Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι,  25/02 είχα υπογράψει άιτηση για κάποιο πρόγραμμα στον Ήρωνα (Fix Genius) αλλά ακόμα για λόγους δεδηε (δεν έστειλαν μετρήσεις κτλ) δεν έχει ολοκληρωθεί (το κατάλαβα διότι μόλις έλαβα λογαριασμό από άλλο πάροχο). Σε επικοινωνία μου με τον Ήρωνα μου είπαν να καλέσω δεδηε κτλ για να δω τι γίνεται. Το θέμα είναι ότι τελικά δε θέλω να αποχωρήσω από τον υπάρχοντα πάροχο οπότε θα ήθελα τελικά να μείνει ως έχει η κατάσταση. Τι μπορώ να κάνω? Αν στείλω email υπαναχώρησης στον Ήρωνα, θα ενημερωθεί ο δεδηε? Πρέπει απευθείας στον δεδηε? Επίσης, δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να χρεωθώ ρήτρες αποχώρησης αλλά από τη στιγμή που ακόμα δεν έχω εκπροσωπηθεί από τον Ήρωνα, υποθέτω ότι αυτό δε μπορεί να συμβεί, σωστά? Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από skylouros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5468

  • ekrepali

    2069

  • doomnx

    1010

  • takoulou

    636

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η elpedison συνεχίζει να υπολογίζει λάθος την μηνιαία τιμή χρέωσης όπου το πηγαίνει αναλογικά ακόμα κι όταν έχει ανακοινωθεί η τελική τιμή του μήνα.

πχ σε *τελικό λογαριασμό με ημερομηνία έκδοσης 14/3 για περίοδο μέχρι 22/2

η τιμή για 01/02-22/02 θα έπρεπε να είναι 0,11084 όπως αναφέρεται στο site, παρ όλα αυτά χρέωσε 0,1131 οπού είναι η τιμή με βάση την ΤΕΑ από 01/02-22/02

Για τις 200kw του φεβρουαρίου μιλάμε για μισό ευρώ παραπάνω χρέωση οπότε δεν ασχολούμαι, απλά μου φαίνεται περίεργο.

*επισης για κάποιο λόγο στη λίστα με τους λογαριασμούς αναφέρει πως ο λογαριασμός είναι "έναντι με ένδειξη πελάτη" παρόλο που το pdf λέει τελικός λογαριασμός και η ένδειξη που δόθηκε στον νεο πάροχο φαίνεται σαν ένδειξη ΔΕΔΔΗΕ στο ιστορικό μετρήσεων και της ίδιας της elpedison

Επεξ/σία από SofoS@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το λοιπόν εμφανίστηκε η Protergia για αντιπροσφορά. Θυμίζω ότι είχα επιλέξει το κίτρινο της Ζενίθ με τιμή στο 0,105.

Η Protergia μου δίνει 50 ευρώ δώρο για να πάω στο κίτρινο ή στο μπλε. Παρόλο που δεν είναι της ιδιοσυγκρασίας μου το μπλε τιμολόγιο, το σκέφτομαι γιατί έχει τιμή 0.095 και ο πωλητής μου είπε ότι δεν πρόκειται να πέσει ποτέ κάτω από τα 0,09 η KWh. Τον επόμενο μήνα περιμένουν να πάει στα 0,11 για παράδειγμα.

Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί που πρέπει να πάω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Malthador said:

Το λοιπόν εμφανίστηκε η Protergia για αντιπροσφορά. Θυμίζω ότι είχα επιλέξει το κίτρινο της Ζενίθ με τιμή στο 0,105.

Η Protergia μου δίνει 50 ευρώ δώρο για να πάω στο κίτρινο ή στο μπλε. Παρόλο που δεν είναι της ιδιοσυγκρασίας μου το μπλε τιμολόγιο, το σκέφτομαι γιατί έχει τιμή 0.095 και ο πωλητής μου είπε ότι δεν πρόκειται να πέσει ποτέ κάτω από τα 0,09 η KWh. Τον επόμενο μήνα περιμένουν να πάει στα 0,11 για παράδειγμα.

Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί που πρέπει να πάω.

10€ παγιο νομιζω το μπλε τησ προτεργια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 minutes ago, Lewnidas1995 said:

10€ παγιο νομιζω το μπλε τησ προτεργια

Ναι μου κάνουν δώρο 5 πάγια δηλαδή, με συμφέρει και πάλι από την Ζενίθ νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Malthador είπε

Ναι μου κάνουν δώρο 5 πάγια δηλαδή, με συμφέρει και πάλι από την Ζενίθ νομίζω.

