Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κάτι. Υπάρχει περίπτωση στο power home choice αλλά και γενικά στα κίτρινα της Ζενίθ, σε βάθος τριμήνου να προστεθεί κάποιο ποσό λόγω ρήτρας ή πράγματι είναι όσο ανακοινώνεται (δηλαδή χωρίς ρήτρα?) . Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5468

  • ekrepali

    2069

  • doomnx

    1010

  • takoulou

    636

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, skylouros είπε

Να ρωτήσω κάτι. Υπάρχει περίπτωση στο power home choice αλλά και γενικά στα κίτρινα της Ζενίθ, σε βάθος τριμήνου να προστεθεί κάποιο ποσό λόγω ρήτρας ή πράγματι είναι όσο ανακοινώνεται (δηλαδή χωρίς ρήτρα?) . Ευχαριστώ.

σκέτη ρήτρα πληρώνεις (που περιέχει και την προμήθεια φυσικά )

Μπορεί να προστεθεί ή να αφαιρεθεί ποσό , σε διόρθωση τιμών του ΑΔΜΗΕ ή αν δεν έχει ανακοινώσει και η Ζενίθ βάλει στο περίπου τιμές

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε

σκέτη ρήτρα πληρώνεις (που περιέχει και την προμήθεια φυσικά )

Μπορεί να προστεθεί ή να αφαιρεθεί ποσό , σε διόρθωση τιμών του ΑΔΜΗΕ ή αν δεν έχει ανακοινώσει και η Ζενίθ βάλει στο περίπου τιμές

 

Ρωτάω αν μπορεί να υπάρξει διόρθωση σε βάθος τριμήνου αναδρομικά για τον χρήστη, όχι αν για κάποιον μήνα στο μέλλον μπορεί να αυξηθεί η τιμή. Δηλαδή ότι αν τώρα π.χ. πληρώνει 0.93 αλλά του έρχεται πιο μετά μπουγιουρντί αναδρομικής ρήτρας για την κατανάλωση που κάνει τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάλεσαν πριν από λίγο από την befon είχαν τα στοιχεία μου μιας και ήμουνα παλιός πελάτης η προσφορά που μου κάνανε ήταν για το πρόγραμμα το smart up 

40€ σκλαβενίτη

Καρτα υγείας (αδιάφορο)

Home repair ασφάλεια σπιτιού(αδιάφορο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Με κάλεσαν πριν από λίγο από την befon είχαν τα στοιχεία μου μιας και ήμουνα παλιός πελάτης η προσφορά που μου κάνανε ήταν για το πρόγραμμα το smart up 

40€ σκλαβενίτη

Καρτα υγείας (αδιάφορο)

Home repair ασφάλεια σπιτιού(αδιάφορο)

 

 

οπότε καλό είναι να ξανα-αλλάξω πάροχο και να πάω μετά ξανά ελπε για πιθανό δώρο...

το μόνο που δεν αντέχω είναι η διεκδίκηση πιστωτικού από προηγούμενο πάροχο - σκέτη ταλαιπωρία, γνωρίζει κανείς ποιος πάροχος επιστρέφει πιστωτικό δίχως ταλαιπωρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, operPanayotis11 είπε

οπότε καλό είναι να ξανα-αλλάξω πάροχο και να πάω μετά ξανά ελπε για πιθανό δώρο...

το μόνο που δεν αντέχω είναι η διεκδίκηση πιστωτικού από προηγούμενο πάροχο - σκέτη ταλαιπωρία, γνωρίζει κανείς ποιος πάροχος επιστρέφει πιστωτικό δίχως ταλαιπωρία;

Καλό είναι να μην αφήνουμε πιστωτικό ελέγχοντας τις κιλοβατορες μπορούμε να υπολογίσουμε με πολύ μικρή απόκλιση ποτέ τρώμε τα δώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα 

Με ενημέρωσαν για κάτι έξτρα δώρα, τώρα το αν συμφέρουν ή όχι δεν ξέρω δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και ούτε έχω ασχοληθεί. 

Σε όλα τα προγράμματα δίνουν (οικιακά) :

Ασφάλεια για το σπίτι είναι 5 επισκέψεις για επισκευές από ηλεκτρολόγο, υδραυλικό, τζαμά, κλειδαρά τεχνικο φυσικού αερίου αξίας 80€ η κάθε μια

Και η κάρτα υγείας είναι αξίας 99€ και καλύπτει τσεκ απ και εξετάσεις σε διάφορους συμβεβλημένους γιατρούς, είτε δωρεάν είτε με έκπτωση

Να υπενθυμίσω τα προγράμματα 

Smart με 30€ (τμηματικά) +40σκλαβενιτη

Smart up +40€ Σκλαβενίτη 

Bright up +40 Σκλαβενίτη 

Οποίος ενδιαφέρεται με ενημερωνει

Επεξ/σία από lazarnik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, lazarnik είπε

Bright up +40 Σκλαβενίτη 

Για το bright up δίνουν 80€. Τους πήρα να μεταφέρω 5 οικιακά που είναι ήδη στο smart +2 καινούρια οικιακά αλλά μου λένε είναι μόνο για νέες παροχές. Τελειώσαν οι καλές εποχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το bright up είναι σίγουρα 80... το είδα και σε αφίσα.

