Προς το περιεχόμενο

Κρασάρισμα σε προγράμματα επεξεργασίας βίντεο


giorgos1966

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Εδω και λίγο καιρό εχω το εξής πρόβλημα. Μου κρασάρουν αρχεια βιντεο σε οποιαδήποτε ανάλυση τα βαζω σε προγράμματα editing. Σε filmora, σε Power Director, σε Premiere. Kολάνε στην timeline οποιουδήποτε προγράμματος. Τι στο καλό επαθε το pc μου δε ξερω.... Δεν ειχα προβλημα ποτέ, μεχρι και 4k επεξεργαζόμουν.... Τα στοιχεια του υπολογιστη μου ειναι αυτα που εχω στην υπογραφή μου, εαν βοηθάει σε κάτι. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, micos000 είπε

Μήπως κανένας δίσκος;

Δηλαδη να εχει θέμα ο ssd; Εκει τα εχω εγκαταστησει τα προγραμματα. Να θέλει τίποτα drivers;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, giorgos1966 είπε

Δηλαδη να εχει θέμα ο ssd; Εκει τα εχω εγκαταστησει τα προγραμματα. Να θέλει τίποτα drivers;

Μήπως έχεις εγκατεστημένα τίποτα πακέτα με codecs και έχουν γίνει μαντάρα;
Τι codec έχουν τα videos?
Αν δοκιμάσεις με το Resolve που δεν χρησιμοποιεί codecs απ' το σύστημα αλλά μόνο τους δικούς του, θα καταλάβεις αν φταίει κάτι τέτοιο.

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Μήπως έχεις εγκατεστημένα τίποτα πακέτα με codecs και έχουν γίνει μαντάρα;
Τι codec έχουν τα videos?
Αν δοκιμάσεις με το Resolve που δεν χρησιμοποιεί codecs απ' το σύστημα αλλά μόνο τους δικούς του, θα καταλάβεις αν φταίει κάτι τέτοιο.

Θα δοκιμάσω το Resolve να δω βρε φιλε. Θα ενημερώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περασα kai to DaVinci Resolve αλλά παλι τα ιδια παρουσιαζει. Αυτο που παρατήρησα ειναι ότι βαζω ενα αρχειο mp4 και το τρέχει κανονικά. Οταν ομως ξεκινήσω να το επεξεργαστω σε color κτλ τότε αρχίζουν τα κολλήματα. Παιζει, σταματάει και ουτω καθ εξής στη timeline.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, giorgos1966 είπε

Περασα kai to DaVinci Resolve αλλά παλι τα ιδια παρουσιαζει. Αυτο που παρατήρησα ειναι ότι βαζω ενα αρχειο mp4 και το τρέχει κανονικά. Οταν ομως ξεκινήσω να το επεξεργαστω σε color κτλ τότε αρχίζουν τα κολλήματα. Παιζει, σταματάει και ουτω καθ εξής στη timeline.

GPU Driver?
Δοκίμασε να κλείσεις το hardware acceleration ή αν έχει να βάλεις CPU αντί GPU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, comfuzio είπε

GPU Driver?
Δοκίμασε να κλείσεις το hardware acceleration ή αν έχει να βάλεις CPU αντί GPU

Ωχ τωρα μάλιστα.... Δεν τα πολυ ξερω αυτα μηπως μπορεις λιγο πιο αναλυτικα να με βοηθήσεις τι να κάνω; Ευχαριστω

edit: πηγα στις ρυθμισεις οθονης των windows και ειδα οτι είναι απενεργοποιημένο το GPU. CPU δεν εχει.

 

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgos1966 είπε

Ωχ τωρα μάλιστα.... Δεν τα πολυ ξερω αυτα μηπως μπορεις λιγο πιο αναλυτικα να με βοηθήσεις τι να κάνω; Ευχαριστω

edit: πηγα στις ρυθμισεις οθονης των windows και ειδα οτι είναι απενεργοποιημένο το GPU. CPU δεν εχει.

 

Είναι μέσα από το πρόγραμμα που κάνεις video editing 

πχ στο camtasia (δοκίμασε το και αυτό 15 μέρες free)

image.png.253b389e047399fc5d49e4afd7a2dd96.png

Μπορείς να ανεβάσεις και μια φωτό από αυτό που λες;

1 ώρα πριν, giorgos1966 είπε

Ωχ τωρα μάλιστα.... Δεν τα πολυ ξερω αυτα μηπως μπορεις λιγο πιο αναλυτικα να με βοηθήσεις τι να κάνω; Ευχαριστω

edit: πηγα στις ρυθμισεις οθονης των windows και ειδα οτι είναι απενεργοποιημένο το GPU. CPU δεν εχει.

 

Μήπως για κάποιο λόγο έχει απενεργοποιηθεί η GPU 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, giorgos1966 είπε

Ωχ τωρα μάλιστα.... Δεν τα πολυ ξερω αυτα μηπως μπορεις λιγο πιο αναλυτικα να με βοηθήσεις τι να κάνω; Ευχαριστω

Αναφορά σε κείμενο

How to enable GPU Acceleration in Filmora?

After you create a new project, you should click on the File menu and select the Preferences option. Alternatively, you can use the Ctrl+Shift+, keyboard shortcut to bring up the Preferences window.

Afterward, you should click on the Performance tab, and then make sure that the checkbox next to the Enable Hardware Acceleration for video rendering and playback is marked.

Filmora GPU Acceleration Settings

Below this option, you will also see the Enable Hardware Acceleration for video decoding setting, so just click on the checkbox next to it to activate it. These two features speed up the video rendering process, reduce the amount of time Filmora needs to decode a video and ensure smooth playback of high-resolution video files.

After you checked these two checkboxes, you should click on the OK button at the bottom of the Preferences window and proceed to restart Filmora to complete the process of enabling GPU Acceleration.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα. Δε ξερω τι εγινε και τωρα δουλευει κανονικα το Premiere. Nai το Premiere που ειναι βαρύ σα προγραμα.... Δουλεψε και το filmora με τις οδηγίες του micos000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, micos000 είπε

Στο filmora ενεργοποίησες ή απενεργοποίησες το hardware acceleration;

Tο ενεργοποιησα. Αλλα μου κανει εντυπωση στο premiere που δεν πειραξα κατι....Παιζει κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες στο παρακάτω λινκ για το premiere και έλεγξε πως είναι στο δικό σου.

https://ifilmthings.com/enable-premiere-pro-gpu-acceleration/

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείξε αν είναι εύκολο και ένα print screen από device manager γιατί κάτι μου λέει πως θα έχεις θαυμαστικό στην κάρτα γραφικών

1 ώρα πριν, giorgos1966 είπε

Tο ενεργοποιησα. Αλλα μου κανει εντυπωση στο premiere που δεν πειραξα κατι....Παιζει κανονικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...