Προς το περιεχόμενο

Πάει η κάρτα των 10€ πάει και των 12€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Bitbit είπε

πλεον δεν υπάρχει καρτοκινητή με την έννοια που την είχαμε μάθει. Στην ουσία έχουν μετατραπεί όλα σε συμβόλαια. Πρέπει κάθε μήνα να κάνεις ανανέωση.

Σπαστικό; Ναι.

Αλλά για να είμαστε και αντικειμενικοί ούτε και η προηγούμενη κατάσταση ήταν νορμαλ. Δηλαδή να ανανεώνεις με 5€ και να κρατάς το νούμερο λειτουργικό για 12 μήνες.  Η wind νομίζω σου επέτρεπε και με 1€! Και είχες τον καθένα που κυκλοφορούσε με 3-4 νούμερα, πολλοί και περισσότερα. Κλασσική ατάκα που θυμάμαι. "Το έχω μόνο για να με παίρνουν".

Καταλαβαίνετε πως δεν είναι λογικό να δίνεις 5€/έτος και να απασχολείς το δίκτυο και όχι μόνο αυτό. Να έχεις και παράπονα γιατί στην Άνω Ραχούλα που διακοπάρεις κάθε χρόνο δεν έχει 4G στην πλαγιά μετά το ποτάμι. Γιατί με τα 5€ που δίνεις έχεις και απαιτήσεις.

Ούτε εμένα μου αρέσει η κατάσταση όπως έγινε αλλά να λέμε και τα πράγματα με το όνομα τους. Φανταστείτε μια ταβέρνα γεμάτη αλλά να μη παραγγέλενι κανείς. ή να παραγγέλνει ένα μπουκαλάκι νερό. Ε δε γίνεται.

πως κρίνεις ότι τα 5ε είναι λίγα; Από το μισθό σου, την τιμολόγηση αντίστοιχων υπηρεσιών σε άλλες χώρες ή από την σχέση παγίων εξόδων προς κέρδη του παρόχου;

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Bitbit είπε

Αλλά για να είμαστε και αντικειμενικοί ούτε και η προηγούμενη κατάσταση ήταν νορμαλ. Δηλαδή να ανανεώνεις με 5€ και να κρατάς το νούμερο λειτουργικό για 12 μήνες.

Μπα, γιατί; Πιάνει χώρο στην Βάση Δεδομένων ή μήπως υπάρχει έλλειψη αριθμών;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Bitbit είπε

Φανταστείτε μια ταβέρνα γεμάτη αλλά να μη παραγγέλενι κανείς. ή να παραγγέλνει ένα μπουκαλάκι νερό. Ε δε γίνεται.

Επειδή δεν έβγαζαν τα μύρια όσα τόσα χρόνια οι εταιρείες, με το ζόρι έβγαζαν το μήνα, άσε μας τώρα..

Και τώρα άπειρα βγάζουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, bitmk2 είπε

πως κρίνεις ότι τα 5ε είναι λίγα; Από το μισθό σου, την τιμολόγηση αντίστοιχων υπηρεσιών σε άλλες χώρες ή από την σχέση παγίων εξόδων προς κέρδη του παρόχου;

Εγω παλι λεω οτι ανεξάρτητα με το μετρο σύγκρισης του καθενος, αν τα 5€ ΔΕΝ σου φαίνονται λιγα για ενα μεγαλο χρονικο διάστημα, τοτε η τελευταία σου προτεραιότητα θα πρεπει να είναι το να εχεις κινητο..(οχι εσενα προσωπικα, απλα το λέω σε πρωτο πρόσωπο)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Bitbit είπε

πλεον δεν υπάρχει καρτοκινητή με την έννοια που την είχαμε μάθει. Στην ουσία έχουν μετατραπεί όλα σε συμβόλαια. Πρέπει κάθε μήνα να κάνεις ανανέωση.

Σπαστικό; Ναι.

Αλλά για να είμαστε και αντικειμενικοί ούτε και η προηγούμενη κατάσταση ήταν νορμαλ. Δηλαδή να ανανεώνεις με 5€ και να κρατάς το νούμερο λειτουργικό για 12 μήνες.  Η wind νομίζω σου επέτρεπε και με 1€! Και είχες τον καθένα που κυκλοφορούσε με 3-4 νούμερα, πολλοί και περισσότερα. Κλασσική ατάκα που θυμάμαι. "Το έχω μόνο για να με παίρνουν".

