Προς το περιεχόμενο

Τα 800W ενδέχεται να φτάνει το όριο ισχύος της GeForce RTX 40 Series στους υπολογιστές desktop και τα 175W στα laptops


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εκ μέρους της ΔΕΗ σας ευχόμαστε να ευχαριστηθείτε την καινούρια σας κάρτα.

Ευχόμαστε καλό καλοκαίρι και καλές διακοπές ... σε εμάς.
Γιατί εσείς θα έχετε ανοιχτούς λογιαριασμούς.

Τα Minions με τον Λογαριασμό της ΔΕΗ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικό ινσόμνια. Μια ακόμα ηλίθια συζήτηση του στύλ "πω πω καει ρευμα θα πατώσει", λες και αυτός που διαθέτει ενάμισο χιλιάρικο μόνο για κάρτα γραφικών, δηλαδή εχει pc των 5 χιλιάδων ευρώ μόνο για την πλάκα του, αγχώνεται με τον λογαριασμό της ΔΕΗ ή έχει κοινωνικό τιμολόγιο και φοβάται μην ξεπεράσει τις 300 κιλοβατώρες και χάσει την επιδότηση. Το μόνο που έχω δεν εχω ακούσει ακόμα σε αυτό το φόρουμ είναι οτι θα πατώσουν οι πωλήσεις της Lamborghini με την αύξηση της βενζίνης. Λυπηθείτε μας λιγο....

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, fragma είπε

Κλασσικό ινσόμνια. Μια ακόμα ηλίθια συζήτηση του στύλ "πω πω καει ρευμα θα πατώσει", λες και αυτός που διαθέτει ενάμισο χιλιάρικο μόνο για κάρτα γραφικών, δηλαδή εχει pc των 5 χιλιάδων ευρώ μόνο για την πλάκα του, αγχώνεται με τον λογαριασμό της ΔΕΗ ή έχει κοινωνικό τιμολόγιο και φοβάται μην ξεπεράσει τις 300 κιλοβατώρες και χάσει την επιδότηση. Το μόνο που έχω δεν εχω ακούσει ακόμα σε αυτό το φόρουμ είναι οτι θα πατώσουν οι πωλήσεις της Lamborghini με την αύξηση της βενζίνης. Λυπηθείτε μας λιγο....

Το θέμα δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι πως αυτά τα watt είναι λίγο υπερβολικά για μια βιομηχανία (Η/Υ) που γενικά τείνει και θέλει να τείνει να κινείται σε μικρότερες καταναλώσεις. Οποιαδήποτε αύξηση στην κατανάλωση σημαίνει ένα πράγμα: 'ελλειμα καινοτομίας".  Να στο πω πιο χοντρα, με αύξηση ρέυματος αυξάνει επιδόσεις και η γιαγιά μου. Αφήνω έξω το περιβαλλοντικό κόστος.

Εγώ προσωπικά ως κάρτα γραφικών θεωρώ ότι είναι μέχρι max 200 watt. Τα υπόλοιπα είναι άλλο πράγμα. Κάρτες πάντως δεν είναι....

Το μέλλον δεν μπορεί να είναι αύξηση κατανάλωσης γιατί αυτό οδηγεί σε αύξηση θερμοκρασίας στο περιβάλλον όσο κάνει και το φαινόμενο θερμοκηπίου. Αντιθέτως, πρέπει να πάμε σε λογικές αύξησης επιδόσεων με υλοποιήσεις μικρότερης κλίμακας. Όπως πχ έκανε η Apple με το Μ1. 

To ανθρώπινο σώμα κινείται με 20 κμ/ω για 18 ώρες με 3 μήλα..........γιατί καίει σε μιτοχονδρικό επίπεδο (μοριακό).  Και εκπέμπει θερμότητα 36.6.

Επίσης θα εκπλαγείς πόσος κόσμος δαπανά πολλά για κάτι μικρό (ακριβή κάρτα γραφικών) γιατί δεν έχει τη δυνατότητα να πάει σε μαγάλα πράγματα (αμάξι, σπίτι).  Αυτό δε σημαίνει ότι μπορεί να πληρώνει τα λειτουργικά.

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Thresh είπε

Not really, αν πιάσει την επιθυμητή, κάνει συντήρηση με τα μισά κι αν...

