Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Εγώ θα συμφωνήσω για 48ρι....πραγματικά σκορπανε και μιλαμε και για future proof μια και θα ανοίξουν και αλλο οι συχνοτητες στην 15η σειρά και Ζ890 με ιντελ....αν τηρείς ευλαβικά το 300ρι που λες εδώ για μένα 

https://www.skroutz.gr/s/48768926/TeamGroup-T-Force-Xtreem-48GB-DDR5-RAM-me-2-Modules-2x24GB-kai-Tachytita-7600-gia-Desktop-FFXD548G7600HC36EDC01.html

Ειδάλλως χτυπάς παλι M-Spec V2  με αυτα τα δυο εδώ (το έχω το ένα και πραγματικα άλλη απόδοση αν σου κατσει καλο τσιπακι σε σχεση με τα A-spec 32ρια) για το καλύτερο binnarisma 

https://www.skroutz.gr/s/48141783/TeamGroup-T-Force-Xtreem-48GB-DDR5-RAM-me-2-Modules-2x24GB-kai-Tachytita-8000-gia-Desktop-FFXD548G8000HC38EDC01.html

 

https://www.skroutz.gr/s/44784672/TeamGroup-Delta-RGB-XMP-48GB-DDR5-RAM-me-2-Modules-2x24GB-kai-Tachytita-8200-gia-Desktop-FF3D548G8200HC38EDC01.html

Εννοείται φανακι για ολες να τις βαράει για καλύτερη ψύξη. Και όλα single side κιτακια.Και τα τρία παρα πολύ καλά κιτ ωστόσο.

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες σορρυ άμα γίνομαι κουραστικός αλλά αυτές οι μνήμες παίζουν σε μεγάλη συχνότητα … 

εμενα υποστηρίζει μέχρι 7200 τι να τις κάνω τόσο ψηλά ; Δεν ξέρω καν από τώρα άμα θα πάω σε 15 η αργότερα σε κάνα AMD .. προτιμω δηλαδή να πάρω κάτι που να παίζει τώρα στη συχνότητα που πρέπει και μετά τις αλλάζω αν είναι … 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Παίδες σορρυ άμα γίνομαι κουραστικός αλλά αυτές οι μνήμες παίζουν σε μεγάλη συχνότητα … 

εμενα υποστηρίζει μέχρι 7200 τι να τις κάνω τόσο ψηλά ; Δεν ξέρω καν από τώρα άμα θα πάω σε 15 η αργότερα σε κάνα AMD .. προτιμω δηλαδή να πάρω κάτι που να παίζει τώρα στη συχνότητα που πρέπει και μετά τις αλλάζω αν είναι … 

σου έχει γράψει ποίο πάνω ο azazil ένα Κιτ g.skill 6400CL32 χωρίς RGB  σε χαμηλή τιμή και διαθέσιμο σε πολλά καταστήματα.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, ICE-T είπε

σου έχει γράψει ποίο πάνω ο azazil ένα Κιτ g.skill 6400CL32 χωρίς RGB  σε χαμηλή τιμή και διαθέσιμο σε πολλά καταστήματα.

Και τα 6400 μια χαρά παίζουν με σκάλισμα 7200 και αρκετά πιο πάνω εάν βοηθάει imc k mobo

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2024 στις 1:25 ΜΜ, elpenor είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

@mAnOlIArAs Η λογική με τα AI όπως την έχω καταλάβει εγώ στηρίζεται στο ότι μετά το training θα δημιουργηθούν οι παράμετροι (weights/biases of the neural network model).

Δεν μπορείς να επιταχύνεις την εφαρμογή σου με τη χρήση NPU units χωρίς να έχεις πρόσβαση στο μοντέλο και τις παραμέτρους. Οι παράμετροι γίνονται update καθημερινά όσο μαθαίνει το AI. O Intel Ultra ποτέ δεν θα αποκτήσει πρόσβαση στο βασικό μοντέλο/παραμέτρους των μεγάλων AI για να χρησιμοποιήσει εκεί τα NPU units του.

Αυτό που μπορεί να γίνει είναι να δέυτερο μικρό μοντέλο με λίγες παραμέτρους για AI tasks που θα τρέχουν στην edge device (τη συσκευή του χρήστη).

Οι χρήσεις που μπορώ να σκεφτώ του ελαφριού μοντέλου είναι περιορισμένες, πχ preprocessing of input data (όπως image resizing, normalization, ή encoding), postprocessing του αποτελέσματος (decoding outputs, applying non-maximum suppression in object detection tasks, κα.) και έξυπνο caching.

