Προς το περιεχόμενο

vivo X80 Pro Review - Η έκπληξη της χρονιάς


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διαβάζω για "φασόν κινέζικες συναρμογές" και γελάω..κριτικές για μια εταιρία που δεν έχουν ιδέα ...είχαμε μια Huawei που την ρήμαξε η φίλη Αμερική 😋 αλλιώς θα ήταν τοπ ακόμα εταιρεία και τώρα εμφανίζεται μια τοπ κινέζικη (πάλι ) εταιρεία με τοπ χαρακτηριστικά και τιμή απόλυτα προσιτή για ναυαρχίδα ...όχι σαν το κουτσουρεμένο P50 pro που ξεκίνησε στα 1200 αρχική τιμή με επεξεργαστή του 2020 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, papp0us είπε

Μ'αρέσει που κόπτεστε όλοι για τα Updates, και στο Site υπάρχουν 7000 αγγελίες κινητών τηλεφώνων. Μάλλον εγώ τα πουλάω όλα αυτά,  και είμαι ο μοναδικός που τα αλλάζω στο χρόνο, άντε ενάμιση, οπότε δεν έχει νόημα να σκέφτομαι αν έχει τετραετή υποστήριξη ας πουμε. Καλά που τα κρατάτε οι περισσότεροι πάνω απο 3-4 χρόνια και όχι κανα εξάμηνο.

Το κινητό φαίνεται εξαιρετικό, και παρότι ειναι πανάκριβο, έχει "λογική" τιμολόγηση για τα χαρακτηριστικά του, παρότι μιλάμε για Day one τιμή. Σε κανα τρίμηνο θα είναι νομίζω σουπερ περίπτωση, για όσους τουλάχιστον δεν έχουν θέμα να κουβαλάνε ρακέτα του τένις για κινητό. 

Οι υπόλοιποι στην αναμονή.

Όταν πουλάς κινητό που δεν παίρνει updates πια δεν έχει την ίδια αξία με ένα που θα πάρει για 4-5 χρόνια ακόμα. Επιπλέον, το να παίρνει ένα κινητό updates στην ώρα τους και όχι σε 6-7 μήνες μετράει επίσης... Το hardware ζει όσο του το επιτρέπει το software στα κινητά.

Για το κινητό του άρθρου να πω ότι προσωπικά δε θα το έπαιρνα, αν ήθελα να διαθέσω τόσα χρήματα. Ο λόγος είναι ότι στην τιμή αυτή υπάρχουν συνολικά καλύτερες επιλογές, τόσο από Android, όσο και από Apple μεριά. Δεν είναι κακό κινητό, αλλά ο ανταγωνισμός είναι πολύ σκληρός...

Τέλος, να σχολιάσω ότι το αποτέλεσμα στο geekbench είναι πολύ χαμηλό για τέτοιο hardware. Συνήθως αυτό το SOC κυμαίνεται κοντά στις 3500 μονάδες (multicore). Τί παίχτηκε εκεί βρε insomnia; Ειδικά στο multicore πλησιάζει επιδόσεις SD865.

2 ώρες πριν, flick2 είπε

Διαβάζω για "φασόν κινέζικες συναρμογές" και γελάω..κριτικές για μια εταιρία που δεν έχουν ιδέα ...είχαμε μια Huawei που την ρήμαξε η φίλη Αμερική 😋 αλλιώς θα ήταν τοπ ακόμα εταιρεία και τώρα εμφανίζεται μια τοπ κινέζικη (πάλι ) εταιρεία με τοπ χαρακτηριστικά και τιμή απόλυτα προσιτή για ναυαρχίδα ...όχι σαν το κουτσουρεμένο P50 pro που ξεκίνησε στα 1200 αρχική τιμή με επεξεργαστή του 2020 

Η Vivo είναι μεγάλη εταιρεία, αλλά σχεδόν άγνωστη στο δυτικό κόσμο. Σε αυτό θα συμφωνήσω.

Δεν τη λες και "προσιτή" όμως. Αν πχ αγοράζω αντίστοιχο Samsung ή και καλύτερο Samsung (πχ S22 ultra 1031€ στο skroutz), θα πάρω Samsung. Στα 1000€, τα 30-50€ δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Όταν πουλάς κινητό που δεν παίρνει updates πια δεν έχει την ίδια αξία με ένα που θα πάρει για 4-5 χρόνια ακόμα. Επιπλέον, το να παίρνει ένα κινητό updates στην ώρα τους και όχι σε 6-7 μήνες μετράει επίσης... Το hardware ζει όσο του το επιτρέπει το software στα κινητά.

