαίνεις σε άλλο battle group. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παγίδα είναι πάντως αυτο το modern σύστημα που έχει by default για το χειρισμό. Στην αρχή απορούσα πως δεν έχεις απόλυτο έλεγχο στο χαρακτήρα και σου βγάζει τόσο περιορισμένες κινήσεις με τις περισσότερες combo. Φυσικά το γύρσα σε classic με την μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...