Προς το περιεχόμενο

Κρασάρισμα σε προγράμματα επεξεργασίας βίντεο


giorgos1966

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χρησιμοποιυσα το filmora και εγω πολλα χρονια.. περασα τα win11, και πλεον crasharei σε random χρονο.. συνηθως περιπου στο 5 λεπτο.. δοκιμασα gpu acceleration κλπ, τα ιδια.. το premier δεν εχει κανενα θεμα, αλλα το filmora μου φαινοταν πιο ευχρηστο για απλες δουλιτσες.. 

δεν ξερω τι φαση, θα τσεκαρω και resolve..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σας. Παλι τα ιδια.... Οτι προγραμμα και εαν δοκιμάσω κολλάει δραματικά στη timeline. Δοκίμασα διαφορα αρχεια σε 1920, σε 2κ, σε 4κ και εκανα διάφορες ρυθμίσεις μεσα στα προγράμματα για να τρεχει το αρχειο ομαλά. Κάτι άλλο συμβαίνει και δε μπορω να καταλάβω....

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, giorgos1966 είπε

Καλημερα σας. Παλι τα ιδια.... Οτι προγραμμα και εαν δοκιμάσω κολλάει δραματικά στη timeline. Δοκίμασα διαφορα αρχεια σε 1920, σε 2κ, σε 4κ και εκανα διάφορες ρυθμίσεις μεσα στα προγράμματα για να τρεχει το αρχειο ομαλά. Κάτι άλλο συμβαίνει και δε μπορω να καταλάβω....

Αν εξακολουθεί να ισχύει αυτό που είχες γράψει, ότι στο playback είναι ok αλλά μόλις βάλεις κάποιο fx κολλάει, πρέπει να τσεκάρεις και τη ram. Πολλά προγράμματα χρησιμοποιούν το λεγόμενο ram preview για να παίξουν κάποιο clip φορτωμένο με fx. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CheOnWeb είπε

Αν εξακολουθεί να ισχύει αυτό που είχες γράψει, ότι στο playback είναι ok αλλά μόλις βάλεις κάποιο fx κολλάει, πρέπει να τσεκάρεις και τη ram. Πολλά προγράμματα χρησιμοποιούν το λεγόμενο ram preview για να παίξουν κάποιο clip φορτωμένο με fx. 

Όχι βρε φίλε μου.Δεν ισχύει ούτε αυτό τελικά.Και χωρίς fix κτλ κάνει κολλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giorgos1966 είπε

Όχι βρε φίλε μου.Δεν ισχύει ούτε αυτό τελικά.Και χωρίς fix κτλ κάνει κολλήματα.

Τότε τσέκαρε με κάποιον τρόπο τους δίσκους σου, όπως είπε και ο micos.
Τα προγράμματα, όπως είπες, είναι στον ssd. Τα video είναι κι αυτά στον ssd? Υπάρχουν άλλοι δίσκοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Τότε τσέκαρε με κάποιον τρόπο τους δίσκους σου, όπως είπε και ο micos.
Τα προγράμματα, όπως είπες, είναι στον ssd. Τα video είναι κι αυτά στον ssd? Υπάρχουν άλλοι δίσκοι;

Ναι τα προγράμματα στον ssd. Όλα τα αρχεία βίντεο είναι σε άλλον σκληρό. Στον ssd έχω το λειτουργικό και μόνο τα προγράμματα.

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, giorgos1966 είπε

Ναι τα προγράμματα στον ssd. Όλα τα αρχεία βίντεο είναι σε άλλον σκληρό. Στον ssd έχω το λειτουργικό και μόνο τα προγράμματα.

Δοκίμασε να βάλεις κάποια video στον ssd και μετά βαλ' τα σε κάποιο πρόγραμμα να δεις πώς συμπεριφέρονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Δοκίμασε να βάλεις κάποια video στον ssd και μετά βαλ' τα σε κάποιο πρόγραμμα να δεις πώς συμπεριφέρονται. 

Θα το δοκιμάσω και αυτό.Και το πρόβλημα μου είναι ότι έχω βάπτιση την άλλη βδομάδα και δε θα μπορώ να φτιάξω το βίντεο.

 

15 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Δοκίμασε να βάλεις κάποια video στον ssd και μετά βαλ' τα σε κάποιο πρόγραμμα να δεις πώς συμπεριφέρονται. 

