Προς το περιεχόμενο

Huawei Watch GT 3 Pro Review


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως μας έχει συνηθίσει η Huawei, ένα νέο smartwatch κυκλοφορεί ανανεώνοντας τη σειρά Watch GT 3. Ο λόγος για το Huawei Watch GT 3 Pro, ένα premium smartwatch που συνδυάζει ποιότητα κατασκευής με κομψή εμφάνιση και πλούσιες δυνατότητες για άθληση και παρακολούθηση υγείας. Επιπλέον, η μπαταρία του υπόσχεται αυτονομία που αγγίζει ακόμη και τις δύο εβδομάδες, οπότε ξεχωρίζει σε μια κατηγορία όπου η αυτονομία δε φτάνει σε τέτοια επίπεδα.

Συνολικά όμως, πρόκειται για ένα πακέτο που θα τραβήξει το ενδιαφέρον του κοινού; Το Huawei Watch GT 3 Pro βρέθηκε στα χέρια μας, το δοκιμάσαμε και παραθέτουμε την εμπειρία μας.

Εμφάνιση – Σχεδιασμός

Το Huawei Watch GT 3 Pro διατίθεται σε δύο μεγέθη: 46mm και 42mm. Παραλάβαμε το μέγεθος των 46mm, οπότε το κείμενο θα επικεντρωθεί σε αυτό.

Ξεκινώντας λοιπόν, η πρώτη επαφή με το ρολόι άφησε πολύ θετική εντύπωση, καθώς είναι κατασκευασμένο από ζαφείρι και τιτάνιο παράλληλα κρατώντας το βάρος περίπου στα 54 γραμμάρια. Είναι πολύ ελαφρύ, το μέγεθος όσο πρέπει στον καρπό και τα υλικά κατασκευής αναμφίβολα κορυφαία – είναι πιο ποιοτικό από τα περισσότερα, ίσως, της αγοράς.

Η όψη του είναι καθαρή και το γυαλί επίπεδο, ενώ περιμετρικά της οθόνης υπάρχουν ενδείξεις χωρίς αριθμούς, μια πολύ πιο διακριτική επιλογή συγκριτικά με άλλα μοντέλα της εταιρείας. Η στεφάνη είναι επίσης ίσια, με μοναδικό κομμάτι που ξεχωρίζει είναι τα δύο πλήκτρα, ένα επάνω δεξιά κι ένα κάτω δεξιά. Το επάνω (η κορώνα) είναι περιστρεφόμενο και εξέχει αρκετά, όμως το δεύτερο είναι επίπεδο και εξέχει ελάχιστα.

image.jpeg.2321a240876e500a0a5de6c232f3a2ca.jpeg

Αντίστοιχα, η έκδοση των 42mm έχει κάποιες μικρές διαφορές. Αντί για τιτάνιο, είναι κατασκευασμένο από κεραμικό υλικό και ζαφείρι, με στεφάνη που διαθέτει στρογγυλεμένα «δοντάκια» και ξεχωρίζει για έναν ακόμη λόγο: είναι επιχρυσωμένη, όπως και τα δύο πλήκτρα της συσκευής. Αναμφίβολα, και τα δύο ρολόγια είναι όμορφα στην όψη, όμως η δραστική αλλαγή μεταξύ τους είναι κάπως περιοριστική – όσοι επιλέξουν το μικρότερο μέγεθος λόγω μικρότερου καρπού, θα πρέπει να βεβαιωθούν ότι τους αρέσουν οι χρυσές λεπτομέρειες, που δεν υπάρχουν στο μεγαλύτερο μέγεθος.


Διαβάστε ολόκληρο το review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για έναν μη απαιτητικό χρήστη ή ακόμη και έναν σε μεσαίο επίπεδο αθλητικής δραστηριότητας χρήστη είναι ίσως η πιο συμφέρουσα επιλογή αν και πλέον το κομμάτι της τιμής έχει ξεφύγει. Με το GT 2 Pro ήταν μονόδρομος η επιλογή. 

Αν είσαι όμως λίγο πιο ψαγμένος στο κομμάτι της αθλητικής δραστηριότητας και θέλεις και έναν μεγαλύτερο έλεγχο εφαρμογών από το κινητό (πχ Spotify) τότε το Apple Watch (αν είσαι iOS) ή κάποιο android φαντάζουν σαν καλύτερες λύσεις και ας κρατάνε 1,5 ημέρα η μπαταρία τους. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, alexioannou είπε

Αν πάρεις huawei gt1,2,3  μετά δεν μπορείς να πας σε ρολόι με 2 μέρες μπαταρία ....

Πήρα ένα samsung και με έπιασε απελπισία....

Αυτό είναι το τίμημα όταν πηγαίνεις από ρολοι σε smartwatch…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαντικό και το ότι εδώ και κάμποσο καιρό μπορούν πλέον οι κάτοχοι των "ρολογιών" της Huawei να στέλνουν τα δεδομένα των activities τους στο Strava (κι άλλες πλατφόρμες), με την παρακάτω εφαρμογή

https://play.google.com/store/apps/details?id=nl.appyhapps.healthsync&hl=el&gl=US

Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει, καθότι δεν έχω Huawei ρολόι, και δεν ξέρω αν υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί.
Σε συνδυασμό με το εξαιρετικό HR sensor που διαθέτει το συγκεκριμένο, αρχίζει πλέον η Huawei να γίνεται λίγο πιο σοβαρός ανταγωνιστής στο κομμάτι του fitness tracking (αν και απέχει ακόμα αρκετά σε σχέση με το software και τα features των Garmin, Coros, κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, παραμένω φανατικά στο gt2. Κάνει σχεδόν τα ίδια με το 3pro, ενώ υστερεί σε κάποιες ιδιότητες που εγώ δεν τις θεωρώ απαραίτητες. Επίσης όσον αφορά την άθληση, με καλύπτει ( το gt2) απόλυτα, ενώ το 3pro ίσως προσφέρει ελάχιστα καλύτερες μετρήσεις ( ???) . Άσε που μένει το 500€ στην τσέπη μου. Ίσως όταν πέσει η τιμή του, ιδωμεν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγόρασε η σύζυγος. Καλοφτιαγμένο ρολόι με πολλά καλά στοιχεία. Δύο παρατηρήσεις μονάχα:

1) Αναμένουμε μια υποσχόμενη από την Huawei ενημέρωση στο μέλλον ότι θα προσθέσει ηλεκτροκαρδιογράφημα στις εφαρμογές υγείας ,

2) Μπορεί εγώ να κάνω κάποιο λάθος αλλά δεν καταφέρνω να εγκαταστήσω την εφαρμογή my radio στην γυναίκα, για να ακούει και λίγο ραδιόφωνο στο δρόμο. Αρχικά δοκίμασα να την εγκαταστήσω μέσω της εφαρμογής υγείας που εγκατέστησα στο κινητό. Αυτή - με την σειρά της - διαθέτει ένα υπομενού συσκευές/appgalery. Εκεί υπάρχει ένα -περιορισμενο- σετ εφαρμογών για το ρολόι. Μόλις πατάω το εικονίδιο στο ρολόι μου ζητάω να εγκαταστήσω την εφαρμογή και στο κινητό. Το έκανα με δύο τρόπους. Αρχικά μέσω του playstore και μετά εγκαθιστώντας το appgalery και προσπαθώντας να την εγκαταστήσω - ανεπιτυχώς - από εκεί. Μου βγάζει σφάλμα για την ανάλυση του στοιχείου κατά την εγκατάσταση.

Τέλος πάντων,ή κάποιο bug ή εγώ κάνω κάποιο λάθος. Κατά τα άλλα το ρολόι πολύ όμορφο για γυναίκα και με καλά υλικά. Και της αρέσουν και τα ακουστικά που ήρθαν με την προπαραγγελία. Το φοράει συνέχεια στην θάλασσα και κανένα πρόβλημα ως τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jimagas99 είπε

Λοιπόν, παραμένω φανατικά στο gt2. Κάνει σχεδόν τα ίδια με το 3pro, ενώ υστερεί σε κάποιες ιδιότητες που εγώ δεν τις θεωρώ απαραίτητες. Επίσης όσον αφορά την άθληση, με καλύπτει ( το gt2) απόλυτα, ενώ το 3pro ίσως προσφέρει ελάχιστα καλύτερες μετρήσεις ( ???) . Άσε που μένει το 500€ στην τσέπη μου. Ίσως όταν πέσει η τιμή του, ιδωμεν.

Το gt2 έχει κάποιο store έστω υποτυπώδες;

Απο περιέργεια ρωτάω, το κοιτάζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω το Gaxaly Watch και είμαι full ικανοποιημένος και σε αυτονομία 4-5 ημέρες και λειτουργίες. Εάν αλλάξω που σκέφτομαι από GT2pro και πάνω ποιο λέτε να διαλέξω συν και πλην?? Από εφαρμογές γνωστές viber, what's up κλπ υποστηρίζει κανονικά ειδοποιήσεις κλήσεις κλπ?? Το market έχει έξτρα εφαρμογές η μόνο της μαμά?? 

Επεξ/σία από GEOZN8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GEOZN8 είπε

Από εφαρμογές γνωστές viber, what's up κλπ υποστηρίζει κανονικά ειδοποιήσεις κλήσεις κλπ?? 

Το gt 2 pro, υποστηρίζει κανονικά όλες αυτές τις εφαρμογές (πλην κάτι φατσούλων - emoticons ή πώς διάολο τα λένε - σε μηνύματα, ή φωτογραφιών που δεν τις δείχνει). Όταν λες "υποστήριξη", φαντάζομαι εννοείς την ανάγνωση μηνυμάτων και μόνο. Ειδοποιήσεις sms, κλήσεων κ.λπ. υποστηρίζει μια χαρά, συν την ανοιχτή ακρόαση (κλήση ή απάντηση σε κλήση), για όποιον/α έχει huawei κινητό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MauroPaltoudias είπε

Όταν λες "υποστήριξη", φαντάζομαι εννοείς την ανάγνωση μηνυμάτων και μόνο. Ειδοποιήσεις sms, κλήσεων κ.λπ. υποστηρίζει μια χαρά, συν την ανοιχτή ακρόαση (κλήση ή απάντηση σε κλήση), για όποιον/α έχει huawei κινητό. 

Ανάγνωση αλλά και εγγραφή αν χρειαστεί. Για όποιον έχει άλλο Android Samsung πχ κλήσεις γιοκ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, GEOZN8 είπε

Ανάγνωση αλλά και εγγραφή αν χρειαστεί.

Σύνταξη μηνύματος σε οθόνη smartwatch; Για ξανασκέψου το.. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MauroPaltoudias είπε

Σύνταξη μηνύματος σε οθόνη smartwatch; Για ξανασκέψου το.. 

Εγώ το έχω κάνει πολλές φορές στο galaxy και με φωνητική καταχώρηση αλλά και κανονικά.. Μια χαρά σε πληροφορώ. Μια χαρά το σκέφτομαι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...