Προς το περιεχόμενο

Πάει η κάρτα των 10€ πάει και των 12€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, randomcat said:

Ναι, εφόσον το "κινητό" είναι απλά ένας αριθμός σε μια βάση δεδομένων και εφόσον δεν υπάρχει κάποια έλλειψη αριθμών όπως με τις IPv4.

Τις εισερχόμενες κλήσεις να τις χρεώνουν τότε αφού σε αυτή την περίπτωση χρησιμοποιείς το δίκτυο και δεν είσαι απλά αριθμός σε μια βάση δεδομένων;

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Τις εισερχόμενες κλήσεις να τις χρεώνουν τότε αφού σε αυτή την περίπτωση χρησιμοποιείς το δίκτυο και δεν είσαι απλά αριθμός σε μια βάση δεδομένων;

Πληρώνει εκείνος που κάνει την κλήση για την κλήση που διενεργείται (δηλ. τη χρήση του δικτύου). Το σκέφτηκες πολύ πριν το γράψεις...;

simon cowell facepalm GIF

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, kti23 είπε

Καρτελ κανονικο οπως αναφερθηκε. Τωρα πως γινεται να θεωρει καποιος λογικο να βαζεις 12 ευρω για ενα πακετο το οποιο δεν ικανοποιει κιολας απολυτα τη χρηση του τηλεφωνου που κανεις και σε ενα μηνα να μην υπαρχει τιποτα, απορω.

Τι να τα κανω τα 300 λεπτα ομιλιας οταν δεν προλαβαινω να χρησιμοποιησω ουτε τα 50 αλλα ειμαι αναγκασμενος γιατι η χρεωση διαφορετικα σε καθε κληση χρεωνει απο ενα ταληρο? :P 
Και ολο αυτο εννοειται για να παμε ολοι να βαλουμε τηλεφωνο με συμβολαιο. Για αυτο εχει φαει τοσο μαυρο η καρτοκινητη.

Mηδενικη προστασια του καταναλωτη τοσο σε καρτοκινητη οσο και σε σταθερη και ιντερνετ. Ο καθε παροχος κανει οτι γουσταρει και σε δεσμευει με ορους συμβολαιου λες και εχεις να κανεις με τοκογλυφους. Τετοιες τιμες δεν παιζουν πουθενα ευρωπη.
Ολα αυτα για μια εταιρεια που εχει να κανει μονο μια κ@λοσυντηρηση του δικτυου αφου και για την επεκταση του δικτυου οτπικης ινας εχει πεσει ευρωπαικη οδηγια και χρηματοδοτηση.

Σε λιγο καιρο που θα ακριβυνει και το νερο(γιατι ηδη υπαρχει η αποψη του οτι το νερο στην ελλαδα ειναι το πιο φθηνο στην ευρωπη), προετοιμαστειτε για συνδρομες :D. Δημοσια αγαθα και κοινοι ποροι αγνωστες εννοιες
 

 

Στο ρεύμα οι τιμές έχουν πολλαπλασιαστεί. Ο πληθωρισμός τρέχει με διψήφιο αριθμό. Και στην σταθερή / κινητή στα συμβόλαια οι τιμες μειώνονται και εσείς γράφετε για καρτέλ γιατί σας ζητάνε να πληρώνετε 4.32 προ φόρων / μήνα για ένα δίκτυο που χρησιμοποιείτε.

Και με 3 ευρώ να σας δώσουν απεριόριστες κλήσεις / δεδομένα πάλι καρτέλ θα γράφετε, απλά ορισμένοι είστε τέτοιοι τύποι, γκρίνια και μόνο γκρίνια.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, hln3 είπε

Στο ρεύμα οι τιμές έχουν πολλαπλασιαστεί. Ο πληθωρισμός τρέχει με διψήφιο αριθμό. Και στην σταθερή / κινητή στα συμβόλαια οι τιμες μειώνονται και εσείς γράφετε για καρτέλ γιατί σας ζητάνε να πληρώνετε 4.32 προ φόρων / μήνα για ένα δίκτυο που χρησιμοποιείτε.

Και με 3 ευρώ να σας δώσουν απεριόριστες κλήσεις / δεδομένα πάλι καρτέλ θα γράφετε, απλά ορισμένοι είστε τέτοιοι τύποι, γκρίνια και μόνο γκρίνια.

