Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή εξοπλισμού ή αναβάθμιση φακού;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνήσω με τον φίλο μου τον @babisskg ......

Αναφορά σε κείμενο

σε ερασιτεχνικό επίπεδο βρίσκω το σύνολο πολύ αξιόλογο , με πληθώρα after market παρελκόμενα , με φοβερή διάρκεια μπαταρίας αν όχι μνημειώδη , όπου δεν ήμουν αναγκασμένος να φορτίζω από βραδύς για το ου μη γένοιτο , θα έβλεπα πολύ σοβαρά την αγορά του γνήσιου αντάπτορα για να δουλεύω με φακούς ef / ef - s όπου πιστεύω θα έβλεπα αρκετή διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα και μιλάω για φακούς σειράς L , 

To M mount μπορεί να ειναι κλινικα νεκρό...αλλά ............. όλα γίνονται και μάλιστα με αριστο αποτελεσμα. 

 

image.jpeg.38a5d002ce2e6bb9df433b5a64664f7c.jpeg

Η Μ100 έχει μια χαρά αισθητήρα, με μόνο σοβαρό μειονέκτημα την έλλειψη viewfinder που σε κάποιες συνθήκες κάτω από το φως του ηλιου κάνει απαγορευτική την λήψη. 
Περαν τούτου είναι ελαφριά, με μεγάλη διάρκεια μπαταρίας και με τον σωστό ανταπτορα  παίρνει όλους τους φακούς EF mount από το 1987 και μετά με άριστο autofocus. 
(Η επάνω φωτογραφία για του λόγου το αληθές).

Επεξ/σία από Jiakometi
Ορθογραφία
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

To M mount μπορεί να ειναι κλινικα νεκρό...αλλά ............. όλα γίνονται και μάλιστα με αριστο αποτελεσμα. 

Αυτά είναι! Ίσως το τολμήσω κι εγώ κάποτε αυτό (προς το παρόν έχω φτάσει μέχρι M50+adaptor+sigma105 ή EF-S 15-85).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Θα συμφωνήσω με τον φίλο μου τον @babisskg ......

To M mount μπορεί να ειναι κλινικα νεκρό...αλλά ............. όλα γίνονται και μάλιστα με αριστο αποτελεσμα. 

 

image.jpeg.38a5d002ce2e6bb9df433b5a64664f7c.jpeg

Η Μ100 έχει μια χαρά αισθητήρα, με μόνο σοβαρό μειονέκτημα την έλλειψη viewfinder που σε κάποιες συνθήκες κάτω από το φως του ηλιου κάνει απαγορευτική την λήψη. 
Περαν τούτου είναι ελαφριά, με μεγάλη διάρκεια μπαταρίας και με τον σωστό Άντα-φορά παίρνει όλους τους φακούς EF mount από το 1987 και μετά με άριστο autofocus. 
(Η επάνω φωτογραφία για του λόγου το αληθές).

    Βαγγέλη χαίρομαι που σε ακούω , εύχομαι να είσαι καλά , όπου γης , όλα γίνονται φυσικά , αρκεί να υπάρχει ανοιχτό πνεύμα . Καλές οι νέες τάσεις και μόδες , καμία αντίρρηση , ότι λειτουργεί καλύτερα για τον καθένα . Ναι , το viewfinder θα ήταν πολύ ευπρόσδεκτο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TouPia είπε

Αυτά είναι! Ίσως το τολμήσω κι εγώ κάποτε αυτό (προς το παρόν έχω φτάσει μέχρι M50+adaptor+sigma105 ή EF-S 15-85).

Μια χαρά …….

Ο συνδυασμός μπορεί να φαίνεται λίγο extreme (ο φακός αυτός συνήθως είναι κουμπωμένος σε άλλο σώμα) αλλά δουλεύει μια χαρά και μου έχει δώσει καλά αποτελέσματα, ειδικά νυκτερινά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TouPia είπε

Αυτά είναι! Ίσως το τολμήσω κι εγώ κάποτε αυτό (προς το παρόν έχω φτάσει μέχρι M50+adaptor+sigma105 ή EF-S 15-85).

