Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Τα φώτα σας όσοι γνωρίζετε από μνήμες 

για κάποιο λόγο η μια έχει μουλάρωσει και δε θέλει να δουλέψει με τίποτα .. αρχικά δοκίμασα όλους τους πιθανούς συνδυασμούς , το ένα στικ δουλεύει κανονικά αλλά το άλλο αρνείται να δουλέψει με xmp… 

αν τις αφήσω στοκ είναι 50 50 άμα θα bootάρει με οτιδήποτε άλλο ούτε λόγος … επίσης όταν έχω μόνο την ατίθαση στο bios δε μου έχει καν επιλογή για xmp παρόλο που την αναγνωρίζει … 

IMG_2226.jpeg.dd1e07a71d1dc63234ad8bfa3c3a5593.jpeg

Bios έχω περάσει το τελευταίο 

τι φάση τα κακάρωσε ;

στειλτες πισω εχει γινει και corrupted το spd της λογικα ε?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

41 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

στειλτες πισω εχει γινει και corrupted το spd της λογικα ε?

Έκανα μερικές δοκιμές μήπως καταφέρω να βγάλω άκρη αλλά τζίφος 

καταρχας έβαλα το προηγούμενο bios για να αποκλείσω ότι φταίει αυτό … έτρεξα testmem 3 κύκλους με το κακό στικ μόνο του και με τα 2 μαζί και πέρασε κανονικά … 

δοκιμασα να τρέξω μερικά παιχνίδια και είδα μια μικρή διαφορα στο loading time αλλά μετά παίζει κανονικά χωρίς drops κτλπ… 

και ρωτάω αν τις επιστρέψω θα τις δοκιμάσουν στοκ και ίσως δε βγάλουν κάποιο σφάλμα … υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να μετράει την ταχύτητα ώστε να μετρήσω την κάθε Ραμ ξεχωριστά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Έκανα μερικές δοκιμές μήπως καταφέρω να βγάλω άκρη αλλά τζίφος 

καταρχας έβαλα το προηγούμενο bios για να αποκλείσω ότι φταίει αυτό … έτρεξα testmem 3 κύκλους με το κακό στικ μόνο του και με τα 2 μαζί και πέρασε κανονικά … 

δοκιμασα να τρέξω μερικά παιχνίδια και είδα μια μικρή διαφορα στο loading time αλλά μετά παίζει κανονικά χωρίς drops κτλπ… 

και ρωτάω αν τις επιστρέψω θα τις δοκιμάσουν στοκ και ίσως δε βγάλουν κάποιο σφάλμα … υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να μετράει την ταχύτητα ώστε να μετρήσω την κάθε Ραμ ξεχωριστά ;

Αν εχεις το cpuz ανοιξε το στην καρτελα που εχει τα στοιχεια  των ραμ και δες αν τα εμφανιζει και στα δυο στικ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αν εχεις το cpuz ανοιξε το στην καρτελα που εχει τα στοιχεια  των ραμ και δες αν τα εμφανιζει και στα δυο στικ 

Παντού φαίνεται κανονικά 

IMG_2229.jpeg.eb228e19802d1608cbbdf0e41418ed46.jpegIMG_2227.jpeg.623fce851093238ca2e2f90801d27ea0.jpegIMG_2228.jpeg.3cab8994f6dfff1020ba2d5e8a99bc5a.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

Παντού φαίνεται κανονικά 

IMG_2229.jpeg.eb228e19802d1608cbbdf0e41418ed46.jpeg

Στην διπλα καρτελα που λεει spd, ανοιξε και τα δυο στικακια

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Οπ εδώ έχει διαφορα 

  Απόκρυψη περιεχομένων

IMG_2231.jpeg.8c9faa34f49c51143e0d7475fe12f5d6.jpegIMG_2230.jpeg.b438780dae9da0d4071dbccaaec739ea.jpeg

 

Εχει γινει corrupted το xmp ,τις στελνεις πισω και σου στελνουν καινουριες.

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

εχει γινει corrupted το spd  ,τις στελνεις πισω και σου στελνουν καινουριες

κατάλαβα... πρέπει να στείλω και τις 2 μαζί ή μονο τη χαλασμένη??

στην πρώτη περίπτωση για πείτε κάνα άλλο ζευγάρι να πάρω γιατί δεν παίζει να μείνω χωρίς pc μέχρι να γίνει αλλαγή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

κατάλαβα... πρέπει να στείλω και τις 2 μαζί ή μονο τη χαλασμένη??