Γιατί μειώνονται όμως οι τιμές? Γιατί τα προηγούμενα χρόνια ήταν υπέρογκες. Για άλλα θέματα να το συζητήσουμε αλλά θεωρώ ότι οι εταιρείες τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα είναι από τις χειρότερες μορφές καρτέλ που μπορεί να υπάρξουν. Εγώ δεν θέλω με 3€ απεριόριστες κλήσεις. Θέλω να μπορώ να επιλέγω εγώ το πρόγραμμα καρτοκινητής τελείως custom. Δηλαδή να μπορώ να επιλέγω εγώ πόσα λεπτά ομιλίας θέλω και πόσα MB και να χρεώνομαι αντιστοίχως. Εδώ ακόμα βάζουν μέσα στα πακέτα sms. Τόσα πολλά ζητάω? 

Στις άλλες χώρες ασχολούνται με το πόσα Gb δίνει η κάθε ανανέωση και εδώ ακόμα ασχολούμαστε με Mb, ενώ πληρώνουμε 12-15€ το μήνα.

Επίσης αυτό το νταηλίκι να δίνουμε σε λίγο 20€ για ανανέωση για να μας κάνουν να πάμε σε συνδέσεις, τι φάση? Αυτός είναι ο ορισμός της ελεύθερης αγοράς?

Επεξ/σία από golden33
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, golden33 είπε

Επίσης αυτό το νταηλίκι να δίνουμε σε λίγο 20€ για ανανέωση για να μας κάνουν να πάμε σε συνδέσεις, τι φάση? Αυτός είναι ο ορισμός της ελεύθερης αγοράς?

Γιατί, θα πάψει να είναι ελεύθερη η αγορά αν εξισωθεί η καρτοκινητή με τα συμβόλαια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Γιατί, θα πάψει να είναι ελεύθερη η αγορά αν εξισωθεί η καρτοκινητή με τα συμβόλαια;

Δεν είναι καταστρατήγηση της ελεύθερης αγοράς όταν εξισώνουν τις τιμές όλες οι εταιρείες όντας καρτέλ, έτσι ώστε να μην έχεις ουσιαστική επιλογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρωνικά το είπα, γιατί κάποιοι εδώ μέσα έχουν την τάση να τα εξετάζουν τόσο απόλυτα, σε φάση "αφού υπάρχουν πάνω από μία επιλογές, φτάνει αυτό".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, golden33 είπε

Γιατί μειώνονται όμως οι τιμές? Γιατί τα προηγούμενα χρόνια ήταν υπέρογκες. Για άλλα θέματα να το συζητήσουμε αλλά θεωρώ ότι οι εταιρείες τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα είναι από τις χειρότερες μορφές καρτέλ που μπορεί να υπάρξουν. Εγώ δεν θέλω με 3€ απεριόριστες κλήσεις. Θέλω να μπορώ να επιλέγω εγώ το πρόγραμμα καρτοκινητής τελείως custom. Δηλαδή να μπορώ να επιλέγω εγώ πόσα λεπτά ομιλίας θέλω και πόσα MB και να χρεώνομαι αντιστοίχως. Εδώ ακόμα βάζουν μέσα στα πακέτα sms. Τόσα πολλά ζητάω? 

Στις άλλες χώρες ασχολούνται με το πόσα Gb δίνει η κάθε ανανέωση και εδώ ακόμα ασχολούμαστε με Mb, ενώ πληρώνουμε 12-15€ το μήνα.

Επίσης αυτό το νταηλίκι να δίνουμε σε λίγο 20€ για ανανέωση για να μας κάνουν να πάμε σε συνδέσεις, τι φάση? Αυτός είναι ο ορισμός της ελεύθερης αγοράς?

Η καρτοκινητή έχει γενικά επιλογές, είτε με πρόσθετα πακέτα είτε με το DIY που υπάρχει στο what's up, εκτός και αν βάζεις ακριβώς το ποσό που θέλει το κύριως πακέτο.

Τώρα διαμαρτύρεσαι που υπάρχουν sms στο πακέτο. Αν δεν υπήρχαν και για να στείλεις sms έπρεπε να αγοράσεις έξτρα πακέτο, θα γράφατε σχόλεια του τύπου "για μερικά KB πρέπει να δώσεις 3 ευρώ"

Γενικά όποιος θέλει να βρει κάτι να γκρινιάξει θα βρει κάτι πάντα.