Κάτι αντίστοιχο έγινε και με μένα και θέλω τώρα να μείνω ζενίθ. Με το choice και τα 10 ευρώ επιστροφή ανά μήνα και την τιμή της kWh εκεί που είναι τώρα, είναι πιο συμφέρον. Δηλαδή με το καλημέρα με πάγιο 9.5 ευρώ είναι κανείς στο +19.5 απλά για να έχει μια σταθερή τιμή που δεν απέχει παρά ελάχιστα από την τιμή της ζενίθ για μήνα Φεβρουάριο (για Μάρτιο θα είναι και ακόμα πιο κάτω λογικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Malthador said:

Ναι μου κάνουν δώρο 5 πάγια δηλαδή, με συμφέρει και πάλι από την Ζενίθ νομίζω.

ναι αλλα τους υπολοιπους μηνες που εχεις δεσμευση το 10αρικο σε παγιο νομιζω δεν συμφαιρει εκτος αν εχεις πανω απο ~500kwh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, SofoS@ είπε

*επισης για κάποιο λόγο στη λίστα με τους λογαριασμούς αναφέρει πως ο λογαριασμός είναι "έναντι με ένδειξη πελάτη" παρόλο που το pdf λέει τελικός λογαριασμός και η ένδειξη που δόθηκε στον νεο πάροχο φαίνεται σαν ένδειξη ΔΕΔΔΗΕ στο ιστορικό μετρήσεων και της ίδιας της elpedison

Το ίδιο ακριβώς και σε μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, skylouros said:

Κάτι αντίστοιχο έγινε και με μένα και θέλω τώρα να μείνω ζενίθ. Με το choice και τα 10 ευρώ επιστροφή ανά μήνα και την τιμή της kWh εκεί που είναι τώρα, είναι πιο συμφέρον. Δηλαδή με το καλημέρα με πάγιο 9.5 ευρώ είναι κανείς στο +19.5 απλά για να έχει μια σταθερή τιμή που δεν απέχει παρά ελάχιστα από την τιμή της ζενίθ για μήνα Φεβρουάριο (για Μάρτιο θα είναι και ακόμα πιο κάτω λογικά).

Δεν μου έχει κάνει προσφορά για 10 ευρώ επιστροφή η Ζενίθ στο κίτρινο, αν μου το είχε κάνει αυτό, εννοείται θα πήγαινα στην Ζενίθ. 

Η ενημέρωσή μου πάντως είναι ότι οι τιμές θα αυξηθούν τον επόμενο μήνα, γι' αυτό καίγομαι τώρα αν είναι να πάω στο μπλε της Protergia.

56 minutes ago, Lewnidas1995 said:

ναι αλλα τους υπολοιπους μηνες που εχεις δεσμευση το 10αρικο σε παγιο νομιζω δεν συμφαιρει εκτος αν εχεις πανω απο ~500kwh

Δεν υπάρχουν «υπόλοιποι» μήνες, από το εξαμηνιαίο συμβόλαιο μου χαρίζουν τα πέντε πάγια (και θα προσπαθήσω και για το έκτο tbh). Τις KWh τις έχω πάντως πάνω από 500 στο μήνα.

------------------------------

Να πω και κάτι εδώ και ο καθένας ας το πάρει όπως θέλει και κρίνει: για να έχει το μέγιστο νόημά του το κίτρινο τιμολόγιο θα πρέπει να μπορεί κανείς να δίνει μόνος του μέτρηση και η μέτρηση αυτή να βγάζει εκκαθαριστικό λογαριασμό, όχι έναντι. Να δίνει δηλαδή μέτρηση την 1η ημέρα του μήνα (που γνωρίζει την νέα τιμή) με ημερομηνία μέτρησης την τελευταία του προηγούμενου. Και ο νοών νοείτω, δεν χρήζει περισσότερης ανάλυσης.

Υπό αυτό το πρίσμα, δεν αξίζει το κίτρινο τιμολόγιο σε εταιρείες που δεν κάνουν εκκαθάριση με την μέτρηση του καταναλωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, makrixeris said:

καλησπέρα επειδή έχασα λίγο το νήμα και δεν ξέρω τι γίνεται είμαι στο ελπε σμαρτ αξίζει να πάω σε κάποιο άλλο πρόγραμμα της ελπε η σε κάποιον άλλον πάροχο ?

volton πράσινο, 500kw δώρο τις πρώτες 30 μέρες της εκπροσώπησης.

Το δώρο πάει αναλογικά στην εκκαθαριση αν έχεις μικρότερη/μεγαλύτερη κατανάλωση ή αν ο λογαριασμός αφορά λιγότερες/περισσότερες μέρες, τα έχουμε αναλύσει σε προηγούμενες σελίδες.

