Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα μόνο για σήμερα και αυστηρά όσες αιτήσεις φύγουν από τι 16:00 και μετά,μέχρι της 17:00. Ισχύει τα 100(τμηματικα) για πρώην πελάτες ελπεντισον. Από αύριο τα 100 θα δίνονται μόνο σε όσους κάνουν  μπλε. Και 20 σκλαβενιτη.

Επεξ/σία από lazarnik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5721

  • ekrepali

    2138

  • doomnx

    1227

  • takoulou

    668

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, lazarnik είπε

Καλησπέρα μόνο για σήμερα και αυστηρά όσες αιτήσεις φύγουν από τι 16:00 και μετά. Ισχύει τα 100(τμηματικα) για πρώην πελάτες ελπεντισον. Από αύριο τα 100 θα δίνονται μόνο σε όσους κάνουν  μπλε. Και 20 σκλαβενιτη.

Καλημέρα. Για νέους πελάτες ισχύει αυτό; Όταν λες τμηματικά; Δίνονται με αίτηση ηλεκτρονικά ή με τηλ;

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, lazarnik said:

Καλησπέρα μόνο για σήμερα και αυστηρά όσες αιτήσεις φύγουν από τι 16:00 και μετά. Ισχύει τα 100(τμηματικα) για πρώην πελάτες ελπεντισον. Από αύριο τα 100 θα δίνονται μόνο σε όσους κάνουν  μπλε. Και 20 σκλαβενιτη.

Μια χαρα, απο αυριο κανενας νεος πελατης στην ελπε... χαχα

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 minutes ago, 1comment said:

Το σταθερό της προτέργια με 0,095 συμφέρει λέτε; Ως εταιρία έχει εμπειρία κανείς;

Σαν εταιρεία είναι καλή, βγάζεις άκρη σε όλα τα θέματα.

Προσωπικά, επέλεξα το κίτρινο της Ζενίθ, καθώς το μπλε της Protergia έχει 10 ευρώ πάγιο το μήνα, για να συμφέρει πρέπει να κάνεις πάνω από 600 KWh το μήνα με τα σημερινά δεδομένα.

 Για μένα δεν αξίζει να δεσμευτεί κανείς για έξι μήνες, όταν η κατάσταση είναι τόσο δυναμική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, NightKing είπε

Καλησπέρα,

Έχουμε κανέναν σε Elpedison να μας τρέξει αίτηση με τα δωράκια που λέτε;

Έχω άκρη αν θες. Σε στέλνω pm.

 

15 λεπτά πριν, 1comment είπε

Καλημέρα. Για νέους πελάτες ισχύει αυτό; Όταν λες τμηματικά; Δίνονται με αίτηση ηλεκτρονικά ή με τηλ;

Για παλιούς μόνο. 

Για νέους ισχύει 50 τμηματικά (10μηνα) +20 σκλαβενιτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lazarnik είπε

Για παλιούς μόνο. 

Για νέους ισχύει 50 τμηματικά (10μηνα) +20 σκλαβενιτη

Τραγικό και παράλογο! Ίσα ίσα που η εταιρία θα πρεπε να κυνηγάει τους νέους πελάτες!

12 λεπτά πριν, Malthador είπε

Σαν εταιρεία είναι καλή, βγάζεις άκρη σε όλα τα θέματα.

Προσωπικά, επέλεξα το κίτρινο της Ζενίθ, καθώς το μπλε της Protergia έχει 10 ευρώ πάγιο το μήνα, για να συμφέρει πρέπει να κάνεις πάνω από 600 KWh το μήνα με τα σημερινά δεδομένα.

 Για μένα δεν αξίζει να δεσμευτεί κανείς για έξι μήνες, όταν η κατάσταση είναι τόσο δυναμική.

Είμαστε στο ηρων πράσινο και σκέφτομαι να φύγω. Ισχύει ότι 9,9 πάγιο είναι ένα θέμα αλλά έχουμε γενικά καταναλώσεις περίπου 500-600 ώρες και όσο καλοκαιριάζει θα αυξάνεται λόγω κλιματιστικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

31 minutes ago, lazarnik said:

Καλησπέρα μόνο για σήμερα και αυστηρά όσες αιτήσεις φύγουν από τι 16:00 και μετά. Ισχύει τα 100(τμηματικα) για πρώην πελάτες ελπεντισον. Από αύριο τα 100 θα δίνονται μόνο σε όσους κάνουν  μπλε. Και 20 σκλαβενιτη.

