Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, Manefs23 said:
  • ΔΕΗ 62.8%
  • Μητιληναίος 9.1%
  • Ήρων 6.5%
  • NRG 5.4%
  • ELPEDISON 4.8%
  • ZENITH 3.9%
  • Φυσικό Αέριο 2.92%
  • Volton 1.72%
  • ΔΕΗ ΠΚΥ 1.44%
  • Volterra 0.77%
  • Λοιποί <0.5% 0.61%

Που είναι ο ΟΤΕ ESTATE;;; 🤡

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5448

  • ekrepali

    2063

  • doomnx

    1003

  • takoulou

    635

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Ήμουν στον Ήρωνα με σταθερή τιμή 16λεπτά την κιλοβατώρα. Πήγα εδώ και λίγες μέρες στην Protergia σταθερό με 10 λεπτά την κιλοβατώρα. Το θέμα μου είναι ότι ενώ τους είχα δώσει στην αίτηση ένδειξη μετρητή ημερήσιας 63075 και νυχτερινής 25987, αυτοί στον δεδδηε έδωσαν (από το κεφάλι τους) 62000 και 26120 αντίστοιχα. Ημερήσια κοντά στις 62000 είχα τον περασμένο Σεπτέμβριο... Και φυσικά τις 26120 δεν τις έχω φτάσει ακόμα... Καίω κοντά στις 300 κιλοβατώρες μηνιαίως.

Οπότε πλέον απ'ότι καταλαβαίνω, ο Ήρωνας θα βγάλει πιστωτικό λογαριασμό και τις σωστές κιλοβατώρες θα τις πληρώσω στην Protergia;

Αν ισχύει αυτό, λογικά με συμφέρει, γιατί τις 1000 κιλοβατώρες που έγραψαν λιγότερες, θα τις πληρώσω κατά 60% λιγότερο απ'ότι στον Ήρωνα.

Ας με βοηθήσει κάποιος να μου πει αν πρέπει να ασχοληθώ και να τους ενημερώσω για το λάθος τους...

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από blazar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, blazar είπε

Καλησπέρα,

Ήμουν στον Ήρωνα με σταθερή τιμή 16λεπτά την κιλοβατώρα. Πήγα εδώ και λίγες μέρες στην Protergia σταθερό με 10 λεπτά την κιλοβατώρα. Το θέμα μου είναι ότι ενώ τους είχα δώσει στην αίτηση ένδειξη μετρητή ημερήσιας 63075 και νυχτερινής 25987, αυτοί στον δεδδηε έδωσαν (από το κεφάλι τους) 62000 και 26120 αντίστοιχα. Ημερήσια κοντά στις 62000 είχα τον περασμένο Σεπτέμβριο... Και φυσικά τις 26120 δεν τις έχω φτάσει ακόμα... Καίω κοντά στις 300 κιλοβατώρες μηνιαίως.

Οπότε πλέον απ'ότι καταλαβαίνω, ο Ήρωνας θα βγάλει πιστωτικό λογαριασμό και τις σωστές κιλοβατώρες θα τις πληρώσω στην Protergia;

Αν ισχύει αυτό, λογικά με συμφέρει, γιατί τις 1000 κιλοβατώρες που έγραψαν λιγότερες, θα τις πληρώσω κατά 60% λιγότερο απ'ότι στον Ήρωνα.

Ας με βοηθήσει κάποιος να μου πει αν πρέπει να ασχοληθώ και να τους ενημερώσω για το λάθος τους...

Ευχαριστώ.

δε γίνεται καν ο ΔΕΔΔΗΕ να πέρασε την αίτηση με λιγότερες κιλοβατώρες , πάρε τηλ ΔΕΔΔΗΕ αρχικά να δεις τι παίζει

επίσης , όχι δε σε συμφέρει να γράψεις 1000kw μαζεμένα γιατί θα σε χαντακώσουν οι ΥΚΩ

21 λεπτά πριν, Manefs23 είπε

αγχώθηκα μόνο που το διάβασα το post σου.

