Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, yiankap είπε

Σε μένα εφαρμόζεται ήδη....Έχω ψηφιακό μετρητή με τηλεμέτρηση και μένω στο Νομό Τρικάλων. Η μέτρηση γίνεται κάθε 18-19 έκαστου μηνός (ξεκίνησε Φλεβάρη)....

Μια χαρά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5455

  • ekrepali

    2065

  • doomnx

    1005

  • takoulou

    636

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως μπορεί να είμαι σίγουρος σε ποια εταιρεία είμαι αυτή τη στιγμή; Elpedison μου γράφουν εδώ και μέρες στο myelpedison πως είμαι σ'αυτούς, τώρα με πήραν από ΗΡΩΝ για αντιπροσφορά και μου λέγανε πως δεν έχει φύγει η παροχή ακόμη αλλά δεν νομίζω να την εμφάνισε ως ενεργή η elpedison αν δεν είχε φύγει οριστικά...

Επεξ/σία από hln3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, hln3 είπε

Πως μπορεί να είμαι σίγουρος σε ποια εταιρεία είμαι αυτή τη στιγμή; Elpedison μου γράφουν εδώ και μέρες στο myelpedison πως είμαι σ'αυτούς, τώρα με πήραν από ΗΡΩΝ για αντιπροσφορά και μου λέγανε πως δεν έχει φύγει η παροχή ακόμη αλλά δεν νομίζω να την εμφάνισε ως ενεργή η elpedison αν δεν είχε φύγει οριστικά...

Καλημερα... Ενα τηλεφωνο στον Δεδδηε 8004004000 και τωρα... Να ρωτησεις ολα αυτα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, hln3 said:

Πως μπορεί να είμαι σίγουρος σε ποια εταιρεία είμαι αυτή τη στιγμή; Elpedison μου γράφουν εδώ και μέρες στο myelpedison πως είμαι σ'αυτούς, τώρα με πήραν από ΗΡΩΝ για αντιπροσφορά και μου λέγανε πως δεν έχει φύγει η παροχή ακόμη αλλά δεν νομίζω να την εμφάνισε ως ενεργή η elpedison αν δεν είχε φύγει οριστικά...

Αναζήτηση στο ΥΔΕ, αν το αποτέλεσμα δείχνει αλλαγμένο το τελευταίο ψηφίο, τότε έχει γίνει αλλαγή παροχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, mikepaltri said:

Υπάρχει κάποιο όφελος αν επιλέξουμε e-bill στον Ήρων;

Aν εννοείς e-contract (σύμβαση ηλεκτρονικά), έχεις δώρο 50 ευρώ.

Ε-bill αν θες βάζεις, αν θες όχι και έρχεται μόνο έχγαρτος. Αλλά επειδή τα προγράμματα του ΗΡΩΝ έχουν έκπτωση συνέπειας κι επειδή τα λάθη / διορθώσεις λογαριασμών είναι συχνό φαινόμενο, καλό είναι να έχεις ebill.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ekrepaliχρειάζομαι τα φώτα σου. 2η φορά στη βολτον από 12/03 με την προσφορά των 500kw. Την πρώτη φορά έφυγα στις 29 μέρες,όλα κομπλέ. Τώρα στις 12/04 έχω μέτρηση από ΔΕΔΔΗΕ. Πότε να κάνω κίνηση για αλλαγή παρόχου; Να περιμένω να μετρήσει ο ΔΕΔΔΗΕ στις 12, και να αλλάξω στις 13 με δική μου μέτρηση; Φοβάμαι ότι αν κάνω αίτηση 11/04 ή 12/04 σε άλλο πάροχο θα έχω θέμα με τις μετρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Nekro87 said:

@ekrepaliχρειάζομαι τα φώτα σου. 2η φορά στη βολτον από 12/03 με την προσφορά των 500kw. Την πρώτη φορά έφυγα στις 29 μέρες,όλα κομπλέ. Τώρα στις 12/04 έχω μέτρηση από ΔΕΔΔΗΕ. Πότε να κάνω κίνηση για αλλαγή παρόχου; Να περιμένω να μετρήσει ο ΔΕΔΔΗΕ στις 12, και να αλλάξω στις 13 με δική μου μέτρηση; Φοβάμαι ότι αν κάνω αίτηση 11/04 ή 12/04 σε άλλο πάροχο θα έχω θέμα με τις μετρήσεις.

Βεβαιώσου 100% ότι έγινε καταμέτρηση και άλλαξε την μεθεπόμενη. Ή κάτσε καμιά 10ριά μέρες ακόμα μήπως βγάλει η elpedison κάνα πασχαλινό promo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Βεβαιώσου 100% ότι έγινε καταμέτρηση και άλλαξε την μεθεπόμενη. Ή κάτσε καμιά 10ριά μέρες ακόμα μήπως βγάλει η elpedison κάνα πασχαλινό promo.

Σωστά. Δεν το είχα σκεφτεί για τον πιθανό πασχαλινό μποναμα της Ελπε. Σκεφτόμουν να κάνω στάση στον Ήρωνα. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Nekro87 said:

Σωστά. Δεν το είχα σκεφτεί για τον πιθανό πασχαλινό μποναμα της Ελπε. Σκεφτόμουν να κάνω στάση στον Ήρωνα. Ευχαριστώ.