Θα υπάρχουν και θα υπάρξουν σίγουρα και άλλες χρήσεις αλλά δυσκολεύομαι να σκεφτώ κάτι συνταρακτικό που δεν θα τρέχει αναγκαστικά στους server της εταιρείας. Πολύ πιο συναρπαστικό μου φαίνεται ότι θα βγει τώρα CPU με 32 cores και κορυφαίο ST performance.

 

Η χρήση NPU units σε edge devices φέρνει δυνατότητες και προκλήσεις. Η ανάπτυξη ελαφρών AI models αποτελεί εύλογη προσέγγιση, με δυνατότητες που ξεπερνούν preprocessing και postprocessing. Η εξέλιξη της τεχνολογίας αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο για ακόμα πιο συναρπαστικές εφαρμογές στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tambas91 said:

Παίδες σορρυ άμα γίνομαι κουραστικός αλλά αυτές οι μνήμες παίζουν σε μεγάλη συχνότητα … 

εμενα υποστηρίζει μέχρι 7200 τι να τις κάνω τόσο ψηλά ; Δεν ξέρω καν από τώρα άμα θα πάω σε 15 η αργότερα σε κάνα AMD .. προτιμω δηλαδή να πάρω κάτι που να παίζει τώρα στη συχνότητα που πρέπει και μετά τις αλλάζω αν είναι … 

Δες και εδώ

G.Skill Trident Z5 RGB 64GB DDR5 RAM με 2 Modules (2x32GB) και Ταχύτητα 6400 για Desktop (F5-6400J3239G32GX2-TZ5RK) | Skroutz.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Και τα 6400 μια χαρά παίζουν με σκάλισμα 7200 και αρκετά πιο πάνω εάν βοηθάει imc k mobo

6800 και 6600 παίζουν από ότι έχω διαβάσει για παραπάνω δεν γνωρίζω, εγώ τίς έχω στο xmp τις συγκεκριμένες στοκ,δεν με ενδιαφέρει το σκάλισμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ICE-T είπε

6800 και 6600 παίζουν από ότι έχω διαβάσει για παραπάνω δεν γνωρίζω, εγώ τίς έχω στο xmp τις συγκεκριμένες στοκ,δεν με ενδιαφέρει το σκάλισμα.

Παίζουν παίζουν αυτές οι gskill 😋

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tambas91 είπε

προτιμω δηλαδή να πάρω κάτι που να παίζει τώρα στη συχνότητα που πρέπει και μετά τις αλλάζω αν είναι … 

https://www.skroutz.gr/s/38960285/G-Skill-Trident-Z5-RGB-32GB-DDR5-RAM-me-2-Modules-2x16GB-kai-Tachytita-6800-gia-Desktop-F5-6800J3445G16GX2-TZ5RK.html#reviews

3 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Δεν ξέρω καν από τώρα άμα θα πάω σε 15 η αργότερα σε κάνα AMD

προδοτη

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, harrybani είπε

Πρέπει να βρω ώρα πριν το Σαββατοκύριακο 

IMG20240319143130.jpg

Ω ρε μεγειες!

Από πού τον τσιμπησες?

Όταν με το καλό τον βάλεις δώσε κανά sp .

Από όσο είδα πάντως σε ocnet για τα 6.2(δύο καλύτεροι πυρήνες 1.48-1.50ν)θέλουν αβερτα ρεύματα τα τσιπ και εννοείται ψύξη με @@  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

Ω ρε μεγειες!

Από πού τον τσιμπησες?

Όταν με το καλό τον βάλεις δώσε κανά sp .

Από όσο είδα πάντως σε ocnet για τα 6.2(δύο καλύτεροι πυρήνες 1.48-1.50ν)θέλουν αβερτα ρεύματα τα τσιπ και εννοείται ψύξη με @@  

Σε ευχαριστώ πολύ!Θα δώσω.Με την ψύξη σίγουρα θα έχω θέμα αλλά θα δείξει.Οταν είχα υδρόψυξη κάτι dual core υπήρχαν 😛Caseking

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, BabisTs είπε

προδοτη

όχι και εσύ ρε μπάμπη δε βλέπεις τον πόλεμο που δέχομαι από τους αριστερούς? θα έχω και τους δεξιούς να με κυνηγάνε τώρα? :P 

τελικά πήρα αυτές μέχρι την άλλη βδομάδα πιστεύω θα έρθουν

G.Skill Ripjaws S5 48GB DDR5 RAM με 2 Modules (2x24GB) και Ταχύτητα 6400 για Desktop (F5-6400J3239F24GX2-RS5K) | Skroutz.gr

αν φτάνουν μέχρι 7000 θα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος

6 ώρες πριν, harrybani είπε

Πρέπει να βρω ώρα πριν το Σαββατοκύριακο 

με γεια το εργαλείο 💪

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...