Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 minutes ago, panosena said:


Έγραψα πουθενά ότι υπέγραψα;

Αυτό το plot twist δεν το περίμενα... τζάμπα ο συναγερμός @korakios 😂

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Haha 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2189

  • doomnx

    1258

  • takoulou

    673

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα,

Μετά την αποχώρηση μου από την Volton σήμερα έλαβα τον τελικά λογαριασμό, ενώ ήδη είχα πληρώσει και έναντι. Μπορείτε να δείτε αν έχουν γίνει σωστά οι χρεώσεις στον τελικό γιατί δεν κατάλαβα να αφαιρούν τον έναντι (€24,08).

Επίσης η χρέωση της κατανάλωσης είναι ok? γιατι βλέπω άλλη χρέωση στο νυχτερινό και μια τιμή ενώ η κατανάλωση αφορά περίοδο διαφορετικών μηνών.

Σας ευχαριστώ

Spoiler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

image.png

image.png

image.png

Επεξ/σία από akisdg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, akisdg said:

Παιδιά καλησπέρα,

Μετά την αποχώρηση μου από την Volton σήμερα έλαβα τον τελικά λογαριασμό, ενώ ήδη είχα πληρώσει και έναντι. Μπορείτε να δείτε αν έχουν γίνει σωστά οι χρεώσεις στον τελικό γιατί δεν κατάλαβα να αφαιρούν τον έναντι (€24,08).

Επίσης η χρέωση της κατανάλωσης είναι ok? γιατι βλέπω άλλη χρέωση στο νυχτερινό και μια τιμή ενώ η κατανάλωση αφορά περίοδο διαφορετικών μηνών.

Σας ευχαριστώ

  Reveal hidden contents

 

 

 

image.png

image.png

image.png

Η επιστροφή έναντι -5.70 σωστή είναι... τόσο αφορά τις χρεώσεις ρεύματος του έναντι. Το υπόλοιπο ποσό του έναντι ήταν δημοτικά τέλη.

Στις χρεώσεις τιμολογούν με μέσο όρο (αριστερά) και κάτω δεξιά γίνεται ανάλυση ανά μήνα ημερήσιο και νυχτερινό. Κανονικά έπρεπε να υπάρχει αντίστοιχη ανάλυση και για τη Χρέωση Προμήθειας Ενέργειας 35.91 (δηλαδή τη χονδρική).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αυτό το plot twist δεν το περίμενα... τζάμπα ο συναγερμός @korakios 😂

έτσι πάνε οι σειρές , ή θα είναι μυστηρίου με κομμάτια παζλ ή θα σκάει ανατροπή εκεί που δε το περιμέναμε 😂

  • Haha 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, panosena said:

Δεν υπήρξε ανατροπή ούτε έκπληξη, απλά υποθέσατε πράγματα ενώ έπρεπε να μείνετε στα γεγονότα.

έκανα edit πάνω μάλλον δεν το είδες..

edit: @panosena Tωρα που το ξανασκέφτηκα... τέτοιου είδους συμβάσεις δε θέλουν υπογραφές. Δηλαδή αν είπες 'στειλτε τους όρους και θα το σκεφτώ', οκ δε θα γίνει τράμπα. Αλλά αν έκανες τηλεφωνική αποδοχή, προχωράει έτσι το πράγμα.

19 minutes ago, akisdg said:

@ekrepaliΆρα το δέχομαι?

 

Τώρα που το ξανακοίταξα... το 35.91 δεν είναι κόστος χονδρικής... είναι σύνολο των παραπάνω:

29,5 ημερήσιο +4,45 νυχτερινό +1,96 πάγιο = 35.91

Άρα οι τιμές κιλοβατώρας που βλέπεις, είναι τελικές... κάτω δεξιά έχει και την ανάλυση με τις ακριβείς περιόδους. Η τιμή Μαρτίου 0.1137 συμβαδίζει με τον τιμοκατάλογο. Η τιμή Φεβρουαρίου δε συμβαδίζει με τον τιμοκατάλογο γιατί η κατανάλωση σου είναι μόνο στο 2ο μισό του μήνα. Μπορεί τότε η ΤΕΑ να είχε ανοδική πορεία ή να υπήρχαν μεγάλες απώλειες δικτύου κλπ.

