Προς το περιεχόμενο

Έφαγα κλήση σε ταξίδι στη Γερμανία, την πληρώνω ή όχι;


hisXLNC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο φόρουμ,

 

πριν περίπου ενάμιση μήνα ενώ ήμουν σε επαγγελματικό ταξίδι στη Γερμανία, με σταμάτησαν για υπερβολική ταχύτητα λίγο έξω από το αεροδρόμιο του Βερολίνου, ενώ οδηγούσα με νοικιασμένο αυτοκίνητο. Η παράβαση ήταν ότι οδηγούσα με 120 χλμ/ω ενώ το όριο ήταν 70, μιας και τρέχαμε να προλάβουμε την πτήση, και είχα στο αυτοκίνητο και τον υπεύθυνο της εταιρίας και ήταν σύμφωνος με το να τρέξουμε λίγο παραπάνω για να προλάβουμε. Παρ όλο που μου ζήτησαν να πληρώσω το πρόστιμο με κάρτα επι τόπου, έκανα τον χαζό λέγοντας ότι δεν έχω κάρτα και τους ζήτησα να χρεώσουν τη κλήση μέσω την εταιρία ενοικίασης του αυτοκινήτου, ώστε να πληρωθεί από την εταιρία μου, πράγμα που δεν έγινε. Έδωσα τα στοιχεία μου και πριν λίγες μέρες ήρθε η κλήση στο σπίτι η οποία ανέρχεται στα 600ε και 2 μηνες απαγόρευση οδήγησης στη Γερμανία!!!

Και ρωτάω τώρα, να το πληρώσω ή όχι; Αυτό που φοβάμαι έιναι ότι στη Γερμανία είναι σοβαρό κράτος και δεν θέλω να ξαναπάω σε μερικά χρόνια και να με σταματήσουν για κάτι άλλο και να μου πουν οτι χρωστάω και εκείνο το πρόστιμο το οποίο, είναι ξερω γω, πλέον 2000ε, ή να παω και να μην μπορώ να νοικιάσω αυτοκίνητο, ή να έχω τίποτα θέματα με δικαστήρια στη Γερμανία.

Από τη δουλειά μου η πρώτη τους αντίδραση είναι να μην ασχοληθούμε, και μου είπαν ότι λογικά δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα, αλλα δεν ξέρω αν είναι έτσι. Θεωρώ ότι αν τους πιέσω να το πληρώσουν για μένα πάντως θα το κάνουν γιατί ο υπεύθυνος ηταν σύμφωνος να τρέξουμε λίγο παραπάνω. Το πρόστιμο είναι στο όνομά μου.

Θα έχω λέτε τίποτα θέματα είτε σε Γερμανία είτε σε Ελλάδα αν δεν πληρώσω; Τι μου προτείνετε να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να πληρωθεί. 

 

Η νομοθεσία της ΕΕ, και συγκεκριμένα η απόφαση-πλαίσιο 2005/214/ΔΕΥ, εφαρμόζει την αρχή της αμοιβαίας αναγνώρισης στις χρηματικές ποινές, παρέχοντας τη δυνατότητα σε δικαστικές ή διοικητικές αρχές να διαβιβάζουν αποφάσεις που επιβάλλουν χρηματική ποινή απευθείας σε αρχή άλλου κράτους μέλους της ΕΕ και να επιτυγχάνουν την αναγνώριση και εκτέλεση της ποινής αυτής χωρίς περαιτέρω διατυπώσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, hisXLNC είπε

Καλημέρα στο φόρουμ,

 

