Προς το περιεχόμενο

Εξακολουθούν να αδυνατούν να προσελκύσουν νέους χρήστες τα Windows 11


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Mythoplasths είπε

Κοίτα.. Μπαρμπαδες σαν και του λόγου μας... Και σε dos 6 θα την βγάζαμε την άκρη..(αλλά είμαστε και λίγο ξεροκεφαλοι) Και εγώ καψούρα με τα 7... Αλλά.. Με βλέπω να μαζεύω υλικά να δέσω μηχανάκι με athlon 64 και xp... 

Ακομα χειροτερα εγω, Pentium 3 Tualatin...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας μιμηθεί την κυβέρνηση η microsoft. Cpu pass, με την αγορά μιας άδειας χρήσης W11 μπορεί να επιλέξει ο αγοραστής κι έναν συμβατό επεξεργαστή που θα του δίνεται δώρο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά είμαι με Windows 10 και μια χαρά θα μπορούσα να δουλέψω σε 11 αλλά ρε φίλε έχουν αρκετά αρνητικά:

  • Το Microsoft Store είναι άθλιο, και αυτό το παρουσίασαν ως ένα από τα μεγάλα του feature. Απλά άθλιο το store.
    • Άθλιο UI/UX
    • Άδειο και η αλήθεια είναι ότι οι Windows users έχουν συνηθίσει να κατεβάζουν εφαρμογές από τα εκάστοτε σιτες. Σε άλλα λειτουργικά που εξ αρχής ήταν "store-first" ίσως έχει νόημα ένα στορε.
    • Η γραμματοσειρά σε 1080p/24'' είναι μικρή και δίνει την αίσθηση μη επαγγελματικής δουλειάς. Μπορεί να το δοκίμασαν σε άλλες αναλύσεις με άλλα DPI αλλά σε 1080p/24'' (που έχουν και οι περισσότεροι) είναι άθλιο.
    • Android apps σχετικά irrelevant για τους περισσοτέρους.
  • Δεν μπορείς να μετακινήσεις την taskbar
  • Το context menu το κάνανε φουλ δύσχρηστο. Τάχα τους "να μην πάει ο καθένας και εγκαταστήσει προγράμματα...". Bro... σορρυ αλλά εγώ ορίζω τι προγράμματα έχω στο PC μου. Έχω αυτά που χρειάζομαι και το context menu μου είναι μια χαρά στα Windows 10. Μια καλύτερη λύση θα ήταν να ήταν by default όπως στα Windows 10 και να βάζανε μια λίστα στις ρυθμίσεις για show/hide items.

ΥΓ: Αυτό που λένε μερικοί για χαμηλότερο performance στα games ισχύει; γιατί ρε φίλε δεν βγάζει λογική... αν ισχύει πάντως τραγικό αφού έχουν φάει "άκυρο" από μεγάλη μερίδα των χρηστών που είναι gamers.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που οι περισσότεροι αναφέρουν οτι δεν μπορείς να μετακινήσεις την taskbar, όταν το χειρότερο χαρακτηριστικό αυτής είναι οτι δεν μπορεί να κάνεις drag & drop αρχείο μέσα σε minimized application, ή οτι δεν μπορείς να κάνεις ungroup τα παράθυρα.

Πάντα μπορούσα να κάνω adapt καινούργια συστήματα/λειτουργικά και ήδη τα 11 τα δουλεύω κανα 5μηνο τώρα. Έλεγα που θα πάει, θα βρω τα πατήματά μου, θα τα συνηθίσω. Αμ δε!!! Μου έχουν σπάσει στην κυριολεξία τα νεύρα! Έχουν κόψει τόσα πολλά features, δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα περισσότερο απο τα 10 (τουλάχιστον για τις δικές μου ανάγκες) και γενικότερα για να κάνεις κάτι, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να χρειάζεσαι να κάνεις περισσότερες κινήσεις!

Αϊ σιχτήρ δηλαδή!! Ήδη ψάχνω να βρω driver για τον controller ώστε να γυρίσω στα 10άρια.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Eγω παντως ειχα 10 στο προηγουμενο laptop και παιρνοντας νεο, εβαλα τα 11. Δεν μπορω να πω πως ειδα και καμια τρελη διαφορα που να πω "wow παλι καλα που τα εβαλα", αλλα ταυτοχρονα δεν ειδα και κατι που να με κανει να πω "πωωω τι καλα που ημουν πριν".

Σαν 10 με εξτραδακια μου φαινονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο τιτλος τα λέει ολα , δεν προσελκύουν τεχνικα και εμφανισιακά , ο κοσμος περιμενε κατι καλύτερο  .

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για λειτουργικό με ίδια εμφάνιση 20 χρόνια που σε καθε βήμα που κανείς πρέπει να ασχολείται με τα προβλήματα του λειτουργικού.Mac Os μόνο για πραγματική δουλειά χωρίς ενασχόληση με προβλήματα του λειτουργικού.

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ενώ έχω pc που τα υποστηρίζει. Δοκίμασα να προσπαθήσω να σετάρω τα bios για να παίζει το secure boot. Έφαγα 10 ολόκληρα λεπτά χωρίς να το καταφέρω και λέω πολύ ασχολήθηκα.

Πλέον αν κάτι είναι πάνω από 2 κλικ είναι κουραστικό.

(το ξέρω απαράδεκτος αλλά μετά από 25 χρόνια ενασχόλησης απλά έχω βαρεθεί)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...