Προς το περιεχόμενο

Eurobasket - 2022 - Βερολίνο


kalyteros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Γιάννης είναι ένας και μοναδικός. Ο Κώστας ήδη παραείναι,,,,μεγάλος (...στα 25...) για τρομερή εξέλιξη - ο Άλεξ δεν ξέρω, αλλά ούτε κι αυτός ακούγεται ιδιαίτερα. Οι Γκασόλ ήταν άλλη φάση : ο Μαρκ από σχεδόν αγγούρι εξελίχθηκε σε σχεδόν ισότιμο του αδερφού του. Οι Αντετοκούνμπο, αν δεν ήταν ο Γιάννης, τώρα μάλλον δεν θα ήταν πουθενά (ο Θανάσης που πολύ τον εκτιμώ, ήδη είναι προς την "κάτω βόλτα" ηλικιακά, αλλά και παικτικά). Σίγουρα δεν είναι για πέταμα κανείς τους, αλλά,,,,πετάνε κάτω απ' τα φτερά του Γιάννη...Ο οποίος ακόμα εξλίσσεται και χίλια μπράβο του που έφτασε από το κυριολεκτικά μηδέν εκεί που έφτασε (ΟΚ, είχε κάποιες σημαντικότατες σωματικές προδιαγραφές, αλλά η δουλειά που έρριξε για να τις αξιοποιήσει, δεν λέγεται. Το μόνο παράπονο είναι που δεν έχει ρίξει ΚΑΙ για τις ρημάδες τις βολές.....).

6 ώρες πριν, ekrepali είπε

Moυ είχε κάνει κάτι περίεργα πριν κάνα μήνα.

...τελικά πριν προλάβω να κάνω καμμιά μαλακία με το ρούτερ ή την τηλεόραση, έτσι απλά,,,έφτιαξε, τώρα που την τσεκάρω.... (...)

Να πω ότι ήταν ο provider; Ή θέμα της πλατφόρμας; Αφού στο πισί έπαιζε κανονικά. Να πω ότι είχε πάθει κοκομπλόκο η τηλεόραση; Αφού μέχρι κι από την μπρίζα την έβγαλα (και μετά πάλι τίποτα). Δεν έγινε λοιπόν ούτε καμμιά αναβάθμιση της πλατφόρμας τους ασύμβατη με την τηλεόραση - έτσι απλά του την βίδωσε και δεν παίζανε τα βίντεο (eternal loading φάση), ενώ την μια έμπαινα στο περιβάλλον "Ertflix", και την άλλη ούτε καν αυτό....(ενώ ξαναλέω, την ίδια ώρα στο πισί όλα καλά...)

Γαμώ την φηφιακή εποχή και την υψηλή τεχνολογία της μέσα και τα μυστήριά της γαμώ.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, washcloud είπε

Ο Γιάννης είναι ένας και μοναδικός. Ο Κώστας ήδη παραείναι,,,,μεγάλος (...στα 25...) για τρομερή εξέλιξη - ο Άλεξ δεν ξέρω, αλλά ούτε κι αυτός ακούγεται ιδιαίτερα. Οι Γκασόλ ήταν άλλη φάση : ο Μαρκ από σχεδόν αγγούρι εξελίχθηκε σε σχεδόν ισότιμο του αδερφού του. Οι Αντετοκούνμπο, αν δεν ήταν ο Γιάννης, τώρα μάλλον δεν θα ήταν πουθενά (ο Θανάσης που πολύ τον εκτιμώ, ήδη είναι προς την "κάτω βόλτα" ηλικιακά, αλλά και παικτικά). Σίγουρα δεν είναι για πέταμα κανείς τους, αλλά,,,,πετάνε κάτω απ' τα φτερά του Γιάννη...Ο οποίος ακόμα εξλίσσεται και χίλια μπράβο του που έφτασε από το κυριολεκτικά μηδέν εκεί που έφτασε (ΟΚ, είχε κάποιες σημαντικότατες σωματικές προδιαγραφές, αλλά η δουλειά που έρριξε για να τις αξιοποιήσει, δεν λέγεται. Το μόνο παράπονο είναι που δεν έχει ρίξει ΚΑΙ για τις ρημάδες τις βολές.....).

[...]