Καταλαβαίνετε πως δεν είναι λογικό να δίνεις 5€/έτος και να απασχολείς το δίκτυο και όχι μόνο αυτό. Να έχεις και παράπονα γιατί στην Άνω Ραχούλα που διακοπάρεις κάθε χρόνο δεν έχει 4G στην πλαγιά μετά το ποτάμι. Γιατί με τα 5€ που δίνεις έχεις και απαιτήσεις.

Ούτε εμένα μου αρέσει η κατάσταση όπως έγινε αλλά να λέμε και τα πράγματα με το όνομα τους. Φανταστείτε μια ταβέρνα γεμάτη αλλά να μη παραγγέλενι κανείς. ή να παραγγέλνει ένα μπουκαλάκι νερό. Ε δε γίνεται.

Όταν το να έχεις κινητό τηλέφωνο ΑΠΑΙΤΕΊΤΑΙ για το να κάνεις μια αίτηση για το power pass η την εφορία η οτιδήποτε αφορά το κράτος τότε θα έπρεπε να υπάρχει μέριμνα. Εγώ έβγαλα νούμερο για τον παππού μου που δεν απασχολεί το δίκτυο ούτε 1 λεπτό τον χρόνο μόνο και μόνο επειδή ζητείται από διάφορες υπηρεσίες, και σε κάποιες από αυτές δεν κάνει καν να δηλώσω το δικό μου γιατί υπάρχει διασταυρωση με το εθνικό μητρώο επικοινωνίας. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι διαβασα πριν, απαιτείται μια 12αρα ανα 4 μηνες ωστε να εχεις εισερχομενα κανονικα πριν μπει φραγη.

Αρα για να επιβεβαιώσει ο παππους τους κωδικους για το power pass κτλ για καποια υπηρεσία θέλει περίπου 3€/μηνα . Θεωρείς παραλογη μια συνδρομή 3€ για να εχεις ενεργο κινητο; Τι μεριμνα να υπάρξει; Δωρεαν συνδέσεις απο ιδιώτες παροχους;

Μετα θα λέμε ειναι ακριβες οι συσκευές, ας δωσουν απο μια στον καθενα, αλλιως τι να κανει την δωρεαν σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, hln3 είπε

Και γιατί να το κάνει αυτό; Για να μπαίνει μέσα;

Σας ζήτανε να δίνετε 4.32 ευρώ προ φόρων τον μήνα για καρτοκινητό και αρχίζετε την κλάψα, δηλαδή τι φάση, όλο το βάρος του δικτύου θα το σηκώνουν τα συμβόλαια;
Με 20 ευρώ παίρνετε απεριόριστα 3 μήνες data το καλοκαίρι και πάλι γκρινια...

Γιατι να μπουν μεσα στην αλβανια στο καρτοκινιτο μπορεις να βαλεις ως ελαχιστο ποσο 400 leke δηλαδη περιπου 3,30€ που η οικονομια στην αλβανια ειναι λιγο πιο χηροτερη απο οτι στην ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, erikiorai είπε

Γιατι να μπουν μεσα στην αλβανια στο καρτοκινιτο μπορεις να βαλεις ως ελαχιστο ποσο 400 leke δηλαδη περιπου 3,30€ που η οικονομια στην αλβανια ειναι λιγο πιο χηροτερη απο οτι στην ελλαδα

Άλλα έξοδα έχει μια εταιρεία στην Αλβανία σε ενοίκια και μισθούς και άλλα εδώ.
Πέρα από αυτό, τι κάλυψη δικτύου έχει η Αλβανία; Προς το παρόν δεν υπάρχει καν χρονοδιάγραμμα για κάλυψη 5G.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, hln3 είπε

Άλλα έξοδα έχει μια εταιρεία στην Αλβανία σε ενοίκια και μισθούς και άλλα εδώ.
Πέρα από αυτό, τι κάλυψη δικτύου έχει η Αλβανία; Προς το παρόν δεν υπάρχει καν χρονοδιάγραμμα για κάλυψη 5G.

