Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή εξοπλισμού ή αναβάθμιση φακού;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ όπως ακούστηκε παραπάνω, στο μυαλό μου τον αισθητήρα της m100 τον έχω ψηλά για το κόστος της μηχανής και την κατηγορία που παίζει. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Διάβασα προσεκτικά τα σχόλια.. Η αλήθεια είναι πως μπερδεύτηκα λιγάκι παραπάνω... 

Έδωσα και λανθασμένη εντύπωση περί ζουμ, δεν φωτογραφίζω macro και ούτε πιστεύω ότι θα ασχοληθώ, φωτογραφίζω στον δρόμο της Αθήνας ότι δηποτε μου προκαλεί αρνητικό συναίσθημα. Συχνά είναι άνθρωποι και για αυτόν τον λόγο χρειάζομαι αυτό το παραπάνω ζουμ ώστε να μπορώ να αποτύπωσω αυτό που βλέπω, λόγο απόστασης που διατηρώ . 

Αναζητώ την πιο προσιτή λύση από κάποιον πιο έμπειρο που θα μπορεί να με κατεύθυνει , είτε αυτό είναι ένας φακός είτε ένας αντάπτορας με έναν άλλο φακό είτε άλλο σώμα με άλλον φακό, το πρόβλημα μου είναι ότι δεν γνωρίζω καθόλου ούτε τα μοντέλα των φακών ούτε τιμές ούτε σαιτ και για αυτό ζητάω βοήθεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Lecter D είπε

αυτό το παραπάνω ζουμ ώστε να μπορώ να αποτύπωσω αυτό που βλέπω, λόγο απόστασης που διατηρώ . 

Εάν μείνεις στην Μ100, θα πάρεις τον 55-200 και τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Lecter D είπε

Συχνά είναι άνθρωποι και για αυτόν τον λόγο χρειάζομαι αυτό το παραπάνω ζουμ ώστε να μπορώ να αποτύπωσω αυτό που βλέπω, λόγο απόστασης που διατηρώ . 

 

Μην αλλάζεις μηχανη.

Πάρε ή τον EF-M 55-200 που θα σε υπερκαλύψει για ανθρώπους στον δρόμο και θα τον εναλλάσσεις με τον κιτ για πιο κοντινά, η τον E-FM 18-150 που θα σε καλύψει για τα πάντα, κοντινά και μακρινά και θα έχεις μόνο αυτόν για όλα. Αν πάρεις τον δεύτερο είναι πιο ακριβός και πιο ποιοτικός, αλλά πουλάς τον κιτ και μειώνεις το κόστος.

Αν βαριέσαι να περιμένεις να βγει κάποια ευκαιρία σε μεταχειρισμένο στην Ελλάδα (που δεν θα ξέρεις και πως να ελέγξεις αν είναι ευκαιρία ή κάποιος ελαττωματικός), και δεν θες να πάρεις καινούριο, αγοράζεις απο το mpb.com. Έχουμε αγοράσει και πουλήσει πολλοί εδώ μέσα απο εκεί και είμαστε ευχαριστημένοι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Lecter D είπε

Διάβασα προσεκτικά τα σχόλια.. Η αλήθεια είναι πως μπερδεύτηκα λιγάκι παραπάνω... 

Έδωσα και λανθασμένη εντύπωση περί ζουμ, δεν φωτογραφίζω macro και ούτε πιστεύω ότι θα ασχοληθώ, φωτογραφίζω στον δρόμο της Αθήνας ότι δηποτε μου προκαλεί αρνητικό συναίσθημα. Συχνά είναι άνθρωποι και για αυτόν τον λόγο χρειάζομαι αυτό το παραπάνω ζουμ ώστε να μπορώ να αποτύπωσω αυτό που βλέπω, λόγο απόστασης που διατηρώ . 

Αναζητώ την πιο προσιτή λύση από κάποιον πιο έμπειρο που θα μπορεί να με κατεύθυνει , είτε αυτό είναι ένας φακός είτε ένας αντάπτορας με έναν άλλο φακό είτε άλλο σώμα με άλλον φακό, το πρόβλημα μου είναι ότι δεν γνωρίζω καθόλου ούτε τα μοντέλα των φακών ούτε τιμές ούτε σαιτ και για αυτό ζητάω βοήθεια. 

      Πολύ ωραία , αν λοιπόν θέλετε να καλύψετε την απόσταση από το θέμα ενδιαφέροντος , αυτού που σας τράβηξε την προσοχή και το οποίο σε αστικό περιβάλλον δεν θα είναι πολύ περισσότερο από 20 μέτρα με μία πρόχειρη εκτίμηση , ας πούμε στο απέναντι πεζοδρόμιο χοντρικά και οι δύο λύσεις που σας προτάθηκαν θα δουλέψουν παραπάνω από ικανοποιητικά σ' αυτό το σενάριο . Αν και δεν γνωρίζω θα το θέσω ως εξής , πως βρίσκεστε στον Άγνωστο Στρατιώτη , στο απέναντι πεζοδρόμιο με τα ρεύματα κυκλοφορίας ανάμεσα σε σας και στις σκοπιές ας πούμε και θέλετε να φωτογραφίσετε έναν Εύζωνα απέναντι , με η χωρίς ιδανικές συνθήκες κυκλοφορίας δλδ με πολύ η ελάχιστη κυκλοφορία , τότε και οι δύο φακοί είναι απόλυτα ικανοί για αυτό που ζητάτε . Εναλλακτικά , θα μπορούσε να βρίσκεστε στην ίδια πλευρά του πεζοδρομίου και όχι στην απέναντι , οπότε η απόσταση είναι ακόμη μικρότερη και μάλλον είναι αυτή που περιγράφετε σαν ζητούμενο . 

  Θα πρότεινα τον 18 - 150 , διότι μάλλον βρίσκεται πιο κοντά σ' αυτό το σενάριο , έχοντας δοκιμάσει έναν 135αρη πάνω σε σώμα EOS M10 , ο οποίος έφτανε αισίως τα 200mm , κάλυπτε άνετα την απόσταση που έχετε στο μυαλό σας , είναι μέσα στο εύρος του 18 - 150 που σας πρότειναν οι φίλοι πιο πάνω , ενώ οφελείστε ξεκάθαρα έχοντας τα 18mm στο κατώτερο άκρο του για άλλων ειδών λήψεις σε ευρεία μορφή κάδρου . Θα λέγαμε πως είναι μία all round λύση και είτε προσφέρετε τον κιτ φακό που έχετε στα χέρια προς πώληση σαν μεταχειρισμένο για να καλύψετε μερος του κόστους αγοράς , είτε τον αφήνετε στην άκρη σαν backup λύση .

  Καλή επιτυχία .

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...