Για το κινητό του άρθρου να πω ότι προσωπικά δε θα το έπαιρνα, αν ήθελα να διαθέσω τόσα χρήματα. Ο λόγος είναι ότι στην τιμή αυτή υπάρχουν συνολικά καλύτερες επιλογές, τόσο από Android, όσο και από Apple μεριά. Δεν είναι κακό κινητό, αλλά ο ανταγωνισμός είναι πολύ σκληρός...

Τέλος, να σχολιάσω ότι το αποτέλεσμα στο geekbench είναι πολύ χαμηλό για τέτοιο hardware. Συνήθως αυτό το SOC κυμαίνεται κοντά στις 3500 μονάδες (multicore). Τί παίχτηκε εκεί βρε insomnia; Ειδικά στο multicore πλησιάζει επιδόσεις SD865.

Η Vivo είναι μεγάλη εταιρεία, αλλά σχεδόν άγνωστη στο δυτικό κόσμο. Σε αυτό θα συμφωνήσω.

Δεν τη λες και "προσιτή" όμως. Αν πχ αγοράζω αντίστοιχο Samsung ή και καλύτερο Samsung (πχ S22 ultra 1031€ στο skroutz), θα πάρω Samsung. Στα 1000€, τα 30-50€ δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Στους έξι μήνες πώληση όμως που αναφέρεται πιο πάνω ο φίλος, η υποστήριξη λίγο ρόλο παίζει στην μεταπώληση. Αν ήταν στον ενάμιση χρόνο, να το συζητούσαμε.

Η Vivo απ'όσο ξέρω έχει υποσχεθεί από πέρυσι τρεις major Android ενημερώσεις και τέσσερις security. Προσωπικά πάντως smartphone με όνομα λογισμικού Fun touch OS, δεν θα έδινα πάνω από 500€ κι ας ρολλάρει σαν φρεσκολαδωμένο γρανάζι.

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tlykog είπε

Ο λόγος είναι ότι στην τιμή αυτή υπάρχουν συνολικά καλύτερες επιλογές, τόσο από Android, όσο και από Apple μεριά. Δεν είναι κακό κινητό, αλλά ο ανταγωνισμός είναι πολύ σκληρός...

Ποιες είναι οι συνολικά καλύτερες επιλογές στην τιμή αυτή?

Από Apple με μια γρήγορη ματιά που κοίταξα, το 13pro max 256gb είναι πάνω από 150ευρώ ακριβότερο από το vivo.

Σε Android πέραν του S22 Ultra,δεν βλέπω άλλη συσκευή να το κοντράρει συνολικά στα χρήματα αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ποιες είναι οι συνολικά καλύτερες επιλογές στην τιμή αυτή?

Από Apple με μια γρήγορη ματιά που κοίταξα, το 13pro max 256gb είναι πάνω από 150ευρώ ακριβότερο από το vivo.

Σε Android πέραν του S22 Ultra,δεν βλέπω άλλη συσκευή να το κοντράρει συνολικά στα χρήματα αυτά.

Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy S22+.

Iphone 13 pro max (1088€) https://www.bestprice.gr/item/2156987548/apple-iphone-13-pro-max-128gb.html δίνεις 88€, αλλά παίρνεις πολύ καλύτερο κινητό και τα 88€ δεν είναι πολλά σε σχέση με τα 1000€... Ειδικά σε δίλλημα Apple - Vivo ελάχιστοι, πιστεύω, θα σκεφτούν τα 88€ και το τί αγοράζουν με αυτά σε σχέση με το Vivo. 

Αν σε ενδιαφέρει το modding, η καλύτερη μπαταρία, το καλύτερο software και ο ήχος το OnePlus 10 Pro σου βγαίνει και φθηνότερα.

Αν θέλεις ενημερώσεις στην ώρα τους, κορυφαία κάμερα και καθαρό UI Google Pixel 6 Pro (899€)

 Αν δε σε πειράζει το μέγεθος, τότε πας στο iphone 13 pro κ.α.

Η επιλογή του κινητού δεν είναι αντικειμενική υπόθεση, είναι καθαρά υποκειμενική και εξαρτάται από το τί θεωρεί ο καθένας πιο σημαντικό. Προσωπικά Vivo δεν έπαιρνα μπροστά σε κανένα από τα παραπάνω.

Edit: Αρνητική αντίδραση βλέπω, επιχείρημα δεν βλέπω. Γράψε μου τί σε πείραξε να το συζητήσουμε.

11 ώρες πριν, Waiss είπε

Στους έξι μήνες πώληση όμως που αναφέρεται πιο πάνω ο φίλος, η υποστήριξη λίγο ρόλο παίζει στην μεταπώληση. Αν ήταν στον ενάμιση χρόνο, να το συζητούσαμε.