μέχρι τώρα η αλβανία έχει 4G+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, korakios είπε

ναι , δεν τη γλιτώνουμε απο κανέναν

βασικά μάλλον θα βάλω 12€ για το 9,9€ 30 μέρες απεριόριστο ίντερνετ και λογικά θα το πάω +12€ για επιπλέον 30 μέρες και συν 30 δώρο

βέβαια με ταχύτητες τραγικές έως γελοίες

Εγώ μάλλον 50 ευρώ το 6μηνο (20+15+15)... 44.5 αν αφαιρέσεις τον ΦΠΑ.

6 * 7 = 42 για τα διεθνή...

MB να πάνε να μπιπ... όσο κρατήσουν τα bonus ανανέωσης νομίζω (15 μέρες το bonus και 30 το just surf)... πρέπει να βάζω μετά υπενθύμιση να κλείνω τα δεδομένα γιατί αν τραβήξει έστω κι 1kb θα φάει το υπόλοιπο κάρτας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ulalume είπε

Θεωρείς παραλογη μια συνδρομή 3€ για να εχεις ενεργο κινητο;

Ναι, εφόσον το "κινητό" είναι απλά ένας αριθμός σε μια βάση δεδομένων και εφόσον δεν υπάρχει κάποια έλλειψη αριθμών όπως με τις IPv4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρτελ κανονικο οπως αναφερθηκε. Τωρα πως γινεται να θεωρει καποιος λογικο να βαζεις 12 ευρω για ενα πακετο το οποιο δεν ικανοποιει κιολας απολυτα τη χρηση του τηλεφωνου που κανεις και σε ενα μηνα να μην υπαρχει τιποτα, απορω.

Τι να τα κανω τα 300 λεπτα ομιλιας οταν δεν προλαβαινω να χρησιμοποιησω ουτε τα 50 αλλα ειμαι αναγκασμενος γιατι η χρεωση διαφορετικα σε καθε κληση χρεωνει απο ενα ταληρο? :P 
Και ολο αυτο εννοειται για να παμε ολοι να βαλουμε τηλεφωνο με συμβολαιο. Για αυτο εχει φαει τοσο μαυρο η καρτοκινητη.

Mηδενικη προστασια του καταναλωτη τοσο σε καρτοκινητη οσο και σε σταθερη και ιντερνετ. Ο καθε παροχος κανει οτι γουσταρει και σε δεσμευει με ορους συμβολαιου λες και εχεις να κανεις με τοκογλυφους. Τετοιες τιμες δεν παιζουν πουθενα ευρωπη.
Ολα αυτα για μια εταιρεια που εχει να κανει μονο μια κ@λοσυντηρηση του δικτυου αφου και για την επεκταση του δικτυου οτπικης ινας εχει πεσει ευρωπαικη οδηγια και χρηματοδοτηση.

Σε λιγο καιρο που θα ακριβυνει και το νερο(γιατι ηδη υπαρχει η αποψη του οτι το νερο στην ελλαδα ειναι το πιο φθηνο στην ευρωπη), προετοιμαστειτε για συνδρομες :D. Δημοσια αγαθα και κοινοι ποροι αγνωστες εννοιες
 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο αυτο εγω θα κανω μεταφορα του φοιτητικου αριθμο μου σε whats up αλλα στο φοιτηκο whats up ποτε ληγει το υπολιπο στη cu ειναι 5 μηνες

και επισης δεινει και δωρεαν λεπτα προς wu οπως το ψθ deinei 6000 λεπτα προς cu και 600MB καθε μηνα χωρης να βαλεις καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ulalume είπε

Εγω παλι λεω οτι ανεξάρτητα με το μετρο σύγκρισης του καθενος, αν τα 5€ ΔΕΝ σου φαίνονται λιγα για ενα μεγαλο χρονικο διάστημα, τοτε η τελευταία σου προτεραιότητα θα πρεπει να είναι το να εχεις κινητο..(οχι εσενα προσωπικα, απλα το λέω σε πρωτο πρόσωπο)

ομως το κράτος και οι εταιρίες το θεωρούν απαραίτητο, διότι όποια φόρμα και να συμπληρώσεις το νούμερο τηλεφώνου αποτελεί υποχρεωτικό πεδίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...