Λες να έχει το ίδιο εφιχενσι με τον πιο efficient επεξεργαστή στο πλανητη Γη λες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως με αντλία θερμότητας με θερμοκρασία εξόδου νερού 35C ζεσταίνω 2 σπίτια / 180τμ με κατανάλωση 900W... από την άλλη θα μου πείς η αντλία δεν κάνει raytracing και δεν υποστηρίζει 4k, αλλά ελπίζουμε.... η τεχνολογία εξελίσσεται :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Το θέμα δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι πως αυτά τα watt είναι λίγο υπερβολικά για μια βιομηχανία (Η/Υ) που γενικά τείνει και θέλει να τείνει να κινείται σε μικρότερες καταναλώσεις. Οποιαδήποτε αύξηση στην κατανάλωση σημαίνει ένα πράγμα: 'ελλειμα καινοτομίας".  Να στο πω πιο χοντρα, με αύξηση ρέυματος αυξάνει επιδόσεις και η γιαγιά μου. Αφήνω έξω το περιβαλλοντικό κόστος.

Εγώ προσωπικά ως κάρτα γραφικών θεωρώ ότι είναι μέχρι max 200 watt. Τα υπόλοιπα είναι άλλο πράγμα. Κάρτες πάντως δεν είναι....

Το μέλλον δεν μπορεί να είναι αύξηση κατανάλωσης γιατί αυτό οδηγεί σε αύξηση θερμοκρασίας στο περιβάλλον όσο κάνει και το φαινόμενο θερμοκηπίου. Αντιθέτως, πρέπει να πάμε σε λογικές αύξησης επιδόσεων με υλοποιήσεις μικρότερης κλίμακας. Όπως πχ έκανε η Apple με το Μ1. 

To ανθρώπινο σώμα κινείται με 20 κμ/ω για 18 ώρες με 3 μήλα..........γιατί καίει σε μιτοχονδρικό επίπεδο (μοριακό).  Και εκπέμπει θερμότητα 36.6.

Επίσης θα εκπλαγείς πόσος κόσμος δαπανά πολλά για κάτι μικρό (ακριβή κάρτα γραφικών) γιατί δεν έχει τη δυνατότητα να πάει σε μαγάλα πράγματα (αμάξι, σπίτι).  Αυτό δε σημαίνει ότι μπορεί να πληρώνει τα λειτουργικά.

Ακόμα και η καινοτομία έχει όρια όμως. Οταν απαιτείται συνεχώς μεγαλύτερη επεξεργαστική δύναμη για τα γραφικά που γίνονται συνεχώς πιο ρεαλιστικά, απο ενα σημείο και μετά δεν μπορείς να την παράγεις με μαγικό τρόπο χωρις κατανάλωση. Και στην τελική πάρε αυτό που εσύ θεωρείς καινοτόμο, και άσε τον άλλο να κάνει ό,τι γουστάρει και ό,τι αντέχει η τσέπη του. 

Οσο για το περιβάλλον, συγγνώμη αλλά είναι αστείο να λές οτι επιβαρύνουν τον πλανήτη τα λιγα βάττ παραπάνω του 0,0000000000000000001% του παγκόσμιου πληθυσμού που αποτελουν oi gamers με πισιά των 5+ χιλιάδων ευρώ, οταν το μέσο νοικοκυριό έχει τουλάχιστον 4 πιο ενεργοβόρες και επιζήμιες για το περιβάλλον συσκευές (κουζίνα, θερμοσίφωνο, κλιματιστικό, αυτοκίνητο). 

Και για το τελευταίο που λες, δηλαδη για τα άτομα που αγοράζουν πραγματα που δεν ταιριάζουν με τις οικονομικές τους δυνατότητες, αυτό είναι η απόλυτη ηλιθιότητα, και δυστυχως υπάρχουν πολλοί τέτοιοι στην Ελλάδα, πχ άτομα που εχουν τελευταίο μοντέλο Iphone χωρίς να έχουν λεφτά να βάλουν μονάδες στην κάρτα, ή άτομα που αγοράζουν πανάκριβά αυτοκίνητα με 1000 δόσεις την στιγμή που δυσκολεύονται να καλύψουν βασικά έξοδα διαβίωσης. Μην περιμένεις να δείξουμε συμπάθεια ή κατανόηση για αυτη την κατηγορία.

