Προς το περιεχόμενο

Oppenheimer (Nolan, 2023)


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/11/2022 στις 4:15 ΜΜ, basilis_k6 είπε

στο τενετ ο πρωταγωνιστης ηταν μαυρος, πως διαολο ειναι ρατσιστης?!

στο οπενχαιμερ που βασιζεται σε πραγματικα γεγονοτα, ολοι οι ηθοποιοι λογικα παιζουν καποιον πραγματικο ανθρωπο και οχι καποιον fictional χαρακτηρα. ηταν καποιος μαυρος και εβαλε ασπρο ηθοποιο? αν το εκανε να το συζητησουμε αλλιως ολα αυτα ειναι απλως βλακειες. 

στις σειρές του netflix παντως μια χαρά βασιλιά αρθουρο μαυρο είδαμε, μια χαρα Αχιλλεα και Δία μαυρο είδαμε.  Αν θελουν μαυρο , μαυρο θα βάλουν. 

ΑΝ εβγαζαν μια ταινια/σειρά για την ζωη του Μάρτιν Λούθερ Κινγκ (παράδειγμα) με λευκό ηθοποιό , τι θα γινοταν;;;;

 

ή για να το ελαφρύνω ,  αν στο Wakanda for ever εβαζαν στο cast μισους λευκους μισούς μαύρους τι θα είχαν να πουν;? δεν θα φωναζαν , ΧΑΛΑΤΕ την ιστορία , την ενδοξη ιστορία της wakanda? 

ΠΑΡΑΝΟΙΑ

Επεξ/σία από blanka
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο το τρειλερ, δειχνει να εστιαζει στο προτζεκτ και τις world altering  προεκτασεις του, παρα στην προσωικη του ζωη. επισης ευτυχως, δεν θαναι τελειως ασπρομαυρη οπως νομιζα αρχικα.τωρα μενει να δουμε ποσο ακριβης θαναι η φυσικη και η ιστορια. η ταινια ειναι λιγο ακριβη, 100m το budget, αλλα λογικα θα τα βγαλει ανετα, με τετοιο μεγαλο cast.

@blanka

εχουν ετοιμη την δικαιολογια, και την εχουν επαναλαβει πολλες φορες. αυτο που λενε, ειναι οτι η πλειοψηφια των χαρακτηρων ειναι λευκοι, ενω συντριπτικα λιγοτεροι ειναι οι POC. αν αυτους τους λιγους μαυρους χαρακτηρες τους κανεις λευκους, θα περιθωριοποιησεις τις μειονοτητες ακομη πιο πολυ. οποτε ειναι δικαιο και ηθικο να κανεις τους λευκους, μαυρους, για να ισορροπησει η ελλειψη diverisity στην τεχνη, ενω το αντιθετο ειναι κατακριτεο.

βεεεεβαια, δεν μας εξηγουν γιατι δεν φτιαχνουν καινουργιους, μαυρους χαρακτηρες,με την δικια τους POC κουλτουρα, σκεψη, κτλ αντι να κανει race/gender swap σε υπαρχοντες λευκους αρσενικους με ιστορια δεκαετιων. ακομη χειροτερα, μαυροι celebrities εχουν πει ακριβως αυτο, οτι ειναι ντροπη να υποστηριζεται το race swap, διοτι ειναι σαν να απαξιωνεις την δημιουργικοτητα και τα ερεθισματα της δικιας σου κοινοτητας. φυσικα το woke brigade επεσε να τους φαει.

Στις 19/12/2022 στις 11:49 ΠΜ, Thresh είπε

  

Και το νέο trailer μόλις έριξε κουβά.

σημειωσατε λαθος. 😛

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
1 ώρα πριν, KilliK είπε

δεν ειχε παντως και ιδιαιτερη θερμη αποδοχη στην προσφατη Cinemacon..

Who cares, Νολαν ειναι. Κατι θα βρει για να μας βαλει να σκεφτομαστε παλι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, KilliK είπε

δεν ειχε παντως και ιδιαιτερη θερμη αποδοχη στην προσφατη Cinemacon..