    Αυτά που θυμάμαι σίγουρα από την eos m10 , ήταν το άψογο δέσιμο με τον Helios 44m - 4 , αλλά και με έναν 135αρη m42 η όποιον άλλο 135αρη manual . Το πολύ καλό focus peaking σου έλυνε τα χέρια , κατά προτίμηση στην λευκή απόχρωση .

7 λεπτά πριν, TouPia είπε

Αυτά είναι! Ίσως το τολμήσω κι εγώ κάποτε αυτό (προς το παρόν έχω φτάσει μέχρι M50+adaptor+sigma105 ή EF-S 15-85).

   Και που να δείς τον 400αρη Tokina πως φαίνεται πάνω στην e - pl1 🤣🤣🤣 ......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, babisskg είπε

πολύ καλό focus peaking σου έλυνε τα χέρια

Πολύς κόσμος εκθειάζει το focus peaking της ΕOS-M. Εμένα δεν με βόλεψε, δεν έμαθα να το χειρίζομαι σωστά. Στο manual focus προτιμάω πάντα το X5 ή X10 magnification.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Βαγγέλη χαίρομαι που σε ακούω , εύχομαι να είσαι καλά , όπου γης , όλα γίνονται φυσικά , αρκεί να υπάρχει ανοιχτό πνεύμα . Καλές οι νέες τάσεις και μόδες , καμία αντίρρηση , ότι λειτουργεί καλύτερα για τον καθένα . Ναι , το viewfinder θα ήταν πολύ ευπρόσδεκτο .

Καλησπέρα Μπάμπη, 

Χαίρομαι που είσαι πάντα στις επάλξεις του hobby και πάντα πειραματίζεσαι δημιουργικά. 
Η Μ 100 έχει μονίμως κουμπωμένο επάνω της τον EF-S 10-18 f4.5-5.6 IS STM που για αυτής της κατηγορίας ευρυγώνιος είναι πολύ καλός. 
Αλλά στα πλαίσια του πειραματισμού, και παραδειγματιζόμενος από εσένα …. τη συνδυάζω και με άλλους φακούς …

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, TouPia είπε

Πολύς κόσμος εκθειάζει το focus peaking της ΕOS-M. Εμένα δεν με βόλεψε, δεν έμαθα να το χειρίζομαι σωστά. Στο manual focus προτιμάω πάντα το X5 ή X10 magnification.

    Δεν έχω κανένα λόγο να το αμφισβητήσω , γι' αυτό γράφω πάντα ότι λειτουργεί καλύτερα για τον καθένα . Αναγκαστικά δουλεύω την μεγένθυση στην e - pl1 , αφού δεν γίνεται αλλιώς . Πάντως σε σχέση με την Olympus omd em10 , το focus peaking της Canon είναι μακράν καλύτερο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβός, αλλά μοναδικός. Δεν υπάρχει άλλος 11mm που να μην είναι fish eye. Το θέμα είναι ότι και μεταχειρισμένος, δεν βρίσκεται κάτω από 2.5Κ .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Καλησπέρα Μπάμπη, 

Χαίρομαι που είσαι πάντα στις επάλξεις του hobby και πάντα πειραματίζεσαι δημιουργικά. 
Η Μ 100 έχει μονίμως κουμπωμένο επάνω της τον EF-S 10-18 f4.5-5.6 IS STM που για αυτής της κατηγορίας ευρυγώνιος είναι πολύ καλός. 
Αλλά στα πλαίσια του πειραματισμού, και παραδειγματιζόμενος από εσένα …. τη συνδυάζω και με άλλους φακούς …

 

 

     Το ότι δεν λειτουργούν για μένα οι Canon δεν σημαίνει πως τα μηχανήματα δεν είναι αξιόλογα . Ευχαρίστως θα έπαιρνα μια 5D mark ii , αν δεν ήταν το γεγονός πως πρέπει να παρθούν και φακοί και ..... και ..... και ..... οπότε καλά κάθομαι στ' αυγά με την Nikon μέχρι να έρθει η ώρα της Pentax K - 1 ........ πιθανόν με την σύνταξη ....... 🤣🤣🤣 ...... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, για να επιστρέψουμε στην ερώτηση του νημαθέτη, τώρα που πλησιάζει η λήξη εγγύησης της Μ50, περιμένω να πέσει ξανά η τιμή της M6ii+EVF για να τη χτυπήσω. Εάν δεν πέσει, θα πάρω μια Μ100 από το mpb για backup.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Μια χαρά …….

