Προς το περιεχόμενο

vivo X80 Pro Review - Η έκπληξη της χρονιάς


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Πως δεν είναι θέμα τί βολεύει; Βάσει αυτού γίνονται οι αγορές. Δεν υπάρχει αντικειμενικότητα στην αγορά κινητών ΑΚΡΙΒΩΣ λόγω αυτού: ο καθένας ψωνίζει ότι του αρέσει και τον βολεύει. Τα 256GB δεν τα τιγκάρει σχεδόν κανένας, εκτός και αν δεν ξέρει τί θα πει backup. Σε σημαντικά αρχεία πάντα κάνω backup και δεν έχω το κινητό για να κατεβάζω ταινίες.

Ταινίες βλέπω σε TV, υπολογιστή και ipad pro (4 ηχεία έχει...) και εκεί ακόμα δεν τις κατεβάζω, έχω Netflix.

Για να το γεμίσεις με φωτογραφίες και βίντεο ΔΙΚΑ ΣΟΥ, θα πρέπει να είσαι επαγγελματίας που αρνείται να αγοράσει φωτογραφική, ή να κάνει backup μια φορά στα 3 χρόνια... :lol:

εγω και backup τα κάνω και τα εχω και μεσα (12 tb nas)

απλά οτι εχω τα θελω αμεσα εδω και τωρα έστω μαι φορά να χρειαστεί αυτό

και ομος λιγα ειναι τα video καποιες εφαρμογες δουλειας ειναι που κρατανε μεσα τους αρχεια δλδ αν παω στης ρυθμησεις και βαλω αναλυτικα τι τρωει τον χωρο μου βγαζει μια εφαρμογή της δουλειά με 115 gb (συνολικού χώρου) μετά πάει μια αλλη με 45 και μετα το gallery κανα 20 gb και μετα λιγο απο ολα

το ιδιο και στο huawei τα περισσότερα ειναι αρχεια και οχι media

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Black Demis είπε

εγω και backup τα κάνω και τα εχω και μεσα (12 tb nas)

απλά οτι εχω τα θελω αμεσα εδω και τωρα έστω μαι φορά να χρειαστεί αυτό

και ομος λιγα ειναι τα video καποιες εφαρμογες δουλειας ειναι που κρατανε μεσα τους αρχεια δλδ αν παω στης ρυθμησεις και βαλω αναλυτικα τι τρωει τον χωρο μου βγαζει μια εφαρμογή της δουλειά με 115 gb (συνολικού χώρου) μετά πάει μια αλλη με 45 και μετα το gallery κανα 20 gb και μετα λιγο απο ολα

το ιδιο και στο huawei τα περισσότερα ειναι αρχεια και οχι media

Οκ. Απέχεις ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ πολύ από το μέσο χρήστη. Και εγώ επαγελματίας είμαι με αρκετά data δουλειάς, αλλά όχι σε τέτοια μεγέθη. Αν ψάξεις στο internet θα βρεις πολλά άρθρα και στο youtube πολλά βίντεο από μεγάλα κανάλια που πραγματεύονται ακριβώς αυτό το θέμα και καταλήγουν ότι ο μέσος χρήστης κυμαίνεται μεταξυ 64 και 128GB, ανάλογα με τη χρήση του.

Όπως έγραψα και σε προηγούμενο post μου, αυτό είναι σεβαστό, αλλά εδώ μιλάμε λίγο πιο γενικά. Από αυτά που μου γράφεις, σαν απλός χρήστης, δηλαδή εκτός της εφαρμογής της δουλειάς, καταναλώνεις λίγο πάνω από 65GB. Άρα ένα κινητό με 128GB σε καλύπτει. Στη δική μου περίπτωση όλος ο χώρος που καταλαμβάνω στο ipad είναι περίπου 58GB (έχει ελεύθερα γύρω στα 60GB) για δεδομένα δουλειάς και προσωπικά.

