Προς το περιεχόμενο

Eurobasket - 2022 - Βερολίνο


kalyteros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, firepc είπε

θελουμε δουλεια

Το +21 πηγε μεσα σε λιγα λεπτα στο +7

 

Νομίζω δεν έπαιζε κανένας από την βασική 5άδα όταν έγινε αυτό στην 3η περίοδο. Μπορεί οι Ισπανοί να μην είναι στα καλύτερά τους, αλλά αλίμονο αν ήταν χειρότεροι από τα δεύτερά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, winawer είπε

Άλλαξε το μπάσκετ μέσα σε δυο χρόνια;;;

και για εμένα δεν είναι ούτε ο Γιάννης ηγέτης. 

Αν δε βλέπεις τα τελευταία 2 χρόνια την post season στο NBA, μπορείς και να βγάλεις αυτό το βεβιασμένο συμπέρασμα. Πλέον τι άλλο να κάνει ο άνθρωπος? Να βγάλει την ντουντούκα ή να πάει σε 2-3 πουλημένους ΑΡΔ και να το παίξει βεντέτα σε κάποια οπαδική κωλοφυλλάδα εδωπέρα ("τυχαίο παράδειγμα" 😁)? Είναι η επιτομή, αυτό που οι Αμερικάνοι ονομάζουν lead by example. Όπως παλιότερα ήταν και ο Hakim ή ο Duncan. Παίχτες "Τοτέμ", αλλά αντισεξουαλικοί για κάποιους και φυσικά χωρίς πολλά πάρε δώσε με τα media.

Φαντάσου την πρώτη χρονιά που πήρε MVP και τον ήπιαν στους ECF από τον Kawhi και τους Raptors, να πήγαινε στον Marc Lasry και να του έλεγε θέλω να φύγει ο Bud και ο John Horst αλλιώς δεν υπογράφω το extension σε ένα χρόνο από τώρα. Επίσης "τυχαίο παράδειγμα".😁

13 λεπτά πριν, liopyr είπε

 

Νομίζω δεν έπαιζε κανένας από την βασική 5άδα όταν έγινε αυτό στην 3η περίοδο. Μπορεί οι Ισπανοί να μην είναι στα καλύτερά τους, αλλά αλίμονο αν ήταν χειρότεροι από τα δεύτερά μας.

Αυτή η Ισπανία + τον Γιούλ δεν είναι δυστυχώς για μετάλλια... Και εγώ εξεπλάγην στο πόσο limited επιθετικά είναι σαν ομάδα.

Βέβαια έχουν ίσως το καλύτερο φυτώριο στο Ευρωπαϊκό μπάσκετ μαζί με την Γαλλία, οπότε σε 4-5 χρόνια από τώρα θα τρίβουμε πάλι τα μάτια μας με δαύτους.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ilos είπε

Βέβαια έχουν ίσως το καλύτερο φυτώριο στο Ευρωπαϊκό μπάσκετ μαζί με την Γαλλία, οπότε σε 4-5 χρόνια από τώρα θα τρίβουμε πάλι τα μάτια μας με δαύτους.

Θα έβαζα μέσα και Ιταλία, η νέα φουρνιά των Ιταλών μπορεί να κάνει καλά πράγματα στο μέλλον σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Σε 5-6 χρόνια κι εκτός αν κανάς Σαμοντούροφ ή Νετζιπόγλου κάνουν τη σούπερ ντούπερ πρόοδο θα βλέπουμε πεντάδα με το κυάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο συμπερασμα που μπορει να βγαλει καποιος απο το χθεσινο ματς ειναι το ποσο σημαντικος ειναι ο Γιαννης για την Εθνικη. Και το ποσο λειπει ο Παπαγιαννης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Θα έβαζα μέσα και Ιταλία, η νέα φουρνιά των Ιταλών μπορεί να κάνει καλά πράγματα στο μέλλον σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Σε 5-6 χρόνια κι εκτός αν κανάς Σαμοντούροφ ή Νετζιπόγλου κάνουν τη σούπερ ντούπερ πρόοδο θα βλέπουμε πεντάδα με το κυάλι.

