Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένης dslr


madi10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, madi10 είπε

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις! (Αν και τα τέλευταία σχόλια ομολογώ δεν καταλαβαίνω τι λένε :) )

Μια τελευταία ερώτηση, το mpb site από που τα φέρνει; Είναι εντός Ευρώπης ή περνάει τελωνίο; 

Γερμανία οπότε είσαι οκ με τελωνείο. Έχει χωριστή σελίδα για Αγγλία. Αν δεις τιμές σε λίρες είσαι στην άλλη σελίδα μη φρικάρεις. Γενικά όταν μπαίνεις στη σελίδα σε ρωτάει για UK - EU αν θυμάμαι καλά. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

18 λεπτά πριν, madi10 είπε

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις! (Αν και τα τέλευταία σχόλια ομολογώ δεν καταλαβαίνω τι λένε :) )

Μια τελευταία ερώτηση, το mpb site από που τα φέρνει; Είναι εντός Ευρώπης ή περνάει τελωνίο; 

    Δεν έχει τελωνείο , είναι Γερμανία , όμως πρέπει να ψάξεις στοχευμένα αλλά και να περιμένεις κάποιες φορές για κάτι αξιόλογο . Αν καταλήξεις σε κάτι συγκεκριμένο μπορούμε κι' εμείς να το δούμε για κάποιες λεπτομέρειες . 

   Σημ. Εφόσον βρεθεί κάτι , δεν μπορείς να περιμένεις με τις μέρες για να αποφασίσεις , διότι θα εξαφανιστεί το ίδιο σύντομα όπως εμφανίστηκε .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω αυτή τη στιγμή πως ότι υπάρχει στο mpb σε 250d είναι σε excellent condition, αλλά παίζει στην γειτονιά του 500άρικου μονο η μηχανή.

Θεωρώ την τιμή υψηλή. Συμφωνα με το budget σου που αναφέρεις 200-400 ευρώ και να είναι μέσα και ο φακός, μάλλον θα δυσκολευτείς να βρεις στο mpb. 

Στήσε καραούλι και στο Φινλανδικό kamerastore.com που συνήθως έχει καλύτερες τιμές (αν και όχι την ίδια ποικιλία)

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, highpriest είπε

Βλέπω αυτή τη στιγμή πως ότι υπάρχει στο mpb σε 250d είναι σε excellent condition, αλλά παίζει στην γειτονιά του 500άρικου μονο η μηχανή.

Θεωρώ την τιμή υψηλή. Συμφωνα με το budget σου που αναφέρεις 200-400 ευρώ και να είναι μέσα και ο φακός, μάλλον θα δυσκολευτείς να βρεις στο mpb. 

Στήσε καραούλι και στο Φινλανδικό kamerastore.com που συνήθως έχει καλύτερες τιμές (αν και όχι την ίδια ποικιλία)

 

 

    Canon Eos 40d ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Canon Eos 40d ........ 

Καλή περίπτωση, αλλά στο budget του "κάθετη Canon" θα πήγαινα καρφί σε FF Canon 5D ii σε good condition

Κορυφαία ποιότητα εικόνας και με έναν nifty fifty σε κανονικό 50άρη f/1,8 θα είναι ακριβώς στο budget

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, highpriest είπε

Καλή περίπτωση, αλλά στο budget του "κάθετη Canon" θα πήγαινα καρφί σε FF Canon 5D ii σε good condition

Κορυφαία ποιότητα εικόνας και με έναν nifty fifty σε κανονικό 50άρη f/1,8 θα είναι ακριβώς στο budget

 

Πολύ καλή επιλογή όντως 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, highpriest είπε

Καλή περίπτωση, αλλά στο budget του "κάθετη Canon" θα πήγαινα καρφί σε FF Canon 5D ii σε good condition

Κορυφαία ποιότητα εικόνας και με έναν nifty fifty σε κανονικό 50άρη f/1,8 θα είναι ακριβώς στο budget

 

    Θέλουμε τουλάχιστον 4 κατοστάρικα με φακό !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, babisskg είπε

    Θέλουμε τουλάχιστον 4 κατοστάρικα με φακό !