πριν περίπου ενάμιση μήνα ενώ ήμουν σε επαγγελματικό ταξίδι στη Γερμανία, με σταμάτησαν για υπερβολική ταχύτητα λίγο έξω από το αεροδρόμιο του Βερολίνου, ενώ οδηγούσα με νοικιασμένο αυτοκίνητο. Η παράβαση ήταν ότι οδηγούσα με 120 χλμ/ω ενώ το όριο ήταν 70, μιας και τρέχαμε να προλάβουμε την πτήση, και είχα στο αυτοκίνητο και τον υπεύθυνο της εταιρίας και ήταν σύμφωνος με το να τρέξουμε λίγο παραπάνω για να προλάβουμε. Παρ όλο που μου ζήτησαν να πληρώσω το πρόστιμο με κάρτα επι τόπου, έκανα τον χαζό λέγοντας ότι δεν έχω κάρτα και τους ζήτησα να χρεώσουν τη κλήση μέσω την εταιρία ενοικίασης του αυτοκινήτου, ώστε να πληρωθεί από την εταιρία μου, πράγμα που δεν έγινε. Έδωσα τα στοιχεία μου και πριν λίγες μέρες ήρθε η κλήση στο σπίτι η οποία ανέρχεται στα 600ε και 2 μηνες απαγόρευση οδήγησης στη Γερμανία!!!

Και ρωτάω τώρα, να το πληρώσω ή όχι; Αυτό που φοβάμαι έιναι ότι στη Γερμανία είναι σοβαρό κράτος και δεν θέλω να ξαναπάω σε μερικά χρόνια και να με σταματήσουν για κάτι άλλο και να μου πουν οτι χρωστάω και εκείνο το πρόστιμο το οποίο, είναι ξερω γω, πλέον 2000ε, ή να παω και να μην μπορώ να νοικιάσω αυτοκίνητο, ή να έχω τίποτα θέματα με δικαστήρια στη Γερμανία.

Από τη δουλειά μου η πρώτη τους αντίδραση είναι να μην ασχοληθούμε, και μου είπαν ότι λογικά δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα, αλλα δεν ξέρω αν είναι έτσι. Θεωρώ ότι αν τους πιέσω να το πληρώσουν για μένα πάντως θα το κάνουν γιατί ο υπεύθυνος ηταν σύμφωνος να τρέξουμε λίγο παραπάνω. Το πρόστιμο είναι στο όνομά μου.

Θα έχω λέτε τίποτα θέματα είτε σε Γερμανία είτε σε Ελλάδα αν δεν πληρώσω; Τι μου προτείνετε να κάνω;

Προφανώς και πρέπει να την πληρώσεις και μάλλον να αλλάξεις και δουλειά αν τα πράγματα είναι όπως τα λες. Μην περιμένεις να σβηστεί, θα την βρεις μπροστά σου.

 

Με την Οδηγία 2011/82/ΕΕ ακόμη και εάν μια παράβαση σημειώνεται σε άλλη χώρα από αυτήν που είναι δηλωμένο το όχημα αποτελεί ευθύνη των τοπικών Αρχών να εφαρμόσουν τον κανονισμό και να διασφαλίσουν τον εντοπισμό του παραβάτη από όποια χώρα της Ευρωπαϊκής Ενωσης και αν προέρχεται. Οπως επισημαίνεται στο κείμενο της οδηγίας «η χώρα δήλωσης ενός οχήματος δεν θα πρέπει να επιφέρει μια πιο επιεική αντιμετώπιση».
Οι οκτώ βασικές παραβάσεις που περιλαμβάνονται στην Οδηγία και για τις οποίες είναι επιβεβλημένη η αποστολή της κλήσης ακόμη και σε άλλες χώρες, εάν το όχημα είναι καταχωρημένο στην αλλοδαπή, είναι:
Υπέρβαση ορίου ταχύτητας
Μη χρήση ζώνης ασφαλείας
Παραβίαση κόκκινου σηματοδότη
Οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ
Οδήγηση υπό την επήρεια ναρκωτικών ουσιών
Μη χρήση κράνους
Οδήγηση σε λωρίδα στην οποία απαγορεύεται η κυκλοφορία (π.χ. λωρίδες έκτακτης ανάγκης, λωρίδες αποκλειστικής χρήσης από Μέσα Μαζικής Μεταφοράς κ.λπ.)
Παράνομη χρήση κινητού τηλεφώνου ή άλλων συσκευών επικοινωνίας κατά την οδήγηση

