Προς το περιεχόμενο

Η Intel σχεδιάζει να αυξήσει φέτος τις τιμές των επεξεργαστών της


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε όποιον δεν κάνει απλά προσπερνάει (μιας και δεν αποτελεί είδος πρώτης ανάγκης και υπάρχουν και εναλλακτικές στον τομέα των cpus )...απορώ γιατί τόσος ντόρος μιας και όλα αυξάνονται αυτήν την εποχή.....

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μας νοιάζει που η intel αυξάνει τιμές; Καταναλωτές είμαστε με δύναμη.

Θα δώσει η AMD 7600Χ στα 200€ με mobo στα 120€ και θα πάρουμε όλοι από εκεί και η Intel θα βάλει λουκέτο. Τόσο απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν έχει λεχθεί απο κάποιον παλιότερα αυτό ,αλλά νομίζω πως απο τρία πράγματα διακατέχεται  ο άνθρωπος από την μέρα που έρχεται , και αρχίζει να καταλαβαίνει το  κόσμο , από το θέλω, το γιατί , και κατ επέκταση το πρέπει ,.......Δεν υπάρχει κανένας λόγος ,για αύξηση των τιμών , αλλά πρέπει .....

secret.gif.8356f369867dd551d2fd745292e3b60d.gifwoodpecker.gif.db13ade6a2d2243b7638ee4037847514.gifsmile.gif.4e0fd25a841c1af02f3bde1d80ad951b.gif

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάρρευση του περιθωρίου κέρδους από την στιγμή που δεν πουλάει όπως πούλαγε στους servers, σε συνδυασμό με την αύξηση του πληθωρισμού και του κόστους των υλικών και της κατασκευής των επεξεργαστών, σε συνδυασμό με τις μεγάλες επενδύσεις που προσπαθεί να κάνει στην κατασκευή νέων εργοστασίων.

Νομίζω αυτή τη περίοδο έχουν δικαιολογίες για αυξήσεις τιμών, δεν το κάνουν απλά επειδή είναι η κακιά Intel και από την στιγμή που τρέχαν όλοι να διαφημίζουν πόσο καλοί και ειδικότερα πόσο φτηνοί είναι οι Alder Lake, πλέον η Intel μπορεί να αυξήσει τιμές και να συνεχίσει να πουλάει. Δεν θα πουλήσει σε αυτούς που βολτάρουν στα fora, αλλά θα πουλήσει σε αυτούς που απλά κάποια στιγμή άκουσαν "πόσο φτηνοί και καλοί είναι οι Alder Lake".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, john_dr είπε

Κατάρρευση του περιθωρίου κέρδους από την στιγμή που δεν πουλάει όπως πούλαγε στους servers, σε συνδυασμό με την αύξηση του πληθωρισμού και του κόστους των υλικών και της κατασκευής των επεξεργαστών, σε συνδυασμό με τις μεγάλες επενδύσεις που προσπαθεί να κάνει στην κατασκευή νέων εργοστασίων.

Νομίζω αυτή τη περίοδο έχουν δικαιολογίες για αυξήσεις τιμών, δεν το κάνουν απλά επειδή είναι η κακιά Intel και από την στιγμή που τρέχαν όλοι να διαφημίζουν πόσο καλοί και ειδικότερα πόσο φτηνοί είναι οι Alder Lake, πλέον η Intel μπορεί να αυξήσει τιμές και να συνεχίσει να πουλάει. Δεν θα πουλήσει σε αυτούς που βολτάρουν στα fora, αλλά θα πουλήσει σε αυτούς που απλά κάποια στιγμή άκουσαν "πόσο φτηνοί και καλοί είναι οι Alder Lake".

Η τιμή των Intel τον τελευταίο χρόνο ήταν τέτοια ώστε να συγκρατήσει τις διαρροές πελατών της προς την AMD και την ανάκαμψή της στην πελατειακή βάση.

Τώρα θα πάει να ανεβάσει πάλι τιμές, γιατί τα μικτά της πρέπει να φτάσουν εκεί που ήταν το 2015 ...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Δεν θα πουλήσει σε αυτούς που βολτάρουν στα fora, αλλά θα πουλήσει σε αυτούς που απλά κάποια στιγμή άκουσαν "πόσο φτηνοί και καλοί είναι οι Alder Lake".