Τόσο βγαίνει. Γύρω στα 300-350 η μηχανή σε good condition και ελαφρώς πάνω απο 50-60 ευρώ ο φακός σε good condition

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, highpriest είπε

Καλή περίπτωση, αλλά στο budget του "κάθετη Canon" θα πήγαινα καρφί σε FF Canon 5D ii σε good condition

Κορυφαία ποιότητα εικόνας και με έναν nifty fifty σε κανονικό 50άρη f/1,8 θα είναι ακριβώς στο budget

 

Συμφονω κι εγω!...σοφη επιλογη 👍

Αλλα βγαλε αυτον τον οχι και τοσο σοφο περιορισμο του "η φωτογραφική να είναι canon (κάθετη σε αυτό, χωρίς λόγο)"...σε βαζεις ισως σε δυσκολη θεση οντως " χωρις λογο " 😉.... ετσι μειωνεις τα περιθωρια να βρεις αξιολογοτερο σετ κοντα ισοσ στα λεφτα που λες( για μενα ειναι ουτως η αλλως λιγα), απο αλλες εταιριες Νικον κ.λ.π.

Οχι να κοβουμε μονοι μας τα φτερα μας...δεν λεει!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Snorky.GR είπε

Συμφονω κι εγω!...σοφη επιλογη 👍

Αλλα βγαλε αυτον τον οχι και τοσο σοφο περιορισμο του "η φωτογραφική να είναι canon (κάθετη σε αυτό, χωρίς λόγο)"...σε βαζεις ισως σε δυσκολη θεση οντως " χωρις λογο " 😉.... ετσι μειωνεις τα περιθωρια να βρεις αξιολογοτερο σετ κοντα ισοσ στα λεφτα που λες( για μενα ειναι ουτως η αλλως λιγα), απο αλλες εταιριες Νικον κ.λ.π.

Οχι να κοβουμε μονοι μας τα φτερα μας...δεν λεει!

     Αντίθετα με εποικοδομητική διάθεση , το βρίσκω πιο χρήσιμο από την ατέρμονη αναζήτηση ποιά μπορεί και ποιά δεν μπορεί ........ κλπ ...... συμφωνώ με την επιλογή σε Canon ......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και 800d και 850d δες σαν επιλογες,

Μιας και ανεφερεσ mpb κλπ site τέτοια, νομίζω αυτές που είπαμε τις Canon (200d, 250d, 800d, 850d, 100d, 750d) τις βρίσκεις από αγγελίες εδώ στα χρήματα σου.

 

 

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 250d στα 400 φαίνεται πραγματικά καλή περίπτωση. Αλλά ή θα πάρω από το mpb ή από ιδιώτη στη θεσσαλονίκη ώστε να μπορέσω να την ελέξγω (όσο μπορώ τουλάχιστον).

Αυτά τα "σφραγισμένα" με φοβίζουν λίγο. Φαίνεται ξεκάθαρα ότι το κουτί τουλάχιστον έχει ανοιχτεί. Οπότε δεν ξέρω τι σημαίνει το σφραγισμένο. Kαι δεν έχουν και reviews οι χρήστες. 

