Προς το περιεχόμενο

Το Viber Pay κάνει το παγκόσμιο ντεμπούτο του από την Ελλάδα προσφέροντας ασφαλείς πληρωμές και συναλλαγές


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Viber, η δημοφιλής εφαρμογή βιντεοκλήσεων και ανταλλαγής γραπτών μηνυμάτων, εγκαινιάζει σήμερα τη δυνατότητα πληρωμών για ασφαλείς συναλλαγές μέσα από την εφαρμογή.

Το Viber Pay μάλιστα κάνει το ντεμπούτο το αρχικά στη Γερμανία αλλά και την Ελλάδα, με τη χώρα μας να αποτελεί μία από τις σημαντικότερες αγορές για το Viber. Σύμφωνα με τον CEO της εταιρείας, Ofir Eya, το Viber είναι εγκαταστημένο στο 91% των smartphones στην Ελλάδα, κάτι που αντιστοιχεί σε 7 εκατομμύρια άτομα. Με τη νέα λειτουργία, οι χρήστες της εφαρμογής θα μπορούν «να στέλνουν εύκολα χρήματα ο ένας στον άλλον και να δημιουργήσουν ένα ψηφιακό πορτοφόλι όπου θα αποθηκεύουν χρήματα -αρχικά ευρώ-». 

Η προσθήκη χρημάτων στο ψηφιακό πορτοφόλι του Viber Pay θα είναι δυνατή μέσω όλων των καρτών Mastercard και Visa, αλλά και των τοπικών τραπεζών στη Γερμανία και την Ελλάδα. Για να προσφέρει αδειοδοτημένες υπηρεσίες πληρωμών στις πρώτες δύο αγορές, το Viber συνεργάστηκε με τη Rapyd ενώ οι χρήστες του Viber θα έχουν πρόσβαση σε μια μεγάλη ποικιλία πρόσθετων χρηματοοικονομικών υπηρεσιών, μεταξύ των οποίων οι εξής: 

  • Πληρωμές από Πορτοφόλι Viber σε Πορτοφόλι Viber για εγχώριες ή διεθνείς συναλλαγές σε Ευρώ, με το πλάνο να θέλει να προστεθούν κι άλλα νομίσματα σύντομα. 
  • Τραπεζικές μεταφορές για εύκολη πληρωμή καθημερινών εξόδων όπως είναι οι λογαριασμοί υπηρεσιών κοινής ωφελείας.
  • Αποκλειστικές εκπτώσεις και επιβραβεύσεις από τοπικούς συνεργάτες.

Σύμφωνα με την επίσημη ανακοίνωηση, για να αρχίσουν να χρησιμοποιούν πληρωμές στο Viber, οι χρήστες πρέπει να ορίσουν έναν προσωπικό κωδικό αναγνώρισης ή τη βιομετρική αναγνώριση που θα εξασφαλίσει την ενεργοποίηση ασφαλών συναλλαγών. Οι επιβεβαιώσεις πληρωμής αποστέλλονται αυτόματα με κρυπτογράφηση end-to-end, όπως όλες οι ιδιωτικές επικοινωνίες του Viber. Υποστήριξη σε τυχόν ερωτήσεις θα υπάρχει στην τοπική γλώσσα κάθε χώρας που λανσάρεται η υπηρεσία.

Για την ενεργοποίηση του Viber Pay, η εταιρεία τηρεί αρχικά μια λίστα αναμονής, όπου οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους μπαίνοντας εδώ. Η Rakuten, ιδιοκτήτρια εταιρεία του Viber σημειώνει ότι περισσότερα νομίσματα και λειτουργίες θα προστίθενται όσο το Viber Pay επεκτείνεται σε περισσότερες χώρες, συμπεριλαμβανομένων κουπονιών και ανταμοιβών επιστροφής μετρητών από συμμετέχοντες εμπορικούς συνεργάτες.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, alexandros9019 είπε

Ή αλλιώς, όταν το χρήμα δεν ανήκει σε αυτόν που το έχει, τόμος 1ος, κεφάλαιο Viber.

Όχι καλά πάμε, δεν μπορώ να πω...

Τότε μην βάλεις Viber δίνε ψιλά. Πρόλογος. 

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panathatube είπε

Τότε μην βάλεις Viber δίνε ψιλά. Πρόλογος. 

Ή μπορείς να βάλεις και να το χρησιμοποιείς μόνο σαν IM. Δεν χρειάζεται να το χρησιμοποιείς και σαν πορτοφόλι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να προλάβω τους τεχνοφοβικούς (και παραδόξως το insomnia έχει πολλούς από αυτούς, αν κι η γκρίνια είναι το πραγματικό μας εθνικό σπορ) εγώ έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος από το Google wallet. Καταρχάς δεν χρειάζεται να κουβαλάω πια πορτοφόλι έχω μαζί μου ένα 20ευρο μπας και πάθει κάτι το κινητό μου το κλέψουν κτλ. Δεύτερον δεν χρειάζεται να κοιτάω τι μού χτυπάνε έρχεται το ποσό άμεσα στην εφαρμογή. Αναμένω αύριο ψηφιακή ταυτότητα και ψηφιακό δίπλωμα οδήγησης να μπορούν να ενσωματωθούν στο πορτοφόλι της Google, γιατί η A.thena card για τα μέσα μαζικής μεταφοράς είναι τεχνολογικά πίσω και μπορείς μόνο να φορτίσεις. Το Viber καλύπτει κενό το Wallet δηλαδή μπορείς να δώσεις χρήματα απευθείας σε έναν φίλο σου.

