Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 11 δεν θα «τρέχουν» χωρίς webcam από το 2023 στους φορητούς υπολογιστές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Και γιατί να αλλάξει, ο περισσότερος κόσμος τρέχει chrome, MS office, viber και οι νεότεροι spotify, discord, LoL/Valorant/Fortnite, όλα αυτά θέλουν troubleshooting ή δεν παίζουν σε Linux οπότε δεν έχει κανένα λόγο να αλλάξει κανείς

Σταμάτησα να απαντάω στο συγκεκριμένο thread για Linux γιατί είναι όντως εκτός θέματος και για να μη γυρίσει το θέμα σε Windows vs...

Ωστόσο να αναφέρω κάτι σχετικά με το 2ο κομμάτι του σχολίου σου. Όλα όσα ανέφερες τρέχουν σε Linux, είτε ως native, είτε μέσω Electron (discord), είτε ως web app (ο browser είναι platform agnostic, τρέχει παντού). Με τα παιχνίδια δεν ασχολούμαι καν, κάποιος που έχει το desktop με Windows ως απλή παιχνιδομηχανή, δε θα νοιαστεί για το privacy που είναι και το βασικό ζήτημα των αλλαγών που κάνει η MS. Αν και εκεί, σε σύγκριση με μόλις ένα χρόνο πριν, έχει κάνει τρελά άλματα το Proton, σε σημείο που να υπάρχουν παιχνίδια που παίζουν καλύτερα με Proton παρά σε native Windows, συν το ποσοστό του Steam Library που είναι Linux ready που όλο και αυξάνεται.

Τώρα, οι λόγοι να αλλάξει κάποιος είναι υποκειμενικοί για τον καθένα. Προσωπικά, οι βασικοί λόγοι που άλλαξα ήταν κυρίως 2. Privacy και, βασικότερο, ταχύτητα. Αυτή τη στιγμή έχω laptop του 2017 με i3 για ακαδημαϊκή δουλειά που τα Windows το γονατίζουν, καίει ολόκληρο και "σέρνεται" (για τα δικά μου δεδομένα). Σε Linux πάει σφαίρα. Περαιτέρω πλεονεκτήματα είναι ότι, επειδή στο laptop (και στο desktop, απλά η διαφορά φαίνεται στο trackpad) με βολεύει απίστευτα να δουλεύω με keybindings, το να έχω ένα window manager μόνο (όπως επέλεξα) και να δουλεύω με shortcuts μου προσφέρει πολύ καλύτερη και γρηγορότερη εμπειρία χρήσης.

Θα το σταματήσω εδώ γιατί δεν έχω σκοπό να το κάνω "vs", ούτε γράφω το σχόλιο για "αντιπαράθεση". Απλά σου λέω τη δική μου εμπειρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε insomnia, περιμενες ενα χρονο σχεδον για να το κανεις θεμα? Το αρχικο αρθρο στο windowsreport.com ειναι απο της 31/8/21, ενω στο ιντερνετ υπαρχουν παρομοια αρθρα, σε πιο εγκυρες σελιδες απο τα τελη Ιουνιου του 2021, πχ

https://www.theverge.com/2021/6/25/22549725/microsoft-windows-11-cpu-support-tpm-hardware-requirements
https://www.neowin.net/news/microsoft-will-require-all-windows-11-laptops-to-have-a-webcam-from-2023/

Επισης, κανενα δεν αναφερει καποια εγκυρη πηγη για το υποχρεωτικο της υποθεσης και ακομα και το εγγραφο της ms λεει για optional

https://download.microsoft.com/download/7/8/8/788bf5ab-0751-4928-a22c-dffdc23c27f2/Minimum Hardware Requirements for Windows 11.pdf

Επεξ/σία από jim_p
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 minutes ago, MikeKata said:

Σταμάτησα να απαντάω στο συγκεκριμένο thread για Linux γιατί είναι όντως εκτός θέματος και για να μη γυρίσει το θέμα σε Windows vs...

