Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5554

  • ekrepali

    2082

  • doomnx

    1065

  • takoulou

    645

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 minutes ago, IcemanGr71 said:

1) Εννοώ ότι από τη στιγμή που δεν γίνεται η μηνιαία κατανάλωση δεν υπάρχει σωστή μέτρηση.

π.χ. εγώ μπορεί να έλειπα ένα μήνα... Έτσι η χρέωση ανά kWh για πράσινο τιμολόγιο για τον Ιανουάριο ήταν 0,169 για Φεβρουάριο 0,144 και Μάρτιο 0,104.

Τελικά παίδες τι πρέπει να κάνουμε? Αν δηλώνουμε μέσω ΔΕΔΔΗΕ app τις μετρήσεις θα τις πάρουν υπόψη?

Απίστευτη η μεταβολή στο πράσινο τιμολόγιο. Και το τρελό ήταν ότι τον Δεκέμβριο ήταν 0,074 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ανέκαθεν αναλογικά έσπαγε κατανάλωση, δεν άλλαξε κάτι. Το πότε θα ισχύουν οι μηνιαίες καταμετρήσεις πανελλαδικών, είναι άγνωστο.

Στο mydeddie app μπορείς να δίνεις ένδειξη στη μέση του τετραμήνου. Πχ αν έχεις επιτόπια καταμέτρηση στις 25/1 και η επόμενη καταμέτρηση είναι στις 25/5... τότε το παράθυρο καταχώρησης στο mydeddie είναι τον Μάρτιο... ίσως 10/3 - 17/3 ή 18/3 - 25/3... εξαρτάται απ'τις περιοχές. Μπορείς να πάρεις τηλ τον ΔΕΔΔΗΕ να μάθεις πότε ακριβώς είναι το παράθυρο καταχώρησης. Μη δίνετε ποτέ ενδείξεις εκτός του παραθύρου, γιατί θα τα κάνετε μπάχαλο.

Επίσης προσοχή το ΚΟΤ και τις κλίμακες ΥΚΩ. Μπορεί λόγω χρήσης κλιματιστικού να μη σας συμφέρει η 2μηνιαία εκκαθάριση, λόγω πιθανής υπέρβασης.

 

3 minutes ago, Georgebek2 said:

edenred serres δε βλεπω ομως.... 😆

Πήγα και volton 3 φορές, τι να πρωτοπρολάβω... 😆

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 minutes ago, ekrepali said:

Στο mydeddie app μπορείς να δίνεις ένδειξη στη μέση του τετραμήνου. Πχ αν έχεις επιτόπια καταμέτρηση στις 25/1 και η επόμενη καταμέτρηση είναι στις 25/5... τότε το παράθυρο καταχώρησης στο mydeddie είναι τον Μάρτιο... ίσως 10/3 - 17/3 ή 18/3 - 25/3... εξαρτάται απ'τις περιοχές. Μπορείς να πάρεις τηλ τον ΔΕΔΔΗΕ να μάθεις πότε ακριβώς είναι το παράθυρο καταχώρησης. Μη δίνετε ποτέ ενδείξεις εκτός του παραθύρου, γιατί θα τα κάνετε μπάχαλο.

Να ρωτήσω κάτι, αν και σίγουρα θα έχει απαντηθεί ξανά: να δίνουμε καταμέτρηση στον ΔΕΔΔΗΕ ή στο σάιτ του παρόχου;

Επίσης, γιατί να μην δίνουμε μέτρηση την τελευταία μέρα κάθε μήνα, άσχετα με το πότε είναι η καταμέτρηση του διαχειριστή; Εγώ έτσι το έκανα μέχρι τώρα στο πράσινο της Protergia και έτσι σκέφτομαι να συνεχίσω να το κάνω στη Ζενίθ, για να μου βγαίνει η άσκηση με την μηνιαία τιμή της KWh. Λάθος το σκέφτομαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Malthador said:

Να ρωτήσω κάτι, αν και σίγουρα θα έχει απαντηθεί ξανά: να δίνουμε καταμέτρηση στον ΔΕΔΔΗΕ ή στο σάιτ του παρόχου;

Επίσης, γιατί να μην δίνουμε μέτρηση την τελευταία μέρα κάθε μήνα, άσχετα με το πότε είναι η καταμέτρηση του διαχειριστή; Εγώ έτσι το έκανα μέχρι τώρα στο πράσινο της Protergia και έτσι σκέφτομαι να συνεχίσω να το κάνω στη Ζενίθ, για να μου βγαίνει η άσκηση με την μηνιαία τιμή της KWh. Λάθος το σκέφτομαι;

Protergia, We, Eλιν βγάζουν εκκαθαριστικό με τις ενδείξεις των πελατών.