Επεξ/σία από panathatube
  • Like 26
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πρεμουρα κι αυτη ; πως να πληρωνεις  ... με 100 διαφορετικους τροπους.

Το θεμα αγαπητοι ειναι να πληρωνεσαι , να εισπραττεις , να εχεις εσοδα  και κερδη.

Απο κει και περα πληρωνεις οπως γουσταρεις , κατα προτιμηση σε πολλες ατοκες δοσεις  και

βεβαια οι εισπραξεις να προηγουνται κατα πολυ των πληρωμων.

Δειτε κι αυτους που καποτε ειχαν και 20 πιστωτικες καρτες στο πορτοφολι τους,

πηραν διακοποδανεια , στεγαστικα , καταναλωτικα και καποτε ενταχθηκαν στο "νομο Κατσελη".

Καρφακι δεν τους καιγεται πως θα αποπληρωσουν τα δανεικα .

 

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panathatube είπε

Για να προλάβω τους τεχνοφοβικούς (και παραδόξως το insomnia έχει πολλούς από αυτούς, αν κι η γκρίνια είναι το πραγματικό μας εθνικό σπορ) εγώ έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος από το Google wallet. Καταρχάς δεν χρειάζεται να κουβαλάω πια πορτοφόλι έχω μαζί μου ένα 20ευρο μπας και πάθει κάτι το κινητό μου το κλέψουν κτλ. Δεύτερον δεν χρειάζεται να κοιτάω τι μού χτυπάνε έρχεται το ποσό άμεσα στην εφαρμογή. Αναμένω αύριο ψηφιακή ταυτότητα και ψηφιακό δίπλωμα οδήγησης να μπορούν να ενσωματωθούν στο πορτοφόλι της Google, γιατί η A.thena card για τα μέσα μαζικής μεταφοράς είναι τεχνολογικά πίσω και μπορείς μόνο να φορτίσεις.

ΠΟΥ κολλάει όλο αυτό στο Viber; Το Google wallet δεν είναι ψηφιακό πορτφοφόλι που κρατάει λεφτά όπως πχ είναι η Revolut (πλέον τράπεζα αλλά σαν ψηφιακό πορτφόλι ξεκίνησε)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panathatube είπε

Για να προλάβω τους τεχνοφοβικούς (και παραδόξως το insomnia έχει πολλούς από αυτούς, αν κι η γκρίνια είναι το πραγματικό μας εθνικό σπορ) εγώ έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος από το Google wallet. Καταρχάς δεν χρειάζεται να κουβαλάω πια πορτοφόλι έχω μαζί μου ένα 20ευρο μπας και πάθει κάτι το κινητό μου το κλέψουν κτλ. Δεύτερον δεν χρειάζεται να κοιτάω τι μού χτυπάνε έρχεται το ποσό άμεσα στην εφαρμογή. Αναμένω αύριο ψηφιακή ταυτότητα και ψηφιακό δίπλωμα οδήγησης να μπορούν να ενσωματωθούν στο πορτοφόλι της Google, γιατί η A.thena card για τα μέσα μαζικής μεταφοράς είναι τεχνολογικά πίσω και μπορείς μόνο να φορτίσεις.

Με ενδιαφέρουν όσα είπες για ψηφιακό δίπλωμα και ταυτότητα. Υπάρχει κάπου η διαδικασία που ακολουθούμε;

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skritikos είπε

Με ενδιαφέρουν όσα είπες για ψηφιακό δίπλωμα και ταυτότητα. Υπάρχει κάπου η διαδικασία που ακολουθούμε;

Απο αυριο ξεκινάει.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MrRush είπε

ΠΟΥ κολλάει όλο αυτό στο Viber; Το Google wallet δεν είναι ψηφιακό πορτφοφόλι που κρατάει λεφτά όπως πχ είναι η Revolut (πλέον τράπεζα αλλά σαν ψηφιακό πορτφόλι ξεκίνησε)

Θα ήθελα ένα ψηφιακό πορτοφόλι που θα μπορείς να κάνεις ό,τι και με ένα κανονικό πορτοφόλι όλα σε ένα νοικοκυρεμένα. Αν μπορεί το Viber γιατί όχι κι η Google;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, skritikos είπε

Με ενδιαφέρουν όσα είπες για ψηφιακό δίπλωμα και ταυτότητα. Υπάρχει κάπου η διαδικασία που ακολουθούμε;

 

Aύριο οι ανακοινώσεις 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...