Το smart αν και δίνει επιπλέον 0.50 τη μέρα συγκριτικά με το smart, υπάρχει ο κίνδυνος της ΤΕΑ, χτες πήγε 78 η μεγαβατώρα. Με τέτοιο μ.ο πάει η τελική τιμή πάνω από 0.13

Οπότε καλύτερα το smart up που έχει σίγουρα χαμηλή τιμή. 

Η το σταθερό για τους μη τουρίστες. 

Kι εννοείται double για όσους έχουν και αέριο, για δώρο 120... να βγει τζάμπα.το καλοκαίρι... Τσεκαρετε το topic του αερίου για λεπτομέρειες 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει αίτηση να μπω στο σταθερό της ΔΕΗ με 12 σεντ / κιλοβατόρα και με πήρε η ελπέδισον να μου προτείνει το μπραιταπ. 9,90 το πάγιο αλλά 0,089 η κιλοβατώρα. Νυχτερινό δεν έχω. 

300 kwh το μήνα καίμε στο σπίτι, αλλά έχω παραγγείλει και ηλεκτρικό αυτοκίνητο. Πες 3 γεμίσματα το μήνα, θα πάμε γύρω στις 500. 

Αν καταλαβαίνω καλά αξίζει να γυρίσω ελπε; 63,5 μου βγαίνει το ρεύμα με ΔΕΗ, 54,4 με ελπέ αν τα έχω υπολογίσει σωστά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες καλημέρα. Το PROTECT 4 HOME του Ηρων ξέρει κανείς αν είναι κυμαινόμενο(πράσινο-κίτρινο) ή σταθερό(μπλε)?

Πρόκειται για τον αδερφό μου. 

Επεξ/σία από armenistis1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, armenistis1980 είπε

Παίδες καλημέρα. Το PROTECT 4 HOME του Ηρων ξέρει κανείς αν είναι κυμαινόμενο(πράσινο-κίτρινο) ή σταθερό(μπλε)?

Πρόκειται για τον αδερφό μου. 

Δεν υπαρχει στα προσφερομενα πακετα του ηρωνα. Σιγουρα βρισκεται σε αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε αυτό είναι, έχω τον λογαριασμό μπροστά μου. Αλλά μου λέει ότι του είπαν ότι είναι σταθερό ενώ ο λογαριασμός γράφει κυμαινομενο. Του είπα να μιλήσει μαζί τους να δει αν έχει ρήτρα  και να φύγει να πάει για ένα μήνα volton

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Stavmitsos said:

Έχω κάνει αίτηση να μπω στο σταθερό της ΔΕΗ με 12 σεντ / κιλοβατόρα και με πήρε η ελπέδισον να μου προτείνει το μπραιταπ. 9,90 το πάγιο αλλά 0,089 η κιλοβατώρα. Νυχτερινό δεν έχω. 

300 kwh το μήνα καίμε στο σπίτι, αλλά έχω παραγγείλει και ηλεκτρικό αυτοκίνητο. Πες 3 γεμίσματα το μήνα, θα πάμε γύρω στις 500. 

Αν καταλαβαίνω καλά αξίζει να γυρίσω ελπε; 63,5 μου βγαίνει το ρεύμα με ΔΕΗ, 54,4 με ελπέ αν τα έχω υπολογίσει σωστά. 

 

Όσο μεγαλύτερη κατανάλωση έχεις, τόσο γρηγορότερα κάνεις απόσβετη το πάγιο.

Πχ Elpedison: 500kw * 0.089 = 44.5 + 10 πάγιο = 54.5

ΔΕΗ online: 500kw * 0.123 = 61.5 + 3.5 πάγιο 64.5

Στο brightup δίνουν για αιτήσεις μέχρι 5/5 (νέοι πελάτες) και 80 ευρώ σκλαβενίτη (στα καταστήματα elpedison). Αν το αναφέρεις στο τηλέφωνο, θα στο δώσουν κι εκείνοι λογικά.

Εναλλακτικά αν δε θες σταθερό... κάνεις τουρισμό σε κυμαινόμενα (με το ανάλογο ρίσκο της αύξησης χονδρικής) μεταξύ elpedison - volton - ηρων για να παίρνεις δώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...