Αντέγραψα ενα αρχειο στον ssd αλλα και πάλι κολλάει

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, giorgos1966 είπε

Θα το δοκιμάσω και αυτό.Και το πρόβλημα μου είναι ότι έχω βάπτιση την άλλη βδομάδα και δε θα μπορώ να φτιάξω το βίντεο.

 

Αντέγραψα ενα αρχειο στον ssd αλλα και πάλι κολλάει

Με τα έως τώρα δεδομένα, ο βασικός ύποπτος είναι τα W11. Μπορεί να είναι θέμα κάποιων drivers.
Ή δοκιμάζεις απεγκατάσταση-εγκατάσταση gpu drivers ή γυρνάς στα 10άρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CheOnWeb είπε

Με τα έως τώρα δεδομένα, ο βασικός ύποπτος είναι τα W11. Μπορεί να είναι θέμα κάποιων drivers.
Ή δοκιμάζεις απεγκατάσταση-εγκατάσταση gpu drivers ή γυρνάς στα 10άρια.

10αρια εχω εγω. Καποιο παληκαρι εγραψε για τα 11αρια. Να κανω απεγκατασταση drivers GPU; Πως το κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, giorgos1966 είπε

10αρια εχω εγω. Καποιο παληκαρι εγραψε για τα 11αρια. Να κανω απεγκατασταση drivers GPU; Πως το κάνω;

ωπ, ναι διάβασα βιαστικά.
Ρίξε μια ματιά στο google για οδηγίες ή περίμενε κάποιον από 'δω να σου πει. Δεν είμαι σίγουρος για να σε οδηγήσω σωστά.

Κάτι άλλο που δοκιμάζω όταν έχω θέματα, είναι να φτιάξω καινούργιο user και να δοκιμάσω αν έχει διαφορά.
Δεν δίνω πολλές ελπίδες αλλά επειδή είναι εύκολο ίσως να δοκιμάσεις κι αυτό.

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

ωπ, ναι διάβασα βιαστικά.
Ρίξε μια ματιά στο google για οδηγίες ή περίμενε κάποιον από 'δω να σου πει. Δεν είμαι σίγουρος για να σε οδηγήσω σωστά.

Σε ευχαριστώ πάντως για την διάθεση του χρόνου σου, ωστε να βοηθηθώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, giorgos1966 είπε

Καλημερα σας. Παλι τα ιδια.... Οτι προγραμμα και εαν δοκιμάσω κολλάει δραματικά στη timeline. Δοκίμασα διαφορα αρχεια σε 1920, σε 2κ, σε 4κ και εκανα διάφορες ρυθμίσεις μεσα στα προγράμματα για να τρεχει το αρχειο ομαλά. Κάτι άλλο συμβαίνει και δε μπορω να καταλάβω....

Στις 16/6/2022 στις 9:52 ΜΜ, comfuzio είπε

Δείξε αν είναι εύκολο και ένα print screen από device manager γιατί κάτι μου λέει πως θα έχεις θαυμαστικό στην κάρτα γραφικών

Και για το πως θα βάλεις τον driver, μπες nvidia.com μετά drivers, σου βγάζει επιλογές για τις κάρτες, θα βρεις την GTX και μέσα στο επόμενο κουτί την 1050 ti(αυτή έχεις έτσι; ), κατέβασε τον game ready αλλά και τον studio και κάνε εγκατάσταση τον game ready, θα πας custom και θα δεις κάπου που λέει να κάνει "clean install" με τικ, κάνε το να κάνει clean install.
Όταν τελειώσει, reboot το pc. Φυσικά όσο κάνεις εγκατάσταση τον driver να μην έχεις άλλες εφαρμογές ανοιχτές.
Όταν μπεις μετά windows δοκίμασε εκ νέου να δεις πως πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, comfuzio είπε

Και για το πως θα βάλεις τον driver, μπες nvidia.com μετά drivers, σου βγάζει επιλογές για τις κάρτες, θα βρεις την GTX και μέσα στο επόμενο κουτί την 1050 ti(αυτή έχεις έτσι; ), κατέβασε τον game ready αλλά και τον studio και κάνε εγκατάσταση τον game ready, θα πας custom και θα δεις κάπου που λέει να κάνει "clean install" με τικ, κάνε το να κάνει clean install.
Όταν τελειώσει, reboot το pc. Φυσικά όσο κάνεις εγκατάσταση τον driver να μην έχεις άλλες εφαρμογές ανοιχτές.
Όταν μπεις μετά windows δοκίμασε εκ νέου να δεις πως πάει.

Καλημερα. Πηγα στο site αλλα δεν εχει driver για την 1050 ti. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...