Πάντως σε κινητό δε μπορώ να δουλέψω σοβαρά. Οτιδήποτε έχει πληκτρολόγιο και ποντίκι είναι κλάσεις πιο παραγωγικό για μένα. Η μόνη εξαίρεση είναι εφαρμογές ζωγραφικής και editing video σε ipad, αλλά καθαρά για προσωπική χρήση.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα χιλιαρικο σε μια αγνωστη εταιρια,με αγνωστη αξιοπιστια,με αγνωστο after sale support,με μηδαμινη μεταπωλητικη αξια..

παιδια χαιρομαι πραγματικα που σας περισσευουν 1000 ευρω και τα δινετε για μια τετοια συσκευη...ειλικρινα ομως...😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, jimmy1973 είπε

ενα χιλιαρικο σε μια αγνωστη εταιρια,με αγνωστη αξιοπιστια,με αγνωστο after sale support,με μηδαμινη μεταπωλητικη αξια..

παιδια χαιρομαι πραγματικα που σας περισσευουν 1000 ευρω και τα δινετε για μια τετοια συσκευη...ειλικρινα ομως...😀

Και γω χαίρομαι πραγματικά παραπάνω από ότι εσύ ,που υπάρχουν άτομα σα και εσένα και αφήνουν χώρο σε εμάς τους άσχετους που δεν έχουμε ιδέα να πάρουμε τέτοιες συσκευές.

IMG_20220713_011823.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pavlgeor είπε

Και γω χαίρομαι πραγματικά παραπάνω από ότι εσύ ,που υπάρχουν άτομα σα και εσένα και αφήνουν χώρο σε εμάς τους άσχετους που δεν έχουμε ιδέα να πάρουμε τέτοιες συσκευές.

IMG_20220713_011823.jpg

το τονισα φιλε..μαγκια σου που τζογαρεις ενα χιλιαρικο σε μια αγνωστη συσκευη..!

θελει χρημα και εντερα για να κανεις μια τετοια αγορα...

μακαρι να σου βγει και να γελας οταν βλεπεις τα επωνυμα και δοκιμασμενα apple,samsung,xiaomi,huawei να σε κοιτανε με το κυαλι..

certified trial client...!!👍

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, jimmy1973 είπε

θελει χρημα και εντερα για να κανεις μια τετοια αγορα...

 

Μολονότι σέβομαι το γεγονός ότι 1000 ευρώ είναι ένα σεβαστό ποσό για αγορά συσκευής κινητής τηλεφωνίας, εντάξει δεν μιλάμε κιόλας για μακροχρόνια επένδυση που αν δεν σου κάτσει θα τα βάψεις μαύρα, και θα πρέπει να έχεις άντερα. Και το λέω αναλογιζομενος τι μπορεί να σημαίνει το 1000ρικο από έναν άνεργο, μέχρι και έναν γιο εφοπλιστή λομπιστα.Απ τη στιγμή που η βενζίνη έφτασε 2.5 ευρώ και για να πας στο χωριό σου πλέον θες 200 ευρώ πήγαινε έλα αυθημερόν,  δεν θα πεθάνω κιόλας αν πάρω το vivo και μου βγει yugo ενώ το περίμενα για X5! 

Προσωπικά ήμουν έτοιμος να πάρω το s22 ultra, γνωρίζοντας ότι θα υποφέρω με τα πρόβληματα του, και με φρέναρε το vivo.. Θα δείξει η ιστορία αν καταφέρει να ξεπεράσει το θηρίο της samsung των 1300 ευρώ,  με supercharge φόρτιση 100% σε 1.5 ώρα, με exynos, με ασυμβατότητα με cosmote στην Ελλάδα, ο φτωχός ξάδερφος από την Κίνα με 1000 ευρώ στο παντελόνι, zeiss κάμερα στο λαιμό, φόρτιση 100% σε 50 λεπτά,  φορτιστή στο κουτί του δώρο και δερμάτινη θήκη, latest snapdragon.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimmy1973 είπε

το τονισα φιλε..μαγκια σου που τζογαρεις ενα χιλιαρικο σε μια αγνωστη συσκευη..!

θελει χρημα και εντερα για να κανεις μια τετοια αγορα...

