Προς το περιεχόμενο

Μετρητής Κατανάλωσης Ρεύματος LogiLink EM0002A 7,20€ (+ μεταφορικά)


Doubt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Κάτι άσχετο, είμαι ο μόνος που τρομάζει στην ιδέα να βάζει - βγάζει συσκευές από την πρίζα επι καθημερινής βάσεως ;

Θεωρητικα δεν εχεις κανενα θεμα, περα απο ισως φθορες λογω χρησης της πριζας. Απο εκει και περα, αν παρεις το απο πανω tplink, εχει διακοπτη να κλεινει η παροχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

11€ βγαίνει με μεταφορικά. Ένα ευρώ κερδίζετε, εκτός αν το πάρετε μαζί με άλλα πράγματα και πάτε να το παραλάβετε 

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Κάτι άσχετο, είμαι ο μόνος που τρομάζει στην ιδέα να βάζει - βγάζει συσκευές από την πρίζα επι καθημερινής βάσεως ;

Όχι σωστά τα λες. Έτσι έκαψα παλιά σκυλί plasma tv χωρίς λόγο και αιτία. Θέλεις διακόπτη on/off

Επεξ/σία από Dereki2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια ερωτήσεις για οποιον το εχει:

α) εμφανιζει την τρεχουσα καταναλωση (ανανεώνεται καθε ποσα seconds; ) ή τη μέση τιμή;

β) σε watts ή kilowatts; πχ αν η πριζα καταναλωνει αυτη τη στιγμη 378w, η οθονη θα το δειχνει ως "378w" στην οθονη;

γ) πειραζει να ειναι συνεχεια στη πριζα μια συσκευη απανω; πχ αν βαλω τον υπολογιστη πανω του;

Επεξ/σία από dim_mnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Dereki2 said:

11€ βγαίνει με μεταφορικά. Ένα ευρώ κερδίζετε, εκτός αν το πάρετε μαζί με άλλα πράγματα και πάτε να το παραλάβετε 

Όχι σωστά τα λες. Έτσι έκαψα παλιά σκυλί plasma tv χωρίς λόγο και αιτία. Θέλεις διακόπτη on/off

Εμένα η τηλεόραση δεν έχει κουμπί ον οφ. Δλδ έχει ένα που μπαίνει σε standby αλλά δεν κλείνει τελείως. Είναι φρόνιμο να κλείνω και το πολυμπριζο κάθε μέρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, dim_mnia είπε

παιδια ερωτήσεις για οποιον το εχει:

α) εμφανιζει την τρεχουσα καταναλωση (ανανεώνεται καθε ποσα seconds; ) ή τη μέση τιμή;

β) σε watts ή kilowatts; πχ αν η πριζα καταναλωνει αυτη τη στιγμη 378w, η οθονη θα το δειχνει ως "378w" στην οθονη;

γ) πειραζει να ειναι συνεχεια στη πριζα μια συσκευη απανω; πχ αν βαλω τον υπολογιστη πανω του;

α) εμφανίζει την τρέχουσα τάση (σταθερή 238-240V) και ισχύ σε W, και την συνολική κατανάλωση σε kWh από την τελευταία φορά που την έκανες reset. Βγάζοντας το από το ρεύμα δεν κανει reset, θυμάται πόσα έχει καταναλώσει.

β) σε W, ναι θα δείχνει την τρέχουσα ισχύ εκείνη τη στιγμή.

γ) όχι γιατί να πειράζει, ίσα ίσα που για αυτό είναι, να βλέπεις πόσα καις σε βάθος χρόνου. Θεωρητικά μπορείς και ολόκληρο πολυμπριζο με οθόνες λεντοταινίες κλπ για να ξέρεις συνολικά πόσα καις όσο καίγεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να έχετε στο νου σας ότι με <€10 και δωρεάν μεταφορικά παίρνεις smart plug με energy monitor (Aliexpress) που έχει και αναλυτικό ιστορικό. Τώρα πόσο ακριβές είναι δε ξέρω, αλλά αμφιβάλω ότι θα έχουν μεγάλες διαφορές. Και έχεις και το smart κομμάτι επιπλέον άμα το χρειάζεσαι.

 

 

 

image.jpeg.6d6ac374d66df3619ca7b0c90a3222ce.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, barman_ είπε

Εμένα η τηλεόραση δεν έχει κουμπί ον οφ. Δλδ έχει ένα που μπαίνει σε standby αλλά δεν κλείνει τελείως. Είναι φρόνιμο να κλείνω και το πολυμπριζο κάθε μέρα? 

Όλες έτσι είναι εδώ και χρόνια. Αν ξέρεις πόσο "καίει" στο stand-by και δεν σε πειράζει το κόστος, την αφήνεις έτσι. Εγώ κλείνω το πολύμπριζο μόνο όταν θα λείψω για μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Con_stantine είπε

Να έχετε στο νου σας ότι με <€10 και δωρεάν μεταφορικά παίρνεις smart plug με energy monitor (Aliexpress) που έχει και αναλυτικό ιστορικό. Τώρα πόσο ακριβές είναι δε ξέρω, αλλά αμφιβάλω ότι θα έχουν μεγάλες διαφορές. Και έχεις και το smart κομμάτι επιπλέον άμα το χρειάζεσαι.