Από ποτε έχουμε να δούμε πεντάδα;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθεί αγώνας με την Ισπανία στην Μανδριτη. Είμαι σίγουρος ότι η Ισπανία δεν θα παίξει το ίδιο με εδώ. Να δούμε πόσα απίδια βάζει ο σάκος εκτός έδρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ilos είπε

Αν δε βλέπεις τα τελευταία 2 χρόνια την post season στο NBA, μπορείς και να βγάλεις αυτό το βεβιασμένο συμπέρασμα. Πλέον τι άλλο να κάνει ο άνθρωπος? Να βγάλει την ντουντούκα ή να πάει σε 2-3 πουλημένους ΑΡΔ και να το παίξει βεντέτα σε κάποια οπαδική κωλοφυλλάδα εδωπέρα ("τυχαίο παράδειγμα" 😁)? Είναι η επιτομή, αυτό που οι Αμερικάνοι ονομάζουν lead by example. Όπως παλιότερα ήταν και ο Hakim ή ο Duncan. Παίχτες "Τοτέμ", αλλά αντισεξουαλικοί για κάποιους και φυσικά χωρίς πολλά πάρε δώσε με τα media.

Φαντάσου την πρώτη χρονιά που πήρε MVP και τον ήπιαν στους ECF από τον Kawhi και τους Raptors, να πήγαινε στον Marc Lasry και να του έλεγε θέλω να φύγει ο Bud και ο John Horst αλλιώς δεν υπογράφω το extension σε ένα χρόνο από τώρα. Επίσης "τυχαίο παράδειγμα".😁

Αυτή η Ισπανία + τον Γιούλ δεν είναι δυστυχώς για μετάλλια... Και εγώ εξεπλάγην στο πόσο limited επιθετικά είναι σαν ομάδα.

Βέβαια έχουν ίσως το καλύτερο φυτώριο στο Ευρωπαϊκό μπάσκετ μαζί με την Γαλλία, οπότε σε 4-5 χρόνια από τώρα θα τρίβουμε πάλι τα μάτια μας με δαύτους.

Να διευκρινίσω τι εννοούσα. Άλλο το πως παίζει η Γιάννης στο nba και άλλο το πως θα έπαιζε στην Ευρώπη. Πόσες φορές έχει πάρει ο Γιάννης το τελευταίο σουτ και έχει ευστοχήσει; Δε μιλάμε να τρέξει στον αιφνιδιασμό. Σε σετ παιχνίδι. Έστω ότι η εθνική είναι 5 πόντους πίσω στο τελευταίο λεπτό. Θα την πάρει την μπαλα ο Γιάννης και τι θα την κάνει; Εγω στο χθεσινό φιλικό δεν είδα κάποιες κινήσεις μπασκετικής ευφυΐας. Ο άνθρωπος είναι κτήνος με τεράστια αθλητικά προσόντα και τα εκμεταλλεύεται στο έπακρο. 

2 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Ακολουθεί αγώνας με την Ισπανία στην Μανδριτη. Είμαι σίγουρος ότι η Ισπανία δεν θα παίξει το ίδιο με εδώ. Να δούμε πόσα απίδια βάζει ο σάκος εκτός έδρας. 

Από την Ισπανία χθες έλειπαν 3 παίχτες. Γιουλ, αμπάλντε (τον θεωρώ εξαιρετικό παίκτη) και γκάρουμπα. Αν παίξουν αυριο θα είναι άλλη ομάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα θετικά τα είπαμε όλοι, και όσο προχωράει η προετοιμασία τα καλά θα γίνονται καλύτερα.

Αυτά που εγώ εντόπισα εχθές σαν αρνητικά, είναι η τρικυμμία στο rebound και το πάρτι που έκαναν οι Ισπανοί στην 3 περίοδο (χάσαμε 9 πόντους). Στα 2α δεν υπάρχει άνθρωπος να πάρει πρωτοβουλία.

