Προς το περιεχόμενο

Oppenheimer (Nolan, 2023)


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναφορά σε κείμενο

Aν θέλετε να δείτε άναλυτικά όλο το project κατασκευής της βόμβας , θεωρώ πως πρέπει να αναζητήσετε κάποιο ντοκιμαντέρ.

υπαρχει ηδη ταινια:

εχει και το ατυχημα με το Demon Core

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ταινία είναι καλογυρισμένη και με καλές ερμηνείες και όπως πάντα με δραματική μουσική.


Το πρόβλημα είναι ότι για άλλη μια φορά δίνεται πολιτική διάσταση στην ταινία... ενώ όπως πάντα πρέπει να υπάρχει κάποιος διαβολικά κακός αντίπαλος του πρωταγωνιστή για να έχει ενδιαφέρον η ταινία.

Οχι ο Στράους δεν ήταν κακός και κομπλεξικός στην πραγματικότητα, ούτε ήταν οσιομάρτυρας ο Οπενχάιμερ.  Ο Στράους ήταν σημαντική προσωπικότητα του προγράμματος, όχι κάποιος τυχαίος.

Ο Οπενχάιμερ δεν εφτιαξε την βόμβα μόνος του, ήταν όμως ο επιστημονικός διευθυντής και Στράους ο προιστάμενός του αν το δούμε πρακτικά.

Ο Στράους δεν ήταν παράλογος να αφαιρέσει τις διαπιστεύσεις του Οπι, εφόσον πράγματι πήγαινε κόντρα στην βόμβα υδρογόνου, την στιγμή που την είχαν οι Ρώσοι. Η σκέψη της επιτροπής ήταν λογική. Λογικό ήταν να έχει τύψεις και ενδιασμούς που κρατούσαν όμως πίσω το πρόγραμμα.

Δεν γίνεται να έχεις και την πίτα ολόκληρη (ο ήρωας που έφτιαξε την βόμβα) και τον σκύλο χορτάτο (να είσαι ο ήρωας που πολεμάει ενάντια στην χρήση της ... λες και είναι ανακάλυψη on-off).

Γι' αυτό και άλλωστε δεν τον κατηγόρησαν για προδοσία αλλά τον έβγαλαν από το πρότζεκτ. Τον ευχαρίστησαν για την προσφορά του αλλά από ένα σημείο και μετά είχε μάλλον δεύτερες σκέψεις και ανασφάλειες και δεν θα μπορούσε να προσφέρει περισσότερα.

Επίσης η υπόνοια ότι οι Ιάπωνες θα είχαν παραδοθεί, δεν στέκει ιστορικά.

Μιλάμε για μια χώρα που είχε πιλότους καμικάζι, μια χώρα που εξεφτέλιζε ή εκτελούσε κατά χιλιάδες τους συμμάχους όταν παραδίδονταν γιατί το θεωρούσε ατίμωση.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι 3 ωρες περασαν γρηγορα χωρις να κουρασει η ταινια αλλα αντι να δωσει εμφαση στην ουσια, δηλαδη στην επιστημη, στην ιστορια, στην προσωπικοτητα του ... εδωσε  υπερβολικη εμφαση σε μια προσωπικη διαμαχη του Οπι με τον Στραους...

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι τώρα δεν είχα πάει να τη δω λόγω των αρνητικών σχολίων. Θεωρώ πως οι επικριτές της έκαναν λάθος, είναι μια πολύ καλή ταινία.

Καταρχάς μου κράτησε το ενδιαφέρον από την αρχή μέχρι και το τέλος, κάτι που δεν το περίμενα. Δεν υπήρξε πουθενά σεναριακή ή σκηνοθετική αδυναμία.

Όλα τα πρόσωπα είχαν λόγο και ιστορία. Τον Στράους ναι μεν τον παρουσίασε ως αρνητικό αντίπαλο, αλλά όμως τον ανέπτυξε σαν χαρακτήρα και δεν τον έκανε ένα ακόμα καρτουνίστικο κακό.

Δεν είναι τεχνικό ντοκιμαντέρ για τη βόμβα, είναι η ιστορία του Oppenheimer και των ανθρώπων πίσω από αυτή.

Η δοκιμή Trinity δεν με απογοήτευσε όπως πολλούς. Αντιθέτως, πιστεύω διάλεξε ένα διαφορετικό τρόπο να την παρουσιάσει, ο οποίος ταίριαξε απόλυτα με τη ροή και την ατμόσφαιρα της ταινίας.