Επεξ/σία από fragma
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν η τεχνολογια γινεται τοσο ενεργοβορα υπαρχει προβλημα στον σχεδιασμο

ασε που εδω και 20 χρονακια ουσιαστικα εχουν φρεναρει την τεχνολογια και η ανοδικη εκθετικη καμπυλη εξελιξης που υπηρχε μεχρι το 2000 τωρα ειναι στα ταρταρα...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fragma είπε

Κλασσικό ινσόμνια. Μια ακόμα ηλίθια συζήτηση του στύλ "πω πω καει ρευμα θα πατώσει", λες και αυτός που διαθέτει ενάμισο χιλιάρικο μόνο για κάρτα γραφικών, δηλαδή εχει pc των 5 χιλιάδων ευρώ μόνο για την πλάκα του, αγχώνεται με τον λογαριασμό της ΔΕΗ ή έχει κοινωνικό τιμολόγιο και φοβάται μην ξεπεράσει τις 300 κιλοβατώρες και χάσει την επιδότηση. Το μόνο που έχω δεν εχω ακούσει ακόμα σε αυτό το φόρουμ είναι οτι θα πατώσουν οι πωλήσεις της Lamborghini με την αύξηση της βενζίνης. Λυπηθείτε μας λιγο....

Γιατί σου φαίνεται περίεργο να μπορεί ένας χομπίστας να μαζέψει μερικές χιλιάδες ευρώ κάθε 3-4 χρόνια (ειδικά πλέον που υπάρχει longevity στα rigs) αλλά να μη θέλει να δίνει 1000€ στο ρεύμα κάθε τετράμηνο, κάτι το οποίο είναι πάγιο έξοδο; Επίσης, το πρόβλημα είναι γενικευμένο δεν είναι μόνο η 4090 που θα έχει αυξημένη κατανάλωση.

1 ώρα πριν, fragma είπε

Ακόμα και η καινοτομία έχει όρια όμως. Οταν απαιτείται συνεχώς μεγαλύτερη επεξεργαστική δύναμη για τα γραφικά που γίνονται συνεχώς πιο ρεαλιστικά, απο ενα σημείο και μετά δεν μπορείς να την παράγεις με μαγικό τρόπο χωρις κατανάλωση. Και στην τελική πάρε αυτό που εσύ θεωρείς καινοτόμο, και άσε τον άλλο να κάνει ό,τι γουστάρει και ό,τι αντέχει η τσέπη του. 

Είναι θέμα Dennard Scaling. Από την άλλη βέβαια δε βλέπουμε αντίστοιχες τρελές καταναλώσεις στους CPUs καθώς υπάρχουν και SoCs όπως οι M1/M2 της Apple που εστιάζουν στο performance/watt. 

59 λεπτά πριν, fragma είπε

οταν το μέσο νοικοκυριό έχει τουλάχιστον 4 πιο ενεργοβόρες και επιζήμιες για το περιβάλλον συσκευές (κουζίνα, θερμοσίφωνο, κλιματιστικό, αυτοκίνητο). 

Γιατί είναι απαραίτητες συσκευές και όχι πολυτέλεια, ειδικά οι πρώτες 2.

1 ώρα πριν, fragma είπε

Και για το τελευταίο που λες, δηλαδη για τα άτομα που αγοράζουν πραγματα που δεν ταιριάζουν με τις οικονομικές τους δυνατότητες, αυτό είναι η απόλυτη ηλιθιότητα, και δυστυχως υπάρχουν πολλοί τέτοιοι στην Ελλάδα, πχ άτομα που εχουν τελευταίο μοντέλο Iphone χωρίς να έχουν λεφτά να βάλουν μονάδες στην κάρτα, ή άτομα που αγοράζουν πανάκριβά αυτοκίνητα με 1000 δόσεις την στιγμή που δυσκολεύονται να καλύψουν βασικά έξοδα διαβίωσης. Μην περιμένεις να δείξουμε συμπάθεια ή κατανόηση για αυτη την κατηγορία.

Εφόσον δε σου έχουν ζητήσει δανεικά άσε να κρίνουν οι ίδιοι τις οικονομικές τους δυνατότητες. Το ίδιο ηλίθιο θα μπορούσε να σου πει κανείς ότι είναι κάποιος να δουλεύει μια ζωή, να στερείται διάφορα αγαθά για να τα κάνει εξοχικό μετά από 40 χρόνια. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Πάντως, χωρίς καθόλου καταναλωτισμό πολλά προϊόντα δε θα υπήρχαν καν ακόμα και για τους πλούσιους. Σύγκρινε για παράδειγμα το iPhone με τα αστεία "premium" vertu.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, fragma είπε

Ακόμα και η καινοτομία έχει όρια όμως. Οταν απαιτείται συνεχώς μεγαλύτερη επεξεργαστική δύναμη για τα γραφικά που γίνονται συνεχώς πιο ρεαλιστικά, απο ενα σημείο και μετά δεν μπορείς να την παράγεις με μαγικό τρόπο χωρις κατανάλωση. Και στην τελική πάρε αυτό που εσύ θεωρείς καινοτόμο, και άσε τον άλλο να κάνει ό,τι γουστάρει και ό,τι αντέχει η τσέπη του. 

