Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένης dslr


madi10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, madi10 είπε

Η 250d στα 400 φαίνεται πραγματικά καλή περίπτωση. Αλλά ή θα πάρω από το mpb ή από ιδιώτη στη θεσσαλονίκη ώστε να μπορέσω να την ελέξγω (όσο μπορώ τουλάχιστον).

Αυτά τα "σφραγισμένα" με φοβίζουν λίγο. Φαίνεται ξεκάθαρα ότι το κουτί τουλάχιστον έχει ανοιχτεί. Οπότε δεν ξέρω τι σημαίνει το σφραγισμένο. Kαι δεν έχουν και reviews οι χρήστες. 

Αυτή τη στιγμή σκέφτομαι μήπως πάρω όντως μία 100d (όπως πρότεινε ο babisskg) που ναι μεν είναι κατώτερη αλλά μήπως θα το καταλάβω στο επίπεδο που είμαι; Και άν σε κανένα χρόνο ασχολούμαι ακόμα, έχω βελτιωθεί και θέλω κατι καλύτερο, την πουλάω και παίρνω μία καλύτερη. (Τουλάχιστον σε περίπτωση που δεν βγάζω τόσες φωτογραφίες δεν θα κλαίω τα λεφτά μου)

Στο market place βρήκα αυτή, που ναι μεν είναι σε πολύ καλή κατασταση, αλλά κάνει 350. Πολλά δεν είναι; Γύρω στα 200 θα θεωρούσα μια λογική τιμή γι αυτή τη φωτογραφική.  https://www.facebook.com/marketplace/item/311102867705404/?ref=search&referral_code=null&referral_story_type=post&tracking=browse_serp%3Ac28bf768-1f6b-4c71-9820-d1c2cd2397a4

 Και άλλη μία που ναι μεν είναι ακριβότερη αλλά την έχει κατεβάσει από τα 870! Οπότε σίγουρα είναι πολύ καλή ευκαιρία! 😄

image.png.1c1f33866fefd7b570e6603ecde8cdf2.png

      Όχι ......... θα στείλω μήνυμα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πόσο all purpose είναι αυτοι σε συγκριση με έναν 18-55mm
Γιατί το θέμα είναι να ασχοληθώ και να ανακαλύψω τι μου αρέσει. Με 50άρι ή 100άρι τι βγάζουν κυρίως; 
Εγώ θα ήθελα κυρίως να βγάζω φωτογραφίες έντομα και φυτά. Ο κατοστάρης γι αυτά μάλλον θα ταν καλός; Αλλά μετά χάνω άλλες δυνατότητες. 
Δεν έχω ιδέα όπως καταλαβαίνεται . Οπότε αν με αυτά που λέτε μπορείτε να εξηγείτε και τι κάνει ή τι διαφορά έχει με κάτι άλλο θα ήμουν ευγνωμων! :) To f 1.8 πως θα με βοηθήσει ας πουμε?

Υ.Γ. Πάντως 2 πράγματα είχα αποφασίσει, μάρκα και φακό. Προσπαθείτε να μου τα αλλάξετε κι αυτά! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες να μαθεις φωτογραφια πρεπει να πλησιασεις εσυ το θεμα και οχι να το φερνεις κοντα σου, να αλλαζεις γωνιες, καδρα κτλ κτλ γενικα την συνθεση και πολλα αλλα. 

η φωτογραφια είναι φως, οσο μικροτερη τιμη στο διαφραγμα τοσο μεγαλύτερο ανοιγμα τοσο μεγαλυτερο εύρος συνθηκων φωτογράφησης  και παιχνίδι με το εύρος εστιασης της φωτογραφίας 

εαν δεν σαρεσει αυτο μην αγορασεις τιποτα αλλο θα το παρατησεις.

ξεκινα με φτηνο εξοπλισμο μεταχειρισμένο μετά δεν έχει όριο.