[snip]

Το θέμα είναι ότι σε Linux θα υπάρξουν bugs που σε Windows δεν υπάρχουν, είτε με το Pipewire, είτε με το Wayland/X, είτε οτιδήποτε άλλο με την εκάστοτε εφαρμογή και για την τεράστια πλειοψηφία δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπλέξει με όλα αυτά. Μόνο το MS office που δεν αντικαθιστάται αξιόπιστα από OnlyOffice/LibreOffice είναι λόγος για πολλούς, για άλλους είναι τα προγράμματα της Adobe, προγράμματα της Autodesk κτλ κτλ. Νot worth the hassle. Και δεν έπιασα καν το εταιρικό περιβάλλον που εκεί με Active Directory και όχι μόνο τα Windows είναι μονόδρομος

Δεν είπε κανείς ότι τρέχει "σαν παιχνιδομηχανή" το PC αποκλειστικά αλλά οι κάτω των 25-30 είναι πιθανό να θέλουν λίγο ή πολύ να ανοίξουν κανένα παιχνίδι και αυτό είναι περιοριστικό με τα κύρια games που παίζει η πλειοψηφία.

Δεν είμαι κατά του Linux, Arch τρέχω μέσω SSH/tmux/VNC και παλιότερα Ubuntu Server αλλά δεν πιστεύω ότι το Desktop Linux έχει να προσφέρει πολλά πλεονεκτήματα για την τεράστια πλειοψηφία αρκετά ώστε να αλλάξουν από Windows, και εγώ προσωπικά δεν θα έτρεχα ποτέ σαν main κάτι άλλο εκτός Windows

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Το θέμα είναι ότι σε Linux θα υπάρξουν bugs που σε Windows δεν υπάρχουν, είτε με το Pipewire, είτε με το Wayland/X, είτε οτιδήποτε άλλο με την εκάστοτε εφαρμογή και για την τεράστια πλειοψηφία δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπλέξει με όλα αυτά.

Τα bugs είναι ανάλογα με το hardware configuration του καθενός, επομένως, θα έχουμε διαφορετικές εμπειρίες και εδώ, με βάση τη δική μου, θα διαφωνήσω. 4 χρόνια τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό bug ή πρόβλημα σε 3 laptops που τρέχουν καθημερινά με Arch και Lubuntu, και Mint, όπως και στο desktop. Ούτε σε συγγενή μου που ήθελε να χρησιμοποιεί για απλές δουλειές ένα παλιό PC και της πέρασα Zorin. Αντιθέτως, τα Windows είναι αυτά που μου έχουν πετάξει επανειλημμένα BSOD και τρώνε memory leak στις 2-3 ημέρες που μένουν ανοιχτά (κάτι που συνέβαινε τόσο στα 10, όσο και στα 11) κλπ...

Για το Wayland, δεν έχει καμία σχέση με 2 χρόνια πριν. Τρέχω Arch με Pipewire και Sway (Wayland WM αλλά και σε Wayland GNOME, ούτε αυτό έχει θέμα) και όλα πάνε ρολόι. Τουλάχιστον έως τώρα. Ίσα ίσα που το Wayland μου έφτιαξε ένα screen tearing που είχα και σε Windows και σε Xorg και δε λύθηκε ούτε με tweak των TearFree και AccelMethod options στο config file του Xorg

But that's just me...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

παιζουν μοδες κ στο linux μην νομιζεις αλλα παντα υπαρχει καποιου ειδους ορθολογισμος απο πισω

αν καποιος βαλει mint κ δεν το μπορει για ουσιαστικους λογους ,πλην εμφανισης εννοω (που οκ στο linux μπορεις να αλλαξεις τα παντα οτι διανομη κ να εχεις) ε τοτε το linux δεν ειναι για αυτον 

Η εμφάνιση δηλαδή τα γραφικά είναι κάτι που με επηρεάζει εμένα.  Ξεκίνησα το 2006 και ασχολήθηκα με distro όπως ubuntu, opensuse, fedora, τελικά αφου έμαθα τα βασικά επικράτησε το fedora με gnome. Αργότερα άλλαξα pc και δεν έβαλα ξανά, όταν όμως μετά από λίγα χρόνια έβαλα τα νέα fedora που είχαν κάτι είχε αλλάξει στα γραφικά και δεν μου άρεσαν, τα έβγαλα μένοντας στα Ubuntu.

