Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panosena είπε

Ταξίδι; Τι μας περάσανε, τουρίστες; 

γιατί το αποκλειεις; μπορεί να νομίζουν ότι είμαστε τουρίστες.Επι ευκαιριας υπαρχει ενα θεμα με τον πινακα σου στο παγιο.Εβαλα στο πρασινο της Ελιν 94 και 32 κιλοβατωρες(μερα+νυχτα) 126 συνολο για Μαρτιο,και το παγιο παραμενει 5 δεν αλλαζει.Ξερω να το κανω αναλογικα βεβαια 5*13/30=2,17 αλλα στον πινακα σου δεν ξερω γιατι δεν αλλαζει.οπως επισης εντοπισα θεμα και στον αλλο πινακα του doomnx το γραφω στην αναρτηση μου στην σελιδα 1974.

😅😅😅😅

Επεξ/σία από iliata2410
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2191

  • doomnx

    1259

  • takoulou

    673

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@iliata2410 Το μηνιαίο είναι σταθερό, δεν αλλάζει, εμφανίζεται μόνο για να ξέρεις πόσο είναι το μηνιαίο.
Όμως στους υπολογισμούς παντού χρησιμοποιείται το πάγιο που αντιστοιχεί στις ημέρες κατανάλωσης, όχι το μηνιαίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε εσείς που είστε στη Ζενίθ καιρό. Όταν θέλουμε να στείλουμε μετρήσεις στέλνουμε μέσω "Αίτημα έκδοσης λογαριασμού με δήλωση ένδειξης κατανάλωσης" στο myΖενιθ ή υπάρχει και άλλος τρόπος; Και κάθε πότε στέλνουμε μετρήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, panosena είπε

@iliata2410 Το μηνιαίο είναι σταθερό, δεν αλλάζει, εμφανίζεται μόνο για να ξέρεις πόσο είναι το μηνιαίο.
Όμως στους υπολογισμούς παντού χρησιμοποιείται το πάγιο που αντιστοιχεί στις ημέρες κατανάλωσης, όχι το μηνιαίο.

Απλά το ανέφερα αυτό διότι κάνοντας υπολογισμούς,με τον λογαριασμό που βγήκε έχει μια μικρή απόκλιση ,που δεν ξέρω που οφείλετε ,ισως σε κάποιες στρογγυλοποιησεις;Αν θες δες τον λογαριασμό μου στην 1974 σελίδα σε σποιλερ,και πες μου τι έχω κάνει λάθος.Οχι ότι υπάρχει θέμα,δεν πρόκειται για 1 ευρώ διαφορά να τον κάνω μεσανατολικό ζήτημα,απλά η περιέργεια με τρώει.

,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

Για πείτε εσείς που είστε στη Ζενίθ καιρό. Όταν θέλουμε να στείλουμε μετρήσεις στέλνουμε μέσω "Αίτημα έκδοσης λογαριασμού με δήλωση ένδειξης κατανάλωσης" στο myΖενιθ ή υπάρχει και άλλος τρόπος; Και κάθε πότε στέλνουμε μετρήσεις;

τηλ λίγες μέρες πριν λήξει ο προηγούμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά για κατανάλωση 200 kwh το μήνα τι θα μου προτείνατε σε σταθερό ΗΡΩΝ GENIUS HOME ,ELPE BRIGHT UP ή ΔΕΗ ?

Τώρα έχω ΔΕΗ πράσινο.

Επεξ/σία από Vilain20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vilain20 είπε

Καλησπέρα παιδιά για κατανάλωση 200 kwh το μήνα τι θα μου προτείνατε σε σταθερό ΗΡΩΝ GENIUS HOME ,ELPE BRIGHT UP ή ΔΕΗ ?

200 επί τιμή κιλοβώρας του κάθε προγράμματος συν πάγιο

βλέπεις διάρκεια προγράμματος και μετά κοιτάς τα δώρα που παίζουν και αποφασίζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vilain20 είπε

Ευχαριστώ πολύ αν ισχύει το 80 αρι της ΕΛΠΕ με συμφέρει ΕΛΠΕ θα το κυνηγήσω από Δευτέρα. 

