Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικά με κλειδί ταράτσας πολυκατοικίας και αυλή


Vasilica89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 minutes ago, giorgos147 said:

Επίσης το ρετιρέ το ανέφερα διότι αν έλεγα "δώμα", θα γίνονταν πιο περίπλοκο. Ένα δώμα βρίσκεται σε ταράτσα και το συγκεκριμένο διαμέρισμα δε λογίζεται σα δώμα αρχιτεκτονικά, οπότε το ρετιρέ (πιο μέσα από τα υπόλοιπα μπαλκόνια) είναι το σωστό.

 

56 minutes ago, giorgos147 said:

Γενικά, είναι ένα μπαλκόνι (επαναλαμβάνω, όχι ταράτσα) που τυγχάνει να βγάζει εκεί η έξτρα πόρτα του δωματίου που βρίσκεται ο μηχανισμός του ασανσέρ.

Τα είχες γράψει μπερδεμένα από την αρχή, τώρα όμως μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο...

Υπάρχει κιάλλο κτίσμα πάνω από το δωμάτιο που βρίσκεται ο μηχανισμός του ασανσέρ? Η σκάλα συνεχίζει άλλον έναν όροφο πάνω? Αν όχι τότε το δωμάτιο του μηχανισμού λέγεται δώμα, και αυτό που έχεις βαφτίσει μπαλκόνι λέγεται ταράτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

 

Τα είχες γράψει μπερδεμένα από την αρχή, τώρα όμως μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο...

Υπάρχει κιάλλο κτίσμα πάνω από το δωμάτιο που βρίσκεται ο μηχανισμός του ασανσέρ? Η σκάλα συνεχίζει άλλον έναν όροφο πάνω? Αν όχι τότε το δωμάτιο του μηχανισμού λέγεται δώμα, και αυτό που έχεις βαφτίσει μπαλκόνι λέγεται ταράτσα.

Όχι, δεν υπάρχει άλλος όροφος. Ξεκάθαρα το λέω ρε συ, είναι ψηλά και δεν έχω ορατότητα. Τίποτα παραπάνω.

Άρα ένας χώρος 2*5 (ίσα που δηλαδή), με πλακάκι, πέργκολα, μπαλκονόπορτα + παράθυρο κουζίνας, θεωρείται ταράτσα και ο καθένας μπορεί να έρχεται; Μάλιστα.

Δεν ξέρω πώς το φαντάζεστε, αν σας το έδειχνα πάντως σε φωτογραφία, χωρίς να πω οτιδήποτε από τα παραπάνω, είμαι (εδώ που φτάσαμε, σχεδόν) σίγουρος ότι ως μπαλκόνι θα το περιγράφατε, παρά ως ταράτσα. 

Επεξ/σία από giorgos147
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, giorgos147 said:

Όχι, δεν υπάρχει άλλο δωμάτιο. Ξεκάθαρα το λέω ρε συ, είναι ψηλά και δεν έχω ορατότητα. Τίποτα παραπάνω.

Άρα ένας χώρος 2*5 (ίσα που δηλαδή), με πλακάκι, πέργκολα, μπαλκονόπορτα + παράθυρο κουζίνας, θεωρείται ταράτσα και ο καθένας μπορεί να έρχεται; Μάλιστα. Αν το μισό σπίτι έχει στέγη από κεραμίδι, θεωρείται πάλι δώμα και ταράτσα; (ρωτάω, δεν ειρωνεύομαι - προσπαθώ να καταλάβω τη διαφορά και τα δικαιώματα μου).

Δεν ξέρω πώς το φαντάζεστε, αν σας το έδειχνα πάντως σε φωτογραφία, χωρίς να πω οτιδήποτε από τα παραπάνω, είμαι (εδώ που φτάσαμε, σχεδόν) σίγουρος ότι ως μπαλκόνι θα το περιγράφατε, παρά ως ταράτσα. 

Ε αφού δεν υπάρχει άλλο κτίσμα από πάνω ταράτσα είναι, και ναι, δικαίωμα πρόσβασης στην ταράτσα έχει όλη η πολυκατοικία. Επίσης μπαλκονόπορτα λέγεται η πόρτα που οδηγεί σε μπαλκόνι, αν οδηγεί σε ταράτσα δεν είναι μπαλκονόπορτα, μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Επίσης αν το μισό σπίτι έχει στέγη από κεραμίδι και το άλλο μισό πλάκα, τότε το μεν λέγεται στέγη και το άλλο μισό ταράτσα, και ότι κτίσμα υπάρχει πάνω λέγεται δώμα.