 

 

 

image.jpeg.6d6ac374d66df3619ca7b0c90a3222ce.jpeg

12,5 τα έχει αυτά στο e-shop, έχω 3-4 στο σπίτι 

https://www.e-shop.gr/coolseer-wifi-socket-sk01we-16a-with-power-meter-p-PER.581500

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Angelos19 είπε

α) εμφανίζει την τρέχουσα τάση (σταθερή 238-240V) και ισχύ σε W, και την συνολική κατανάλωση σε kWh από την τελευταία φορά που την έκανες reset. Βγάζοντας το από το ρεύμα δεν κανει reset, θυμάται πόσα έχει καταναλώσει.

β) σε W, ναι θα δείχνει την τρέχουσα ισχύ εκείνη τη στιγμή.

γ) όχι γιατί να πειράζει, ίσα ίσα που για αυτό είναι, να βλέπεις πόσα καις σε βάθος χρόνου. Θεωρητικά μπορείς και ολόκληρο πολυμπριζο με οθόνες λεντοταινίες κλπ για να ξέρεις συνολικά πόσα καις όσο καίγεσαι.

σε ευχαριστω παραπολυ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Doubt said:

Όλες έτσι είναι εδώ και χρόνια. Αν ξέρεις πόσο "καίει" στο stand-by και δεν σε πειράζει το κόστος, την αφήνεις έτσι. Εγώ κλείνω το πολύμπριζο μόνο όταν θα λείψω για μέρες.

Δε νομίζω να έχει κανένα τεράστιο κόστος αλλά. Δεν γνωρίζω κιόλας να σου πω.. Δεν έχω τπτ τρελούς λογαριασμούς πάντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Angelos19 είπε

Άσχετα από το αν είναι προσφορά η όχι το συγκεκριμένο προϊόν, ήταν πολύ χρήσιμη αγορά για μένα πριν 2 μήνες που το πήρα γιατί το έβαλα σε όλες τις ενεργοβόρες συσκευές και απέκτησα επιτέλους μια ιδέα τι καίει η καθεμία (hint το κλιματιστικό καίει πολυ). 

Hint,τα παλιά κλιματιστικά καίνε πολύ,τα inverter όχι.μεση κατανάλωση 3kw στο 10ωρο.σαν να ψήνεις φαγητό για 1.5 ώρα.

Χρησιμοποιώ αιρκοντίσιον χειμώνα - καλοκαίρι ,σχεδόν ασταμάτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, matrixxx είπε

... Μονο πλεονεκτημα οτι ισως υπαρχουν περισσοτερα ισοπ ποιντς απο τα υπολοιπα μαγαζια που το βαζουν προσφορα για να γινει αγορα χωρις μεταφορικα. Με μεταφορικα ειναι τιμη συνηθης... 

Αν τα μεταφορικά του e-shop είναι αυτά που μου έδειξε εμένα στο καλαθι, δηλαδή 5,50€ (έλεος, για ένα τόσο μικρό πράγμα, λες και δε μπορουσαν να πάρουν καλύτερη τιμή από κάποιο κουριερ, που ένα σωρό μαγαζάκια στέλνουν με 2-3€!) τότε η τιμή με μεταφορικά όχι απλώς δεν είναι καν προσφορά, μάλλον αντιπροσφορά θα την έλεγα... Τώρα αν κάποιος έχει eshop point αρκετά κοντά του και μπορεί να πάει εκεί χωρίς να ξοδέψει τα "μεταφορικά" σε βενζίνες οκ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Hint,τα παλιά κλιματιστικά καίνε πολύ,τα inverter όχι.μεση κατανάλωση 3kw στο 10ωρο.σαν να ψήνεις φαγητό για 1.5 ώρα.

Χρησιμοποιώ αιρκοντίσιον χειμώνα - καλοκαίρι ,σχεδόν ασταμάτητα.

3kw είναι η ισχύς. άρα 30 κιλοβατώρες στο 10ωρο; Ή εννοούσες kwh?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, superpanos2 είπε

3kw είναι η ισχύς. άρα 30 κιλοβατώρες στο 10ωρο; Ή εννοούσες kwh?

kwh εννοουσε αλλα και παλι παιζουν πολλα ρολο. btw υπαρχει ηδη θεμα στο μπλα μπλα για κλιματιστικα, δεν χρειαζεται εδω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Doubt είπε

Το έχω περίπου 3 μήνες, από τότε που μου άλλαξαν τη χρέωση του ρεύματος. Αρκετές συσκευές έχουν μια μικρή κατανάλωση, ακόμα και σβηστές, όπως έχω δει, περισσότερο το A/C περίπου 3,5W.

Άλλο καλό εργαλείο (πολύ καλύτερο βασικά) είναι το smart της tp link.

https://www.skroutz.gr/s/32406716/TP-LINK-Tapo-P110-Μονή-Εξωτερική-Πρίζα-Ρεύματος-Wi-Fi-με-Διακόπτη-Λευκή-Version-1-0.html

 

Μια που μιλησες για aircondition...

Στο γραφειο εχω ενα Fujitsu 24 inverter. Σβηστο, καποιες στιγμες , φτανει να τραβαει και 1amp. Μιλαω για 230watt δηλαδη.

Για αυτο λοιπον του δινω ρευμα απο ενα ρελε ισχυος, που το οπλιζω με ενα sonoff.

Το θεμα ειναι ομως οτι ειδικα τον χειμωνα, το κλεισιμο του ρευματος (σαν να το βγαζεις απο την πριζα δηλαδη), προκαλει το φαινομενο οτι οταν το αναψεις αργει πολυ!!! και οταν λεω πολύ!! εννοω πολύ! να δώσει αποτέλεσμα. Κάτι πρέπει να κανει με ξεπάγωμα του στοιχείου του οταν ειναι ακομα και σβηστο , ετσι ωστε να ειναι σε ετοιμότητα να πάρει μπροστά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...