Επεξ/σία από TuXaKoS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, hisXLNC είπε

Καλημέρα στο φόρουμ,

 

πριν περίπου ενάμιση μήνα ενώ ήμουν σε επαγγελματικό ταξίδι στη Γερμανία, με σταμάτησαν για υπερβολική ταχύτητα λίγο έξω από το αεροδρόμιο του Βερολίνου, ενώ οδηγούσα με νοικιασμένο αυτοκίνητο. Η παράβαση ήταν ότι οδηγούσα με 120 χλμ/ω ενώ το όριο ήταν 70, μιας και τρέχαμε να προλάβουμε την πτήση, και είχα στο αυτοκίνητο και τον υπεύθυνο της εταιρίας και ήταν σύμφωνος με το να τρέξουμε λίγο παραπάνω για να προλάβουμε. Παρ όλο που μου ζήτησαν να πληρώσω το πρόστιμο με κάρτα επι τόπου, έκανα τον χαζό λέγοντας ότι δεν έχω κάρτα και τους ζήτησα να χρεώσουν τη κλήση μέσω την εταιρία ενοικίασης του αυτοκινήτου, ώστε να πληρωθεί από την εταιρία μου, πράγμα που δεν έγινε. Έδωσα τα στοιχεία μου και πριν λίγες μέρες ήρθε η κλήση στο σπίτι η οποία ανέρχεται στα 600ε και 2 μηνες απαγόρευση οδήγησης στη Γερμανία!!!

Και ρωτάω τώρα, να το πληρώσω ή όχι; Αυτό που φοβάμαι έιναι ότι στη Γερμανία είναι σοβαρό κράτος και δεν θέλω να ξαναπάω σε μερικά χρόνια και να με σταματήσουν για κάτι άλλο και να μου πουν οτι χρωστάω και εκείνο το πρόστιμο το οποίο, είναι ξερω γω, πλέον 2000ε, ή να παω και να μην μπορώ να νοικιάσω αυτοκίνητο, ή να έχω τίποτα θέματα με δικαστήρια στη Γερμανία.

Από τη δουλειά μου η πρώτη τους αντίδραση είναι να μην ασχοληθούμε, και μου είπαν ότι λογικά δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα, αλλα δεν ξέρω αν είναι έτσι. Θεωρώ ότι αν τους πιέσω να το πληρώσουν για μένα πάντως θα το κάνουν γιατί ο υπεύθυνος ηταν σύμφωνος να τρέξουμε λίγο παραπάνω. Το πρόστιμο είναι στο όνομά μου.

Θα έχω λέτε τίποτα θέματα είτε σε Γερμανία είτε σε Ελλάδα αν δεν πληρώσω; Τι μου προτείνετε να κάνω;

Φίλε μου, έχω βρεθεί στην ακριβώς ίδια θέση με σένα. Σε τέτοιες περιπτώσεις, δίνεις την εταιρική πιστωτική και καθάρισες. 

Τώρα εφόσον δεν έγινε, δεν κάνεις την πάπια. Πας στην εταιρία σου και λες το και το, πρεπει να πληρωθεί άμεσα. Και ναι, θα έχεις θέμα αν δεν πληρωθεί, οπότε μην ακούς κανέναν που δεν επηρεάζεται από αυτό. Η εταιρία σου λογικα θα το πληρώσει απευθείας αν είναι σοβαρή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Προφανώς και πρέπει να την πληρώσεις και μάλλον να αλλάξεις και δουλειά αν τα πράγματα είναι όπως τα λες. Μην περιμένεις να σβηστεί, θα την βρεις μπροστά σου.

 

10 λεπτά πριν, vins είπε

Η εταιρία σου λογικα θα το πληρώσει απευθείας αν είναι σοβαρή. 