Οσο για το περιβάλλον, συγγνώμη αλλά είναι αστείο να λές οτι επιβαρύνουν τον πλανήτη τα λιγα βάττ παραπάνω του 0,0000000000000000001% του παγκόσμιου πληθυσμού που αποτελουν oi gamers με πισιά των 5+ χιλιάδων ευρώ, οταν το μέσο νοικοκυριό έχει τουλάχιστον 4 πιο ενεργοβόρες και επιζήμιες για το περιβάλλον συσκευές (κουζίνα, θερμοσίφωνο, κλιματιστικό, αυτοκίνητο). 

Και για το τελευταίο που λες, δηλαδη για τα άτομα που αγοράζουν πραγματα που δεν ταιριάζουν με τις οικονομικές τους δυνατότητες, αυτό είναι η απόλυτη ηλιθιότητα, και δυστυχως υπάρχουν πολλοί τέτοιοι στην Ελλάδα, πχ άτομα που εχουν τελευταίο μοντέλο Iphone χωρίς να έχουν λεφτά να βάλουν μονάδες στην κάρτα, ή άτομα που αγοράζουν πανάκριβά αυτοκίνητα με 1000 δόσεις την στιγμή που δυσκολεύονται να καλύψουν βασικά έξοδα διαβίωσης. Μην περιμένεις να δείξουμε συμπάθεια ή κατανόηση για αυτη την κατηγορία.

Αν μου επιτρέπεις είσαι εντελώς εκτός θέματος. Δεν είναι το θέμα αυτό. Το θέμα είναι ότι έχει διαμορφωθεί τάση αυξησης ισχύς αντί για καινοτομία. Και η καινοτομία δεν έχει όρια. Εκτός και αν θεωρεις πως κάποια στιγμή θα πρέπει να δεχτούμε 10.000 watt  κάρτα. Νομίζω διακρίνεις το τεχνολογικό αδιέξοδο. Είναι απλό. ........Κάποιος αποφασίζει πως συμφέρει περισσότερο η αύξηση κατανάλωσης από το RnD. Αυτός είναι εκτός θέματος ήδη και εκτός κλίματος. Αυτό δε σημαινει οτι οποιος αγοράζει 1000ρα κάρτα είναι κακός. για στρατηγικές μιλάμε. Αύριο μεθάυριο θα θες την ίδια ισχύ σε συσκευή 10 φορές μικρότερη για το Vr σου κτλ. Με ποιο RnD θα το κάνεις αυτό; Ή νομίζεις ότι αυτιά διορθωνονται σε μια 5ετία. Η Apple και άλλες εταιρείες το έχουν πιάσει το νόημα εδώ και καιρό. Η σωστή τάση είναι μειωση, όχι αύξηση. Για να χωρέσει το chip στα νέα προιόντα. Θα μου πεις ότι μπορούν να το κάνουν και για κάποιο λόγο δεν το κάνουν; Η απάντηση είναι πως πάντα υπάρχει κάποιος που αποφασίζει. Ο Steve Jobs ας πούμε θα έλεγε στο BoD να πάνε να αγαπηθούνε τα αποτελέσματα τριμήνου και πάμε για RnD......

Το αστείο είναι πως το αυθόρμητο τίποτα, δλδ η φύση, κατάφερε να φτάξει βιολογικό τσιπάκι που να καίει πολύ λίγο. Άρα εμείς μπορούμε καλύτερα. Ούτε καν ίδια, γιατί έχουμε και σκέψη. Καλύτερα...

 

2 ώρες πριν, michael92 είπε

d Scaling. Από την άλλη βέβαια δε βλέπουμε αντίστοιχες τρελές καταναλώσεις στους CPUs καθώς υπάρχουν και SoCs όπως οι M1/M2 της Apple που εστιάζουν στο performance/watt. 

 

Σωστός, πάνω σε αυτό κοιτούσα κατανάλωση πχ athlon xp 50watt.Αλλά εκεί ο δημιουργός δεν έχει την άνεση του κουτιού ενός desktop. Πρέπει να χωρέσει σε 100 διαφορετικά προιόντα και να μην υπεθερμαίνεται, μερικές φορές χωρίς καν ψύκτρα..

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ συμφιλιώθηκα με τα τελευταία ενσωματωμένα γραφικά.  Και είναι πολλοί σαν κι εμένα. Οι κατασκευαστές καρτών γραφικών δεν πρόκειται ποτέ να επανέλθουν στις πωλήσεις του 2019. Το ότι ζητάνε μεγάλα ποσά και καίνε και πολύ ρεύμα, το κάνει χειρότερο.

 

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...