Η Vivo απ'όσο ξέρω έχει υποσχεθεί από πέρυσι τρεις major Android ενημερώσεις και τέσσερις security. Προσωπικά πάντως smartphone με όνομα λογισμικού Fun touch OS, δεν θα έδινα πάνω από 500€ κι ας ρολλάρει σαν φρεσκολαδωμένο γρανάζι.

Δε νομίζω. Μία συσκευή, όπως πχ ένα iphone, που παίρνει αναβάθμιση την καινούρια έκδοση λειτουργικού ΑΚΡΙΒΩΣ όταν τελειώνει η παρουσίασή του με το καινούριο μοντέλο, δεν είναι το ίδιο με νμία συσκευή που θα πα΄ρει αναβάθμιση 6 μήνες μετά την κυκλοφορία του νέου μοντέλου. Είτε στους 6 μήνες, είτε στα 2 χρόνια.

Για τη δεύτερη πρόταση συμφωνώ απόλυτα.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Tlykog είπε

 

Δε νομίζω. Μία συσκευή, όπως πχ ένα iphone, που παίρνει αναβάθμιση την καινούρια έκδοση λειτουργικού ΑΚΡΙΒΩΣ όταν τελειώνει η παρουσίασή του με το καινούριο μοντέλο, δεν είναι το ίδιο με νμία συσκευή που θα πα΄ρει αναβάθμιση 6 μήνες μετά την κυκλοφορία του νέου μοντέλου. Είτε στους 6 μήνες, είτε στα 2 χρόνια.

Τα έχω ξεχάσει όλα αυτά με Pixels τα τελευταία 4 χρόνια. Μετά από χρόνια ίσως επέστρεφα σε Samsung, με βαριά καρδιά όμως. Αλλιώς μόνο μηλοφωνο από την αντίπερα όχθη. Οτιδήποτε κινέζικο, όσο premium κι αν είναι, δεν...

Επεξ/σία από Waiss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Waiss είπε

Τα έχω ξεχάσει όλα αυτά με Pixels τα τελευταία 4 χρόνια. Μετά από χρόνια ίσως επέστρεφα σε Samsung, με βαριά καρδιά όμως. Αλλιώς μόνο μηλοφωνο από την αντίπερα όχθη. Οτιδήποτε κινέζικο, όσο premium κι αν είναι, δεν...

Για τα Pixels έχω ακούσει ότι έχουν γρήγορα updates... Βέβαια αν πάθει κάτι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Για τα Pixels έχω ακούσει ότι έχουν γρήγορα updates... Βέβαια αν πάθει κάτι... 

Όπως τα iPhones. Την ίδια ώρα και μέρα για όλους. 

Αν πάθει κάτι το στέλνεις Γερμανία αν έχεις γνωστό και για έναν μήνα την βγάζεις με κάποιο Nokia dumb phone :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Tlykog είπε

Όταν πουλάς κινητό που δεν παίρνει updates πια δεν έχει την ίδια αξία με ένα που θα πάρει για 4-5 χρόνια ακόμα. Επιπλέον, το να παίρνει ένα κινητό updates στην ώρα τους και όχι σε 6-7 μήνες μετράει επίσης... Το hardware ζει όσο του το επιτρέπει το software στα κινητά.

Για το κινητό του άρθρου να πω ότι προσωπικά δε θα το έπαιρνα, αν ήθελα να διαθέσω τόσα χρήματα. Ο λόγος είναι ότι στην τιμή αυτή υπάρχουν συνολικά καλύτερες επιλογές, τόσο από Android, όσο και από Apple μεριά. Δεν είναι κακό κινητό, αλλά ο ανταγωνισμός είναι πολύ σκληρός...

Τέλος, να σχολιάσω ότι το αποτέλεσμα στο geekbench είναι πολύ χαμηλό για τέτοιο hardware. Συνήθως αυτό το SOC κυμαίνεται κοντά στις 3500 μονάδες (multicore). Τί παίχτηκε εκεί βρε insomnia; Ειδικά στο multicore πλησιάζει επιδόσεις SD865.

Η Vivo είναι μεγάλη εταιρεία, αλλά σχεδόν άγνωστη στο δυτικό κόσμο. Σε αυτό θα συμφωνήσω.