Το μοναδικό εύστοχο σχόλιο, όσον αφορά τους αδελφούς Αντετοκούνμπο (και δευτερευόντως τους Γκασόλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Πολύ αμφιβάλλω αν οι αδελφοί του Γιάννη θα τον φτάσουν, μάλλον θα γίνουν σχετικά καλοί ως καλοί  μπασκετμπολίστες και θα έχουν κάποια θέση σε ομάδες του NBA ή του εξωτερικού. Το πως μπόρεσε και χώθηκε όλη αυτή η οικογένεια στο μπάσκετ και το επίθετο τους είναι γνωστό μέχρι και στις κατσαρίδες, είναι πραγματικά αδιανόητο. Παρόλα αυτά, ακομα πιο αδιανόητο θα μου φανεί να φτάσουν όλα τα αδέρφια το επίπεδο του Γιάννη, μάλλον ο Γιάννης ειναι θα μείνει μόνο ένας, οι άλλοι θα επιχειρήσουν να τον φτάσουν αλλά πιστεύω δεν θα τα καταφέρουν, μπορούν να γίνουν όμως αξιόλογοι παίκτες που θα τους υπολογίζουν όλοι οι αντίπαλοι και μόνο από το επίθετο, κατι σαν τα αδέρφια Γκασολ. 

Ναι, φυσικα και δε περιμενει κανεις οι αδελφοι του Γιαννη να γινουν σα το Γιαννη. Δε βγαινει Γιαννης καθε τοσο.

Δε καταλαβα τι σου φαινεται αδιανοητο, το επιθετο ειναι γνωστο σε οσους ασχολουνται με το μπασκετ, οι υπολοιποι δυσκολευονται να το προφερουν σωστα και δεν πολυασχολουνται. Το ακουνε βεβαια αναγκαστικα στις ειδησεις στη τηλεοραση.

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριακά ο μόνος που μπορεί να έχει ρόλο στο NBA αν βελτιωθεί, είναι ο Κώστας (μιλάμε για 2ή-3ή επιλογή από τον πάγκο). Και φυσικά να έχει λίγο βολές και ένα σουτάκι και όχι airball από τα 5 μέτρα. Ο Θανάσης που έχει πιάσει τα άντα είναι ένας χρήσιμος χαμάλης για τα δεδομένα της Ευρωλίγκας. Στους Bucks πιάνει με βύσμα το 15th spot στο roster (που ξέρεις από την αρχή της χρονιάς ότι δε θα έχεις χρόνο συμμετοχής), αλλά πρέπει να καταλάβουμε ότι σε αυτές τις θέσεις δε διαλέγεις παίχτες μόνο με αγωνιστικά κριτήρια. Δηλαδή και μόνο που ο Γιάννης έτσι νιώθει πιο άνετα και είναι από τους καλύτερους "hype men" στο NBA χωρίς να δημιουργεί καθόλου μανούρες και γκρίνιες, το εκτιμούν απείρως στο Milwaukee. Χωρίς να σημαίνει ότι δε θα πάρει πόδι την επομένη που θα φύγει ο Γιάννης από εκεί. Ο Άλεξ είναι αρκετά μικρός αλλά δεν έχει δείξει πολλά πράγματα ακόμα σε Ισπανία και G-League. Τώρα που θα παίζει στους Herd και θα είναι δίπλα στην οικογένειά του μακάρι να βελτιωθεί, έστω να βρει συμβόλαια στην Ευρώπη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Θανάσης τις παλιές καλές εποχές του Ελληνικού - Ευρωπαϊκού μπάσκετ θα είχε θέση σε ομάδα με στόχο οχτάδα ; (για Final Four & Παναθηναϊκό - Ολυμπιακό του τότε δεν το συζητώ καν).

Δυστυχώς το μεγάλο πρόβλημα της Εθνικής από τα παλιότερα χρόνια βλέπω ότι γίνεται ακόμα μεγαλύτερο και δεν είναι άλλο από το Σουτ. Μια άμυνα ζώνης σε κακιά μέρα στην επίθεση για εμάς και αντίο.

Δεν έχω δει τους άλλους και διατηρώ ελπίδες. Ακούω για νέα γενιά "τρελών" (Ιταλία) αλλά μένει να δούμε. Είναι η περίπτωση του μπορώ να κερδίσω τους πάντες αλλά και να χάσω από τον οποιοδήποτε. Σλοβενία την βλέπω χειρότερη από τότε που το πήρε και ας έχει έναν από τους καλύτερους Ευρωπαίους ever. Γαλλία εντυπωσιακά κορμιά και λογικό φαβορί και Ισπανία με μέλλον αλλά όχι για τώρα.

Στο σχόλιο για τον "μικρό" Gasol, είναι η περίπτωση που έπεσα εντελώς έξω στην αρχές της καριέρας του. Τον είχα για ένα αγγούρι όρθιο που δεν έφτανε ούτε στο 10% τον αδερφό του, τον έχασα λίγο από το στόχαστρο και όταν τον ξαναβρήκα είχε μετατραπεί σε κορυφαίο για την Ευρώπη και όχι μόνο. Μπράβο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakinen είπε

Δυστυχώς το μεγάλο πρόβλημα της Εθνικής από τα παλιότερα χρόνια βλέπω ότι γίνεται ακόμα μεγαλύτερο και δεν είναι άλλο από το Σουτ. Μια άμυνα ζώνης σε κακιά μέρα στην επίθεση για εμάς και αντίο.

