Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, ICE-T είπε

εγώ προτιμώ τις stable , ούτως ή άλλως νομίζω ότι αυτό το bio's αφορούσε το CEP που δεν μπορούσες να το απενεργοποιήσεις σε non K και Β660/Β760 .

Έχω το κακό να βάζω πάντα τα τελευταία και bios και drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Έχω το κακό να βάζω πάντα τα τελευταία και bios και drivers.

κακο δεν ειναι ,απλα ειναι beta το συγκεκριμενο ,η ιδια η msi λεει αν εισαι σταθερος να μην πολυ σκαλιζεις τα beta ,αν διαβασεις στο forum τους θα καταλαβεις τι γινεται με τα bios στις Β650 tomahawk AM5 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mAnOlIArAs said:

Παιδιά θα λέγατε ότι οι επεξεργαστές τις Intel της σειράς Ultra είναι το μελλον?  Έχετε άποψη?

Eίναι απλά ένας επεξεργαστής για συσκευές με χαμηλή κατανάλωση όπως πολλοί άλλοι. Σε σύγκριση με ένα desktop επεξεργαστή + eGpu είναι αργός. Τα NPU cores μπορεί να κάνουν μελλοντικές εφαρμογές τύπου beautify να τρέχουν πιο efficient όμως ακόμα και για AI tasks δεν μπορούν να ανταγωνιστούν το raw power των tensor cores των νέων GPU.

Η άποψη μου είναι ότι το μέλλον είναι ήδη εδώ για όλους, μέχρι το software που χρησιμοποιεί η πλειονότητα να χρησιμοποιήσει τα νέα χαρακτηριστικά των επεξεργαστών θα περάσουν 10 χρόνια.

Spoiler

Τα πιο απαιτητικά προγράμματα που τρέχει ο μέσος χρήστης όπως αυτά της Adobe, της Autodesk και της Microsoft δεν χρησιμοποιούν ούτε NPU, ούτε πολλά cores, ούτε AVX2. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για αυτά που τρέχουν μέσα σε browser, τέτοια είναι και τα native apps των windows και γενικότερα οι τύπου electron εφαρμογές που μας έχουν κατακλύσει. Τα 10 χρόνια που λέω είναι ίσως και λίγα, οι εταιρείες αφού είναι μονοπώλια σιγά μην κάνουν complete rewrites, άντε να βάλουν ένα καινούργιο plugin τους να χρησιμοποιεί κάποια καινούργια features. Βασικά σιγά μην τρέξουν το AI στο PC σου ώστε να μπορείς να σπάσεις το software, καλά τους έχει βολέψει το cloud.

Όσοι θέλουν κάτι μικρό, ίσως φορητό μπορούν να πάρουν ένα σύγχρονο επεξεργαστή που έχει πολύ αναβαθμισμένη iGPU σε σχέση με παλαιότερα, περισσότερα CPU cores και NPU cores. Μπορεί να επιλέξει ανάμεσα σε Apple, AMD, Intel και με κάποιους περιορισμούς Qualcomm. Σε desktop λεφτά να έχεις hardware υπάρχει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Intel adds 12 games to Application Optimization (APO) and “Advanced Mode” enabling 12th Gen Core+ support

Θέλει νέο Intel DTT driver για τους 12/13th gen ο οποίος δεν κυκλοφόρησε ακόμη, αργότερα μέσα στη μέρα λένε.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Intel adds 12 games to Application Optimization (APO) and “Advanced Mode” enabling 12th Gen Core+ support

Θέλει νέο Intel DTT driver για τους 12/13th gen ο οποίος δεν κυκλοφόρησε ακόμη, αργότερα μέσα στη μέρα λένε.

Ναι γτ στους 14 δουλευει νομιζεις, ενω πριν το ανοιγε με το που το εκανα update βγαζει failed

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατί θέλει τον νέο driver DTT. Επίσης στο advanced mode έβαλαν επιλογή να βάζεις όποιο παιχνίδι θες, ακόμα κι αν δεν το έχει τεστάρει η Intel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι γιατί θέλει τον νέο driver DTT. Επίσης στο advanced mode έβαλαν επιλογή να βάζεις όποιο παιχνίδι θες, ακόμα κι αν δεν το έχει τεστάρει η Intel.

Που τον βρίσκουμε αυτόν; Επίσης θέλει, αν δεν κάνω λάθος και BIOS Update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκαν αυτοί και ενώ τους πέρασα χειροκίνητα μέσω device manager δεν βλέπω να λειτουργεί. @akoinonitos

https://station-drivers.com/index.php/en/component/remository/Drivers/Intel/Dynamic-Tuning-Technology-(DTT)/Intel-Dynamic-Tuning-Technology-(DTT)-Version-9.0.11406.42226/lang,en-gb/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Βγήκαν αυτοί και ενώ τους πέρασα χειροκίνητα μέσω device manager δεν βλέπω να λειτουργεί. @akoinonitos

https://station-drivers.com/index.php/en/component/remository/Drivers/Intel/Dynamic-Tuning-Technology-(DTT)/Intel-Dynamic-Tuning-Technology-(DTT)-Version-9.0.11406.42226/lang,en-gb/

Το δοκιμασα και εγω αλλα τπτ. Σε εμενα δεν δουλευει τπτ περαν των official της asus και παλιοτερα που ειχα δοκιμασει

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα παλιά η έκδοση που έβγαλε και το station drivers λένε..Ό,τι να 'ναι στην Intel, ανανέωσαν την εφαρμογή χωρίς να βγάλουν τον αντίστοιχο driver.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, elpenor είπε

Eίναι απλά ένας επεξεργαστής για συσκευές με χαμηλή κατανάλωση όπως πολλοί άλλοι. Σε σύγκριση με ένα desktop επεξεργαστή + eGpu είναι αργός. Τα NPU cores μπορεί να κάνουν μελλοντικές εφαρμογές τύπου beautify να τρέχουν πιο efficient όμως ακόμα και για AI tasks δεν μπορούν να ανταγωνιστούν το raw power των tensor cores των νέων GPU.