μακαρι να σου βγει και να γελας οταν βλεπεις τα επωνυμα και δοκιμασμενα apple,samsung,xiaomi,huawei να σε κοιτανε με το κυαλι..

certified trial client...!!👍

 

Εννοείται Δεν είναι τυχαία εταιρεία η Vivo.. Μιλάμε για εταιρεία που τα τελευταία 5-10 χρόνια βγαίνει στην πρώτη 3αδα σε πωλήσεις στην Πολύ ανταγωνιστική και απαιτητική κινεζική αγορά.. Επίσης δε παίρνω πρώτη φορά Vivo..

<< Τζογαρα >> αρκετές φορές με Oppo, Vivo και ποτέ δε με απογοήτευσαν.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pavlgeor είπε

Εννοείται Δεν είναι τυχαία εταιρεία η Vivo.. Μιλάμε για εταιρεία που τα τελευταία 5-10 χρόνια βγαίνει στην πρώτη 3αδα σε πωλήσεις στην Πολύ ανταγωνιστική και απαιτητική κινεζική αγορά.. Επίσης δε παίρνω πρώτη φορά Vivo..

<< Τζογαρα >> αρκετές φορές με Oppo, Vivo και ποτέ δε με απογοήτευσαν.

 

 

Μόνο τυχαία δεν είναι, και μόνο κάποιος παντελώς άσχετος δεν θα ξέρει τον όμιλο bbk που έχει Vivo, OnePlus, realme, oppo, 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορι αλλα δεν ειναι απο τους ομιλους που εχω μετοχες και δεν την γνωριζω.

το οτι ειναι στον ιδιο ομιλο μια νεοφερτη εταιρια,μαζι με αναγνωρισμενες εταιριες του χωρου,

σημαινει αυτοματα οτι ειναι στα ιδια επιπεδα με αυτες σε οτι αναφορα software,αξιοπιστια,after sale support?

ενας ομιλος,μπορει να εχει στην ομπρελα του 100 εταιριες και οι μισες να ειναι για κλεισιμο.

επειδη δηλαδη ειναι στον ιδιο ομιλο με huawei,oppo κλπ,σημαινει οτι θα της δωσω και ψηφο εμπιστοσυνης και θα σκασω ενα χιλιαρικο απο τους πρωτους μηνες εμφανισης της στην Ευρωπη?

θα μας τρελανετε ρε παιδια?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jimmy1973 είπε

 θα σκασω ενα χιλιαρικο απο τους πρωτους μηνες εμφανισης της στην Ευρωπη?

θα μας τρελανετε ρε παιδια?

 

Εννοείτε πως όχι, πρέπει να είσαι τρελός για να το κάνεις αυτό, στο χιλιάρικο που ποτέ δε θα το έδινα γιατί κανένα δεν αξίζει τόσα, κοιτάς αλλού. Εγώ εστίασα στο ότι η βιβο είναι από τις καλύτερες κινέζικες εταιρίες και σίγουρα ανώτερη από xiaomi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βρε συ...η xiaomi παιζει μπαλα Ευρωπη εδω και αρκετα χρονια,με πολλα και δοκιμασμενα κινητα.

γνωριζεις τα καλα της,τα κακα της και τι μπορει ή δεν μπορει να κανει.

η vivo,ειναι Ευρωπη ελαχιστο χρονικο διαστημα και δεν εχει περασει ο απαραιτητος χρονος ωστε να γνωριζεις με το τι εχεις να κανεις.

πολυ πιθανο,σε 2-3 χρονια,να αναδειχθει κορυφαια και να ξεπερασει ολους του γιγαντες που εχει μπροστα της.

μπορει ομως να αποδειχθει και φουσκα,και να παει ακλαφτη.

εγω λοιπον,ακομα και εαν μπορουσα,δεν θα εδινα αυτην την στιγμη το χιλιαρικο στην vivo,ουτε σε καμια vivo.!!

εαν αυτην την χρονικη περιοδο διεθετα ενα χιλαρικο για κινητο,θα πηγαινα σε samsung ή apple.

και εαν θες να το θεσουμε και ως θεμα prestige,αλλο να κρατας στο χερι σου ενα κινητο του χιλιαρικου και να λες κραταω vivo και αλλο να κρατας ενα κινητο του χιλαρικου και να λες κραταω apple,ή samsung.