Δεν ξέρω σε αυτήν την εθνική τι προσφέρει ο Παπαπέτρου (πραγματικά ανύπαρκτος και σε ελεύθερη πτώση) και πόσο step-up μπορούν να κάνουν οι 4ρηδες να καλύψουν το κενό του Παπαγιάννη (και δεν υπάρχει 4άρης με το μπασκετικό μυαλό του...Πρίντεζη, μόνο κορμιά να θυσιαστούν σε σκριν και φάουλ). Εκεί φοβάμαι ότι θα μας πάνε...τραίνο (το κενό που αφήνει ο Παπαγιάννης είναι μεγάλο, παρόλο που ας μη γελιόμαστε δεν είναι και ο σούπερ παίκτης, αλλά σε αυτήν την Εθνική είναι απαραίτητος). 

Παρατήρησα μια δυστοκία στα σουτ και τους αυτοματισμούς, αλλά θεωρώ πως η ομάδα δεν έχει δέσει ακόμα επιθετικά - αντίθετα, η περιφερειακή άμυνα και η πίεση στην μπάλα ήταν εξαιρετικές. Αναμένω με Σλούκα να έχουμε ακόμα καλύτερη κυκλοφορία και πίεση. Μου άρεσε, επίσης, το πώς ο Παπανικολάου αντιλαμβάνεται πρώτος από όλους το ρόλο του: δεν έχασε κανένα σκριν, δεν τον τρύπησε κανείς, δεν έχασε καμμία αλλαγή στο τρανζίσιον και -επιτέλους- δεν έκανε αυτά τα αψυχολότητα που μας είχε συνηθίσει. 

Για το Γιάννη τι να πώ: έχει το διαμέτρημα και το ειδικό βάρος να ηγηθεί, κακά τα ψέμματα όλοι το περιμένουν (ομάδα, προπονητής, κόσμος). Μιλάμε για μπασκετικό φαινόμενο.

Γενικά είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, winawer είπε

Να διευκρινίσω τι εννοούσα. Άλλο το πως παίζει η Γιάννης στο nba και άλλο το πως θα έπαιζε στην Ευρώπη. Πόσες φορές έχει πάρει ο Γιάννης το τελευταίο σουτ και έχει ευστοχήσει; Δε μιλάμε να τρέξει στον αιφνιδιασμό. Σε σετ παιχνίδι. Έστω ότι η εθνική είναι 5 πόντους πίσω στο τελευταίο λεπτό. Θα την πάρει την μπαλα ο Γιάννης και τι θα την κάνει; Εγω στο χθεσινό φιλικό δεν είδα κάποιες κινήσεις μπασκετικής ευφυΐας. Ο άνθρωπος είναι κτήνος με τεράστια αθλητικά προσόντα και τα εκμεταλλεύεται στο έπακρο.

Άρα αυτό που υπονοείς είναι η αδυναμία του στο περιφερειακό σουτ. Το οποίο από μόνο του δε λέει κάτι tbh. Όταν ο ίδιος παίχτης ήταν πρώτος πέρσι στην regular σε ολόκληρο το NBA σε 4th quarter points. Όσο και να μη του ταιριάζει το Ευρωπαϊκό στυλάκι, θα είναι επιδραστικός είτε από μόνος του είτε δίνοντας ελεύθερα σουτ στην περιφέρεια. Τώρα αν όλοι οι άλλοι είναι οικοδόμοι και ομαδούλες της πλάκας όπως ήταν τα ΚΑΠΗ της Βραζιλίας το 2019, απλά σου λένε θα μας κερδίσεις με οποιοδήποτε άλλο τρόπο αλλά δε θα μπεις μέσα στη ρακέτα έ δεν αξίζουμε για κάτι παραπάνω σίγουρα.

Κάτσε να έχουμε υγεία, γιατί τα πάντα αλλάζουν από την μια στιγμή στην άλλη.

Πχ η Γερμανία έχασε ίσως τον καλύτερο παίχτη της (μαζί με τον Σρούντερ)...

https://www.gazzetta.gr/basketball/eurobasket/2141250/eurobasket-2022-ehase-ton-moritz-bagkner-me-traymatismo-i-germania

 

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Εγώ αυτό που κατάλαβα χτες είναι ότι θα μας κάνει πλάκα ο Γιόκιτς.