Η άποψη μου είναι ότι το μέλλον είναι ήδη εδώ για όλους, μέχρι το software που χρησιμοποιεί η πλειονότητα να χρησιμοποιήσει τα νέα χαρακτηριστικά των επεξεργαστών θα περάσουν 10 χρόνια.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Τα πιο απαιτητικά προγράμματα που τρέχει ο μέσος χρήστης όπως αυτά της Adobe, της Autodesk και της Microsoft δεν χρησιμοποιούν ούτε NPU, ούτε πολλά cores, ούτε AVX2. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για αυτά που τρέχουν μέσα σε browser, τέτοια είναι και τα native apps των windows και γενικότερα οι τύπου electron εφαρμογές που μας έχουν κατακλύσει. Τα 10 χρόνια που λέω είναι ίσως και λίγα, οι εταιρείες αφού είναι μονοπώλια σιγά μην κάνουν complete rewrites, άντε να βάλουν ένα καινούργιο plugin τους να χρησιμοποιεί κάποια καινούργια features. Βασικά σιγά μην τρέξουν το AI στο PC σου ώστε να μπορείς να σπάσεις το software, καλά τους έχει βολέψει το cloud.

Όσοι θέλουν κάτι μικρό, ίσως φορητό μπορούν να πάρουν ένα σύγχρονο επεξεργαστή που έχει πολύ αναβαθμισμένη iGPU σε σχέση με παλαιότερα, περισσότερα CPU cores και NPU cores. Μπορεί να επιλέξει ανάμεσα σε Apple, AMD, Intel και με κάποιους περιορισμούς Qualcomm. Σε desktop λεφτά να έχεις hardware υπάρχει.

 

Πολλά χρόνια τα 10, πιστεύω ότι θα έρθει πιο γρήγορα. Το ότι αυτή τη στμγή προορίζονται για χαμηλή κατανάλωση όπως λες δεν σημαίνει ότι και στο μέλλον θα είναι για αυτό το σκοπό πιστεύω. Εγώ αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι μία μίξη του ΑΙ με την τεχνολογία της σειράς i5, i7, i9. Αλλά και πάλι κοιτάω στο μέλλον και δεν είμαι σίγουρος αν η Intel έχει αυτό το σκοπό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

@mAnOlIArAs Η λογική με τα AI όπως την έχω καταλάβει εγώ στηρίζεται στο ότι μετά το training θα δημιουργηθούν οι παράμετροι (weights/biases of the neural network model).

Δεν μπορείς να επιταχύνεις την εφαρμογή σου με τη χρήση NPU units χωρίς να έχεις πρόσβαση στο μοντέλο και τις παραμέτρους. Οι παράμετροι γίνονται update καθημερινά όσο μαθαίνει το AI. O Intel Ultra ποτέ δεν θα αποκτήσει πρόσβαση στο βασικό μοντέλο/παραμέτρους των μεγάλων AI για να χρησιμοποιήσει εκεί τα NPU units του.

Αυτό που μπορεί να γίνει είναι να δέυτερο μικρό μοντέλο με λίγες παραμέτρους για AI tasks που θα τρέχουν στην edge device (τη συσκευή του χρήστη).

Οι χρήσεις που μπορώ να σκεφτώ του ελαφριού μοντέλου είναι περιορισμένες, πχ preprocessing of input data (όπως image resizing, normalization, ή encoding), postprocessing του αποτελέσματος (decoding outputs, applying non-maximum suppression in object detection tasks, κα.) και έξυπνο caching.

Θα υπάρχουν και θα υπάρξουν σίγουρα και άλλες χρήσεις αλλά δυσκολεύομαι να σκεφτώ κάτι συνταρακτικό που δεν θα τρέχει αναγκαστικά στους server της εταιρείας. Πολύ πιο συναρπαστικό μου φαίνεται ότι θα βγει τώρα CPU με 32 cores και κορυφαίο ST performance.

 

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φώτα σας όσοι γνωρίζετε από μνήμες 

για κάποιο λόγο η μια έχει μουλάρωσει και δε θέλει να δουλέψει με τίποτα .. αρχικά δοκίμασα όλους τους πιθανούς συνδυασμούς , το ένα στικ δουλεύει κανονικά αλλά το άλλο αρνείται να δουλέψει με xmp… 

αν τις αφήσω στοκ είναι 50 50 άμα θα bootάρει με οτιδήποτε άλλο ούτε λόγος … επίσης όταν έχω μόνο την ατίθαση στο bios δε μου έχει καν επιλογή για xmp παρόλο που την αναγνωρίζει … 

IMG_2226.jpeg.dd1e07a71d1dc63234ad8bfa3c3a5593.jpeg

Bios έχω περάσει το τελευταίο 

τι φάση τα κακάρωσε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...