Δεν τη λες και "προσιτή" όμως. Αν πχ αγοράζω αντίστοιχο Samsung ή και καλύτερο Samsung (πχ S22 ultra 1031€ στο skroutz), θα πάρω Samsung. Στα 1000€, τα 30-50€ δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Μην ξεχνάς όμως φίλε ότι η Samsunαρα με το S22 ultra έβγαλε και πόσα θέματα day one ..το περίμενα να βγει να δω κριτικές και μετά να πάρω και ευτυχώς που δεν βιάστηκα ...τηλέφωνο που να μην είναι τηλέφωνο αν έχεις cosmote ε...δεν το λες και ναυαρχίδα με αδυναμία κλήσης και επανεκκινήσεις...κοιτάζω σκρούτζ κριτικές και εκτός από κάτι βλαμένες που θέλουν να τους κρατάει 2 μέρες η μπαταρία του τα άλλα αρνητικά σχόλια είναι ...οπότε στο 1000ρικο και ίσως και 800 σε 2 3 μήνες δεν είναι καθόλου κακό το Vivo που θα έχει πάρει κ αναβαθμίσεις και ίσως φτιάξει το θέμα με τις επιδόσεις που λες...που βασικά καθόλου δε με ενδιαφέρουν (σκέψου είμαι με κινητό του 18 και πάει σφαίρα) γιατί παιχνίδια δεν παίζω (άλλους τους ενδιαφέρει ναι) μόνο η σέλφι που έχω είναι χάλι και αυτός ουσιαστικά είναι κ ο λόγος αλλαγής ..μεγάλη οθόνη (7.2 έχω τώρα) και καλύτερες κάμερες παντού και διπλάσια μνήμη από αυτή που έχω και και και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, flick2 είπε

Μην ξεχνάς όμως φίλε ότι η Samsunαρα με το S22 ultra έβγαλε και πόσα θέματα day one ..το περίμενα να βγει να δω κριτικές και μετά να πάρω και ευτυχώς που δεν βιάστηκα ...τηλέφωνο που να μην είναι τηλέφωνο αν έχεις cosmote ε...δεν το λες και ναυαρχίδα με αδυναμία κλήσης και επανεκκινήσεις...κοιτάζω σκρούτζ κριτικές και εκτός από κάτι βλαμένες που θέλουν να τους κρατάει 2 μέρες η μπαταρία του τα άλλα αρνητικά σχόλια είναι ...οπότε στο 1000ρικο και ίσως και 800 σε 2 3 μήνες δεν είναι καθόλου κακό το Vivo που θα έχει πάρει κ αναβαθμίσεις και ίσως φτιάξει το θέμα με τις επιδόσεις που λες...που βασικά καθόλου δε με ενδιαφέρουν (σκέψου είμαι με κινητό του 18 και πάει σφαίρα) γιατί παιχνίδια δεν παίζω (άλλους τους ενδιαφέρει ναι) μόνο η σέλφι που έχω είναι χάλι και αυτός ουσιαστικά είναι κ ο λόγος αλλαγής ..μεγάλη οθόνη (7.2 έχω τώρα) και καλύτερες κάμερες παντού και διπλάσια μνήμη από αυτή που έχω και και και...

Δείξε μου μία συσκευή που δεν έχει βγάλει ελαττωματικές παρτίδες και θα στην πάρω δώρο.

Όταν βλέπω στο skroutz.gr κριτικές με ένα αστέρι του τύπου "από την πρώτη μέρα δε δουλεύει το ηχείο" τρώνε κατευθείαν dislike. Η κριτική σε μία συσκευή δεν γίνεται σε ελαττωματικο κομμάτι. Οι λόγοι είναι ότι αποτελεί μειοψηφία και δεν αντιπροσωπεύει το τελικό προϊόν. Ο στόχος των κριτκών είναι να βοηθήσουν υποψήφιους αγοραστές ενός προϊόντος και όχι να βγάλουμε το θυμό μας επειδή πέσαμε σε κακό κομμάτι. Συμβαίνει και στα καλύτερ σπίτια. Αυτό είναι και το νόημα της εγγύησης.

Αν κάποιος, βέβαια, το στειλει στο service και δεν τον εξυπηρετήσουν, τότε το εξετάζω και μπορεί να δεχτώ την αρνητική βαθμολογία, γιατί η υποστήριξη μετά την πώληση είναι σημαντική και υποκεινται σε κριτική.

Ποτέ δεν είπα οτι είναι κακό το Vivo. Απλά στη θέση σου θα περίμενα 2-3 μήνες να πέσουν τα Samsung και θα έπαιρνα αυτά με λυμένα τα προβλημάτα.

Τέλος, με τη χρήση που γράφεις ότι κάνεις, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας σε κινητό τόσο ακριβό έτσι κι αλλιώς. Γνώμη μου πάντα.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...