 

Τι ωραίες οι εποχές τότε που είχαμε μονο τη ΔΕΗ

για ΔΕΗ στο άλλο νήμα

  • Like 2
  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

δε γίνεται καν ο ΔΕΔΔΗΕ να πέρασε την αίτηση με λιγότερες κιλοβατώρες , πάρε τηλ ΔΕΔΔΗΕ αρχικά να δεις τι παίζει

επίσης , όχι δε σε συμφέρει να γράψεις 1000kw μαζεμένα γιατί θα σε χαντακώσουν οι ΥΚΩ

για ΔΕΗ στο άλλο νήμα

Και όμως, αυτό έγινε! Πέρασε την αίτηση με λιγότερες κιλοβατώρες. Μίλησα αρχικά με Ήρωνα, γιατί από εκεί ξεκίνησε το θέμα. Πήγα να δώσω μόνος μου την καταμέτρηση και δεν μπορούσα γιατί είχα λιγότερες στο νυχτερινό... Μετά μίλησα με Δεδδηε όπου με ενημέρωσαν ότι τις λιγότερες τους τις έδωσαν από Protergia. Και τέλος μίλησα με την Protergia που μου είπαν να τους στείλω σημερινή φωτογραφία του μετρητή..

Άρα φίλε @korakios πιστεύεις ότι δεν με συμφέρει οικονομικά, παρόλο που είναι σχεδόν μισή τιμή κάτω η kWh και να τους στείλω σημερινή φωτογραφία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, blazar είπε

Μετά μίλησα με Δεδδηε όπου με ενημέρωσαν ότι τις λιγότερες τους τις έδωσαν από Protergia. Και τέλος μίλησα με την Protergia που μου είπαν να τους στείλω σημερινή φωτογραφία του μετρητή..

δεν ξέρω με ποιον μίλησες απο ΔΕΔΔΗΕ αλλά απλά δεν περνά η αίτηση με λιγότερες κιλοβατώρες και είναι μανούρα η διόρθωση . Κάτι έπαιξε

11 λεπτά πριν, blazar είπε

Άρα φίλε @korakios πιστεύεις ότι δεν με συμφέρει οικονομικά, παρόλο που είναι σχεδόν μισή τιμή κάτω η kWh και να τους στείλω σημερινή φωτογραφία;

δεν παίζει να κάτσω να υπολογίσω αλλά σου δίνω τα νούμερα για τις κλίμακες των ΥΚΩ . Για Ψ μέρες κατανάλωσης έχεις επιβάρυνση με ΦΠΑ για τα kw πάνω απο 1600 και 2000 αντίστοιχα :

Ημέρας:

Ψ*1600/120 επιβάρυνση 0,05-0,0069=0,0431*1,06=0,0457

Ψ*2001/120 επιβάρυνση 0,085-0,0069=0,0781*1,06=0,0828

Νύχτας δε νομίζω να δε αφορούν αλλά τα όρια είναι ίδια με 0,015 και 0,03

Δες τι σε συμφέρει και αποφασίζεις

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, blazar είπε

Και όμως, αυτό έγινε! Πέρασε την αίτηση με λιγότερες κιλοβατώρες. Μίλησα αρχικά με Ήρωνα, γιατί από εκεί ξεκίνησε το θέμα. Πήγα να δώσω μόνος μου την καταμέτρηση και δεν μπορούσα γιατί είχα λιγότερες στο νυχτερινό... Μετά μίλησα με Δεδδηε όπου με ενημέρωσαν ότι τις λιγότερες τους τις έδωσαν από Protergia. Και τέλος μίλησα με την Protergia που μου είπαν να τους στείλω σημερινή φωτογραφία του μετρητή..

Άρα φίλε @korakios πιστεύεις ότι δεν με συμφέρει οικονομικά, παρόλο που είναι σχεδόν μισή τιμή κάτω η kWh και να τους στείλω σημερινή φωτογραφία;

Μιλησες με τον Δεδδηε; Ποια ηταν η απαντηση τους; Εχουν περασει αυτοι;; Με τις μετρησεις αναλυτικα που εχουν δοθει... Το θεμα ο Δεδδηε να μπορεσει να περασει τις  σωστες ενδειξεις.. Αν ειναι λιγοτερες υπαρχει θεμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, takoulou είπε

Μιλησες με τον Δεδδηε; Ποια ηταν η απαντηση τους; Εχουν περασει αυτοι;; Με τις μετρησεις αναλυτικα που εχουν δοθει... Το θεμα ο Δεδδηε να μπορεσει να περασει τις  σωστες ενδειξεις.. Αν ειναι λιγοτερες υπαρχει θεμα..