αν δεις οτι σαρεσει μετα αποφασίζεις οικοσυστημα και αγοράζεις φακους, τα σωματα ειναι για να αλλαζουν οι φακοι κανουν ολη την διαφορα, αυτους πρεπει να τους αγοράζεις με προσοχή αλλιως θα πετας λεφτα εκει που δεν πρειπει. Εαν δεν εχεις θέμα χρηματων αγοραζεις οτι σαρεσει και αποφασιζεις μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, madi10 είπε

Πόσο all purpose είναι αυτοι σε συγκριση με έναν 18-55mm
Γιατί το θέμα είναι να ασχοληθώ και να ανακαλύψω τι μου αρέσει. Με 50άρι ή 100άρι τι βγάζουν κυρίως; 
Εγώ θα ήθελα κυρίως να βγάζω φωτογραφίες έντομα και φυτά. Ο κατοστάρης γι αυτά μάλλον θα ταν καλός; Αλλά μετά χάνω άλλες δυνατότητες. 
Δεν έχω ιδέα όπως καταλαβαίνεται . Οπότε αν με αυτά που λέτε μπορείτε να εξηγείτε και τι κάνει ή τι διαφορά έχει με κάτι άλλο θα ήμουν ευγνωμων! :) To f 1.8 πως θα με βοηθήσει ας πουμε?

Υ.Γ. Πάντως 2 πράγματα είχα αποφασίσει, μάρκα και φακό. Προσπαθείτε να μου τα αλλάξετε κι αυτά! :D

     Μία Canon με έναν κιτ φακό 18 - 55 και είσαι μιά χαρά . Θα βρεθεί μία σε χαμηλή τιμή , ώστε να γίνει ένα απλό ξεκίνημα .

    Τα υπόλοιπα έπονται !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο τσιμπημένη (φαίνεται προσεγμενη) αλλά λέει και Θεσσαλονίκη και έχει και 2 θετικές αξιολογήσεις (κάτι είναι και αυτό) 

 

 

Αν σκεφτείς και Νικον, η πολύ δυνατη 5500 με 18-55 εδώ με φουλ αξιολογήσεις ο πωλητής: 

 

 

Τρομερή ποιότητα εικόνας η 5500. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια σας! 

Αγόρασα μια 800d τελικά όπως πρότεινε να κοιτάξω ο stratigos24. Με γεια μου λοιπόν! 😄

Επίσης κατάλαβα ότι δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να ελέγξω αν όλα πάνε καλά με την φωτογραφική. Οπότε θα δούμε 😅

Ότι έξτρα συμβουλές έχετε για την αρχή, δεκτές! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, madi10 είπε

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια σας! 

Αγόρασα μια 800d τελικά όπως πρότεινε να κοιτάξω ο stratigos24. Με γεια μου λοιπόν! 😄

Επίσης κατάλαβα ότι δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να ελέγξω αν όλα πάνε καλά με την φωτογραφική. Οπότε θα δούμε 😅

Ότι έξτρα συμβουλές έχετε για την αρχή, δεκτές! 

    Το user manual ....... παραμάσχαλα ............. 🤣🤣🤣 ....... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, madi10 είπε

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια σας! 

Αγόρασα μια 800d τελικά όπως πρότεινε να κοιτάξω ο stratigos24. Με γεια μου λοιπόν! 😄

Επίσης κατάλαβα ότι δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να ελέγξω αν όλα πάνε καλά με την φωτογραφική. Οπότε θα δούμε 😅

Ότι έξτρα συμβουλές έχετε για την αρχή, δεκτές! 

Δυνατη επιλογή! Μεγεια και Καλορίζικη! Αγαπημένη μηχανή νομίζω του φίλου @Cntrl+X

Σου παραθέτω μερικά δείγματα της μηχανής με τον 18-55: 

Drops and waves in sunset rays In the Rain Forest II Winter sunset Another waterfall/rapids shot from the walk towards Banagher Dam. Still getting used to my new Canon 800D but learning something every time I go out. 52069835598_67603c9db0_b.jpg

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, madi10 είπε

Αγόρασα μια 800d τελικά όπως πρότεινε να κοιτάξω ο stratigos24. Με γεια μου λοιπόν! 😄

Καλοκλίκωτη!

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Δυνατη επιλογή! Μεγεια και Καλορίζικη! Αγαπημένη μηχανή νομίζω του φίλου @Cntrl+X

Δε την έχω ο ίδιος αλλά η σύντροφος, ο αδερφός μου (μεταξύ άλλων Canon που έχει) και δύο γνωστοί ακόμα. Η σύντροφος την πήρε με φακό 18-135 USM σε τιμή χώμα, κάτι παραπάνω από 500 ευρώ. Για την ιστορία, ο USM τοποθετήθηκε από σπόντα: δεν είχαν τον STM που έλεγαν στην προσφορά και της είπαν "δυστυχώς δεν έχουμε τον STM, αν θέλετε μπορούμε να σας βάλουμε τον USM στην ίδια τιμή". Σχεδόν λυπημένη τότε εκείνη με πήρε τηλέφωνο (ευτυχώς!!!) και μου είπε, δυστυχώς δεν έχουν τον STM, τι να κάνω; Λέω, πάρε τον USM χτες!