 

2/10 εμείς 1/8 αυτοί σήμερα στο ΟΑΚΑ ημίχρονο.

vaia-trabalho.gif

Βασικά παίζει ο Γιάννης να είναι ο πιο εύστοχος από όλους. 30% έχει στο NBA και είναι και 1 μέτρο πίσω η γραμμή.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilos είπε

2/10 εμείς 1/8 αυτοί σήμερα στο ΟΑΚΑ ημίχρονο.

vaia-trabalho.gif

Βασικά παίζει ο Γιάννης να είναι ο πιο εύστοχος από όλους. 30% έχει στο NBA και είναι και 1 μέτρο πίσω η γραμμή.😁

Με τόσα τούβλα που έχουν πεταχτεί σήμερα, χτίζεται σπιτάκι άνετα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να ξέραμε τι συμπέρασμα έβγαλε ο Ιτουδης σήμερα και με τι πράγματα πειραματιζεται για να φτιάξει την βέλτιστη ομάδα. Ας έχουμε εμπιστοσύνη στον προπονητή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eιχα αρχισει να ανησυχω με τον Ιωαννου, αλλα σημερα ακουστηκαν ενα "ελεβεϊτορ" και δυο "σλουκι λουκ" οποτε αντιληφθηκα οτι παραμενει ο ιδιος και μαλλον καποιοι απ την ερτ του τραβηξαν λιγο φρενο😃

 

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είδα σήμερα την εθνική με την Γεωργία για να βγάλω τα δικά μου συμπεράσματα σαν θεατής, χθες πάντως με τους Πολωνούς είδα ότι το περιφερειακό σουτ το διαθέτη ο Ντόρσει, επίσης είναι εμφανή ότι χωρίς τον Γιάννη η εθνική μας έχει πρόβλημα και εκεί πρέπει ο Ιτούδης να βρει λύση τουλάχιστον για τα θεωρητικά μεγάλα ματς, γιατί δεν γίνεται να παίζει ο Γιάννης 40 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Μακάρι να ξέραμε τι συμπέρασμα έβγαλε ο Ιτουδης σήμερα και με τι πράγματα πειραματιζεται για να φτιάξει την βέλτιστη ομάδα. Ας έχουμε εμπιστοσύνη στον προπονητή. 

...αν εννοείς για "αποτελέσματα στο επερχόμενο Ευρωμπάσκετ", καλύτερα πάντως να μην έχει κατά νου τόσο "την βέλτιστη απόδοση", αλλά να φτιάξει σιγά-σιγά ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κάποιος μια "ομάδα-ομάδα" με την Εθνική του μπάσκετ. Κι αυτό παίρνει χρόνια, ή ΕΣΤΩ έναν χρόνο πες (με το μυαλό στο Παγκόσμιο του '23 δλδ). Δεν έχω ιδέα με τί σχέσεις και τί σκέψεις και τί προοπτικές βρέθηκε εκεί (και στο δικό του μυαλό αλλα΄και σε όσων τον φωνάξανε), αλλά αν είναι να κάνει κι αυτός έναν κύκλο 2 ετών, το γαμήσαμε και ψόφησε (και πάλι). Βέβαια από τότε που συνέβαιαναν αυτά, ως γνωστόν "κάτι έχει αλλάξει",,,τελευταία..... Μακάρι και η Ομοσπονδία να σκέφτεται αλλιώς πια, και να έχει κατά νου περισσότερο την επένδυση παρά τ' "αποτελέσματα" (...που ποτέ δεν ερχόντουσαν κι όλας, εδώ και πάνω από 10 χρόνια). Αν μη τί άλλο, σταθερότητα χρειάζεται η φάση. Τί να το κάνω εγώ αν πχ πάει τετράδα φέτος η ομάδα, και του χρόνου βγούμε,,,,15οι. Δεν ξέρω καν αν ο ίδιος ο Ιτούδης το βλέπει "μακροπρόθεσμα" (έστω ως "επιθυμία", έστω), ή θα ξαναρχίσει τα,,,καζατσόκ, αν και όταν σταματήσει το μπουρδελίκι που συμβαίνει κατά 'κει....Μακάρι όμως να θέλει να μείνει στην Εθνική, με προοπτική να "χτίσει", και μακάρι να το κάνει και "ως αποκλειστικότητα". ΔΕΝ ξέρω να "εκτιμήσω" γενικά έναν προπονητή, και ειδικά τον συγκεκριμένο, αλλά ε, όπως και να το κάνεις,,,,κάτι καλό θα έχει με το παλμαρέ του (και όχι το παλαμαρέ του :ρ)  ν' απλώνεται από το ΟΑΚΑ ως το λιμάνι...Σαν "παρουσία", μου κάνει καλή φάση, ούτε χαπακιας νευρωτικός, ούτε "ταβερνιάρης", ούτε δεν ξέρω κι εγώ τί. ΙΣΩΣ να μην είναι τόσο του "τσαγανού", αλλά πες αυτό μπαλώνεται από άλλα πιθανά καλά χαρακτηριστικά. Αλλά πάνω απ' όλα, να έχει χρόνο να δουλέψει, να έχει "το ελεύθερο", και να μην είναι σε στόχαστρο σαν να 'τανε μπεκάτσα, με τυχόν αποτυχίες....(...αν και το να έχεις,,,"Τον ΕΜΒΙΠΙ" στην ομάδα, λίγο δύσκολο να έρθουν τόσο παταγώδεις τέτοιες....Δεν ξέρω, και θα το δούμε στην πράξη, αλλά λέω...).