1 hour ago, skylouros said:

Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι,  25/02 είχα υπογράψει άιτηση για κάποιο πρόγραμμα στον Ήρωνα (Fix Genius) αλλά ακόμα για λόγους δεδηε (δεν έστειλαν μετρήσεις κτλ) δεν έχει ολοκληρωθεί (το κατάλαβα διότι μόλις έλαβα λογαριασμό από άλλο πάροχο). Σε επικοινωνία μου με τον Ήρωνα μου είπαν να καλέσω δεδηε κτλ για να δω τι γίνεται. Το θέμα είναι ότι τελικά δε θέλω να αποχωρήσω από τον υπάρχοντα πάροχο οπότε θα ήθελα τελικά να μείνει ως έχει η κατάσταση. Τι μπορώ να κάνω? Αν στείλω email υπαναχώρησης στον Ήρωνα, θα ενημερωθεί ο δεδηε? Πρέπει απευθείας στον δεδηε? Επίσης, δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να χρεωθώ ρήτρες αποχώρησης αλλά από τη στιγμή που ακόμα δεν έχω εκπροσωπηθεί από τον Ήρωνα, υποθέτω ότι αυτό δε μπορεί να συμβεί, σωστά? Ευχαριστώ.

Το σωστό είναι να είναι να στείλεις γραπτό αίτημα υπαναχώρησης στον ΗΡΩΝ. https://www.heron.gr/media/umijmexp/έντυπο-δήλωσης-υπαναχώρησης.pdf και μετά να πάρεις τηλέφωνο να τους ενημερώσεις.

Ο ΔΕΔΔΗΕ δεν εκτελεί απευθείας τέτοια αιτήματα αν δε λάβει εντολή απ'τον πάροχο. Ομοίως κι αν έχει γίνει μπάχαλο με ενδείξεις, δε τις διορθώσουν εάν δε στείλει ο νέος πάροχος αίτημα διόρθωσης.

1 hour ago, SofoS@ said:

Η elpedison συνεχίζει να υπολογίζει λάθος την μηνιαία τιμή χρέωσης όπου το πηγαίνει αναλογικά ακόμα κι όταν έχει ανακοινωθεί η τελική τιμή του μήνα.

πχ σε *τελικό λογαριασμό με ημερομηνία έκδοσης 14/3 για περίοδο μέχρι 22/2

η τιμή για 01/02-22/02 θα έπρεπε να είναι 0,11084 όπως αναφέρεται στο site, παρ όλα αυτά χρέωσε 0,1131 οπού είναι η τιμή με βάση την ΤΕΑ από 01/02-22/02

Για τις 200kw του φεβρουαρίου μιλάμε για μισό ευρώ παραπάνω χρέωση οπότε δεν ασχολούμαι, απλά μου φαίνεται περίεργο.

*επισης για κάποιο λόγο στη λίστα με τους λογαριασμούς αναφέρει πως ο λογαριασμός είναι "έναντι με ένδειξη πελάτη" παρόλο που το pdf λέει τελικός λογαριασμός και η ένδειξη που δόθηκε στον νεο πάροχο φαίνεται σαν ένδειξη ΔΕΔΔΗΕ στο ιστορικό μετρήσεων και της ίδιας της elpedison

Το γράφουν οι Eιδικοί όροι: Πιο συγκεκριμένα, η ΤΕΑ εκάστης περιόδου κατανάλωσης υπολογίζεται, διακριτά για τις τιμολογούμενες ημέρες κάθε μήνα , ως ο μέσος όρος των ημερήσιων τιμών της Αγοράς της Επόμενης
Ημέρας του Ελληνικού Χρηματιστηρίου Ενέργειας και δημοσιεύεται στην ιστοσελίδα του Χρηματιστηρίου Ενέργειας

23 minutes ago, BigBlack said:

Το ίδιο ακριβώς και σε μένα.

Κι εμένα έναντι γράφει στο myelpedison, αλλά βγήκε τελικός. Μάλλον επειδή είχα δώσει έναντι ένδειξη, μια μέρα μετά την αποχώρηση (την ίδια ένδειξη μ'αυτή που είχα δώσει στον πάροχο). Δεν ήξερα αν είχε ολοκληρώσει ή όχι ο ΔΕΔΔΗΕ την αλλαγή και σκέφτηκα να δώσω ένδειξη, μη τυχόν έστελναν έναντι με φουσκωμένη κατανάλωση.

