Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, panagiotis2306 είπε

Νταξει όντως έχεις δίκιο αλλά είναι για νέους πελάτες δυστυχώς. Ακόμα καο στους πελάτες που κάνω ανανέωση τους δίνω το more χωρίς δωρεάν πάγια 

Έχεις pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5448

  • ekrepali

    2063

  • doomnx

    1003

  • takoulou

    635

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 ώρες πριν, korakios είπε

64 μερες 531kw,

30 μέρες = 30*531/64=249 δωρεαν

531-210-72=249

 

 

21 ώρες πριν, ekrepali είπε

Και με άλλο τρόπο...

531kw / 64 μέρες = 8.3kw ανά μέρα

Για τις 30 πρώτες μέρες --> 8.3 * 30 = 249 δωρεάν

Για τις υπόλοιπες 34 μέρες --> 8.3 * 34 = 282kw με χρέωση (αναλογικά 210 ημερήσιες + 72 νυχτερινές)

 

Αν καταλαβαίνω καλά, αναφέρεστε σε αυτό το κομμάτι που επεσήμανα με κίτρινο στο λογαριασμό.

Spoiler

image.png.a542263b5d513a92772d5725b31f1941.png

οπότε η χρέωση και η απόδοση του δώρου εκτιμάται οτι έχει γίνει σωστά απο βολτον;

Σε πρώτη "ανάγνωση" για 282kwh, 82 ευρώ φαίνονται αρκετά. Αλλά εαν ισχύει το παραπάνω, λογικά ο λογαριασμός αυξάνετε γιατί στην ουσία επιβαρύνομαι απο τις έξτρα χρεώσεις που είχαν οι "δώρο" kwh για ρυθμιζόμενες χρεώσεις κτλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

είμαι στην Elpedison στο Smart κίτρινο τιμολόγιο και μου έκαναν προσφορά απο τη Zenith στο πρόγραμμα Choice (Kίτρινο) το οποίο δεν έχει 5€ πάγιο και η kWh από ότι είδα περίπου 2 λέπτα λιγότερη απο αυτή της Elpedison.

Επιπλέον θα μου δώσουν ένα voucher για ένα δωρεάν διήμερο στην Ελλάδα, ξέρουμε τι ακριβώς είναι αυτό και τι περιλαμβάνει, δεν ασχολήθηκα πολύ γιατί μου το έδωσε αφου ήδη είχα απαντήσει ότι με ενδιαφέρει η πρόταση τους.

Έκανα καλά που έκανα την αλλαγή να πάω στη Zenith;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, wasd είπε

Αν καταλαβαίνω καλά, αναφέρεστε σε αυτό το κομμάτι που επεσήμανα με κίτρινο στο λογαριασμό.

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.a542263b5d513a92772d5725b31f1941.png

οπότε η χρέωση και η απόδοση του δώρου εκτιμάται οτι έχει γίνει σωστά απο βολτον;

ναι

36 λεπτά πριν, wasd είπε

Σε πρώτη "ανάγνωση" για 282kwh, 82 ευρώ φαίνονται αρκετά.

38,20 λέει ο λογαριασμός για τις 282 που χρεώθηκες απο τις 531 που έκαψες

34 λεπτά πριν, wasd είπε

Αλλά εαν ισχύει το παραπάνω, λογικά ο λογαριασμός αυξάνετε γιατί στην ουσία επιβαρύνομαι απο τις έξτρα χρεώσεις που είχαν οι "δώρο" kwh για ρυθμιζόμενες χρεώσεις κτλ.

ναι , τις ρυθμιζόμενες δεν τις γλίτωνες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

 

38,20 λέει ο λογαριασμός για τις 282 που χρεώθηκες απο τις 531 που έκαψες

 

Ναι, εγώ μιλούσα για το σύνολο του λογαριασμού. Το ρεύμα σαν kwh είναι φτηνό. Με τα υπόλοιπα είναι που διπλασιάζεται.

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2024 στις 10:10 ΜΜ, ekrepali είπε

@kacey Aν και αφορά αέριο αυτό που μου συνέβη μόλις τώρα, το γράφω εδώ σε συνέχεια της περίπτωσης σου που ενεργοποιήθηκε η πάγια σου στον ΗΡΩΝ χωρίς να καταχωρήσεις στοιχεία. Υπάρχει περίπτωση να πλήρωσες κάποιο λογαριασμό ΗΡΩΝ με τη πιστωτική και να κράτησαν τα στοιχεία σου;

Εγώ είχα τελικό στον ΗΡΩΝ -20, έδωσα ΙΒΑΝ... μου πίστωσαν κατά λάθος 40 ευρώ. Μετά φαινόταν στο σύστημα ότι χρωστούσα 20 ευρώ, τέλοσπαντων ζήτησα να τα σβήσουν και μετά την έκδοση έκτακτου λογαριασμού, το ποσό ήταν -0.50.