Όλοι οι υπόλοιποι βγάζουν έναντι με τις ενδείξεις πελατών, και η κατανάλωση σπάει αναλογικά στις εκκαθαρίσεις. Εκκαθαρίσεις γίνονται είτε με επιτόπια του ΔΕΔΔΗΕ, είτε με αλλαγή παρόχου, είτε με ένδειξη στο mydeddieapp ενδιάμεσα στο 4μηνο όπως ανέφερα παραπάνω.

Αυτά ισχύουν για παλιούς αναλογικούς μετρητές, σε περιοχές που ακομα γίνονται 4μηνιαίες καταμετρήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 minutes ago, ekrepali said:

Protergia, We, Eλιν βγάζουν εκκαθαριστικό με τις ενδείξεις των πελατών.

Όλοι οι υπόλοιποι βγάζουν έναντι με τις ενδείξεις πελατών, και η κατανάλωση σπάει αναλογικά στις εκκαθαρίσεις. Εκκαθαρίσεις γίνονται είτε με επιτόπια του ΔΕΔΔΗΕ, είτε με αλλαγή παρόχου, είτε με ένδειξη στο mydeddieapp ενδιάμεσα στο 4μηνο όπως ανέφερα παραπάνω.

Αυτά ισχύουν για παλιούς αναλογικούς μετρητές, σε περιοχές που ακομα γίνονται 4μηνιαίες καταμετρήσεις.

Ταληράκια, γιατί είμαι άσχετος και τώρα αρχίζω να ασχολούμαι στα σοβαρά με το θέμα των παρόχων:

Ας πούμε ότι σε μια εταιρεία που εκδίδει έναντι και όχι εκκαθαριστικούς με τις μετρήσεις των πελατών στο σάιτ τους (όπως η Ζενίθ καλή ώρα) τον Μάρτιο έχουμε τιμή κιλοβατώρας 0,15 και τον Απρίλιο 0,10, εγώ δίνω μέτρηση 500 KWh τον Μάρτιο και 1000 KWh τον Απρίλιο και μου βγαίνουν οι αντίστοιχοι μηνιαίοι έναντι. Όταν βγει ο εκκαθαριστικός θα με έχουν χρεώσει από 750 KWh σε κάθε μήνα αντί για τις ενδείξεις που έχω δώσει ως ακριβείς; Σωστά το καταλαβαίνω;

Και όλο αυτό ξεπερνιέται με το να κουμπώνουμε την ένδειξη στο mydeddieapp, αντί για το σάιτ του παρόχου, όπως ανέφερες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Malthador said:

τον Μάρτιο έχουμε τιμή κιλοβατώρας 0,15 και τον Απρίλιο 0,10, εγώ δίνω μέτρηση 500 KWh τον Μάρτιο και 1000 KWh τον Απρίλιο και μου βγαίνουν οι αντίστοιχοι μηνιαίοι έναντι. Όταν βγει ο εκκαθαριστικός θα με έχουν χρεώσει από 750 KWh σε κάθε μήνα αντί για τις ενδείξεις που έχω δώσει ως ακριβείς; Σωστά το καταλαβαίνω;

  Ναι, στην εκκαθάριση σπάει αναλογικά.

4 minutes ago, Malthador said:

Και όλο αυτό ξεπερνιέται με το να κουμπώνουμε την ένδειξη στο mydeddieapp, αντί για το σάιτ του παρόχου, όπως ανέφερες;

Στο site του παρόχου πρέπει να δίνεις ενδείξεις... ώστε τουλάχιστον να εκδίδονται έναντι με πραγματική κατανάλωση. Αν δε δώσεις ένδειξη στο πάροχο, θα σου βγάλει έναντι κατά προσέγγιση... μπορεί εσύ να μην έχεις κάψει τίποτα και να σε χρεώσουν πχ 500kw.

Στο mydeddie app, όπως ακριβώς ανέφερα παραπάνω... μια φορά ανοίγει το παράθυρο στη μέση του τετραμήνου (τηλεφωνικώς μαθαίνεις πότε ακριβώς), δε γίνεται να δίνεις κάθε μήνα. Ουσιαστικά δίνοντας ένδειξη στο mydeddieapp εξασφαλίζεις 2μηνιαίες εκκαθαρίσεις.