Απόλυτα ρεαλιστικό. Ο καταναλωτής δλδ αγοράζει βάσει κάποιας φήμης και όχι πραγματικής τιμής και χρημάτων που βγαίνουν από το πορτοφόλι.

"Πόσο κάνουν οι τομάτες μάστορα;". "50€ το κιλό". Α, βάλε μου 5 κιλά γιατί κάπου άκουσα ότι τις έχεις πολύ φθηνές.

Τι λέτε μωρέ;

Τα τοπ μοντέλα θα είναι πανάκριβα και θα ζητάνε δυσανάλογα μεγάλη αύξηση στο τίμημα με βάση τις επιδόσεις. Τα low-mid end θα είναι σε πολύ πιο λογικές τιμές, όπως πάντα. Αύξηση γενικότερη υπάρχει για πολλούς λόγους, αλλά κυρίως λόγω δυσκολιών στο RnD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο κοριτσαρα μου ιντελ... Πυροβόλα τα πόδια σου.. Δεν είμαστε στο 2004.. Δεν ελενχουμε τα περιοδικά.. Δεν κάνουμε το άσπρο μαύρο.. Δεν αρκεί να  βγάλουμε φιμες.. Δεν φτάνει να λέμε ότι είμαστε ποιο ισχυροί... Αν είχες πρόβλημα με τους 5000 ryzen με τους 7000.. Αν λέω αν.. Η AMD  το ξανά κάνει.. Στο καλό εμένα προσωπικά δεν θα μου λείψεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Apaleytos80 είπε

Τα ακριβά μοντέλα gpu δεν φεύγουν γιατί 'ρχεται η επόμενη γενια, και οι τιμές τους είχανε ξεφύγει τελειος, οχι λογο φτηνών μτχ καρτών από miners. Επίσης 'ρχεται ενας δύσκολος χειμώνας για την Ευρώπη, τρόφιμα και ενέργεια σε έλλειψη, πληθωρισμός και ανεργία. Η αγορά μιας gpu και τα ακριβότερα cpu της intel είναι το τελευταία πράγματα που θα μας απασχολήσουν.

Έτσι είναι, όταν έχεις με το ζόρι πολιτικές αλλαγής ενέργειας χωρίς καμία βάση προς κάτι τέτοιο και σε συνδυασμό με τις άλλες έλλειψης και προβλήματα έχουμε αυτό το αποτέλεσμα. 

Δεν θα είναι μόνο ο χειμώνας, έρχεται πολυετής οικονομική ύφεση που θα επηρεάσει κατά κύριο λόγο την Ευρώπη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Οι μητρικές τους σε τιμές που γελάει ο κόσμος και τώρα αύξηση και στις σόμπες που έχουν για τσιπ. Μαύρο από τώρα, εκτός αν εξαφανίζουν τους Ryzen σε επιδόσεις. Κάτι που καλή τους τύχη να πετύχουν. 

Η 12η γενια ειναι πιο efficient απο τους Ryzen 5000 στο Gaming.
Οι Ryzen 7000 οπως λενε θα παιζουν σε ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΟ TDP 170-240w φαντασου το πραγματικο, αυτοι δεν ειναι σομπες γιατι ειναι κοκκινοι;
Tωρα για τις μητρικες θεωρω οτι οτι πληρωνεις παιρνεις.
Aν προσπαθεις να συγκρινεις B450 με Z690 ναι υπαρχουν διαφορες στη τιμη αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι ιδιες μητρικες.
Αν συγκρινεις τις καλες x570 με τις Z690 που προσπαθουν να τις πλησιασουν σε χαρακτηριστικα τοτε και εκει πρεπει να τα σταξεις τα 200+.
Μολις βγουν και οι AM5 μητρικες θα δουμε τις τιμες τους και πιστευω θα συνεχισει να γελαει ο κοσμος.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Η Intel σχεδιάζει να αυξήσει φέτος τις τιμές των επεξεργαστών της"

Διόρθωση

"Η Intel σχεδιάζει να αυξήσει φέτος την τιμή του επεξεργαστή της"

Δεν νομίζω να έχει βγάλει πάνω από ένα φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...