Αυτοί έχουν θέμα με τον προπονητή τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Speculoos είπε

To χτεσινό παιχνίδι πέρα από το ότι ήταν φίλικο, στράβωσε από νωρίς για τους Ισπανούς (μέχρι και ο Καλάθης έβαλε τρίποντο).

Ανεκαθεν εβαζε, δε ξερω μηπως το ειχε σταματησει με τη Μπαρτσα.

 

1 ώρα πριν, ilos είπε

Αυτή η Ισπανία + τον Γιούλ δεν είναι δυστυχώς για μετάλλια... Και εγώ εξεπλάγην στο πόσο limited επιθετικά είναι σαν ομάδα.

Δυστυχως?! ευτυχως να λες. Τοσα χρονια τους φαγαμε στη μαπα, ε φτανει πια😁

Τωρα δε τους σωζουν ουτε οι νατουραλιζε που βαλανε. Γυρισε ο τροχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλα αυτά και εγώ θεωρώ την Σερβία καλύτερη ομάδα από εμάς ΑΝ είναι μονιασμένοι.

7 λεπτά πριν, rus είπε

Ανεκαθεν εβαζε, δε ξερω μηπως το ειχε σταματησει με τη Μπαρτσα.

 

Το 2019 μαζί με τον Πρίντεζη είχαν το καλύτερα ποσοστό στη διοργάνωση για εμάς.😁 Από εκεί να καταλάβεις πόσο για τον Γιούτσο είμασταν με τον ταβερνιάρη (τα θυμάμαι τώρα πάλι και συγχύζομαι).🤣

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Εγώ αυτό που κατάλαβα χτες είναι ότι θα μας κάνει πλάκα ο Γιόκιτς.

Να κάνουμε τον σταυρό μας να μην δέσουν ως ομάδα. Γιοκιτς, Μαριάνοβιτς, Μπογκντάνοβιτς, Μπιέλιτσα, Μίσιτς και πόσοι άλλοι δηλαδή.. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Να κάνουμε τον σταυρό μας να μην δέσουν ως ομάδα. Γιοκιτς, Μαριάνοβιτς, Μπογκντάνοβιτς, Μπιέλιτσα, Μίσιτς και πόσοι άλλοι δηλαδή.. 

Kαι το βασικο, εξω ο Τεοντοσιτς. Με αυτον η Σερβια θα μειωνε αυτοματως τις πιθανοτητες της για οποιαδηποτε διακριση αλλα του εκοψε του γατου στον παγκο και τον πεταξε εξω...

*Θα τις μειωνε γιατι και μπαχαλο θα τους εκανε στα αποδυτηρια αλλα και στον αγωνιστικο χωρο θα εκανε τις τρελες του που χαριζουν ευκολες νικες στους αντιπαλους. Ειδικα με την εθνικη του το ειχε ξεχειλωσει αυτο το ζητημα...

Αν δε τα σπασουν μεταξυ τους μεσα σε 10-15 μερες οπως συμβαινει συνηθως, κι αν συμφωνησουν τι θα κανουνε την μπαλα οταν βρισκονται ολοι μαζι στο παρκε, ειναι φαβορι.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Αν δε τα σπασουν μεταξυ τους μεσα σε 10-15 μερες οπως συμβαινει συνηθως, κι αν συμφωνησουν τι θα κανουνε την μπαλα οταν βρισκονται ολοι μαζι στο παρκε, ειναι φαβορι.

Ξεκάθαρα. Αυτόν τον Πέσιτς τον πρωτοέμαθα σε ένα Ευρωμπάσκετ που το σήκωσε η Γερμανία (1993, δεν θυμόμουν τη χρονιά και συμβουλεύτηκα Wikipedia). Γενικά τον παρακολουθώ πολλά χρόνια και τον θεωρώ πολύ σοβαρό στη δουλειά του, κρίνοντας φυσικά και από τα αποτελέσματα. 

Καλά, για σύγκριση με τον προκάτοχο Γεώργιεβιτς (Τζώρτζεβιτς) ούτε λόγος. Είναι η ημέρα με τη νύχτα (προπονητικά, κλίμα αποδυτηρίων, τακτική). 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...