Αυτή τη στιγμή σκέφτομαι μήπως πάρω όντως μία 100d (όπως πρότεινε ο babisskg) που ναι μεν είναι κατώτερη αλλά μήπως θα το καταλάβω στο επίπεδο που είμαι; Και άν σε κανένα χρόνο ασχολούμαι ακόμα, έχω βελτιωθεί και θέλω κατι καλύτερο, την πουλάω και παίρνω μία καλύτερη. (Τουλάχιστον σε περίπτωση που δεν βγάζω τόσες φωτογραφίες δεν θα κλαίω τα λεφτά μου)

Στο market place βρήκα αυτή, που ναι μεν είναι σε πολύ καλή κατασταση, αλλά κάνει 350. Πολλά δεν είναι; Γύρω στα 200 θα θεωρούσα μια λογική τιμή γι αυτή τη φωτογραφική.  https://www.facebook.com/marketplace/item/311102867705404/?ref=search&referral_code=null&referral_story_type=post&tracking=browse_serp%3Ac28bf768-1f6b-4c71-9820-d1c2cd2397a4

 Και άλλη μία που ναι μεν είναι ακριβότερη αλλά την έχει κατεβάσει από τα 870! Οπότε σίγουρα είναι πολύ καλή ευκαιρία! 😄

image.png.1c1f33866fefd7b570e6603ecde8cdf2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, madi10 είπε

Η 250d στα 400 φαίνεται πραγματικά καλή περίπτωση. Αλλά ή θα πάρω από το mpb ή από ιδιώτη στη θεσσαλονίκη ώστε να μπορέσω να την ελέξγω (όσο μπορώ τουλάχιστον).

Αυτά τα "σφραγισμένα" με φοβίζουν λίγο. Φαίνεται ξεκάθαρα ότι το κουτί τουλάχιστον έχει ανοιχτεί. Οπότε δεν ξέρω τι σημαίνει το σφραγισμένο. Kαι δεν έχουν και reviews οι χρήστες. 

Αυτή τη στιγμή σκέφτομαι μήπως πάρω όντως μία 100d (όπως πρότεινε ο babisskg) που ναι μεν είναι κατώτερη αλλά μήπως θα το καταλάβω στο επίπεδο που είμαι; Και άν σε κανένα χρόνο ασχολούμαι ακόμα, έχω βελτιωθεί και θέλω κατι καλύτερο, την πουλάω και παίρνω μία καλύτερη. (Τουλάχιστον σε περίπτωση που δεν βγάζω τόσες φωτογραφίες δεν θα κλαίω τα λεφτά μου)

Στο market place βρήκα αυτή, που ναι μεν είναι σε πολύ καλή κατασταση, αλλά κάνει 350. Πολλά δεν είναι; Γύρω στα 200 θα θεωρούσα μια λογική τιμή γι αυτή τη φωτογραφική.  https://www.facebook.com/marketplace/item/311102867705404/?ref=search&referral_code=null&referral_story_type=post&tracking=browse_serp%3Ac28bf768-1f6b-4c71-9820-d1c2cd2397a4

 Και άλλη μία που ναι μεν είναι ακριβότερη αλλά την έχει κατεβάσει από τα 870! Οπότε σίγουρα είναι πολύ καλή ευκαιρία! 😄

image.png.1c1f33866fefd7b570e6603ecde8cdf2.png

Σκέψου πάντως και την πρόταση του @highpriest παραπάνω. Είναι επαγγελματικό σώμα ανώτερη σε όλα τα επίπεδα. Σίγουρα πιο ογκώδης και σίγουρα ακριβότεροι φακοί (αναλόγως και τι θα πάρεις) όμως το αρχικό κόστος θα είναι περίπου ίδιο και σε περίπτωση που κάποια στιγμή τα παρατήσεις λογικά δε θα χάσεις πολλά χρήματα από μεταπώληση σε σχέση με τα πιο ερασιτεχνικά μοντέλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FF Canon 5D ii σε good condition -> Ας αρχίσουμε από τα βασικα. Τι σημαίνει το Full Frame; :D 
Used Canon EOS 5D Mark II | MPB -> Γι αυτήν πρόκειτε; 
Για φακό θα ήθελα πάντως 18-55mm γιατί πιστεύω ότι δεν ξέρω τι θέλω και με έναν 50άρη θα τα παρατήσω πιο εύκολα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...