Παίζει να είναι η πιο VFM κάμερα που υπάρχει για φωτογραφίες. Όλοι οι παραπάνω ευχαριστημένοι, δεν αντιμετώπισαν ποτέ κατασκευαστικό πρόβλημα. Φυσικά δε χάνω την ευκαιρία να παίζω κι εγώ με αυτή την κάμερα αλλά απλώς αγαπώ τις Nikon περισσότερο 🙂.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

απλώς αγαπώ τις Nikon περισσότερο 🙂

 

 

Ευτυχώς υπάρχεις και εσυ να αναφέρεις μια συμπάθεια σε Nikon γιατί μας έχουνε τρελάνει με την Canon και με τα m4/3 συστήματα στο forum τελευταία.. :P 

Γενικά για τις 800d και 850d σε φωτογραφική απόδοση μου έχουν αφήσει καλή εντύπωση από δείγματα που χαζεύω κατά καιρούς. 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ευτυχώς υπάρχεις και εσυ να αναφέρεις μια συμπάθεια σε Nikon γιατί μας έχουνε τρελάνει με την Canon και με τα m4/3 συστήματα στο forum τελευταία..

Είναι φοβερό όμως. Όλος ο πλανήτης οπαδιλίκι στο γιαπωνέζικο πρωτάθλημα.

19 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Γενικά για τις 800d και 850d σε φωτογραφική απόδοση μου έχουν αφήσει καλή εντύπωση από δείγματα που χαζεύω κατά καιρούς.

Η 850D έχει μια μεγάλη (για τα δικά μου γούστα) αναβάθμιση. Ο πίσω πολυεπιλογέας πλέον είναι ροδέλα (αντί χωριστά κουμπάκια που αν έχεις το μάτι στο viewfinder έψαχνες να τα βρεις) που σημαίνει ότι μπορεί (υποθέτω δηλαδή ότι αυτό κάνει, όπως π.χ. η 80D και 6D κλπ) να αναλάβει έλεγχο ρύθμισης διαφράγματος (αντί να πατάς το A+/- και τη μπροστινή ροδέλα ταυτόχρονα). Απλά ήταν αρκετά ακριβότερη από την 800D.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ευτυχώς υπάρχεις και εσυ να αναφέρεις μια συμπάθεια σε Nikon γιατί μας έχουνε τρελάνει με την Canon και με τα m4/3 συστήματα στο forum τελευταία.. :P 

Γενικά για τις 800d και 850d σε φωτογραφική απόδοση μου έχουν αφήσει καλή εντύπωση από δείγματα που χαζεύω κατά καιρούς. 

       Κανείς δεν εμποδίζει κανέναν να ασχοληθεί με ότι του αρέσει περισσότερο σε επίπεδο hardware ........ φυσικά υπάρχουν ακόμη οι εξαιρετικές 20D , 30D αλλά και άλλες εκδοχές άλλων κατασκευαστών ....... δεν αργεί η ώρα όπου θα αρχίσουν και πάλι τα κανάλια ενημέρωσης να αρχίσουν το τροπάριο σχετικά με το πόσο καλές ήταν οι DSLR ......... σίγουρα θα βρεθούν και περιπτώσεις που θα " εξηγούν " γιατί ξαναγύρισαν " στις DSLR ......... 

      

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Δυνατη επιλογή! Μεγεια και Καλορίζικη! Αγαπημένη μηχανή νομίζω του φίλου @Cntrl+X

Σου παραθέτω μερικά δείγματα της μηχανής με τον 18-55: 

Drops and waves in sunset rays In the Rain Forest II Winter sunset Another waterfall/rapids shot from the walk towards Banagher Dam. Still getting used to my new Canon 800D but learning something every time I go out. 52069835598_67603c9db0_b.jpg

 

Ουαουυυ! Καταπληκτικές! 

Να μην ανεβάσω τις πρώτες μου προσπαθειες καλύτερα 😅

Η πρώτη, αν είχε φίλτρο, θα μπορούσε να τις γλιτώσει αυτές τις αντανακλάσεις χωρίς να χάσει κάτι; 

Η αλήθεια πίστευα ότι δεν θα μπορούσα να βγάλω αυτήν την κίνηση με αυτή τη φωτογραφική και φακό αλλά απ ότι φαίνεται θέλει απλά πολύ διάβασμα και εξάσκηση 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...