στην πρώτη περίπτωση για πείτε κάνα άλλο ζευγάρι να πάρω γιατί δεν παίζει να μείνω χωρίς pc μέχρι να γίνει αλλαγή...

Και τα δυο θα σου ζητησουν ,οπως τα αγορασες. Τωρα για το τι να παρεις ας πει κανενα αλλο παιδι γτ εγω απo ddr5 δεν εχω και πολυ ιδεα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Και τα δυο θα σου ζητησουν ,οπως τα αγορασες. Τωρα για το τι να παρεις ας πει κανενα αλλο παιδι γτ εγω απo ddr5 δεν εχω και πολυ ιδεα

με ματιάσανε Χρηστο σίγουρα κάποιος από τους κόκκινους έκανε τη δουλειά...  ή ο @Πέτρος είναι επειδή γέλαγα που στράβωσε το cooler ή ο @kkatzos που ανεβάζω νούμερα και τον στεναχωρώ... :P  πάλι καλά όμως γλίτωσα τις κατάρες τους και χάλασε η ram και όχι το cpu

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Tambas91 είπε

με ματιάσανε Χρηστο σίγουρα κάποιος από τους κόκκινους έκανε τη δουλειά...  ή ο @Πέτρος είναι επειδή γέλαγα που στράβωσε το cooler ή ο @kkatzos που ανεβάζω νούμερα και τον στεναχωρώ... :P  πάλι καλά όμως γλίτωσα τις κατάρες τους και χάλασε η ram και όχι το cpu

Το είχα πει και στον γνωστό διαβολέα κάποτε, δεν το λάβατε σοβαρά υπόψη.

Η κατάρα της Λίζας από τη στιγμή που θα πέσει, θα χτυπήσει οποιαδήποτε στιγμή, απροειδοποίητα, χωρίς να συνδέεται φαινομενικά με τίποτα άλλο.

Είχες 5800Χ3δ...τον κακολόγησες...τον ξαπόστειλες...συνεχίζεις κιόλας σε διάφορα νήματα να υποτιμάς την κόκκινη Θεά.

Κάνε τα κουμάντα σου τώρα, βρες τρόπο να εξιλεωθείς, μπας και καταλαγιάσει το μένος της.

  • Haha 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Tambas91 msi Μητρικη εχεις ?

31 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Το είχα πει και στον γνωστό διαβολέα κάποτε, δεν το λάβατε σοβαρά υπόψη.

Η κατάρα της Λίζας από τη στιγμή που θα πέσει, θα χτυπήσει οποιαδήποτε στιγμή, απροειδοποίητα, χωρίς να συνδέεται φαινομενικά με τίποτα άλλο.

Είχες 5800Χ3δ...τον κακολόγησες...τον ξαπόστειλες...συνεχίζεις κιόλας σε διάφορα νήματα να υποτιμάς την κόκκινη Θεά.

Κάνε τα κουμάντα σου τώρα, βρες τρόπο να εξιλεωθείς, μπας και καταλαγιάσει το μένος της.

καλα του τα ειπες Πετρο του χρειαζοταν!

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Η κατάρα της Λίζας από τη στιγμή που θα πέσει, θα χτυπήσει οποιαδήποτε στιγμή, απροειδοποίητα, χωρίς να συνδέεται φαινομενικά με τίποτα άλλο.

εκείνον όχι απλά τον χτύπησε.. τον έστειλε στο βασίλειο των σκιών :P 

17 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

@Tambas91 msi Μητρικη εχεις ?

καλα του τα ειπες Πετρο του χρειαζοταν!

γιατί είσαι τέτοιος ρε? εγώ νόμιζα ότι είμαστε στην ίδια πλευρά (τουλάχιστον από θέμα cpu)

msi mag z790 tomahawk

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

εκείνον όχι απλά τον χτύπησε.. τον έστειλε στο βασίλειο των σκιών :P 

γιατί είσαι τέτοιος ρε? εγώ νόμιζα ότι είμαστε στην ίδια πλευρά (τουλάχιστον από θέμα cpu)

msi mag z790 tomahawk

και εγω με Msi την ειχα παθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

εκείνον όχι απλά τον χτύπησε.. τον έστειλε στο βασίλειο των σκιών :P 

Κι αυτός έτσι "light" ξεκίνησε, με προβλήματα s/w+h/w και μετά επήλθε η τελική κρίση.

Θα μας λείψεις.

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...