Μεγάλος καημός θα μείνει όταν πάλευα μια εβδομάδα περίπου να εγκαταστήσω Gentoo επειδή ηθελα να εξασκηθώ και να μάθω εντολές terminal κτλ, τελικά δεν κατάφερα τίποτα, μιλάμε για εποχές πριν 15 χρόνια. Το Mint δεν το θυμάμαι καθόλου να πω την αλήθεια, μετά από το 12-13 άρχισα να βλέπω αναφορές σε αυτό από την Linux κοινότητα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

η MS θα βρει τρόπο να αναγκάσει να βάλεις τα WINDOWS 11 

αν τώρα δεν θες απλά βάζεις LINUX με ότι συνεπάγεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Εγώ θα το αγόραζα το asus και ας μην είχε κάμερα. Για τα δικά μου δεδομένα η Webcam με αφήνει αδιάφορο ως δυνατότητα. Είναι σαν να αγοράσω Πόρσε με κοτσαδόρο πίσω (ποτέ δεν πρόκειται να το λειτουργούσα). 

Δεν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Δεν είναι ότι θα πάει άκλαφτο επειδή δεν έχει κάμερα. Αν θέλει κάποιος να το πάρει θα το πάρει. Αυτό δεν αλλάζει το ότι τσιγκουνεύοντε να βάλουν μια κάμερα. Και δεν μιλάμε για κοτσαδόρο στα αυτοκίνητα που έχουν λίγα σε σχέση με αυτά που κυκλοφορούν. Στα λάπτοπ σχεδόν ΌΛΑ έχουν κάμερα. Ασχέτως τιμής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά αν εξαιρέσουμε τα 7 που τα έχω δει γιατί είναι στα γραφεία της δουλειάς και καμιά φορά αναγκαστικά όταν μένω μέσα τα χρησιμοποιώ, τι έχει αλλάξει σε μπλε οθόνες από τα ηρωικά xp που χρησιμοποιούσα και ήταν το τελευταίο λειτουργικό της ms που είχα σε υπολογιστή μου ?

 

Linix Mint εδώ και πολλά χρόνια με upgrade συνεχόμενο από την έκδοση 13 νομίζω και είμαστε στην 20.3

 

Φιλιά στην Μικροσοφτ ...

 

Υ.Γ : Ειλικρινα τώρα, δεν σας δουλεύω, ακόμα κρασαρουν ?

9 ώρες πριν, ikorolis είπε

η MS θα βρει τρόπο να αναγκάσει να βάλεις τα WINDOWS 11 

αν τώρα δεν θες απλά βάζεις LINUX με ότι συνεπάγεται

Συνεπάγεται καλύτερο λειτουργικό σύστημα, δεν είναι κακό δηλαδή. Αναβάθμιση δωρεάν σε όλους τους τομείς πλην gaming. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγη μονωτική ταινία (και ένα κοπιδάκι για τους μερακλήδες) βρίσκονται παντού. Αν βρισκόμουν στις ΗΠΑ θα το πουλούσα ως Windows 11 Camera Fix Kit και θα έβγαζα λίγα ψιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ikorolis είπε

η MS θα βρει τρόπο να αναγκάσει να βάλεις τα WINDOWS 11 

αν τώρα δεν θες απλά βάζεις LINUX με ότι συνεπάγεται

Αν ήθελε να βρει τρόπους να αναγκάσει θα το είχε πράξει ήδη με παλαιότερα λειτουργικά. Για πολλά χρόνια είχα το λειτουργικό που ήθελα μέχρι να αλλάξω υπολογιστή που είχε νεώτερη έκδοση. 

Οποτε τρόπος δεν υπάρχει. Κόψιμο updates πχ, δεν ενδιαφερουν τον χρήστη το αφήνει χωρίς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 10/7/2022 στις 6:15 ΜΜ, socratis23 είπε

υπαρχει λαπτοπ χωρις καμερα?

υπαρχουν αρκετα της asus ναι , για καποιο λογο ειχε κοψει την καμερα , ειδικα στα gaming laptops της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...