ισχύει και για προϋπάρχοντες πελάτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, operPanayotis11 είπε

ισχύει και για προϋπάρχοντες πελάτες;

Οι όροι μιλάνε για νέους πελάτες. Προλαβαίνεις αν θέλεις να κάνεις ένα πολύ γρήγορο πέρασμα από τη δεη μέσω econtract (λόγω του ότι είναι μάλλον η πιό γρήγορη στην ενεργοποίηση) και στο καπάκι σε κατάστημα ελπέ για τα 80.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/4/2024 στις 6:35 ΜΜ, ekrepali είπε

  Mεταφορά από NRG σε Elpedison, τις ενδείξεις που αναγράφονται στην αίτηση τις γράφει στον Θαλή η Elpedison κι εν συνεχεία ο ΔΕΔΔΗΕ τις αποστέλλει και στην NRG ως τελική ένδειξη. (Άρθρο 18, παρ6 του ΚΠΗΕ)

Αν έγινε λοιπόν πατάτα, φταίει η Elpedison... όχι η NRG ούτε ο ΔΕΔΔΗΕ. Και πρόκειται σίγουρα περί πατάτας (κι όχι λάθος επίτηδες) καθώς δε συμφέρει την Elpedison να πληρωθεί 800kw λιγότερες.

 

 

Θα είχε λυθεί το θέμα αν ζητούσατε απ'την elpedison να στείλει στον ΔΕΔΔΗΕ διόρθωση ενδείξεων. Θα τις έπαιρνε και η NRG τις διορθωμένες ενδείξεις και θα έβγαινε έκτακτος διορθωτικός.

  Τζάμπα λεφτά σε δικηγόρο, κατά λάθος παρόχου.

  Ο υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ (εργολάβος), καταγράφει ό,τι βλέπει. Δεν είναι αρμοδιότητα του να ελέγχει λογαριασμούς. Οποιοδήποτε θέμα αφορά λάθος ένδειξη κάνεις αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ και για λάθος ενδείξεις σε αλλαγή παρόχου κάνεις αυτό που έγραψα παραπάνω.

Προφανώς έληξε η προσφορά συστεμικά (δεν υπάρχει επιλογή να το επιλέξουν) και το γράφουν χειρόγραφα. Αν περάσουν 2 βδομάδες και δε σε πάρουν τηλέφωνο για τις επιταγές, πάρε εσύ τηλέφωνο και ενόχλησε τους.  Κι εννοείται μη σβήσεις το email.

Δε σταματάει η μεταφορά, γίνεται πήγαινε-έλα.

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΗΜΑ & εξυπνακισμός??
ο ορθολογισμός σου θα είχε νόημα σε άλλες εποχές και δεδομένα ΝΑΙ.
άσε που κάτι δεν διάβασες καλά ενώ τα έγραψα αναλυτικά με φώτο μέτρηση πάνω στην αίτηση
σε δικαιολογώ βέβαια γιατί δεν έχουν όλοι την αντίληψη να καταλάβουν από τα γραπτά, το τρόπο γραφής κάποιου αν έχει μόρφωση ή γνώσεις. εκτός αυτού συμπολίτη τους ΚΥΝΗΓΩ δεν κάθομαι άπραγος, εσύ τα λεγόμενα σου που απέχουν από τη καθημερινή πρακτική μπορεί να τα θεωρείς σοβαροφάνεια, καθωσπρεπισμό κι επίτευγμα των ΑΡΙΣΤΩΝ του είδους. καλά μας τα κάνουν!

κι επιχειρηματολογώ....διότι αν ίσχυαν αυτά που έγραψες για τη ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ που εγώ ξέρω καλύτερα τι έζησα που το έψαξα φυσικά.....θα καταλάβαινες και μάθαινες ότι αυτά που έγραψες απέχουν από τη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ζωή εκεί έξω και φυσικά δεν θα κάθομαι να γίνομαι μπάλακι μεταξύ Ανεξάρτητων Αρχών, φορέων και Παρόχων κλπ. ο ΠΕΛΑΤΗΣ--ΠΟΛΙΤΗΣ είναι που ταλαιπωρείται κάθε φορά.

ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΑ με τη ζυγαριά του εμπορο-απατεώνα που πάντοτε δείχνει(ζυγίζει) πιο βαριά από τις άλλες ζυγαριές τα πράγματα που πουλάει με το κιλό. ο νοών νοείτω

εξάλλου αλλιώς αν όλα εφαρμόζονταν βάση ΝΟΜΩΝ και κοινής λογικής δεν θα είχαμε τόσα να γράφουμε εδώ μέσα σε 2000 σελίδες forum!

προσωπικά γύρισα πάλι πισω σε ΔΕΗ και εκεί θα παραμείνω να αλλάζω προγράμματα εντός    αφού έχουμε και ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ μετρητή και πλέον επέστρεψε στις λογικές τιμές η κυρά ΔΕΗ 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ τώρα λοιπόν για να μου πείτε γνώμες...με τα ΚΙΤΡΙΝΑ που είναι ex-post 1 ή 2 μηνών τι γίνεται όταν ανακοινωθούν οι τιμές βγάζουν την εκ νέου σωστή τιμολόγηση οι πάροχοι;;?
ή ξεχνιούνται ή λανθάνουν τώρα που οι ΔΙΕΘΝΕΙΣ τιμές πέφτουν;