Μήπως κάνατε κι εσείς το ίδιο, ή επρόκειτο για γενικό συστεμικό 'πρόβλημα';

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με πήραν από ελπέντισον για να επιστρέψω την παροχή που πήγα πριν 2-3 εβδομάδες στον Ήρωνα. Προσφέρουν 5Χ10 για το smart, και 5Χ30 για το σταθερό με δέσμευση μεχρι 31 δεκεμβριου, 10λεπτά η κιλοβατώρα, 10€ πάγιο και 10€/μήνα πέναλτυ πρόωρης αποχώρησης. Δεν ψήνομαι καθόλου για το σταθερό αλλά δεν έδινε και τίποτα παραπάνω για το smart. Έχει κανένας άκρη για καλύτερη προσφορά για το smart;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σήμερα με ενημέρωσαν τι θα ισχύει από σήμερα στην ελπε. Τα 100(τμηματικα) για πρώην πελάτες που θέλουν να επιστρέψουν ελπε (κυμενομενο) τέλος. 

Θα ισχύουν μόνο αν κάνουν μπλε. ΑΛΛΑ όσοι "πρωην" πελάτες ελπε επιστρέψουν και κάνουν μπλε δεν παίρνουν την τιμή που έχει το site αλλά 0,106kwh με 9,90 πάγιο και δεσμσευση μέχρι 31/12/24. Η ρήτρα αποχωρήσεις είναι 10€ για κάθε μήνα που μένει.  Επίσης παίρνουν κανονικά τα 100+50(τμηματικα) +20σκλαβενιτη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κι εμένα έναντι γράφει στο myelpedison, αλλά βγήκε τελικός. Μάλλον επειδή είχα δώσει έναντι ένδειξη, μια μέρα μετά την αποχώρηση (την ίδια ένδειξη μ'αυτή που είχα δώσει στον πάροχο). Δεν ήξερα αν είχε ολοκληρώσει ή όχι ο ΔΕΔΔΗΕ την αλλαγή και σκέφτηκα να δώσω ένδειξη, μη τυχόν έστελναν έναντι με φουσκωμένη κατανάλωση.

Μήπως κάνατε κι εσείς το ίδιο, ή επρόκειτο για γενικό συστεμικό 'πρόβλημα';

Είναι η ένδειξη που έδωσα στον επόμενο πάροχο όταν έκανα αίτηση αλλαγής προμηθευτή. Κανονικά θα έπρεπε να λέει τελικός και στο myelpedison. Το pdf πάντως έχει την ένδειξη "τελικός", οπότε είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το γράφουν οι Eιδικοί όροι: Πιο συγκεκριμένα, η ΤΕΑ εκάστης περιόδου κατανάλωσης υπολογίζεται, διακριτά για τις τιμολογούμενες ημέρες κάθε μήνα , ως ο μέσος όρος των ημερήσιων τιμών της Αγοράς της Επόμενης
Ημέρας του Ελληνικού Χρηματιστηρίου Ενέργειας και δημοσιεύεται στην ιστοσελίδα του Χρηματιστηρίου Ενέργειας

θενκς, νόμιζα πως βγαίνει η τιμή του μήνα και μετά χρεώνουν. Απ ότι φαίνεται δεν ισχύει.

19 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κι εμένα έναντι γράφει στο myelpedison, αλλά βγήκε τελικός. Μάλλον επειδή είχα δώσει έναντι ένδειξη, μια μέρα μετά την αποχώρηση (την ίδια ένδειξη μ'αυτή που είχα δώσει στον πάροχο). Δεν ήξερα αν είχε ολοκληρώσει ή όχι ο ΔΕΔΔΗΕ την αλλαγή και σκέφτηκα να δώσω ένδειξη, μη τυχόν έστελναν έναντι με φουσκωμένη κατανάλωση.

Μήπως κάνατε κι εσείς το ίδιο, ή επρόκειτο για γενικό συστεμικό 'πρόβλημα';

Όχι, η μόνη ένδειξη που είχα δώσει ήταν στον νέο πάροχο.


Μπορεί να παίζει ρόλο και το εξής, τον Φεβρουάριο είχα δύο μετρήσεις με ένδειξη ΔΕΔΔΗΕ, μία στην αρχή του μήνα που ήταν η προγραμματισμένη καταμέτρηση και μια στις 22 από την μεταφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SofoS@ είπε

θενκς, νόμιζα πως βγαίνει η τιμή του μήνα και μετά χρεώνουν. Απ ότι φαίνεται δεν ισχύει.

Όχι, η μόνη ένδειξη που είχα δώσει ήταν στον νέο πάροχο.


Μπορεί να παίζει ρόλο και το εξής, τον Φεβρουάριο είχα δύο μετρήσεις με ένδειξη ΔΕΔΔΗΕ, μία στην αρχή του μήνα που ήταν η προγραμματισμένη καταμέτρηση και μια στις 22 από την μεταφορά.

Άρα γενικό πρόβλημα στο site. Δε νομίζω πως επηρρεάζει πουθενά αφού το pdf λέει πως είναι τελικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...