Ναι παιδιά θα το πληρώσει η εταιρία αν το ζητήσω κανονικά, απλά η πρώτη τους αντίδραση ήταν αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hisXLNC είπε

 

Ναι παιδιά θα το πληρώσει η εταιρία αν το ζητήσω κανονικά, απλά η πρώτη τους αντίδραση ήταν αυτή.

Συγνώμη αλλά σε κάτι τέτοιο, που συμβαίνει σε επαγγελματικό ταξίδι και είναι όπως το περιγράφεις, καμιά σοβαρή εταίρια δεν θα σου πει "Ξέχνα το μωρέ, δεν θα έχεις πρόβλημα". Κατευθείαν έπρεπε να πουν οτι θα πληρωθεί από την εταιρία και τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλούστατα τα πράγματα. Το αυτοκίνητο ήταν νοικιασμένο. Η εταιρία που νοικιαζει το όχημα δεν ειναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Έχει στους όρους ενοικίασης τι γίνεται με τις κλήσεις. Στους όρους λοιπόν αναγράφει ότι και θα την χρεώσει και θα χρεώσει και έξοδα διαχείρισης για να βρει σε ποιον είχε νοικιάσει το όχημα κλπ ώστε να κυνηγήσει αυτόν που έκανε την ενοικίαση.

Οπότε? Μάλλον πρέπει να πληρώσεις. 

4 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Συγνώμη αλλά σε κάτι τέτοιο, που συμβαίνει σε επαγγελματικό ταξίδι και είναι όπως το περιγράφεις, καμιά σοβαρή εταίρια δεν θα σου πει "Ξέχνα το μωρέ, δεν θα έχεις πρόβλημα". Κατευθείαν έπρεπε να πουν οτι θα πληρωθεί από την εταιρία και τέλος. 

ε καλά. Ενας τυχάρπαστος λογιστής θα το είπε. Δεν πάει να πει ότι το είπε ο υπεύθυνος νομικών υπηρεσιών για να έχει βαρύτητα η άποψη του (αν υπάρχει τέτοιος σε αυτη την εταιρία).

*Στη δική μου εταιρία υπάρχει συγκεκριμένη πολιτική η οποία αναφέρει πως ο υπάλληλος είναι υπεύθυνος και πληρώνει τις παραβάσεις του εφόσον δεν έγιναν για εταιρικό έργο. Οπότε μια τέτοια κλήση είναι ξεκάθαρο πως θα πληρωνόταν απο τον υπάλληλο (όπως και γίνεται άλλωστε). Εκτός αν θεωρούμε πως η εταιρεία ωθεί τους υπαλλήλους της στην παρανομια...

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

*Στη δική μου εταιρία υπάρχει συγκεκριμένη πολιτική η οποία αναφέρει πως ο υπάλληλος είναι υπεύθυνος και πληρώνει τις παραβάσεις του εφόσον δεν έγιναν για εταιρικό έργο. Οπότε μια τέτοια κλήση είναι ξεκάθαρο πως θα πληρωνόταν απο τον υπάλληλο (όπως και γίνεται άλλωστε). Εκτός αν θεωρούμε πως η εταιρεία ωθεί τους υπαλλήλους της στην παρανομια...

Συμφωνώ αλλά αν ισχύουν τα όσα λέει ο TS: 

56 λεπτά πριν, hisXLNC είπε

Η παράβαση ήταν ότι οδηγούσα με 120 χλμ/ω ενώ το όριο ήταν 70, μιας και τρέχαμε να προλάβουμε την πτήση, και είχα στο αυτοκίνητο και τον υπεύθυνο της εταιρίας και ήταν σύμφωνος με το να τρέξουμε λίγο παραπάνω για να προλάβουμε.

Αυτό κάνει την διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ts

Όσο είναι ακόμα "ζεστοί" στην εταιρία κανονίζεις να πληρωθεί και να ξεμπερδεύεις. Όσο απομακρύνεσαι χρονικά από το γεγονός πολλά μπορούν να αλλάξουν. Κάποιος υπεύθυνος λογιστηρίου που θα θεωρήσει ότι είναι "δικό σου θέμα", οικονομικά που επιβάλουν περιορισμό κάθε είδους δαπανών, κλπ.