Πάντως απ'τη στιγμή που μπήκαν στο κόπο να το αναλύσουν (σε αντίθεση με κάτι προτέργιες), τότε εντάξει είναι.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αυτό το plot twist δεν το περίμενα... τζάμπα ο συναγερμός @korakios 😂

edit: @panosena Tωρα που το ξανασκέφτηκα... τέτοιου είδους συμβάσεις δε θέλουν υπογραφές. Δηλαδή αν είπες 'στειλτε τους όρους και θα το σκεφτώ', οκ δε θα γίνει τράμπα. Αλλά αν έκανες τηλεφωνική αποδοχή, προχωράει έτσι το πράγμα.

 

"Στείλτε τους όρους και θα το σκεφτώ" τους είπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mastrokwstas είπε

Νοίκιασα σπίτι (στο οποίο έμενε φίλος και ηλεκτροδοτείται απο ΔΕΗ τώρα). Μιας και πρέπει να μεταβιβάσω ρεύμα στα δικά μου στοιχεία σκέφτομαι για το Bright up γιατί δε το πολυέχω να ασχοληθώ με τουρισμό προς το παρόν και δίνει και την 80άρα που θα ισοφαρίσει λίγο το 9.99 πάγιο... Εκτιμώ ~300Khw το μήνα άντε όσο παραπάνω πάει το καλοκαίρι με κλιματιστικό.

Θα πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο με τις μετρήσεις που θα δώσω κατά την αίτηση; Στον τελευταίο εκκαθαριστικό της ΔΕΗ (07/03-07/04) λέει επόμενη καταμέτρηση στις 13/05 οπότε φαντάζομαι και μετά την αλλαγή θα ισχύει η μηνιαία καταμέτρηση;

Σε αλλαγη  του ονοματος θα περασουν απο τον Δεδδηε για την καταμετρηση...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ekrepali said:

Δε θέλω, γιατί θα ξεχαστεί μπλοκαρισμένο.

Μπορεί στο μαγαζί να κάνω ένα πέρασμα για 50αρι το καλοκαίρι και να με.παρουν τηλέφωνο να μου δωσουν κι άλλο.

Από άλλο τηλέφωνο παίρνουν για προσφορές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panosena είπε

Δεν κατάλαβα πως το συμπέρανες αυτό.
Έγραψα πουθενά ότι υπέγραψα;

Εννοείς ότι σε πήραν τηλέφωνο χωρίς να έχουν λάβει αίτημα αποχώρησης της παροχής από το ΔΕΔΔΗΕ?δηλαδή δεν έχεις κάνει αποδοχή συμβολαίου στον Ήρωνα?...ενδιαφέρον 

Edit:Δηλαδή στα έδωσαν ως υφιστάμενο πελάτη. 

Επεξ/σία από messinia3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Εννοείς ότι σε πήραν τηλέφωνο χωρίς να έχουν λάβει αίτημα αποχώρησης της παροχής από το ΔΕΔΔΗΕ?δηλαδή δεν έχεις κάνει αποδοχή συμβολαίου στον Ήρωνα?...ενδιαφέρον 

Edit:Δηλαδή στα έδωσαν ως υφιστάμενο πελάτη. 

πέρασε στον Ήρων και του κάνανε αντιπροσφορά

σε μένα ποτέ δεν έχουν κάνει 😛

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, messinia3 είπε

δηλαδή δεν έχεις κάνει αποδοχή συμβολαίου στον Ήρωνα?

ΛΑΘΟΣ.
Έχω κάνει αποδοχή συμβολαίου στον Ήρωνα.
Δεν έχω κάνει αποδοχή συμβολαίου (του καινούριου που μου στείλανε σήμερα) στην Ελπέντισον.

1 λεπτό πριν, korakios είπε

σε μένα ποτέ δεν έχουν κάνει 😛

Δεν είμαστε ίσα κι όμοια, έχουμε κι ένα κούτελο στην κενωνία!🤣

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

πέρασε στον Ήρων και του κάνανε αντιπροσφορά

σε μένα ποτέ δεν έχουν κάνει 😛

Α οκ τώρα είδα τη διευκρίνηση,ότι απλά έλαβε την αντιπροσφορα χωρίς να συναινέσει. 

Εγώ ενέδωσα μια φορά στα 50+35 συν 20αρα Σκλαβενίτη...απλά δεν είμαι προκλητικός και άφησα κάβα στον Ήρωνα για το επόμενο πέρασμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Εγώ ενέδωσα μια φορά στα 50+35 συν 20αρα Σκλαβενίτη...απλά δεν είμαι προκλητικός και άφησα κάβα στον Ήρωνα για το επόμενο πέρασμα. 

Καλό κουμάσ... εεεε πελάτης είσαι κι εσύ! 🤣

Επεξ/σία από panosena
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...