Η vodafone δίνει απεριόριστα GB το καλοκαίρι για 3 μήνες με 20 ευρώ. Για ποια πακέτα mb μιλάμε; Πόσο πιο κάτω να πάνε τα data;

Οι ελάχιστες χρεώσεις ανεβαίνουν γιατί η κάθε εταιρεία θέλει να ανεβάσει την μέση κατανάλωση ανά κάρτα που παραμένει πολύ χαμηλή. Στην Ελλάδα το arpu μέχρι πρόσφατα ήταν σε επίπεδα αφρικής, τώρα είναι σε επίπεδα μεταξύ αφρικής και λατινικής αμερικής.

ARPU - Average Revenue Per User

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, hln3 είπε

Η καρτοκινητή έχει γενικά επιλογές, είτε με πρόσθετα πακέτα είτε με το DIY που υπάρχει στο what's up, εκτός και αν βάζεις ακριβώς το ποσό που θέλει το κύριως πακέτο.

Τώρα διαμαρτύρεσαι που υπάρχουν sms στο πακέτο. Αν δεν υπήρχαν και για να στείλεις sms έπρεπε να αγοράσεις έξτρα πακέτο, θα γράφατε σχόλεια του τύπου "για μερικά KB πρέπει να δώσεις 3 ευρώ"

Γενικά όποιος θέλει να βρει κάτι να γκρινιάξει θα βρει κάτι πάντα.

Η vodafone δίνει απεριόριστα GB το καλοκαίρι για 3 μήνες με 20 ευρώ. Για ποια πακέτα mb μιλάμε; Πόσο πιο κάτω να πάνε τα data;

Οι ελάχιστες χρεώσεις ανεβαίνουν γιατί η κάθε εταιρεία θέλει να ανεβάσει την μέση κατανάλωση ανά κάρτα που παραμένει πολύ χαμηλή. Στην Ελλάδα το arpu μέχρι πρόσφατα ήταν σε επίπεδα αφρικής, τώρα είναι σε επίπεδα μεταξύ αφρικής και λατινικής αμερικής.

ARPU - Average Revenue Per User

Δεν με πειράζει που έχει sms το πακέτο, με πειράζει που διαφημίζεται ως τρομερό feature του πακέτου, λες και είμαστε ιθαγενείς. Εκτός πακέτου χρεώνουν ακόμα τα sms 0,09€...γελάνε και οι πέτρες.

Το γεγονός ότι το arpu είναι τόσο χαμηλά, συμβαίνει για δύο λόγους κατά τη γνώμη μου. Πρώτον ότι γενικά υπάρχει οικονομική δυσχέρεια στη χώρα και δεύτερον, ότι ο κόσμος δεν είναι ικανοποιημένος από τις υπηρεσίες των καρτοκινητών. Αντί λοιπόν να προσπαθήσουν να αναβαθμίσουν τις υπηρεσίες τους, ανεβάζουν εκβιαστικά τις τιμές....λογική καρτέλ και μπανανίας.

Δεν μπαίνω καν στη λογική να συγκρίνω τιμές καρτοκινητής εδώ, με χώρες με παρόμοια οικονομία με την Ελλάδα...τα  έχουνε πει σε παρόμοια θέματα άλλα παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, hln3 είπε

Στο ρεύμα οι τιμές έχουν πολλαπλασιαστεί. Ο πληθωρισμός τρέχει με διψήφιο αριθμό. Και στην σταθερή / κινητή στα συμβόλαια οι τιμες μειώνονται και εσείς γράφετε για καρτέλ γιατί σας ζητάνε να πληρώνετε 4.32 προ φόρων / μήνα για ένα δίκτυο που χρησιμοποιείτε.

Και με 3 ευρώ να σας δώσουν απεριόριστες κλήσεις / δεδομένα πάλι καρτέλ θα γράφετε, απλά ορισμένοι είστε τέτοιοι τύποι, γκρίνια και μόνο γκρίνια.

Ε να πουμε και ευχαριστω τοτε. Να παμε και με χαμογελο να δωσουμε και το καθε νεο χαρατσι της δεη προς χαρην του τεχνητου πληθωρισμου.