Ή αν τύχει και αλλάξεις τώρα πάροχο και σε 1 μήνα ακριβώς είναι το παράθυρο καταχώρησης, τότε έχεις μηνιαία εκκαθαριση. Ή αν δώσεις ένδειξη στο παράθυρο και σε 1 μήνα αλλάξεις πάροχο, πάλι έχεις μηνιαία εκκαθαριση.

Μπορείς επισης να δίνεις ένδειξη στο mydeddieapp εαν ήρθε ο ΔΕΔΔΗΕ στο 4μηνο για καταμέτρηση και δεν υπήρχε πρόσβαση στον μετρητή (αφήνουν κιτρινο χαρτάκι).

Προσοχή, μη δίνετε ένδειξη στο mydeddieapp αμέσως μετά από αίτημα αλλαγής παρόχου... γιατί αν αργήσει να υλοποιηθεί η αλλαγή παρόχου τότε η ένδειξη που δώσατε στον πάροχο θα είναι άκυρη (εκτός ορίων)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

  Ναι, στην εκκαθάριση σπάει αναλογικά.

Στο site του παρόχου πρέπει να δίνεις ενδείξεις... ώστε τουλάχιστον να εκδίδονται έναντι με πραγματική κατανάλωση. Αν δε δώσεις ένδειξη στο πάροχο, θα σου βγάλει έναντι κατά προσέγγιση... μπορεί εσύ να μην έχεις κάψει τίποτα και να σε χρεώσουν πχ 500kw.

Στο mydeddie app, όπως ακριβώς ανέφερα παραπάνω... μια φορά ανοίγει το παράθυρο στη μέση του τετραμήνου (τηλεφωνικώς μαθαίνεις πότε ακριβώς), δε γίνεται να δίνεις κάθε μήνα. Ουσιαστικά δίνοντας ένδειξη στο mydeddieapp εξασφαλίζεις 2μηνιαίες εκκαθαρίσεις.

Ή αν τύχει και αλλάξεις τώρα πάροχο και σε 1 μήνα ακριβώς είναι το παράθυρο καταχώρησης, τότε έχεις μηνιαία εκκαθαριση. Ή αν δώσεις ένδειξη στο παράθυρο και σε 1 μήνα αλλάξεις πάροχο, πάλι έχεις μηνιαία εκκαθαριση.

Μπορείς επισης να δίνεις ένδειξη στο mydeddieapp εαν ήρθε ο ΔΕΔΔΗΕ στο 4μηνο για καταμέτρηση και δεν υπήρχε πρόσβαση στον μετρητή (αφήνουν κιτρινο χαρτάκι).

Προσοχή, μη δίνετε ένδειξη στο mydeddieapp αμέσως μετά από αίτημα αλλαγής παρόχου... γιατί αν αργήσει να υλοποιηθεί η αλλαγή παρόχου τότε η ένδειξη που δώσατε στον πάροχο θα είναι άκυρη (εκτός ορίων)

Εγώ που έχω αρκετά χρόνια πρότεργια δινω κάθε μήνα. Έρχεστε λοιπόν κάθε μήνα εκκαθαριστικός ένδειξη πελάτη. Μόνο όταν είναι να περάσει ο δεδηε για μέτρηση δε με αφήνει να καταχωρήσω στο app. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η Ελπεντισον στον τελικό λογαριασμό υπολογίζει το δώρο -72 ευρώ ενώ είναι -100. Τι κάνουμε τώρα;

Επεξ/σία από petranthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, petranthe said:

η Ελπεντισον στον τελικό λογαριασμό υπολογίζει το δώρο -72 ευρώ ενώ είναι -100. Τι κάνουμε τώρα;

Βαζεις εδω λογαριασμο σε σποιλερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, petranthe είπε

η Ελπεντισον στον τελικό λογαριασμό υπολογίζει το δώρο -72 ευρώ ενώ είναι -100. Τι κάνουμε τώρα;

 

ανέβασε λογαριασμούς

μήπως σου μηδένισαν απλά το ποσό αντί να αφήσουν πιστωτικό ή μήπως είναι κανα περίεργο της μηχανογράφησης απο απόδοση σε έναντι και εκκαθάριση ?

