Προς το περιεχόμενο

Κρασάρισμα σε προγράμματα επεξεργασίας βίντεο


giorgos1966

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, giorgos1966 είπε

Πως το βρίσκω αυτο;

Όσο αφορά στο Resolve, στο Menu >Playback>Timeline Proxy Mode>Half Resolution και στο Render Cache>Smart.
Αν έχεις ακολουθήσει τη διαδικασία που σου είπα σε προηγούμενο post και έχεις φτιάξει Optimized Media, σιγουρέψου ότι έχεις τικαρισμένο το "Use optimized media if Available" που είναι επίσης στο Menu>Playback.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Όσο αφορά στο Resolve, στο Menu >Playback>Timeline Proxy Mode>Half Resolution και στο Render Cache>Smart.
Αν έχεις ακολουθήσει τη διαδικασία που σου είπα σε προηγούμενο post και έχεις φτιάξει Optimized Media, σιγουρέψου ότι έχεις τικαρισμένο το "Use optimized media if Available" που είναι επίσης στο Menu>Playback.

Oλα ειναι ενταξει όπως μου ειπες φιλε μου. Το θεμα ειναι οτι γινεται και σε αλλα προγραμματα για να πω οτι φταιει το συγκεκριμένο. Θα προχωρήσω σε εγκατασταση εκ νεου τα windows να δω. Δε βλεπω αλλη λύση. Δε μπορει κατι εχει γινει. Το συστημα μου νομίζω οτι ειναι σχετικα δυνατο απο αποψης να μην δουλευει βαρύτερα προγραμματα editing.

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με την ενεργοποίηση των proxies λύθηκε το πρόβλημα σου ενώ πριν δούλευες χωρίς proxies, τότε δεν είναι θέμα φορμάτ αλλά μπορεί να έχεις αλλάξει την μορφή των αρχείων που δουλεύεις. Μήπως έχεις αλλάξει κάτι στον τρόπο που γράφεις τα αρχεία βίντεο από το drone ή την κάμερα σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, micos000 είπε

Αν με την ενεργοποίηση των proxies λύθηκε το πρόβλημα σου ενώ πριν δούλευες χωρίς proxies, τότε δεν είναι θέμα φορμάτ αλλά μπορεί να έχεις αλλάξει την μορφή των αρχείων που δουλεύεις. Μήπως έχεις αλλάξει κάτι στον τρόπο που γράφεις τα αρχεία βίντεο από το drone ή την κάμερα σου;

Πριν σε h264 mp4 και τώρα σε h265 mo4.Οχι δεν λύθηκε με τα proxies αλλά και ποτέ δεν είχα ασχοληθεί διότι δεν είχα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα hevc h265 αρχεία είναι αρκετά πιο απαιτητικά αρχεία σε σχέση με τα avc h264. Δοκίμασες με κανένα 264 να δεις αν σου κάνει νούμερα και εκεί;

Πάντως η nvidia δηλώνει ότι η 1050 ti (GPU Code Name GP107) έχει εγγενή υποστήριξη για hevc decoding. Δεν υποστηρίζει όμως B-Frames το οποίο το κάνει από την 1660 και πάνω. Κατέβασε το mediainfo, στήστο, τρέξτο μια φορά, επέλεξε Προβολή->Κείμενο, φόρτωσε ένα βίντεο από αυτά που δουλεύεις και πάρε με αντιγραφή όλες τις πληροφορίες και επικόλληση σε νέο μήνυμα (σαν spoiler ή σε quote). Αν έχεις και κάποιο παλαιότερο που δούλευε σωστά κάνε το ίδιο και γι αυτό. Εναλλακτικά ανέβασε ένα μικρό και άσχετο κομμάτι λίγων δευτερολέπτων από ένα βίντεο.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, micos000 είπε

Τα hevc h265 αρχεία είναι αρκετά πιο απαιτητικά αρχεία σε σχέση με τα avc h264. Δοκίμασες με κανένα 264 να δεις αν σου κάνει νούμερα και εκεί;

Πάντως η nvidia δηλώνει ότι η 1050 ti (GPU Code Name GP107) έχει εγγενή υποστήριξη για hevc decoding. Δεν υποστηρίζει όμως B-Frames το οποίο το κάνει από την 1660 και πάνω. Κατέβασε το mediainfo, στήστο, τρέξτο μια φορά, επέλεξε Προβολή->Κείμενο, φόρτωσε ένα βίντεο από αυτά που δουλεύεις και πάρε με αντιγραφή όλες τις πληροφορίες και επικόλληση σε νέο μήνυμα (σαν spoiler ή σε quote). Αν έχεις και κάποιο παλαιότερο που δούλευε σωστά κάνε το ίδιο και γι αυτό. Εναλλακτικά ανέβασε ένα μικρό και άσχετο κομμάτι λίγων δευτερολέπτων από ένα βίντεο.

Tα ίδια κανει και σε h264 mp4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα.

Μια τελευταία σκέψη είναι μήπως έβαλες τίποτα codec pack πρόσφατα. Έχω δει σύστημα να κρασάρει  τελείως όταν έκανες δεξί κλικ σε αρχεία βίντεο και έφταιγε το klite. Όταν το σούταρα όλα έστρωσαν.