Αγαπώ Νόλαν αλλά δεν νομίζω ότι είναι τόσο κουφός να νομίζει ότι θα γουστάρουν οι μάζες μια 3-ωρη ταινία για έναν επιστήμονα που οι περισσότεροι κασουαλ άνθρωποι δεν γνωρίζουν. Κρίμα και ότι χώρισε με την WB μετά από τόσες ταινιαρες αλλά το Τενετ είναι ήταν σκουπίδι και μισό κατά την γνώμη μου και άφησε την σχέση μεταξύ τους χαλασμένη για τα καλά, κοβιντ η όχι.

Καλό φαίνεται από πρώτη ματιά αλλά θα δούμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, achileesxi είπε

έναν επιστήμονα που οι περισσότεροι κασουαλ άνθρωποι δεν γνωρίζουν

ελα μου? 

Ποσο κασουαλ πρεπει να εισαι για να μην εχεις ακουσει για τις μοναδικες ατομικες βομβες που σκασαν εν καιρω πολεμου και σκοτωσαν ποιος ξερεις ποσους χιλιαδες...

Για το 3 ωρες θα συμφωνησω. Αλλα οτι δεν θα παει ο κοσμος γιατι δεν ξερει ποιος ειναι ο Oppenheimer μου φαινεται αρκετα δυσκολο...ισως να μην το ξερουν οι σημερινοι 15αριδες - 20αριδες...αλλα μεχρι εκει. Αυτοι δεν πανε σε τιποτα αλλο εκτος marvel ετσι κ αλλιως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Αλεξανδρος A.92

Για τις ατομικές βόμβες ξέρουν σχεδόν όλοι ανεξάρτητα της ηλικίας τους. Αμφιβάλω όμως αν το 75% από αυτούς γνωρίζουν το όνομα Oppenheimer. 

Όταν ανακοινώθηκε η ταινία για πλάκα στην δουλειά έκανα το test. Ηλικίες από 35 μέχρι σχεδόν συνταξιούχοι. Άστα φίλε μου μόνο οι "ψαγμένοι" "διαβασμένοι" τον ήξεραν. Μάλιστα θυμάμαι μου είχε κάνει εντύπωση ότι αρκετοί ήταν αυτοί που συνδύαζαν το όνομα με κάποιον της μουσικής (συνθέτης κτλ). 

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, liakinen είπε

@Αλεξανδρος A.92

Για τις ατομικές βόμβες ξέρουν σχεδόν όλοι ανεξάρτητα της ηλικίας τους. Αμφιβάλω όμως αν το 75% από αυτούς γνωρίζουν το όνομα Oppenheimer. 

Όταν ανακοινώθηκε η ταινία για πλάκα στην δουλειά έκανα το test. Ηλικίες από 35 μέχρι σχεδόν συνταξιούχοι. Άστα φίλε μου μόνο οι "ψαγμένοι" "διαβασμένοι" τον ήξεραν. Μάλιστα θυμάμαι μου είχε κάνει εντύπωση ότι αρκετοί ήταν αυτοί που συνδύαζαν το όνομα με κάποιον της μουσικής (συνθέτης κτλ). 

Λυπηρο...μιας και το αναφερεις θα το τσεκαρω και εγω σε φιλους και συγγενεις ισως και στην δουλεια. Μου φαινεται απιστευτο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, εκει ειναι το θεμα, οσο καλη και να βγει, ο κοσμος ισως δεν τρεξει να την δει λογω διαρκειας και θεματος. και το ονομα του Νολαν, δεν εχει το ιδιο appeal πλεον να τους τραβηξει.

βεβαια και να πατωσει, ισως εχει και το θετικο του. μπορει να αναγκασει τον Νολαν να επιστρεψει στην WB για να γυρισει κανενα Batman στο Gunn-verse, αφου θα καιγεται για μια επιτυχια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...