Να συμφωνησουμε τουλαχιστον οτι ο ουρανος ειναι ακομα μπλε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αναγκαζουνε ουσιαστικα και να μην το χρειαζεσαι να εχεις αριθμο κινητου (βλεπε πληρωμες ηλεκτρονικα για να μην εχεις προστιμο,μεχρι και για φορολογικη δηλωση στο taxis θα θελει υποχρεωτικα)

Και μετα σου μειωνουνε συνεχως τους μηνες που πρεπει να κανεις ανανεωση

Ενω αυξανουν συνεχεια την τιμη

Εμετικοι τυποι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2022 στις 5:44 ΠΜ, randomcat είπε

Μπα, γιατί; Πιάνει χώρο στην Βάση Δεδομένων ή μήπως υπάρχει έλλειψη αριθμών;

Σιγουρα πιανει χωρο στο δικτυο. Το βλεπουμε ολοι οταν δινουν τα απεριοριστα πως πεφτουν οι ταχυτητες σε οσους εχουμε μονιμα καποιο προγραμμα με αρκετα gb. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2022 στις 4:21 ΜΜ, erikiorai είπε

Λοιπόν αυτό το θέμα μοιάζει με ένα προηγούμενο αλλά από σήμερα η κάρτα ανανέωσης των 12€ για την vodafone καταργήθηκε στα καταστήματα vodafone και στα περίπτερα. Μόνο online διατίθεται. Τώρα ξέρετε τι σημαίνει αυτό, ότι σε δυο χρόνια δε θα είναι διαθέσιμες ούτε online, όπως έγινε και με τα 5€ και με τα 10€.  

Το κατάλαβα γιατί με πήραν τηλέφωνο για προσφορά σε καρτοπρόγραμμα student και μου είπαν ότι στο περίπτερο οι κάρτες τώρα είναι από 15€ και εγώ σοκαρίστηκα και δεν ξέρω τι να κάνω. Οπότε αφού επιβεβαίωσα ότι ο αριθμός που με πήρε είναι όντως από την vodafone, ρώτησα ποιό είναι το ελάχιστο ποσό ανανέωσης στα περίπτερα.

Τώρα τι σκατά θα γίνει στη συνέχεια...

Μόνο στην κινητή τηλεφωνία παρατηρείται αυτό. Σε καμία άλλη αγορά δεν είναι τόσο κλέφτες. Ακόμα και paysafe card παίρνεις 5€ και ΔΕΝ ΛΗΓΟΥΝ ΠΟΤΕ.

Άντε τον μπούλο τώρα. image.png.a4d1296ac36c8aa6d0a9467eb83b49b0.png

Τελικά καταργήθηκαν οι κάρτες των 12€ ή σου είπαν ψέματα για να αγοράσεις το καρτοσυμβόλαιο;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Σιγουρα πιανει χωρο στο δικτυο. Το βλεπουμε ολοι οταν δινουν τα απεριοριστα πως πεφτουν οι ταχυτητες σε οσους εχουμε μονιμα καποιο προγραμμα με αρκετα gb. 

Μου αρέσουν κάτι τέτοιες δηλώσεις που περιλαμβάνουν τη λέξη "σίγουρα" και συνοδεύονται και από άκυρα παραδείγματα.

Μιλάμε για αριθμό που δεν έχει καν πακέτο. Ούτε λεπτά ομιλίας, ούτε SMS, ούτε data. Nada. Η μόνη χρήση του δικτύου που κάνει είναι το να του στείλει τον αριθμό IMSI ώστε να συνδεθεί στο δίκτυο και να μπορέσει να το χρησιμοποιήσει, που δεν θα το κάνει εάν δεν έχει κάτι από τα προηγούμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Θα πω τα δικά μου και συγχωρέστε με για την διακοπή εκ της επιτροπής των μεγάλων χορηγών: 