Δες λίγο στο παρακάτω και δοκίμασε καμία λύση. Αν όλα αποτύχουν σε βλέπω για φορμάτ.

https://www.raymond.cc/blog/fix-video-playback-problems-by-removing-bad-codecs/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, micos000 είπε

Μάλιστα.

Μια τελευταία σκέψη είναι μήπως έβαλες τίποτα codec pack πρόσφατα. Έχω δει σύστημα να κρασάρει  τελείως όταν έκανες δεξί κλικ σε αρχεία βίντεο και έφταιγε το klite. Όταν το σούταρα όλα έστρωσαν.

Δες λίγο στο παρακάτω και δοκίμασε καμία λύση. Αν όλα αποτύχουν σε βλέπω για φορμάτ.

https://www.raymond.cc/blog/fix-video-playback-problems-by-removing-bad-codecs/

Eνταξει θα κανω και αυτη την υστατη λύση και εαν δε γινει τίποτα προχωραω σε φορματ και ενημερώνω. Και παλι σας ευχαριστω για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Λοιπόν παιδια έκανα τελικα format και ξανα εγκατέστησα τα 10αρια. Εγκατέστησα μονο το DaVinci Resolve, εβαλα ενα βιντεακι 4Κ που ειχα τραβήξει με το drone και παιζει μια χαρα χωρίς κολήματα. Ουτε καν ρυθμισεις δεν εχω κανει στο προγραμμα. Τρεχει σφαίρα. Θα το δω παλι με την ησυχία μου αργότερα αλλα νομίζω ότι ηταν από τα windows. Κάτι ειχε γίνει δεν εξηγείται αλλιώς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, giorgos1966 είπε

Καλησπέρα σας. Λοιπόν παιδια έκανα τελικα format και ξανα εγκατέστησα τα 10αρια. Εγκατέστησα μονο το DaVinci Resolve, εβαλα ενα βιντεακι 4Κ που ειχα τραβήξει με το drone και παιζει μια χαρα χωρίς κολήματα. Ουτε καν ρυθμισεις δεν εχω κανει στο προγραμμα. Τρεχει σφαίρα. Θα το δω παλι με την ησυχία μου αργότερα αλλα νομίζω ότι ηταν από τα windows. Κάτι ειχε γίνει δεν εξηγείται αλλιώς....

Good news. Αν έχεις χρόνο και διάθεση να το ψάξεις λίγο, θα σου πρότεινα να μείνεις στο Resolve ώστε να μην έχεις κανέναν περιορισμό αν θέλεις να εξελίξεις τη δουλειά σου σε ανώτερο επίπεδο. Υπάρχουν πολλά και καλά tutorials στο yt.
Επίσης να σου πω ότι η διαδικασία με τα poxy ή optimized files που σου περιέγραψα, είναι η καθιερωμένη διαδικασία γι' αυτούς που δουλεύουν με αρχεία H264-5 ή με αρχεία τεράστιου bitrate. Το πόση διαφορά έχει στην ταχύτητα και την ευκολία εξαρτάται και από την πολυπλοκότητα του κάθε project αλλά δοκίμασέ το σε μια δουλειά για να δεις και μόνος σου τα όποια πλεονεκτήματα.
Όταν δουλεύεις με optimized στο Resolve και φτάσει η ώρα για export, το Resolve θα χρησιμοποιήσει τα original media και δεν θα έχεις καμία απώλεια ποιότητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μια που το post του micos με έφερε ξανά στο θέμα, να προσθέσω ότι στα περισσότερα projects δεν υπάρχει λόγος να δουλεύουμε σε 4K timeline. Μπορείς να κάνεις optimized σε 1080p, να δουλεύεις σε timeline 1080p (στο Resolve κάθε timeline μπορεί να έχει ανεξάρτητα settings ως προς το resolution) και όταν έρθει η ώρα για export, γυρνάς σε 4K. Θα γλυτώσεις χώρο στον δίσκο (τα optimized θα είναι μικρότερα) και θα δουλεύεις ακόμα πιο ευέλικτα και γρήγορα. Θα μπορείς να φορτώσεις περισσότερα εφέ κλπ, χωρίς την ανάγκη render cache για realtime playback. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Και μια που το post του micos με έφερε ξανά στο θέμα, να προσθέσω ότι στα περισσότερα projects δεν υπάρχει λόγος να δουλεύουμε σε 4K timeline. Μπορείς να κάνεις optimized σε 1080p, να δουλεύεις σε timeline 1080p (στο Resolve κάθε timeline μπορεί να έχει ανεξάρτητα settings ως προς το resolution) και όταν έρθει η ώρα για export, γυρνάς σε 4K. Θα γλυτώσεις χώρο στον δίσκο (τα optimized θα είναι μικρότερα) και θα δουλεύεις ακόμα πιο ευέλικτα και γρήγορα. Θα μπορείς να φορτώσεις περισσότερα εφέ κλπ, χωρίς την ανάγκη render cache για realtime playback. 

Ναι παιδιά θα ασχοληθώ περισσότερο με το davinci μάλλον. Photoshop, lightroom και τίποτα αλλο. Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...