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να "καθαρίσεις το όνομά σου" άμεσα.

ΥΓ. Προσωπικά το "ήταν σύμφωνος στην παρανομία ο υπεύθυνος της εταιρίας" δεν το θεωρώ δικαιολογία. Εσύ οδηγείς, εσύ κανονίζεις τους κανόνες. Αν πχ αυτή η υπέρβαση δεν οδηγούσε σε κλήση αλλά σε ατύχημα θα έλεγες "ήταν σύμφωνος και ο υπεύθυνος"; Όπως και να 'χει όμως κανόνισε το θέμα τώρα. Και σκέψου το δύο φορές σε αντίστοιχη περίπτωση που ίσως να συμβεί.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TuXaKoS είπε

Συμφωνώ αλλά αν ισχύουν τα όσα λέει ο TS: 

Αυτό κάνει την διαφορά. 

Ξεκινάμε απο το ότι τα όρια της ταχύτητας είναι νόμος με στόχο την προστασία της ζωής τη δική μας και των άλλων. Νόμος. Ο νόμος είναι ξεκάθαρος και δεν είναι υποκειμενικός. Δεν τον αλλάζει ο καθένας ανάλογα με το τι θεωρεί σωστό.

Στο τρέχον θέμα λέμε ότι ο υπεύθυνος της εταιρείας όθησε κάποιον στην παρανομία α) με κίνδυνο της ζωης του αλλά παράλληλα και κίνδυνο β) στο ποινικό του μητρώο. Και αυτός το αποδέχθηκε. Αποδέχθηκε να παραβεί το νόμο και είναι υπεύθυνος για αυτό.

Ευτυχώς έζησε ο οδηγός, αλλά δυστυχώς είχε επιπτώσεις. Οπότε? Το ελάχιστο και "ηθικά σωστό" που μπορεί να κάνει η εταιρεία, είναι να αποκαταστήσει το πρόβλημα που δημιούργησε σε υπάλληλο της και να πληρώσει το πρόστιμο, εφόσον είναι έτσι όπως γράφονται απο τον TS και δεν υπάρχει κάποιο άλλο υπόβαθρο.

Κάνοντας το δικηγόρου του διαβόλου, αν εγώ ήμουν η εταιρεία και ερχόταν υπάλληλος με τα παραπάνω ως δικαιολογία να του δωσω 600€ εγω θα του έλεγα "Αν σου έλεγα να πέσεις στον γκρεμό θα το έκανες? Μεγάλος είσαι, ώριμος είσαι, πρέπει να κρίνεις μόνος σου τα όρια του νόμιμου και του παρανόμου. Δυστυχώς δεν μπορούμε να σε καλύψουμε"

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ότι έχει σημασία στη συζήτηση αλλά εγώ είμαι της άποψης ότι την πλήρη ευθύνη την έχει ο οδηγός.

Τώρα κάτι απόψεις του στυλ συμφώνησε να τρέξουμε μου θυμίζει αυτά που λέγαμε στο Δημοτικό. Μας πιανανε για κάτι που κάναμε κι αμέσως λέγαμε ο Γιωργάκης κυρία μου είπε να το κάνω. Και απαντούσε μετά η κυρία, δηλαδή αν σου έλεγε να πνιγείς θα το έκανες; Να ρωτήσω το ίδιο;

Καλό είναι να μη γράφονται τέτοια από ενήλικες.

Καταλαβαίνω την περίπτωση σου, έχω πάθει ακριβώς το ίδιο στην Ελλάδα όπου με σταματησανε άλλα μου τη χαρισανε μετά από παρακάλια και με άφησαν να φύγω για να προλάβω.