Μαθαίνω από τους δικούς μου στην Ελλάδα ότι πλέον κλείνουν τα κινητά μετά από δυο μήνες μη ανανέωσης, κάτι για βήμα χρέωσης 250 λεπτά, κάτι ότι βάζεις κάρτα των 20 και σου πιστώνονται 5 και δεν ξέρω εγώ τι άλλες παλαβομάρες. Θυμάμαι πριν χρόνια έφυγα από τούτο τον τόπο ο τελευταίος μου λογαριασμός μου είχε βγει κάπου 200 ευρώ και δεν είχα εντυπωσιαστεί γιατί έρπεπε να τους λέω και ευχαριστώ καθώς μιλούσα 60 και 80 ώρες. Θυμάμαι με τους διευθυντάδες της εταιρείας μου πλακωνόμασταν, επειδή εγώ δεν υπέγραφα μεταφορά του αριθμού μου από vodafone σε wind όπως έκαναν όλοι οι άλλοι και οπότε πληρώνουν για εμένα σκασμό λεφτά στους λήστες. Θυμάμαι ότι οι περισσότεροι το γυρνούσαν σε καρτοκινητά και δεν αναφέρομαι σε 15 χρόνια, αλλά σε γιατρούς και δασκάλους. 

Τώρα εδώ διαβάζω ότι σας απασχολεί ότι καταργήθηκε η μια κάρτα και η άλλη η κάρτα και πολύ κάνετε φίλοι μου αλλά ρε παιδάκι μου έχω μια γνήσια απορία: Πόσο φτωχούς πρέπει να μας κάνουν για να τους πλακώσουμε στις σφαλιάρες μέχρι να αλλάξει το σύστημα; Μιλάμε για το γαμώ κινητό που πλέον δεν κάνουμε και τίποτα άλλο, ακόμη και τα τσοντό-sites έχουν περισσότερους επισκέπτες από κινητά παρά από μεγάλες οθόνες. Πουθένα στον κόσμο δεν περπατάει το καρτοκινητό και στην τελική εμείς παραμείναμε Ευρωπαϊοι (και καλά κάναμε - είχα γυρίσει Ελλάδα μόνο και μόνο ψηφίσω - βεβαία το αεροπορικό πληρωμένο από την ΟΝΝΕΔ λολ). 

Νομίζω στο Euronews πριν χρόνια είχα δει ένα ντοκιμαντέρ για την Αφρική ότι ο κόσμος πληρώνει 20 ευρώ το GB και έβγαζαν τους διευθυντές των εταιρείων με σκηνοθεσία καταδίκων. Μίλαγα πρόσφατα με μια επιχείρηση στην Κένυα και ψιλοκόλαγε το Zoom και τους λέω να κλείσουμε τις κάμερες, και μου λένε πάμε στο Skype γιατί πρόσφατα βάλανε 200άρα σύνδεση. Μιλούσα βιοτεχνία που φτιάχνει tshirt. Εσείς μάγκες μου έχετε 200άρα σύνδεση; 

Τι περιμένουμε μέχρι να γίνει στους δρόμους το μεγάλο πάρτι δίχως αύριο; Να μπουν στα σπίτια και να μας σκοτώσουν τις μανάδες; Να έρθει ο Τούρκος στην βουλή; Να βγει η Αργεντινή και να πει ότι δέχομαι προσφύγες από Ελλάδα με fast track διαδικασίες; Να πάει το netflix στα 30 ευρώ; 

Μάγκες μήπως δεν φταίνε καθόλου οι πολιτικοί; Τόσοι και τόσοι έχουν πέρασει από την πασαρέλα του συντάγματος κάποιος θα ήταν διαφορετικός, δεν μπορεί, εμείς δεν τον προσέξαμε! Για εμένα έχουμε βολευτεί σε όλο αυτό και έχουμε βρει την άνεση και την ευκολία σε όλο αυτό. Διαφορετικά είτε θα ανασηκώσει τα μανίκια να πιάσουμε την σκληρή δουλεία είτε να τους βγάλουμε τα μάτια και να τους φάμε. Μήπως έχει δίκιο τελικά ο Πορτοσάλτε που βάφει κιόλλας τα νυχάκια του σύμφωνα με το ρεπόρτερ Στ. Χίο; 

Και όχι οι τηλεπικοινωνίες δεν είναι πολυτέλεια, είναι κοινή ωφέλεια. Και ένα πρεζόνι να μας σταματήσει στο δρόμο και να μας πει, ρε φιλαράκι μου στέλνεις ένα μήνυμα στην διονυσία, θα σταματήσουμε και θα το στείλουμε και θα του αγοράσουμε και τυρόπιτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...