αλλιώς myrae

_________

τώρα είδα στο myelpe συγχρόνισε και το πιστωτικό απο το δώρο που ξέχασαν να βάλουν (το βάλανε μέσω myrae) , πήρε κάμποσες μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

θα ήθελα μια μικρή βοήθεια, καθώς οι λογαριασμοί στον ΗΡΩΝ τους τελευταίους 3 μήνες μου φαίνονται υπερβολικοί και προσπαθώ να καταλάβω αν έχει γίνει κάποιο λάθος στον εκκαθαριστικό τους με διπλοχρέωση είτε σε χρεωσεις προμήθειας είτε σε ρυθμιζόμενες.
 

  1. 14/11/2023 - 11/12/2023 28μερες  [110,38€ ποσό πλήρωμής]
    image.png.a5bfe4ae9f1fdb07ec21a667ba7c55ff.png
  2. 16/02/2024 12/12/2023 - 12/01/2024 32μερες  [145,88€ ποσό πλήρωμής]
    image.png.a432dccf362892c92707282952905e25.png
  3. 20/03/2024 14/11/2023 - 12/02/2024 91μερες  [150,31€ ποσό πλήρωμής] ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ
    image.png.70000abc90f75ca7926e0db6e01ebb74.png

 

Ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nikosgiann είπε

Καλησπέρα παιδιά,

θα ήθελα μια μικρή βοήθεια, καθώς οι λογαριασμοί στον ΗΡΩΝ τους τελευταίους 3 μήνες μου φαίνονται υπερβολικοί και προσπαθώ να καταλάβω αν έχει γίνει κάποιο λάθος στον εκκαθαριστικό τους με διπλοχρέωση είτε σε χρεωσεις προμήθειας είτε σε ρυθμιζόμενες.
 

  1. 14/11/2023 - 11/12/2023 28μερες  [110,38€ ποσό πλήρωμής]
    image.png.a5bfe4ae9f1fdb07ec21a667ba7c55ff.png
  2. 16/02/2024 12/12/2023 - 12/01/2024 32μερες  [145,88€ ποσό πλήρωμής]
    image.png.a432dccf362892c92707282952905e25.png
  3. 20/03/2024 14/11/2023 - 12/02/2024 91μερες  [150,31€ ποσό πλήρωμής] ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ
    image.png.70000abc90f75ca7926e0db6e01ebb74.png

 

Ευχαριστώ πολυ

με την κιλοβατώρα ~0,21 μείον 25% συν τη ρήτρα απο το 2024, τι περίμενες ?

έπρεπε να χτυπούσες δώρα ή να ψαχνόσουν για φθηνό πρόγραμμα

πάντως και σένα σου φάγανε απο τη χρέωση Διανομής (εκεί που λέει επι 4,434, κάνε τις πράξεις). Άνοιξε αίτημα στο myrae

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

με την κιλοβατώρα ~0,21 μείον 25% συν τη ρήτρα απο το 2024, τι περίμενες ?

έπρεπε να χτυπούσες δώρα ή να ψαχνόσουν για φθηνό πρόγραμμα

πάντως και σένα σου φάγανε απο τη χρέωση Διανομής (εκεί που λέει επι 4,434, κάνε τις πράξεις). Άνοιξε αίτημα στο myrae

 

 

άρα πρακτικά, το μόνο λάθος (περα από το δικό μου :) ), ειναι ότι με ξαναχρεώσανε στο "Ελληνικό Δίκτυο Διανομής Η/Ε" και μιλαμε για 20-40 ευρω?
Αν στείλω στον ηρων απευθειας δε θα βγάλω ακρη λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Nikosgiann είπε

άρα πρακτικά, το μόνο λάθος (περα από το δικό μου :) ), ειναι ότι με ξαναχρεώσανε στο "Ελληνικό Δίκτυο Διανομής Η/Ε" και μιλαμε για 20-40 ευρω?

δεν είναι θέμα "ξανα" χρέωσης , απλά η πράξη είναι λάθος

3 ώρες πριν, Nikosgiann είπε

Αν στείλω στον ηρων απευθειας δε θα βγάλω ακρη λες?

101% όχι , μόνο μέσω myrae . Κάποιο μέλος είπε οτι οι άχρηστοι (της ΡΑΕ) μάλλον πήραν γραμμή αυτό που κάνει ο Ήρων , άρα στείλε και εσύ

3 ώρες πριν, petranthe είπε

[/spοiΙer1103470375_.png.1b3bd863d9b9c83d61db60216e869d0c.png1.png.f0c859c7b60d2f76c0924735108ed25b.png]

άκυρο , μπήκε έκπληξη νέος έναντι

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...