Ο συνδυασμός μπορεί να φαίνεται λίγο extreme (ο φακός αυτός συνήθως είναι κουμπωμένος σε άλλο σώμα) αλλά δουλεύει μια χαρά και μου έχει δώσει καλά αποτελέσματα, ειδικά νυκτερινά. 

    Μα το πρώτο και κυρίαρχο ( για μένα ) χαρακτηριστικό των mirrorles είναι πως μπορείς να κουμπώσεις επάνω τους ΟΤΙ φακό θες ........ τα υπόλοιπα δε λέω , αλλά τα περί βάρους και όγκου πήγαν περίπατο κάτι που κατάλαβαν όλοι πλέον , ενώ τα υπόλοιπα μοντέρνα χαρακτηριστικά , τα οποία υπάρχουν φυσικά , θα μπορούσαν άνετα να υπάρξουν και στις DSLR , όσο για το γιατί δεν υπήρξαν ......... ΟΚ ...... τα εργοστάσια εμφάνισαν την αφαίρεση του καθρέφτη ως νεωτερισμό , ενώ στην ουσία θα μπορούσαν να τον αφαιρέσουν και στα DSLR σώματα , μείωσαν το κόστος εν μέρει , ενώ στην πορεία φτάσαμε στο σημείο μία ΚΑΛΗ mirrorles να έχει ξεπεράσει κατά πολύ σε τιμή αγοράς τα πιο ακριβά DSLR σώματα ........ από την άλλη οι νεοσχεδιασμένοι φακοί που απευθύνονται σ' αυτή την κατηγορία να κοστίζουν κι' αυτοί ένα σκασμό λεφτά ........... θα υπάρξει φυσικά σύντομα η τάση του πόσο καλές ήταν τελικά οι DSLR , με στόχο να πουληθεί το μεταχειρισμένο υλικό που θα βγεί στην αγορά κλπ κλπ κλπ ......... μέχρι την έλευση των πιο μοντέρνων συστημάτων στην μεταmirrorles εποχή ........ 

11 λεπτά πριν, TouPia είπε

Εγώ, για να επιστρέψουμε στην ερώτηση του νημαθέτη, τώρα που πλησιάζει η λήξη εγγύησης της Μ50, περιμένω να πέσει ξανά η τιμή της M6ii+EVF για να τη χτυπήσω. Εάν δεν πέσει, θα πάρω μια Μ100 από το mpb για backup.

       Καθόλου άσχημη λύση , θα την προτιμούσα με το evf ανεπιφύλακτα , για backup πολύ καλή λύση η m10 , άψογος χειρισμός με το ένα χέρι μόνον , δοκιμασμένο . Μάλιστα αν της βάλεις ένα σκέτο λουρί ώστε να κρέμεται από τον καρπό ......... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, TouPia είπε

Εγώ, για να επιστρέψουμε στην ερώτηση του νημαθέτη, τώρα που πλησιάζει η λήξη εγγύησης της Μ50, περιμένω να πέσει ξανά η τιμή της M6ii+EVF για να τη χτυπήσω. Εάν δεν πέσει, θα πάρω μια Μ100 από το mpb για backup.

Η Μ6ii είναι πολύ καλή μηχανή (με το έξτρα EVF) αλλά πρακτικά μπορείς να εκμεταλλευτείς μόνο τον 32άρη της Canon και τους 3 sigma για να πάρεις την οξύτητα που μπορεί να δώσει ο σένσορας. Με τους υπόλοιπους φακούς, τα αποτέλεσματα είτε βγάζεις με τον σένσορα των 24 mpix είτε με των 32 mpix είναι πρακτικά ίδια (και το μελέτησα πολύ το θέμα για να μην αλλάξω σύστημα, αλλά να πάρω κι εγώ την M6ii και να συνεχίσω στο mount)

Για έμενα ήταν και η κύρια αιτία που με οδήγησε εκτός M mount (σε συνδυασμό με το παράτημα του απο την  Canon και ότι δεν θα δούμε άλλους νέους φακούς ή μηχανές). Παρότι έχει σχεδόν όλα τα εστιακά μήκη σε φακούς της, μόνο μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού μπορούν να δώσουν οξύτητα επαγγελματικού φακού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...