Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Γιατι ο επεξεργαστης μου 14700k παει μεχρι 4.96Ghz σε full load

προφανώς έχεις χαμηλώσει πολύ το power limit , γι'αυτό και ρίχνει τα ρολόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Γιατι ο επεξεργαστης μου 14700k παει μεχρι 4.96Ghz σε full load

Γιατί βαράς κάπου λιμιτς.

Η θροτλ από θερμοκρασία η βαράει κόφτη από watts(p.l)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ICE-T είπε

προφανώς έχεις χαμηλώσει πολύ το power limit , γι'αυτό και ρίχνει τα ρολόγια.

Το μόνο που έχω πειράξει είναι το προφίλ για τις μνήμες και τους ανεμιστήρες από dc σε pwm

1 λεπτό πριν, azazil1190 είπε

Γιατί βαράς κάπου λιμιτς.

Η θροτλ από θερμοκρασία η βαράει κόφτη από watts(p.l)

Υπάρχει περίπτωση επειδή θέλει δύο 8πινα και έχω βάλει ένα;

Από θερμοκρασία είμαι στους 85 βαθμούς σε φουλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LLLEFTERIS είπε

Το μόνο που έχω πειράξει είναι το προφίλ για τις μνήμες και τους ανεμιστήρες από dc σε pwm

τι να πω αν δεν ρίχνει τα ρολόγια λόγο power limit η λόγο των θερμοκρασιών δεν υπάρχει άλλος λόγος να το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Η μητρική είναι η Mag Z790 DDR5  με το τελευταίο beta bios

ίδια μητρική έχουμε, εγώ δεν έχω περάσει την beta είμαι στην προηγούμενη, έχω και τα 2 8πινα συνδεμένα επάνω,νομίζω στο είχα πει εξαρχής να τα συνδέσεις, εκτός αν φταίει το bio's.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ICE-T είπε

ίδια μητρική έχουμε, εγώ δεν έχω περάσει την beta είμαι στην προηγούμενη, έχω και τα 2 8πινα συνδεμένα επάνω,νομίζω στο είχα πει εξαρχής να τα συνδέσεις, εκτός αν φταίει το bio's.

Κατι δεν παει καλα γιατι ο Task Manager των Windows δειχνει 4.96 ενω το CPU-Z δειχνει παραπανω.

Στιγμιότυπο οθόνης (7).png

Βρηκα αυτο.

Symptoms. If the Hyper-V role is enabled in any of the products that are listed at the beginning of this article, the CPU Frequency speed value that is displayed in Task Manager is not the current speed, as expected. When the Hyper-V Role is not enabled, Task Manager correctly displays the current speed for this value.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Κατι δεν παει καλα γιατι ο Task Manager των Windows δειχνει 4.96 ενω το CPU-Z δειχνει παραπανω.

Στιγμιότυπο οθόνης (7).png

Βρηκα αυτο.

Symptoms. If the Hyper-V role is enabled in any of the products that are listed at the beginning of this article, the CPU Frequency speed value that is displayed in Task Manager is not the current speed, as expected. When the Hyper-V Role is not enabled, Task Manager correctly displays the current speed for this value.

λαθος μετρησεις γραφει μια χαρα ,υπαρχει και το HD INFO που ειναι πιο ακριβες σε μετρησεις .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ICE-T είπε

λαθος μετρησεις γραφει μια χαρα ,υπαρχει και το HD INFO που ειναι πιο ακριβες σε μετρησεις .

Το ειχα δει απο την αρχη αυτο αλλα νομιζα οτι τοσο ειναι ο επεξεργαστης τωρα που πηγα να στειλω σε φιλο το Link της Intel ειδα οτι κατι δεν παει καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Το ειχα δει απο την αρχη αυτο αλλα νομιζα οτι τοσο ειναι ο επεξεργαστης τωρα που πηγα να στειλω σε φιλο το Link της Intel ειδα οτι κατι δεν παει καλα.

ολα καλα ,τον task manager πολυ σπανια τον ανοιγω ,με την Beta bios εισαι ευχαριστημενος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ICE-T είπε

ολα καλα ,τον task manager πολυ σπανια τον ανοιγω ,με την Beta bios εισαι ευχαριστημενος ?

Δεν βλεπω κανενα προβλημα. Εγω τον υπολογιστη τον εχω κατα 95% να χαζευω στο ιντερνετ αντε καμια επεξεργασια βιντεο, ο γιος αν θα παιξει κανενα Fifa 23 και Forza Horizon 5 και αυτο το πολυ μια ωρα και οχι καθε μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Δεν βλεπω κανενα προβλημα. Εγω τον υπολογιστη τον εχω κατα 95% να χαζευω στο ιντερνετ αντε καμια επεξεργασια βιντεο, ο γιος αν θα παιξει κανενα Fifa 23 και Forza Horizon 5 και αυτο το πολυ μια ωρα και οχι καθε μερα.

εγώ προτιμώ τις stable , ούτως ή άλλως νομίζω ότι αυτό το bio's αφορούσε το CEP που δεν μπορούσες να το απενεργοποιήσεις σε non K και Β660/Β760 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...