100 τμηματικά; Όχι 150 τμηματικά (5x10 + 5x20);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

  

100 τμηματικά; Όχι 150 τμηματικά (5x10 + 5x20);

Ναι 150 τμηματικά. Δεν το διατύπωσα σωστά. Τα 100 είναι μόνο για σήμερα απλα. Από αύριο νέος παλιός μόνο τα 50. Αυτό ήθελα να πω. Σήμερα 100 + 50 (τμηματικα) +20 σκλαβενιτη

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση....

Κανονικά δεν πρέπει να γίνονται οι μετρήσεις κάθε μήνα??? Εγώ έτσι ξέρω...

Όμως στην Zeniθ που είμαι, μου ήρθε εκκαθαριστικός και μέσα από την εφαρμογή του ΔΕΔΔΗΕ είδα ότι

πήραν μετρήσεις 9/11/23 και 08/03/24. Δηλαδή όπως παλιά στο 4μηνο!!!

Τότε πως σπάσανε κάθε μήνα και βάλανε δηλαδή όσες kWh ήθελαν ανά μήνα με την τιμή που είχαν ανά μήνα!!!!

Μπάχαλοοοοοοοοοοοοο..... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε? Πρέπει να δηλώνουμε εμείς κάθε μήνα τη μέτρηση μέσω της εφαρμογή του ΔΕΔΔΗΕ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, lazarnik said:

Ναι 150 τμηματικά. Δεν το διατύπωσα σωστά. Τα 100 είναι μόνο για σήμερα απλα. Από αύριο νέος παλιός μόνο τα 50. Αυτό ήθελα να πω. Σήμερα 100 + 50 (τμηματικα) +20 σκλαβενιτη

Καλησπερα. Μπορω να εχω ενα τηλ για να μιλησω με την ακρη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, IcemanGr71 said:

Ερώτηση....

Κανονικά δεν πρέπει να γίνονται οι μετρήσεις κάθε μήνα??? Εγώ έτσι ξέρω...

Όμως στην Zeniθ που είμαι, μου ήρθε εκκαθαριστικός και μέσα από την εφαρμογή του ΔΕΔΔΗΕ είδα ότι

πήραν μετρήσεις 9/11/23 και 08/03/24. Δηλαδή όπως παλιά στο 4μηνο!!!

Τότε πως σπάσανε κάθε μήνα και βάλανε δηλαδή όσες kWh ήθελαν ανά μήνα με την τιμή που είχαν ανά μήνα!!!!

Μπάχαλοοοοοοοοοοοοο..... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε? Πρέπει να δηλώνουμε εμείς κάθε μήνα τη μέτρηση μέσω της εφαρμογή του ΔΕΔΔΗΕ????

Σε πολύ λίγες περιοχές έχουν ξεκινήσει μηνιαία καταμέτρηση. Κι εννοείται κι όσοι έχουν τηλεμέτρηση έχουν μηνιαίες εκκαθαρίσεις. Υπόλοιποι συνεχίζουμε 4μηνο.

Τι εννοείς σου έσπασαν όσο ήθελαν; Στην εκκαθάριση σπάει η κατανάλωση αναλογικά δια τις μέρες. Πχ αν έχεις 600kw συνολική κατανάλωση σε 120 μέρες, τότε πάει αναλογικά 5kw ανα μέρα επί τις ημέρες του μήνα. Ανέβασε φώτο να δούμε αν έχει γίνει λάθος...

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, ekrepali said:

Σε πολύ λίγες περιοχές έχουν ξεκινήσει μηνιαία καταμέτρηση. Κι εννοείται κι όσοι έχουν τηλεμέτρηση έχουν μηνιαίες εκκαθαρίσεις. Υπόλοιποι συνεχίζουμε 4μηνο.

Τι εννοείς σου έσπασαν όσο ήθελαν; Στην εκκαθάριση σπάει η κατανάλωση αναλογικά δια τις μέρες. Πχ αν έχεις 600kw συνολική κατανάλωση σε 120 μέρες, τότε πάει αναλογικά 5kw ανα μέρα επί τις ημέρες του μήνα. Ανέβασε φώτο να δούμε αν έχει γίνει λάθος...

Εννοώ ότι από τη στιγμή που δεν γίνεται η μηνιαία κατανάλωση δεν υπάρχει σωστή μέτρηση.

π.χ. εγώ μπορεί να έλειπα ένα μήνα... Έτσι η χρέωση ανά kWh για πράσινο τιμολόγιο για τον Ιανουάριο ήταν 0,169 για Φεβρουάριο 0,144 και Μάρτιο 0,104.

Τελικά παίδες τι πρέπει να κάνουμε? Αν δηλώνουμε μέσω ΔΕΔΔΗΕ app τις μετρήσεις θα τις πάρουν υπόψη?

Απίστευτη η μεταβολή στο πράσινο τιμολόγιο. Και το τρελό ήταν ότι τον Δεκέμβριο ήταν 0,074 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...