Προς το περιεχόμενο

vivo X80 Pro Review - Η έκπληξη της χρονιάς


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκολίστε λίγο με την Ελλάδα και δείτε παραέξω...Πια νέα εταιρεία και ρίσκο η vivo και η oppo...Σταματήστε να αγοράζετε πράγματα ανάλογα με τι σας πασάρουν σαν ανάγκη και ψωνίστε με βάση τις ανάγκες σας..,,,η apple αυτή την στιγμή είναι στο top πωλήσεων όχι για το ίδιο το προϊον της (που πλέον είναι πολύ καλό, γτ παλιότερα γέλαγες), αλλά για το απίστευτο marketing της που είναι το κορυφαίο σε οποιοδήποτε τομέα στον κόσμο..δλδ αξίζει να ΄δωσεις 1000+ για samsung,apple και όχι για vivo ή xiaomi...(που αυτη την στιγμη βασή specs έχουν τα τοπ κινητά)

πήρατα ενα redmi 4a και νομίζετε οτι όλα τα xiaomi είναι χαλία και κολλάνε..που δίνατε λεφτά για να πάρετε τα imitation galaxy με 200ευρώ και νομίζατε οτι πήρατε κινητάρα...Η στάμπα να φαίνεται να πουλάμε μούρη και στην πράξη μην παραδεχτούμε ποτέ οτι κάναμε πατάτα

Για το 95% των χρηστών ένα midrange κινητό των 200-300 ευρώ ικανοποιεί απόλυτα τις αναγκές του,..ολοι fb ,instagramm ,viber θέλουν και αν τους πεις για κανα ebanking ή ανέπαφες νόμιζουν οτι πρέπει να πάνε σε κολέγιο στην Αμερική να το μάθουν....(ακόμα γελάω με τους κουτοπόνηρους με το fuel pass που θελανε να παρουν το 5ευρω έξτρα και την φάγαν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 11/7/2022 στις 5:41 ΜΜ, Pitsfitili είπε

Καλορίζικο σε όποιον το πήρε. Είναι πολύ νωρίς για εμένα αυτό το τηλέφωνο. Σχεδόν αστρωτο. Τα λέμε σε κανένα τρίμηνο!

....τα λέμε σε 5-6 χρόνια στις αγγελίες του insomnia ....🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μας ήρθε πριν λίγες ώρες. Πολύ νωρίς για να πω οτιδήποτε. Το smart remote ρυθμίστηκε με κλιματιστικό και τηλεοράσεις εύκολα. Το τηλέφωνο δεν γλιστράει χωρίς την θήκη αλλά την βάλαμε γιατί είναι καλαίσθητη. Θα επανέλθω με φωτογραφίες. Το λειτουργικό δείχνει λιτό και ελαφρύ. Αν και με μεγάλη οθόνη, έχει την αίσθηση μικροκαμωμένου τηλεφώνου. Αυτά τα ολίγα προς το παρόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φωτογραφία τραβηγμένη στο  supermoon mode σε ευρύ κάδρο. Φωτογραφικά απ'ότι είδα - κατόπιν εορτής - σε συγκριτικά, το Huawei P50 Pro είναι ανώτερο και πουλιέται στην ίδια τιμή τώρα. Δεν θα μπορούσαμε όμως να μην έχουμε Google services  και 5G. Επίσης δεν δημοσιεύω φωτογραφία αλλά με το night mode κάνει κυριολεκτικά την νύχτα μέρα και χωρίς θόρυβο!

FB_IMG_1660225121032.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για λόγους σύγκρισης αντιπαραβολή με φωτογραφική μηχανή. Δείχνει το πόσο έχει κλείσει η ψαλίδα μεταξύ φωτογραφικών μηχανών και κινητών τηλεφώνων. Βέβαια η φωτογραφία της φωτογραφικής μηχανής είναι συμπιεσμένη από το snapbridge πρόγραμμα. Και πάλι όμως οι διαφορές ελάχιστες. Η κάτω φωτογραφία από το Vivo.

DSCN5967.JPG

IMG_20220811_214200.jpg

Επεξ/σία από JonnyBoy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δύναμη του X80 Pro, μετά από δοκιμές,μπορώ να πω ότι βρίσκεται στην κύρια κάμερα και στην ευρυγώνια θέση (1x). Ούτε στο 2x, ούτε στο 5x που έχει οπτικό ζουμ. Σε αυτή την θέση που αντιστοιχεί σε περίπου 24mm ισοδύναμο φακό full frame  φωτογραφικής μηχανής τραβάει πολύ καλές φωτογραφίες τοπίου ή πορτρέτα στα 12 MP. Θα δοκιμάσω και εκτυπώσεις με τον περιορισμό των συγκεκριμένων megapixels να δω μέχρι που μπορώ να εκτυπώσω χωρίς να βλέπω pixels σε μια λογική απόσταση από την οποία κοιτάζουμε μια κορνίζα στον τοίχο. Αν μου βγει μια καλή εκτύπωση στα 30x40 εκατοστά θα είμαι ευχαριστημένος. Οι νυχτερινές φωτογραφίες παρουσιάζουν μια φωτεινότητα γύρω γύρω που κάπως με ενοχλεί,θέλω όμως να τραβήξω μερικές ακόμα για να αποφανθώ. Ίσως μακριά από φωτεινούς στύλους και γενικά την πόλη. Οπότε θα επανέλθω. Insomnia άλλαξε το επιτρεπόμενο μέγεθος για το ανέβασμα αρχείων. Ήθελα να ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες στα 4-5 MB και δεν μπορούσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτύπα ξύλο αν γίνει κάτι,  από εγγύηση/επισκευή ποιος το φτιάχνει; Μην μου πειτε ότι θα σας καλύψει το σκρουτζομάγαζο. 