τον ΓΕΝΑΡΗ οι ΕΛΠΕ & ΖΕΝΙΘ που έως τότε είχαν ΜΗΔΕΝΙΚΟ πάγιο σε πρόγραμμα

αποφάσισαν στο ΠΡΑΣΙΝΟ να έχουν την πιο ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΗ τιμή υψηλότερη και με διαφορά από τους υπόλοιπους
κι όπως ξέρετε ο τρέχων μήνας χρεώνεται αλλά είχε και πολλές κιλοβατώρες! (χειμώνας)
έτσι αποφασίζω στην ΕΛΠΕ αντί των 0,17€/kWh!!! να πάω για λίγες μέρες στο κίτρινο με εσωτερική διαδικασία που έγινε σε 1 μόνο εργάσιμη καθώς και η μετακίνηση ΧΡΟΝΟΤΡΙΒΟΥΣΕ τότε λόγω πανικο-τουρισμού με τις αλλαγές στα μάλλινα & ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΑ 😆 και μετά θα αποφάσιζα που θα πάω για να πάρω το χρόνο μου τέλος πάντων.

η ΕΛΠΕ τότε είχε ΚΙΤΡΙΝΟ με ex-post 1 μήνα μετά

συνεπώς η τιμή δόθηκε έως 5/2

φυσικά τότε ήταν χαμηλότερη!
έχω φύγει εννοείται από ΕΛΠΕ και 2μιση μήνες μετά εννοείται ΔΕΝ έχει έρθει διόρθωση

άμα όμως τους χρωστάμε ξέρουν οι ξεφτιλισμένοι ΟΛΟΙ τους να τα ζητάνε....

τα λεφτά δεν είναι πολλά αλλά είναι το γαμώτο ρε συνέλληνες!!!!!
όταν ανέβαιναν τα πληρώναμε εμείς οι ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΟΙ 
τώρα που κατεβαίνουν θυμήθηκαν το αφήγημα των ΡΕΥΜΑΤΟΚΛΟΠΩΝ παρά τις διεθνείς τιμές
και τους στρατηγικούς ΚΑΚΟΠΛΗΡΩΤΕΣ που εγώ είμαι από αυτούς που τους πληρώνει τους ΜΠΙΠ

όσο για αυτή τη ΣΥΝΕΠΕΙΑ που συνέχεια βαρεθήκαμε να διαβάζουμε.....

παράδειγμα ΕΛΙΝ & ΔΕΗ έχουν φτηνότερο ακόμα και χωρίς συνέπεια

έχουν και ΜΕΙΩΜΕΝΟ (νυχτερινό)
ΣΥΝΕΠΩΣ ποια ΣΥΝΕΠΕΙΑ συζητάμε δουλευόμαστε και αναμεταξύ μας τώρα;?

το ίδιο συμβαίνει όπως ξαναέγραψα και για το ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ (Μειωμένο) μετρητή που όσοι τον έχουν ΠΛΗΡΩΣΑΝ κάποτε γι'αυτόν τα καθέκαστα & τώρα οι περισσότερες εταιρείες ΔΕΝ έχουν χαμηλότερη χρεώση. ΘΥΜΑΣΤΕ που στην αρχή προμοταρίστηκαν με την ΕΝΙΑΙΑ χρέωση όλο το 24ωρο ακόμα και χαμηλότερα από τη ΔΕΗ και τώρα πολλοί είναι πιο ακριβοί από τη ΔΕΗ. απλώς καθίστε όσοι διαθέτετε να σκεφτείτε τι σας είναι πιο συμφέρον, απλή ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ είναι.

για να μην αναφερθώ και για τα ΜΠΛΕ που τα ΠΑΓΙΑ έφτασαν τα 10€ !!! και μας "πουλάνε" σταθερότητα κι εξασφάλιση. ΜΟΝΟ αν έχεις τεράστια κατανάλωση συμφέρει φυσικά να πας για χαμηλότερη τιμή κιλοβατώρας (ελάχιστες περιπτώσεις ΟΙΚΙΩΝ)


ΔΩΡΑ του αέρα του κοπανιστού & ΡευματοΚλοπές & τις υπέρογκες τιμές που οδηγούν σε ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗΣ πάλι οι ΣΥΝΕΠΕΙΣ στις πληρωμές τους θα τις πληρώσουν!

άσχετο αλλά σχετικό διότι κάποιοι ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ που έγινε το ΑΓΑΘΟ του ΗΛ. ΡΕΥΜΑΤΟΣ προϊόν ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟΥ και Λογιστικής Εξαπάτησης.....πηγαίνετε να ψηφίζετε γιατί αυτά παθαίνουμε με το 50% αποχή. να εκφράζετε την άποψή σας στις κάλπες και μην λεμε τη καραμέλα αυτά είναι πολιτικά διότι αυτά πληρώνουμε και "πληρώνουμε" δεν μας φταίει κανείς άλλος μετά

Επεξ/σία από geiannis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2024 στις 11:00 ΠΜ, geopro είπε

Κατά τα φαινόμενα ο ενεργειακός τουρισμός περιορίστηκε αισθητά.

