Προς το περιεχόμενο

Oppenheimer (Nolan, 2023)


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, coffeex είπε

Έχει βγει και ένα ντοκιμαντέρ του 2023 με τίτλο  To End All War: Oppenheimer & the Atomic Bomb οπότε είναι ότι πρέπει να δούμε πριν την ταινία. 

Καλύτερα να δεις πρώτα την ταινία. Τα ντοκιμαντέρ περιέχουν συνήθως γεγονότα και αλήθειες που στις ταινίες δεν τα βρίσκεις τις περισσότερες φορές. Αυτό ίσως σε επηρεάσει κατά την θέαση της ταινίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την ειδα. Πρωτη φορα λεω οτι ο Νολαν τα εχει χασει. Το Τενετ μπορει να ηταν μια γκαφα της πρωτιας αλλα δεν ξερω τωρα. Να σκεφτεις ειδα και το Σκοτεινος Ιπποτης πριν απο αυτο και μου έδειξε ποσο εχει πεσει αλλα αναμενομενο με την ηλικια. Αλλα, 3ωρη ταινια, θελη και αλλη μια προβολη. Ετσι νιωθω φρεσκος απο τα Βιλατζ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, achileesxi said:

Την ειδα. Πρωτη φορα λεω οτι ο Νολαν τα εχει χασει. Το Τενετ μπορει να ηταν μια γκαφα της πρωτιας ..

.τενέΤ οτ αιγ υοσ αιγόλ ατ αγίΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/07/2023 at 06:12, LongTom said:

Το είδα εχθές σε νορμάλ κινηματογράφο. 
Επιγραμματικά:
Μαέστρος ο Νόλαν στην κινηματογραφία/μουσική και εφέ - φαντάζομαι σε IMAX θα σπέρνει ως συνήθως.
Το pacing ήταν ψιλομάπα, με πολύ τρέξιμο σε αρκετά σημεία της ταινίας και σκηνές (τα βατέματα) που δεν κολλούσαν.
Σε σημεία υπήρξε άφθονο κουκούλωμα για το τι ήταν ο Οπενχάιμερ (πολύ πλούσιος με μπόλικες διασυνδέσεις που τον έβγαλαν από αρκετά δύσκολα σημεία, όπως την απόπειρα δολοφονίας του καθηγητή του).
Ηθικοπλαστικό για το ότι "οι εβραίοι επιστήμονες έσωσαν το κόσμο", ψιλοαγνοώντας κάτι Φερμί και Γερμανούς που έχουν δευτερόλεπτα παρουσίας στο σενάριο... 
Εξαιρετικό καστ και δεν υπήρχαν γενικά αγγούρια.

Δεν θα έλεγα ότι είναι η καλύτερη ταινία που έχω δει, αλλά είναι αρκετά καλή. 

Την είδα κι εγώ χθες σε ΙΜΑΧ 70mm. Συμφωνώ σε όλα. Θέλω να δω και το ντοκυμαντέρ που υπάρχει γιατί η αλήθεια είναι πώς οι ιστορικές μου γνώσεις γύρω από τα γεγονότα δεν είναι και τρομερές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, liakos18 είπε

Την είδα κι εγώ χθες σε ΙΜΑΧ 70mm. Συμφωνώ σε όλα. Θέλω να δω και το ντοκυμαντέρ που υπάρχει γιατί η αλήθεια είναι πώς οι ιστορικές μου γνώσεις γύρω από τα γεγονότα δεν είναι και τρομερές.

Υπαρχει κι αυτο το βιντεο, ειναι πολυ επεξηγηματικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Θέλω να τη δω και διάβασα ένα αρκετά καλό review για το ότι αξίζει η οθόνη να είναι όχι μόνο IMAX, αλλά ταυτόχρονα 1570 ή DL2, ώστε να φαίνεται όλο το εύρος του φιλμ. Ξέρουμε κάτι για Αθήνα, δεν ξέρω εάν και πως μπορώ να τσεκάρω κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, georgesim1979 είπε

Καλησπέρα! Θέλω να τη δω και διάβασα ένα αρκετά καλό review για το ότι αξίζει η οθόνη να είναι όχι μόνο IMAX, αλλά ταυτόχρονα 1570 ή DL2, ώστε να φαίνεται όλο το εύρος του φιλμ. Ξέρουμε κάτι για Αθήνα, δεν ξέρω εάν και πως μπορώ να τσεκάρω κάτι τέτοιο.

LOL

το imax το ξεχνας.

Δεν υπαρχει αθηνα, μονο το πλανηταριο εχει, και προφανως δεν δειχνει ταινιες εκει.

Παμε κανα Λονδινο? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καθαρά πολιτικό δράμα από ό,τι κατάλαβα. Δυστυχώς (για εμένα) δεν μπαίνει καθόλου στον επιστημονικό αγώνα που έγινε. Φαίνεται ξεκάθαρα και στους ηθοποιούς. Πέρα από τον Μπορ δεν υπάρχει άλλος επιστήμονας. Αυτό με "γαργάλησε" μόλις είδα την σελίδα στο imdb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...