Επεξ/σία από friendgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, friendgr είπε

Χτύπα ξύλο αν γίνει κάτι,  από εγγύηση/επισκευή ποιος το φτιάχνει; Μην μου πειτε ότι θα σας καλύψει το σκρουτζομάγαζο. 

https://www.vivo.com/gr/support/service-center

smartec έχει το service οπότε σε αυτό δε φοβάσαι τίποτα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αγόρασα το Vivo x80 pro, μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες (δεν προλάβαινα τα διαθέσιμα κομμάτια πριν την εξάντλησή τους) από μεγάλη αλυσίδα. Από την πρώτη βδομάδα οι συνομιλητές μου μού ανέφεραν ότι δε με ακούν καθαρά στις τηλεφωνικές κλήσεις (είτε με διακοπές είτε σα να είμαι σε κάποιο τούνελ) κάτι το οποίο δε συνέβαινε με viber, messenger (άρα δεν ήταν θέμα μικροφώνου, άλλαξα και κάρτα sim για κάθε ενδεχόμενο χωρίς να υπάρξει βελτίωση και επίσης μένω σε περιοχή με κάλυψη 5g). Το παρέδωσα για έλεγχο στο τμήμα service της αλυσίδας που το αγόρασα, διαπίστωσαν και οι ίδιοι το θέμα οπότε μου ανέφεραν ότι μπορώ να αγοράσω κάποια άλλη συσκευή γιατί πλέον το vivo δεν ήταν διαθέσιμο (προτίμησα να πάρω τα λεφτά μου πίσω).

Αυτό που με εντυπωσίαζει είναι ότι και στα σχόλια στο σκρουτζ αναφέρουν και άλλοι χρήστες το ίδιο πρόβλημα κάτι που σημαίνει ότι είτε υπήρχε κάποια ελαττωματική παρτίδα είτε η vivo κάτι δεν έχει κάνει καθόλου σωστά στην πιο βασική λειτουργία ενός τηλεφώνου.

Σκέφτομαι να περιμένω να αγοράσω το vivo x90 pro αλλά είμαι προβληματισμένος από την εμπειρία μου και αν η vivo δεν περνάει από ποιοτικούς ελέγχους τις συσκευές της.

Κάθε σχόλιο ή εμπειρία απο το vivo x80 pro είναι ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 29/10/2022 στις 1:23 ΜΜ, kostinio2003 είπε

Αγόρασα το Vivo x80 pro, μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες (δεν προλάβαινα τα διαθέσιμα κομμάτια πριν την εξάντλησή τους) από μεγάλη αλυσίδα. Από την πρώτη βδομάδα οι συνομιλητές μου μού ανέφεραν ότι δε με ακούν καθαρά στις τηλεφωνικές κλήσεις (είτε με διακοπές είτε σα να είμαι σε κάποιο τούνελ) κάτι το οποίο δε συνέβαινε με viber, messenger (άρα δεν ήταν θέμα μικροφώνου, άλλαξα και κάρτα sim για κάθε ενδεχόμενο χωρίς να υπάρξει βελτίωση και επίσης μένω σε περιοχή με κάλυψη 5g). Το παρέδωσα για έλεγχο στο τμήμα service της αλυσίδας που το αγόρασα, διαπίστωσαν και οι ίδιοι το θέμα οπότε μου ανέφεραν ότι μπορώ να αγοράσω κάποια άλλη συσκευή γιατί πλέον το vivo δεν ήταν διαθέσιμο (προτίμησα να πάρω τα λεφτά μου πίσω).

Αυτό που με εντυπωσίαζει είναι ότι και στα σχόλια στο σκρουτζ αναφέρουν και άλλοι χρήστες το ίδιο πρόβλημα κάτι που σημαίνει ότι είτε υπήρχε κάποια ελαττωματική παρτίδα είτε η vivo κάτι δεν έχει κάνει καθόλου σωστά στην πιο βασική λειτουργία ενός τηλεφώνου.

Σκέφτομαι να περιμένω να αγοράσω το vivo x90 pro αλλά είμαι προβληματισμένος από την εμπειρία μου και αν η vivo δεν περνάει από ποιοτικούς ελέγχους τις συσκευές της.

Κάθε σχόλιο ή εμπειρία απο το vivo x80 pro είναι ευπρόσδεκτη.

Αυτο που λες μου το εκανε στην αρχη που το πηρα πλεον μετα την αναβαθμιση σε Android 13 δεν το εχω δει ξανα και εχω κανει τοσες δοκιμες να παιρνω φιλους και να τους πρηζω μιση ωρα και να τους ρωταω με ακους κανονικα μια χαρα να μου λενε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...