Μίλησα με τον ΔΕΔΔΗΕ και μου είπαν ότι αυτοί έχουν περάσει την μέτρηση που τους δόθηκε από την Protergia. Οι ίδιοι δεν έχουν περάσει. Μου ανέφεραν να μιλήσω με την Protergia ώστε να προβούν σε διόρθωση και να τους δώσουν τις σωστές μετρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, blazar είπε

Μίλησα με τον ΔΕΔΔΗΕ και μου είπαν ότι αυτοί έχουν περάσει την μέτρηση που τους δόθηκε από την Protergia. Οι ίδιοι δεν έχουν περάσει. Μου ανέφεραν να μιλήσω με την Protergia ώστε να προβούν σε διόρθωση και να τους δώσουν τις σωστές μετρήσεις.

Οκ...Για να δουμε... Περιμενε τοτε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@blazar Τάραξε τη προτεργια.στα τηλέφωνα κι εννοείται άνοιξε αίτημα και στο myrae, να στείλουν άμεσα διορθωτική ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ. Βέβαια εγώ το έχω ξαναπεί, ότι τέτοιες περιπτώσεις επιβάλλουν ντου στα τοπικά γραφεία του δεδδηε (κι ας μη δέχονται επισήμως κόσμο πλέον).

Κι εννοείται μόλις διορθωθεί η ένδειξη πρέπει να ενημερωθεί κι ο προηγούμενος πάροχος για διορθωτικό.

 

Περιπτώσεις σαν κι αυτή επιβεβαιώνουν επίσης πόσο επίφοβη είναι η αποδοχή τηφωνικών αντιπροσφορών όταν δεν υπάρχει τηλεμετρηση. Αν ο πάροχος στείλει ότι να ναι ένδειξη θα γίνει μπαχαλο.

Σε άλλο θέμα,.διάβασα τη νέα προσφορά.της nrg και με έπιασαν τα γέλια. 60 ευρώ επιταγές my market... 6x10 σε διάστημα 12 μηνών και η κάθε 10ευρη μπορεί να εξαργυρώσει για αγορές άνω των 55 ευρώ.😂

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Σε άλλο θέμα,.διάβασα τη νέα προσφορά.της nrg και με έπιασαν τα γέλια. 60 ευρώ επιταγές my market... 6x10 σε διάστημα 12 μηνών και η κάθε 10ευρη μπορεί να εξαργυρώσει για αγορές άνω των 55 ευρώ.😂

ευκαιρία ακούγεται , αν φύγεις νωρίτερα ,φαντάζομαι επιστρέφεις τα εκατομμύρια ? 😂

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπισα απο κεντρικα ελπε για 3 παροχες μου εδωσε 100 σκλαβενιτη και 5 επι 10 για καθεμια. Με τπτ το 5 επι 20, ουτε το ξερε. Με ενημερωσε , δε, οτι υπαρχει νεο προγραμμα για εξοχικα, που δεν ειναι στο σαιτ ακομα, ειναι κιτρινο, χωρις παγιο με περίπου 8 λεπτα. Δεν την ειδα σχετικά αληθινη καθως μου ειπε οτι το λενε bright, αυτο ομως ειναι μπλε....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mataragas24 είπε

Πως σου εκαναν αυτη την προσφορα? Ησουν παλιος πελατης;

Η τιμη Μαρτιου δεν εχει βγει επίσημα...

Δεν ήμουν παλιά παλιός πελάτης, πρώτη φορά στη Zenith

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, takoulou είπε

Σε μένα εφαρμόζεται ήδη....Έχω ψηφιακό μετρητή με τηλεμέτρηση και μένω στο Νομό Τρικάλων. Η μέτρηση γίνεται κάθε 18-19 έκαστου μηνός (ξεκίνησε Φλεβάρη)....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...