Ίσως από τις καλύτερες της τελευταίας δεκαπενταετίας. Ευτυχώς που πρόλαβα να τη δω στο σινεμά.

 

Bonus point: Σαν νερντ που έχω δει και διαβάσει πάρα πολλά σχετικά με αυτό το θέμα, η ταινία έπαιξε επάξια και το ρόλο fanservice για τους μυημένους 🤓

Επεξ/σία από Exosia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τόσο καιρό, πήρα την απόφαση να την δω, αυτό το 3ωρο είναι ψυχολογικός βραχνάς.

Να ξεκαθαρίσω πως δεν είμαι φαν του Νόλαν, κατ εμέ είναι ένας τρομερά πετυχημένος εμπορικός σκηνοθέτης που "τα φέρνει" στο studio τα λεφτά, ξέρει να τα διαχειρίζεται και να πιάνει τα vibes του κοινού. Δεν είναι εύκολο, τουναντίον, αλλα και πάλι νιώθω πολλές φορές πως αντιγράφει σχολές Χίτσκοκ και Κιούμπρικ, κάτι σαν τον Ταραντίνο. Άποψή μου.

Η ταινία διαφημίστηκε ως ....πως φτιάχτηκε η ατομική βόμβα, ενώ στην πραγματικότητα είναι ένα δράμα και μια σπουδή πάνω στο "καλό" και "κακό" με όχημα την χρήση της ατομικής βόμβας.

Θεωρώ κάπου χάθηκε στο σενάριο, κάτι ξεκίνησε να λέει, κάπου το σταμάτησε και τελικά ως θεατής έμεινα με αναπάντητα ερωτήματα, πχ. γιατί ήθελε να βιώσει όλη την διαδικασία σε στημένη επιτροπή, περίμεν έναν μονόλογο, μια δήλωση στη γυναίκα του που να εξηγεί τους λόγους.

Ο Μακαρθισμός πέρασε επιφανειακά, κάτι που εξηγεί όλη την αλλαγή της στάσης του πολιτικού κατεστημένου απέναντι στον Οπι, ενώ τα μπρος πίσω στην αρχή ήταν ευχαριστά, στο τέλος όμως μπέρδευαν.

6.5/10 από μένα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Την είδα σήμερα με το έτερο ήμισυ. Σε τρεις δόσεις για να είμαι πιο σωστός. Κατώτερη των προσδοκιών μας. Οι διάλογοι κλισέ, το μοντάζ απότομο. Ειδικά το πρώτο μισό ήταν πρόχειρο και έτρεχε γρήγορα. Η ερμηνεία του πρωταγωνιστή δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, αν και δεν ξέρω τις σκηνοθετικές οδηγίες, ούτε προφανώς τον ίδιο τον χαρακτήρα. Υποτονικός μου φάνηκε, κλισέ. Μη ανθρώπινος. Δεν με έπεισε ότι ήταν ο χαρακτήρας αλλά ότι υποδύεται . Οι περιφερειακοί ηθοποιοί ήταν πιο ενδιαφέροντες. Απόλαυσα την Μπλαντ. Δεν μετάνιωσα που την είδα, θα ήθελα να έχω άποψη, αλλά και οι δύο μας την ολοκληρώσαμε διεκπεραιρωτικα. Παραδέχομαι ότι είναι μια ποιοτική παραγωγή χωρίς εμφανέστατες αδυναμίες αλλά όχι κάτι για το οποίο ξεχωρίζει.

Νομίζω αξίζει ένα 7/10 , ως εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

είναι μια ποιοτική παραγωγή αλλά όχι κάτι για το οποίο ξεχωρίζει

Αυτό. Η βαθμολογία στο imdb (το οποίο γενικά καταφέρνει να δίνει δίκαιους μέσους όρους) μου φαίνεται αστρονομική εδώ. (και γενικά στις ταινίες του Nolan μου φαίνονται φουσκωμένες οι βαθμολογίες)

Υπάρχει μια συμπάθεια απ' τον κόσμο προς τον σκηνοθέτη υποθέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SalemsLot είπε

και γενικά στις ταινίες του Nolan μου φαίνονται φουσκωμένες οι βαθμολογίες)

Απολυτα λογικό οταν το 60% των ταινιών του ειναι αντικειμενικά ταινιάρες.