πως να το κανουμε-ολα παιζουν το ρολο τους.

 

 

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jimmy1973 είπε

βρε συ...η xiaomi παιζει μπαλα Ευρωπη εδω και αρκετα χρονια,με πολλα και δοκιμασμενα κινητα.

γνωριζεις τα καλα της,τα κακα της και τι μπορει ή δεν μπορει να κανει.

η vivo,ειναι Ευρωπη ελαχιστο χρονικο διαστημα και δεν εχει περασει ο απαραιτητος χρονος ωστε να γνωριζεις με το τι εχεις να κανεις.

πολυ πιθανο,σε 2-3 χρονια,να αναδειχθει κορυφαια και να ξεπερασει ολους του γιγαντες που εχει μπροστα της.

μπορει ομως να αποδειχθει και φουσκα,και να παει ακλαφτη.

εγω λοιπον,ακομα και εαν μπορουσα,δεν θα εδινα αυτην την στιγμη το χιλιαρικο στην vivo,ουτε σε καμια vivo.!!

εαν αυτην την χρονικη περιοδο διεθετα ενα χιλαρικο για κινητο,θα πηγαινα σε samsung ή apple.

και εαν θες να το θεσουμε και ως θεμα prestige,αλλο να κρατας στο χερι σου ενα κινητο του χιλιαρικου και να λες κραταω vivo και αλλο να κρατας ενα κινητο του χιλαρικου και να λες κραταω apple,ή samsung.

πως να το κανουμε-ολα παιζουν το ρολο τους.

 

 

Φίλε μου δε παίρνω κινητό 1000 ευρώ για να πουλάω μούρη...

Αυτά παιδάκια τα κοιτάνε και κάτι κλαρινογαμπροί..Δε με ενδιαφέρει καν..και στο χέρι είτε κινητό 200ε κρατάς είτε 1500€, με τις θήκες που τα φοράμε, όλα το ίδιο είναι..

Εγώ απλά γενικά απορώ πως κάποιοι εκφέρουν γνώμη για κάτι και επιμένουν χωρίς να το έχουν δοκιμάσει..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/7/2022 στις 4:50 ΜΜ, pavlgeor είπε

Φίλε μου δε παίρνω κινητό 1000 ευρώ για να πουλάω μούρη...

Αυτά παιδάκια τα κοιτάνε και κάτι κλαρινογαμπροί..Δε με ενδιαφέρει καν..και στο χέρι είτε κινητό 200ε κρατάς είτε 1500€, με τις θήκες που τα φοράμε, όλα το ίδιο είναι..

Εγώ απλά γενικά απορώ πως κάποιοι εκφέρουν γνώμη για κάτι και επιμένουν χωρίς να το έχουν δοκιμάσει..

 

δεν αμφισβητείσε κανεις τις επιδοσεις του.για ολα τα υπολοιπα γινεται κουβεντα.

το prestige ισχυει γενικοτερα στην ζωη μας.εκτος και εαν ζεις στην ζουγκλα με τον ταρζαν.

 

Επεξ/σία από jimmy1973
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jimmy1973 είπε

δεν αμφισβητείσε κανεις τις επιδοσεις του.για ολα τα υπολοιπα γινεται κουβεντα.

το prestige ισχυει γενοκοτερα στην ζωη μας.εκτος και εαν ζεις στην ζουγκλα με τον ταρζαν.

 

Φίλε μου άσπρο θα λες, μαύρο θα λέω...μαύρο θα λες, άσπρο θα λέω... Άποψη σου είναι οκ. Δε το συνεχίζω.. Και δεν θα άνοιγα συζήτηση ,αν έλεγες ότι το πήρες και σου έβγαλε όλα αυτά τα συναισθήματα και αμφιβολίες που ανέφερες παραπάνω, θα ήταν απόλυτα σεβαστή η άποψή σου. Οπως βλέπεις είμαι χρόνια στο φόρουμ και δεν ήρθα ποτέ σε αντιπαράθεση με κανέναν.. Γιατί κάποιοι το κάνουν απλά από χόμπι,να σχολιάσουν απλά για να σχολιάσουν... Καλή συνέχεια και καλή καρδιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...