Πάντως μια χαρά μπορείς να δείξεις μια τυχαία φωτό αν νομίζεις πως κάτι δεν έχουμε καταλάβει καλά, δεν είναι ανάγκη να μας δείξεις το δικό σου, είναι πχ κάτι σαν τα παρακάτω?

Spoiler

image.png.627be6837ff6dd5824da9b87d083ead2.png

Spoiler

image.png.4aea9c0fa9ea8530a1fe6038327105ba.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ε αφού δεν υπάρχει άλλο κτίσμα από πάνω ταράτσα είναι, και ναι, δικαίωμα πρόσβασης στην ταράτσα έχει όλη η πολυκατοικία. Επίσης μπαλκονόπορτα λέγεται η πόρτα που οδηγεί σε μπαλκόνι, αν οδηγεί σε ταράτσα δεν είναι μπαλκονόπορτα, μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Επίσης αν το μισό σπίτι έχει στέγη από κεραμίδι και το άλλο μισό πλάκα, τότε το μεν λέγεται στέγη και το άλλο μισό ταράτσα, και ότι κτίσμα υπάρχει πάνω λέγεται δώμα.

Πάντως μια χαρά μπορείς να δείξεις μια τυχαία φωτό αν νομίζεις πως κάτι δεν έχουμε καταλάβει καλά, δεν είναι ανάγκη να μας δείξεις το δικό σου, είναι πχ κάτι σαν τα παρακάτω?

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.627be6837ff6dd5824da9b87d083ead2.png

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.4aea9c0fa9ea8530a1fe6038327105ba.png

 

Έτσι είναι, με πέργκολα.

Spoiler

DSCN8065.jpeg.c811f9eb271645b0abe8f7dcba61ac1c.jpeg

Εκεί που είναι το τελευταίο παράθυρο τέρμα στον τοίχο, είναι η πόρτα από το δωμάτιο με το μηχάνημα του ασανσέρ.

Επεξ/σία από giorgos147
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, giorgos147 said:

Έτσι είναι, με πέργκολα.

Αν είναι έτσι τότε μιλάμε για ταράτσα και δώμα.

 

11 minutes ago, giorgos147 said:

 

  Reveal hidden contents

DSCN8065.jpeg.c811f9eb271645b0abe8f7dcba61ac1c.jpeg

Εκεί που είναι το τελευταίο παράθυρο τέρμα στον τοίχο, είναι η πόρτα από το δωμάτιο με το μηχάνημα του ασανσέρ.

Στη συγκεκριμένη φωτό που έβαλες δεν φαίνονται και πολλά, δεν βγαίνει ασφαλές συμπέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Αν είναι έτσι τότε μιλάμε για ταράτσα και δώμα.

 

Στη συγκεκριμένη φωτό που έβαλες δεν φαίνονται και πολλά, δεν βγαίνει ασφαλές συμπέρασμα.

Τι εννοείς δε φαίνονται πολλά; Ακριβώς έτσι είναι. "Πίσω" από την κάμερα, είναι το τελείωμα, με κάγκελο.

Δεν υπάρχει άλλος χώρος περιμετρικά του διαμερίσματος. Ο,τι υπάρχει σαν "εξωτερικός χώρος" στον τελευταίο όροφο, είναι ένα τέτοιο μπαλκόνι/ταράτσα/πες το όπως θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, giorgos147 είπε

Τι εννοείς δε φαίνονται πολλά; Ακριβώς έτσι είναι. "Πίσω" από την κάμερα, είναι το τελείωμα, με κάγκελο.

Δεν υπάρχει άλλος χώρος περιμετρικά του διαμερίσματος. Ο,τι υπάρχει σαν "εξωτερικός χώρος" στον τελευταίο όροφο, είναι ένα τέτοιο μπαλκόνι/ταράτσα/πες το όπως θες.