Εντάξει, εδω έχουμε μια εξιστόρηση, ειναι η ζωή ενός μεγάλου επιστήμονα, ειναι λογικό να μην ειναι μια τόσο εντυπωσιακή ταινία όσο πχ το prestige, το interstellar ή το inception.

Kαι επειδή μιλάμε για βιογραφία, δεν μπορει να έχει 8,3 ο Λορενς της Αραβίας και την ιδια βαθμολογία το Oppenheimer. Eίναι μια ταινία του 7,5 κατά την άποψή μου και ο λόγος ειναι οτι δεν ειναι ταινία που θα τη ξαναδει κανεις.

Οπως ωραια γράφτηκε και απο άλλον φιλο παραπάνω, ειναι απ τις ταινίες που θα τις δεις μια φορά, θα πάρεις αυτο που θέλεις και τέλος. Πολύ καλή παραγωγή, αξιζει να τη δεις, αλλά ως εκει.

Σημ. Oι αξιολογίσεις ειναι πολυ σχετικές οπως έχουμε δει. To batman του Ριβς πχ, ενω αντικειμενικά δεν έχει καμία σχέση με το τρομερό batman του Nolan, έχει 7,8, επειδη ακολουθει κατά γράμμα το κομιξ. 

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές είναι οι ταινίες του Nolan (με διάφορα και βαριά ελαττώματα όλες για τα γούστα μου), καμία αντίρρηση, αλλά επίσης και παραφουσκωμένες στις βαθμολογίες αντικειμενικά.

Οι μισές του ταινίες έχουν την ίδια βαθμολογία με το Alien (και ξεπερνάνε το Rocky!), έλεος. Πόσο μάλλον αυτό το αδιάφορο Oppehneimer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει παραφουσκωμένη βαθμολογία αντικειμενικά. Οι βαθμολογίες είναι πάντα υποκειμενικές. Στο imdb απεικονίζεται ο μέσος όρος, ας πούμε η βαθμολογία που είναι πιο κοντά στη πλειοψηφία. Αυτό δεν αφαιρεί και τα άκρα απο την εξίσωση. Συνηθίζουμε να λέμε "αντικειμενικά" αλλά αυτό που πάντα ισχύει στη πραγματικότητα είναι "υποκειμενικά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pontez2 είπε

Απολυτα λογικό οταν το 60% των ταινιών του ειναι αντικειμενικά ταινιάρες.

Εντάξει, εδω έχουμε μια εξιστόρηση, ειναι η ζωή ενός μεγάλου επιστήμονα, ειναι λογικό να μην ειναι μια τόσο εντυπωσιακή ταινία όσο πχ το prestige, το interstellar ή το inception.

Kαι επειδή μιλάμε για βιογραφία, δεν μπορει να έχει 8,3 ο Λορενς της Αραβίας και την ιδια βαθμολογία το Oppenheimer. Eίναι μια ταινία του 7,5 κατά την άποψή μου και ο λόγος ειναι οτι δεν ειναι ταινία που θα τη ξαναδει κανεις.

Οπως ωραια γράφτηκε και απο άλλον φιλο παραπάνω, ειναι απ τις ταινίες που θα τις δεις μια φορά, θα πάρεις αυτο που θέλεις και τέλος. Πολύ καλή παραγωγή, αξιζει να τη δεις, αλλά ως εκει.

Σημ. Oι αξιολογίσεις ειναι πολυ σχετικές οπως έχουμε δει. To batman του Ριβς πχ, ενω αντικειμενικά δεν έχει καμία σχέση με το τρομερό batman του Nolan, έχει 7,8, επειδη ακολουθει κατά γράμμα το κομιξ. 

10αρι ο Lawrence από μένα και 8 και κάτι το Oppenheimer. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DeadOrganPlayer είπε

Δεν υπάρχει παραφουσκωμένη βαθμολογία αντικειμενικά. Οι βαθμολογίες είναι πάντα υποκειμενικές. Στο imdb απεικονίζεται ο μέσος όρος, ας πούμε η βαθμολογία που είναι πιο κοντά στη πλειοψηφία. Αυτό δεν αφαιρεί και τα άκρα απο την εξίσωση. Συνηθίζουμε να λέμε "αντικειμενικά" αλλά αυτό που πάντα ισχύει στη πραγματικότητα είναι "υποκειμενικά"

Τώρα εσύ το πας μακριά. Το δικό μου αντικειμενικά στο προηγούμενο post ήταν πείραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...