Σήμερα βλέπω ότι μου πίστωσαν (χωρίς να το ζητήσω) τα 0.50 στο IBAN , το οποίο προφανώς έχουν διατηρήσει στη βάση δεδομένων τους... δηλαδή γράφουν το GDPR στα παλιά τους τα παπούτσια.

Ξαναλέω. Πήγα στον ΗΡΩΝα, έκατσα ~20 μέρες, έφυγα, χωρίς να έχω δώσει πουθενά κάρτα, βγήκε ένας,μοναδικός,πρώτος και τελευταίος εκκαθαριστικός λογαριασμός, ο οποίος χρεώθηκε στην πιστωτική που ουδέποτε τους έδωσα.

Το θέμα είναι ότι έχω αρχίσει να αμφισβητώ την ψυχική μου υγεία ή έστω τη μνήμη μου :D, γιατί μόλις σήμερα χρεώθηκε και άλλος λογαριασμός, ΑΛΛΗΣ παροχής με ΑΛΛΟ ΑΦΜ (του σπιτιού των γονιών μου) που όμως εγώ είχα αιτηθεί και συνδέσει, πάλι στην ίδια κάρτα. ίδιο σενάριο με το παραπάνω (πηγαν-έφυγαν από ΗΡΩΝα μπαμ μπαμ).

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, vassar said:

Καλησπέρα σας,

είμαι στην Elpedison στο Smart κίτρινο τιμολόγιο και μου έκαναν προσφορά απο τη Zenith στο πρόγραμμα Choice (Kίτρινο) το οποίο δεν έχει 5€ πάγιο και η kWh από ότι είδα περίπου 2 λέπτα λιγότερη απο αυτή της Elpedison.

Επιπλέον θα μου δώσουν ένα voucher για ένα δωρεάν διήμερο στην Ελλάδα, ξέρουμε τι ακριβώς είναι αυτό και τι περιλαμβάνει, δεν ασχολήθηκα πολύ γιατί μου το έδωσε αφου ήδη είχα απαντήσει ότι με ενδιαφέρει η πρόταση τους.

Έκανα καλά που έκανα την αλλαγή να πάω στη Zenith;

Πως σου εκαναν αυτη την προσφορα? Ησουν παλιος πελατης;

Η τιμη Μαρτιου δεν εχει βγει επίσημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ,

Mε το φυσικο αέριο τι παιζει ξέρει κανεις και συγκεκριμενα με το maxi 10;

Ειμαι στην elpedison στο πρασινο με καταναλώσεις 400-kw/h απο Mαρτη εως Οκτωβρη οι οποιες το 4μηνο του Χειμώνα ανεβάινουν αρκετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί το Γ1Ν της ΔΕΗ φαίνεται τώρα στο site της ΔΕΗ αρκετά φτηνότερο από το home4all ; έχω δεί τα excel και έκανα και αναζήτηση αλλά δεν έβγαλα άκρη. 0,12427/0,9327 αντί 0,155/0,129;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, spyiannis είπε

Καλημέρα, 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί το Γ1Ν της ΔΕΗ φαίνεται τώρα στο site της ΔΕΗ αρκετά φτηνότερο από το home4all ; έχω δεί τα excel και έκανα και αναζήτηση αλλά δεν έβγαλα άκρη. 0,12427/0,9327 αντί 0,155/0,129;

Στο Γ1 έχουν προσθέσει στην αρχική τιμή τον Μηχανισμό Διακύμανσης (αρνητικός για τον Μάρτιο) και μετά αφαιρούν την έκπτωση του 10% στην τελική τιμή ενώ στο 4All το παρουσιάζουν αντίθετα...δλδ αρχική τιμή -10% εκπτωση και μετά αφαιρούν τον ΜΔ.
Συγκρινε τις τελικές τιμές...αυτό ενδιαφέρει.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, spyiannis είπε

Καλημέρα, 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί το Γ1Ν της ΔΕΗ φαίνεται τώρα στο site της ΔΕΗ αρκετά φτηνότερο από το home4all ; έχω δεί τα excel και έκανα και αναζήτηση αλλά δεν έβγαλα άκρη. 0,12427/0,9327 αντί 0,155/0,129;

Σε λάθος νήμα είσαι, πήγαινε στο σωστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ρεύμα πέφτει, αλλά οι εταιρείες έχουν κουράσει με τις κλήσεις, πλέον με παίρνουν σε καθημερινή βάση λες και έχω 1000 ακίνητα και θα γίνουν πλούσιοι απο εμένα. Zenith, NRG, PRotergia μου τα έχουν κάνει μπαλόνια. Έχουμε τα άγχοι μας και τα προβλήματα μας, έχουμε και αυτούς να μας κάνουν προσφορές κάθε λίγο και λιγάκι. Πλέον τους έχω σαν ξυπνητήρι πρωι πρωι τσουφ νατη η κλήση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...