Όπως είπες η Γερμανία είναι σοβαρό κράτος κι αν το αφήσεις, υποθέτω την επόμενη φορά που θα πατήσεις το πόδι σου εκεί θα σε θυμηθούν. Τώρα αν έρθει η κλήση εδώ , δε ξέρω τι γίνεται στην πράξη. Προσωπικά μάλλον θα πλήρωνα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, hisXLNC είπε

Καλημέρα στο φόρουμ,

 

πριν περίπου ενάμιση μήνα ενώ ήμουν σε επαγγελματικό ταξίδι στη Γερμανία, με σταμάτησαν για υπερβολική ταχύτητα λίγο έξω από το αεροδρόμιο του Βερολίνου, ενώ οδηγούσα με νοικιασμένο αυτοκίνητο. Η παράβαση ήταν ότι οδηγούσα με 120 χλμ/ω ενώ το όριο ήταν 70, μιας και τρέχαμε να προλάβουμε την πτήση, και είχα στο αυτοκίνητο και τον υπεύθυνο της εταιρίας και ήταν σύμφωνος με το να τρέξουμε λίγο παραπάνω για να προλάβουμε. Παρ όλο που μου ζήτησαν να πληρώσω το πρόστιμο με κάρτα επι τόπου, έκανα τον χαζό λέγοντας ότι δεν έχω κάρτα και τους ζήτησα να χρεώσουν τη κλήση μέσω την εταιρία ενοικίασης του αυτοκινήτου, ώστε να πληρωθεί από την εταιρία μου, πράγμα που δεν έγινε. Έδωσα τα στοιχεία μου και πριν λίγες μέρες ήρθε η κλήση στο σπίτι η οποία ανέρχεται στα 600ε και 2 μηνες απαγόρευση οδήγησης στη Γερμανία!!!

Και ρωτάω τώρα, να το πληρώσω ή όχι; Αυτό που φοβάμαι έιναι ότι στη Γερμανία είναι σοβαρό κράτος και δεν θέλω να ξαναπάω σε μερικά χρόνια και να με σταματήσουν για κάτι άλλο και να μου πουν οτι χρωστάω και εκείνο το πρόστιμο το οποίο, είναι ξερω γω, πλέον 2000ε, ή να παω και να μην μπορώ να νοικιάσω αυτοκίνητο, ή να έχω τίποτα θέματα με δικαστήρια στη Γερμανία.

Από τη δουλειά μου η πρώτη τους αντίδραση είναι να μην ασχοληθούμε, και μου είπαν ότι λογικά δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα, αλλα δεν ξέρω αν είναι έτσι. Θεωρώ ότι αν τους πιέσω να το πληρώσουν για μένα πάντως θα το κάνουν γιατί ο υπεύθυνος ηταν σύμφωνος να τρέξουμε λίγο παραπάνω. Το πρόστιμο είναι στο όνομά μου.

Θα έχω λέτε τίποτα θέματα είτε σε Γερμανία είτε σε Ελλάδα αν δεν πληρώσω; Τι μου προτείνετε να κάνω;

Να το πληρώσεις.

Εφοσων σε σταμάτησε η τροχαία, παραδέχτηκες την παράβαση και κατέγραψε επί τόπου την παράβαση, δεν υπαρχει διαφυγή.Αν ήταν κάποια κάμερα και γενικά δεν υπήρχε επί τόπου καταγραφή από την τροχαία, κάτι γινόταν. 

Μεχρι πριν μερικά χρόνια, θα την γλίτωνες.Πλέον όχι, επειδη ξαναλέω υπήρχε φυσική παρουσία τροχαίας.

Έπρεπε να πλήρωνες επί τόπου, πιο φθηνά θα σε έβγαινε. 

Αν τώρα δεν έχεις σκοπό να ξανά οδηγησεις Γερμανία, ή θέλεις να ζεις με την πιθανότητα να πάει το προστιμο στην ελληνική εφορία, η Γερμανία δεν ειναι Ιταλία,μπορει κάλλιστα να το κάνει αν θέλει, τότε άστο. 