Κρίμα. Πάντως για όσο κράτησε μας δόθηκε η δυνατότητα ελιγμών αξιοποιώντας τα τρωτά σημεία ενός σάπιου συστήματος.

Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα έπρεπε ένα κοινωνικό αγαθό όπως η ενέργεια να είναι χρηματιστηριακό προϊόν.

Παρεμπιπτόντως μήπως θα έπρεπε να ενοποιηθούν τα δύο νήματα, αυτό και το έτερο της ΔΕΗ ?

Σε τι διαφέρουν ; Αν διαφέρουν σε κάτι τότε γιατί να μην έχουμε τελείως ξεχωριστά νήματα και για ελπε, volton, nrg, ζενίθ ,ελιν, κλπ, κλπ 

σωστό

σωστό

και σωστό

 

τα έγραψες όλα! μπράβο έτσι είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2024 στις 8:37 ΜΜ, iliata2410 είπε

Αναρτώ εκ νέου τον λογαριασμό ρεύματος.Εκανα χρηση του exel του doomnx ,δηλαδή έβαλα 94 κιλοβατωρες ημερας και 32 νυχτας,και το συνολικό ποσό 40,89 ,επειδη ηταν 13 ημερες το εκανα αναγωγή επι 13/30 και βγαινει 17,71 ,δηλαδή δέν συμβαδιζει με τον λογαριασμο ρευματος που μου ηρθε ,βγαινει περιπου 5 ευρω λιγότερα.πειτε μου λιγάκι τί δεν κάνω σωστά.υπάρχει κάποια λεπτομέρεια που δέν πρόσεξα; Ευχαριστώ εκ το προτέρων.

  Απόκρυψη περιεχομένων

ELS000010474_LIE000204661_page-0001.jpg.5a32798de905ba45736adb57a6c79f09.jpgELS000010474_LIE000204661_page-0002.jpg.9d5ceba11e018567a11ef48bc1e45b04.jpg

 

Αντί για 94 και 32 πρέπει να βάλεις 94*30/13=217 και 32*30/13=74 kWh στο excel.

Στις 17/4/2024 στις 6:28 ΠΜ, lazarnik είπε

Καλημέρα 

Όσοι ενδιαφέρονται για ελπεντισον υπάρχουν οι έξεις προσφορές από το κονε μου. 

Smart με 30€ (15€ επί 2) + 40€ (2 επί 20) Σκλαβενίτη 

Smart up με Απρίλιο και Μαΐο σταθερή τιμή 0,085 + 40€ (2 επί 20) Σκλαβενίτη 

Ξέχασα να ρωτήσω για το σταθερό, φαντάζομαι ότι θα δίνει και για το μπλε το ίδιο. 

Ποιο κονέ είναι αυτό; Ισχύουν οι προσφορές; Για 1 σύνδεση χωρίς να υπάρχει υφιστάμενη;

Στις 13/4/2024 στις 10:47 ΠΜ, matrixxx είπε

Αυτο δηλαδη το κανει μονο η ΔΕΗ και δεν το κανουν οι εναλλακτικοι; Για να παμε ολη την παραπανω κουβεντα ontopic, βλεπω λογαριασμο εναλλακτικου (οχι εναντι) με πολυ κατω απο 10ευρω προμηθεια και εχει μπει κανονικα ΕΡΤ. Δεν θα επρεπε;

Προμήθεια + Ρυθμιζόμενες να είναι κάτω από 10

Στις 11/4/2024 στις 9:26 ΜΜ, Scorpios0 είπε

@doomnx  στο xlsx ατο "YELLOW FREE HOME" για να βγάλεις την ημερήσια τιμή (κελι C3), αφαιρείς την συνέπεια που έχει το "GENEROUS GUARANTEE HOME" (κελί Β5).

Ευχαριστώ, έχεις δίκιο. Δεν μου χτύπησε ποτέ αυτό το mention.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, doomnx είπε

Ποιο κονέ είναι αυτό; Ισχύουν οι προσφορές; Για 1 σύνδεση χωρίς να υπάρχει υφιστάμενη;

.

Για νέους πελάτες. Τις δεινούν σχεδόν όλοι πλεον. 

Τις πασχαλινες προσφορές που δίνουν μόνο στα καταστήματα, ίσως (με επιφύλαξη) να αρχίσουν τις δεινούν και οι συνεργάτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...