ταράτσα ειναι και αν δεν υπάρχει άλλη πρόσβαση στο κλιμακοστάσιο δε γίνεται κάτι και όπως τα λες σε δώμα ταράτσας είσαι , όχι διαμέρισμα

το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να σκαλίσεις στη πολεοδομία το τι έχουν μαγειρέψει

Φυσικά τις ξαφνικές επισκέψεις του ιδιοκτήτη τις κόβεις άνετα καλώντας την αστυνομία αν δεν καταλαβαίνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λύση σου είναι μια 2μετρη γλάστρα από το κάγκελο ως το τοίχο με το παράθυρο με έναν σχετικά ογκώδη πυράκανθο.

 

προβλεμ σολβντ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, giorgos147 said:

Τι εννοείς δε φαίνονται πολλά; Ακριβώς έτσι είναι. "Πίσω" από την κάμερα, είναι το τελείωμα, με κάγκελο.

Δεν υπάρχει άλλος χώρος περιμετρικά του διαμερίσματος. Ο,τι υπάρχει σαν "εξωτερικός χώρος" στον τελευταίο όροφο, είναι ένα τέτοιο μπαλκόνι/ταράτσα/πες το όπως θες.

Εννοώ ότι φαίνεται μόνο ένα κομμάτι της μίας από τις τέσσερις πλευρές του ορόφου.

Αλλά είπαμε, αν αυτό που βλέπω είναι το τελευταίο κτίσμα, δλδ δεν υπάρχει κάτι άλλο στον από πάνω όροφο, τότε αυτά που βλέπουμε είναι ταράτσα και δώμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
44 minutes ago, giorgos147 said:

Έτσι είναι, με πέργκολα.

  Hide contents

DSCN8065.jpeg.c811f9eb271645b0abe8f7dcba61ac1c.jpeg

Εκεί που είναι το τελευταίο παράθυρο τέρμα στον τοίχο, είναι η πόρτα από το δωμάτιο με το μηχάνημα του ασανσέρ.

Δεν είναι κατανοητό το τι βλέπουμε εδώ.

Πάνω από αυτό το δωμάτιο/διαμέρισμα υπάρχει κάτι άλλο; Αυτό μέσα τι είναι, δωματιάκι ή διαμέρισμα ολόκληρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή άρχισε να ανοίγει το θέμα, ας το αφήσουμε εδώ.

Ευχαριστώ όσους βοηθήσατε! Απλά ήθελα να καταλάβω αν όλο αυτό μπορεί να το κάνει τόσο εύκολα (δεν έχω καμία πρόθεση/όρεξη να απαγορεύσω την πρόσβαση σε ο,τι χρειάζεται), αλλά από την άλλη δε γίνεται να εργάζομαι και ξαφνικά να έρχεται κάποιος να μου χτυπάει το τζαμί, για 1002 λόγους. :)

Το κακό είναι ότι ζήτησα απλά μια ενημέρωση πριν έρθει κάποιος (τίποτα περισσότερο) και βγήκα τύπου παράλογος. Γι'αυτό και ζήτησα πληροφορίες. Τέλος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giorgos147 είπε

αλλά από την άλλη δε γίνεται να εργάζομαι και ξαφνικά να έρχεται κάποιος να μου χτυπάει το τζαμί, για 1002 λόγους. :)

απλά κράτα το οτι δε μπορούν να σου χτυπάν το τζάμι για κανένα λόγο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, giorgos147 said:

Επειδή άρχισε να ανοίγει το θέμα, ας το αφήσουμε εδώ.

Ευχαριστώ όσους βοηθήσατε! Απλά ήθελα να καταλάβω αν όλο αυτό μπορεί να το κάνει τόσο εύκολα (δεν έχω καμία πρόθεση/όρεξη να απαγορεύσω την πρόσβαση σε ο,τι χρειάζεται), αλλά από την άλλη δε γίνεται να εργάζομαι και ξαφνικά να έρχεται κάποιος να μου χτυπάει το τζαμί, για 1002 λόγους. :)

Το κακό είναι ότι ζήτησα απλά μια ενημέρωση πριν έρθει κάποιος (τίποτα περισσότερο) και βγήκα τύπου παράλογος. Γι'αυτό και ζήτησα πληροφορίες. Τέλος πάντων.

Το να ζητάς ενημέρωση πριν έρθει κάποιος σε κοινόχρηστο χώρο, όντως είναι παράλογο.

Όπως επίσης παράλογο είναι να σου χτυπάνε το τζάμι για οποιονδήποτε λόγο, εκεί πρέπει να εστιάσεις, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...