Για την μόνη παράβαση που δεν ασχολούνται σχεδόν καθόλου με μη κατοίκους Γερμανίας ειναι για  παρκαρισμα, και αυτό μόνο σε παρκόμετρα, ελεγχόμενη στάθμευση κλπ,εκεί δηλαδή που έπρεπε να πληρώσεις αλλά δεν το έκανες. 

όχι όμως για θέση αμεα,ραμπες κλπ. Εκει στο σηκώνει γερανός, και αν δεν πληρώσεις, αμάξι δεν παίρνεις. 

 

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχασουμε να γράψουμε ότι οσο το αφήνεις τοσο μεγαλώνει το πρόστιμο. Δηλαδή αμα αργήσεις κανα εξάμηνο να πληρώσεις, θα χρειαστείς μεγαλύτερο budget. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, hisXLNC είπε

Καλημέρα στο φόρουμ,

 

πριν περίπου ενάμιση μήνα ενώ ήμουν σε επαγγελματικό ταξίδι στη Γερμανία, με σταμάτησαν για υπερβολική ταχύτητα λίγο έξω από το αεροδρόμιο του Βερολίνου, ενώ οδηγούσα με νοικιασμένο αυτοκίνητο. Η παράβαση ήταν ότι οδηγούσα με 120 χλμ/ω ενώ το όριο ήταν 70, μιας και τρέχαμε να προλάβουμε την πτήση, και είχα στο αυτοκίνητο και τον υπεύθυνο της εταιρίας και ήταν σύμφωνος με το να τρέξουμε λίγο παραπάνω για να προλάβουμε. Παρ όλο που μου ζήτησαν να πληρώσω το πρόστιμο με κάρτα επι τόπου, έκανα τον χαζό λέγοντας ότι δεν έχω κάρτα και τους ζήτησα να χρεώσουν τη κλήση μέσω την εταιρία ενοικίασης του αυτοκινήτου, ώστε να πληρωθεί από την εταιρία μου, πράγμα που δεν έγινε. Έδωσα τα στοιχεία μου και πριν λίγες μέρες ήρθε η κλήση στο σπίτι η οποία ανέρχεται στα 600ε και 2 μηνες απαγόρευση οδήγησης στη Γερμανία!!!

Και ρωτάω τώρα, να το πληρώσω ή όχι; Αυτό που φοβάμαι έιναι ότι στη Γερμανία είναι σοβαρό κράτος και δεν θέλω να ξαναπάω σε μερικά χρόνια και να με σταματήσουν για κάτι άλλο και να μου πουν οτι χρωστάω και εκείνο το πρόστιμο το οποίο, είναι ξερω γω, πλέον 2000ε, ή να παω και να μην μπορώ να νοικιάσω αυτοκίνητο, ή να έχω τίποτα θέματα με δικαστήρια στη Γερμανία.

Από τη δουλειά μου η πρώτη τους αντίδραση είναι να μην ασχοληθούμε, και μου είπαν ότι λογικά δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα, αλλα δεν ξέρω αν είναι έτσι. Θεωρώ ότι αν τους πιέσω να το πληρώσουν για μένα πάντως θα το κάνουν γιατί ο υπεύθυνος ηταν σύμφωνος να τρέξουμε λίγο παραπάνω. Το πρόστιμο είναι στο όνομά μου.

Θα έχω λέτε τίποτα θέματα είτε σε Γερμανία είτε σε Ελλάδα αν δεν πληρώσω; Τι μου προτείνετε να κάνω;

1ον δεν υπαρχει δικαιολογια εφόσον εσυ ησουν ο οδηγος να τρεχεις! οποιοσδηποτε και να ηταν ο λογος!

2ον υποχρεωσε τους να την πληρωσουν η χρησιμοποιησε την εταιρικη σου καρτα! 

 

1 ώρα πριν, hisXLNC είπε

 

Ναι παιδιά θα το πληρώσει η εταιρία αν το ζητήσω κανονικά, απλά η πρώτη τους αντίδραση ήταν αυτή.

συγνώμη αλλα μαλλον ειστε σε μπουρδε..... εταιρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...