Μακάρι λοιπόν, έστω και σταδιακά, να γίνει η παρουσία/συμβολή του Ιτούδη, λόγος για να "φτιάξει χαρακτήρα" η Εθνική, γιατί περισσότερο κι από το σουτ, αυτό είναι που δεν έχει, χρόνια τώρα...

4 ώρες πριν, rus είπε

Eιχα αρχισει να ανησυχω με τον Ιωαννου, αλλα σημερα ακουστηκαν ενα "ελεβεϊτορ" και δυο "σλουκι λουκ" οποτε αντιληφθηκα οτι παραμενει ο ιδιος και μαλλον καποιοι απ την ερτ του τραβηξαν λιγο φρενο😃

..μπα, μάλλον γερνάει.  Δύσκολο το αυτιοτράβηγμα πάντως, γιατί εδώ και χρόνια είναι,,,κοτζάμ προϊσστάμενος ολάκερου του αθλητικού τμήματος της ΕΡΤ (πώς τα "κατάφερε", ιδέα δεν έχω...), αν δεν έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα. Κι ο Χατζή δηλαδή, κι αυτός καλογαϊδουροδεμένος είναι (τον λες μάλλον το "δεξί χέρι" τ' αλλουνού, αν και δεν ξέρω ιεραρχικά το πόστο του...).

3 ώρες πριν, Dream_Killer είπε

Υπάρχει κανένας έλληνας που να σκοράει από τα 6.75 άραγε;

...σχεδόν σωστό το ερώτημα : "υπήρχε και ποτέ;", είναι το απόλυτα σωστό...😁

3 ώρες πριν, andreas-mits είπε

Δεν είδα σήμερα την εθνική με την Γεωργία για να βγάλω τα δικά μου συμπεράσματα σαν θεατής, χθες πάντως με τους Πολωνούς είδα ότι το περιφερειακό σουτ το διαθέτη ο Ντόρσει,

....διάθεση για περιφερειακό έχει - το αν το διαθέτει, είναι αλλουνού Παππά ευαγγέλιο...

...απροπό, είπα Παππά : τί γίνεται αυτή η ψυχή; Χωρίς Βασιλό και Κατσικά και σία, πώς και δεν κλήθηκε;

...Ναι, ξέρω, "δεν υπάρχει παίκτης Παππάς", "πρώην μπασκετμπωλίστας ο Παππάς", "και όταν είχε κληθεί, είχε κάνει και τίποτα;" ο Παππάς, και "...άσε, ΚΑΛΥΤΕΡΑ που δεν τον,,,,κλήσανε (sic) - θα τα 'κανε ρδέλο τ' αποδυτήρια" κλπ, αλλα΄ρε παιδί μου, όπως και να το κάνεις, από ΜΠΟΧΩΡΙΔΗ, καλύτερα....Άσε που ΙΣΩΣ έδινε και λίγο "ψυχή" στην ομάδα (τη "φιγούρα" και το "αρχηγιλίκι" τα ΄χε ανέκαθεν, και ίσως και αν έκανε τελικά και πουθενά καλό - αν δεν έκανε κακό), την οποία 'ψυχή", ε, μάλλον την χρειάζεται....(σε κάθε περίπτωση,,,,,ΜΠΟΧΩΡΙΔΗ...; Ήμαρτον....Προσωπικά, και καλά να 'ναι το παλληκάρι, δεν είναι ότι έχω κάτι μαζί του, αλλά ούτε τις πετσέτες και τα νερά δεν θα του εμπιστευόμουνα....Παίζει να τα 'χανε στον δρόμο....Τεσπα.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θλαση ο Παπαπετρου, χανει σιγουρα το ματς με Σερβια και αμφιβολος για eurobasket.

Καταγμα και ο Γοντικας, οποτε δεν μενει κανενα καθαρο 5ρι πλεον, πλην Κ. Αντετοκουνμπο, περιμενοντας φυσικα τον Παπαγιαννη για το αν θα προλαβει να ξεπερασει τον τραυματισμο του.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...