Κι αυτό γίνεται... να πας ΗΡΩΝ για 50άρικο, και μετά ή πας elpedison δίνοντας τον εκκαθαριστικό της volton ή γυρνάς volton.

Ή μόλις φύγεις μπορεί να σε πάρει η volton για να σου δώσει 1 μήνα επιπλέον... ουσιαστικά πάει η παροχή στον ΗΡΩΝ και μετά από 2 μέρες ξαναγυρνάς volton. Αυτό γίνεται εύκολα αν έχεις τηλεμέτρηση. Αν έχεις παλιό μετρητή είναι επίφοβο γιατί α) μπορεί να αργήσει η volton να στείλει το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ και β) είναι άγνωστο τι ένδειξη θα γράψουν στον Θαλή κι αν θα τη λάβει υπόψιν ο ΔΕΔΔΗΕ ή αν θα γίνει επιτόπια μετά από μέρες. Μπορεί να βγεις και φεσωμένος στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κι αυτό γίνεται... να πας ΗΡΩΝ για 50άρικο, και μετά ή πας elpedison δίνοντας τον εκκαθαριστικό της volton ή γυρνάς volton.

Ή μόλις φύγεις μπορεί να σε πάρει η volton για να σου δώσει 1 μήνα επιπλέον... ουσιαστικά πάει η παροχή στον ΗΡΩΝ και μετά από 2 μέρες ξαναγυρνάς volton. Αυτό γίνεται εύκολα αν έχεις τηλεμέτρηση. Αν έχεις παλιό μετρητή είναι επίφοβο γιατί α) μπορεί να αργήσει η volton να στείλει το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ και β) είναι άγνωστο τι ένδειξη θα γράψουν στον Θαλή κι αν θα τη λάβει υπόψιν ο ΔΕΔΔΗΕ ή αν θα γίνει επιτόπια μετά από μέρες. Μπορεί να βγεις και φεσωμένος στο τέλος.

Το έχω και αυτό υπόψιν, εφόσον μου διευκρινίσει η Βολτον ποτε θα ξεκινήσουν να μετρούν και με τι ενδείξεις οι έξτρα 500kw. Έχω νέο μετρητή αλλά δεν έχει ξεκινήσει η τηλεμετρηση ακόμα στην περιοχή μου. Θα τα βάλω κάτω και θα πράξω αναλόγως. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Nekro87 said:

Το έχω και αυτό υπόψιν, εφόσον μου διευκρινίσει η Βολτον ποτε θα ξεκινήσουν να μετρούν και με τι ενδείξεις οι έξτρα 500kw.

Στο ξαναλέω, φεύγει η παροχή σε άλλο πάροχο και ξαναγυρνάει στη volton. Είναι νέο συμβόλαιο... μετράει το δώρο απ'τη 1η μέρα της νέα εκπροσώπησης (εκτός κι αν γίνει λάθος και σου βάλουν δώρο και στη παλιά εκπροσώπηση, το'χουμε δει κι αυτό!) Τις παγίδες τις έγραψα αναλυτικά παραπάνω αν οι ενδείξεις και η αρχική ημερομηνία ενεργοποίησης στη νέα εκπροσώπηση είναι ό,τι να'ναι, μπορεί να βγεις και χαμένος. Είναι τηλεφωνική σύμβαση άρπα-κόλλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Στο ξαναλέω, φεύγει η παροχή σε άλλο πάροχο και ξαναγυρνάει στη volton. Είναι νέο συμβόλαιο... μετράει το δώρο απ'τη 1η μέρα της νέα εκπροσώπησης (εκτός κι αν γίνει λάθος και σου βάλουν δώρο και στη παλιά εκπροσώπηση, το'χουμε δει κι αυτό!) Τις παγίδες τις έγραψα αναλυτικά παραπάνω αν οι ενδείξεις και η αρχική ημερομηνία ενεργοποίησης στη νέα εκπροσώπηση είναι ό,τι να'ναι, μπορεί να βγεις και χαμένος. Είναι τηλεφωνική σύμβαση άρπα-κόλλα.

Παρακολουθώ αρκετό καιρό το νήμα και τα γνωρίζω αυτά. Γι'αυτό απευθύνθηκα σε εσένα εξαρχής. Και την πρώτη φορά που πήγα volton καθυστέρησαν την αίτηση μια βδομάδα και μπήκα μέσα λίγο.Ευχαριστώ και πάλι για τις χρήσιμες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νεοτουρίστας εδώ, 25 ολόκληρες μέρες στην Ελπέδισον, τώρα είμαι σε διαδικασία μετάβασης σε Volton, με τις 500kWh δωρεάν.
Όποιος διαφωνεί ας μιλήσει τώρα, αλλιώς ας σιωπήσει για πάντα.

Επεξ/σία από panosena
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panosena είπε

Νεοτουρίστας εδώ, 25 ολόκληρες μέρες στην Ελπέδισον, τώρα είμαι σε διαδικασία μετάβασης σε Volton, με τις 500kWh δωρεάν.
Όποιος διαφωνεί ας μιλήσει τώρα, αλλιώς ας σιωπήσει για πάντα.

νεκρή περίοδος , αν κάψεις σχεδόν 500kw το μήνα πάσο ,καλύτερα το 50ρικο του Ήρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...