Προς το περιεχόμενο

Net metering - Ταυτοχρονισμός


G-pal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, επειδή πλέον στις μέρες μας η ηλεκτρική ενέργεια έχει γίνει πολύ κοστοβορα και εγώ έχω κάνει αιτήσεις κτλ για να βάλω φωτοβολταϊκό σύστημα net metering.

Έχω όμως μια σπορεία αφού δεν έχω συνδεθεί ακόμα και δεν το έχει δει στην πράξη. 

 

Σύμφωνα με το ίντερνετ όταν παράγω αμέσως μπορώ να καταναλώνω ρεύμα χωρίς να εμπλέκεται η η ΔΕΗ και αν δεν φτάνει θα μου "συμπληρώνει" ρεύμα η ΔΕΗ. Με αυτόν τον τρόπο θα γλυτώνω χρεώσεις μεταφοράς ηλεκτρικής ενέργειας. 

Όμως σε κουβέντα μου πολλοί μου λένε ότι αυτό δεν γίνεται. Ότι το ρεύμα που παράγω θα πηγαίνει αμέσως στη ΔΕΗ και θα παίρνω εγώ ρεύμα από το  δίκτυο. 

Ξέρει κανείς τι ισχύει ?

 

Γιατί πχ το μεσημέρι που θα παράγω φουλ θα με συμφέρει να βάζω πλυντήρια κτλ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, G-pal είπε

Καλησπερα, επειδή πλέον στις μέρες μας η ηλεκτρική ενέργεια έχει γίνει πολύ κοστοβορα και εγώ έχω κάνει αιτήσεις κτλ για να βάλω φωτοβολταϊκό σύστημα net metering.

Έχω όμως μια σπορεία αφού δεν έχω συνδεθεί ακόμα και δεν το έχει δει στην πράξη. 

 

Σύμφωνα με το ίντερνετ όταν παράγω αμέσως μπορώ να καταναλώνω ρεύμα χωρίς να εμπλέκεται η η ΔΕΗ και αν δεν φτάνει θα μου "συμπληρώνει" ρεύμα η ΔΕΗ. Με αυτόν τον τρόπο θα γλυτώνω χρεώσεις μεταφοράς ηλεκτρικής ενέργειας. 

Όμως σε κουβέντα μου πολλοί μου λένε ότι αυτό δεν γίνεται. Ότι το ρεύμα που παράγω θα πηγαίνει αμέσως στη ΔΕΗ και θα παίρνω εγώ ρεύμα από το  δίκτυο. 

Ξέρει κανείς τι ισχύει ?

 

Γιατί πχ το μεσημέρι που θα παράγω φουλ θα με συμφέρει να βάζω πλυντήρια κτλ. 

 

Σε συμφερει να εχεις ταυτοχρονισμο. Δεν υπαρχει κατι που μπορεις να κανεις αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ενέργεια που παράγεις από το Φ/Β "συμψηφίζεται" με αυτήν που καταναλώνεις.

Ανάλογα με τη διαφορά δίνεις ή παίρνεις ενέργεια από το δίκτυο.

π.χ. αν παράγεις 4kva αλλά οι καταναλώσεις σου είναι 6kva, παίρνεις 2kva από το δίκτυο. 

Στην αντίστροφη περίπτωση δίνεις στο δίκτυο 2kva.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω πως γίνεται ο συμψηφισμός, αυτά με τις τριετίες κτλ κτλ. Απλά σε όλα αυτά αν η παραγόμενη παει αμέσως στη ΔΕΗ και τραβάω μόνο από το δίκτυο τότε θα με χρεώνουν και μεταφορά. 

Το θέμα είναι αν υπάρχει όντως ο ταυτοχρονισμος, οπότε εκεί καταναλώνω ότι μπορώ τη μέρα που θα παράγω κιόλας και γλυτώνω και τα έξοδα μεταφοράς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, G-pal είπε

Ξέρω πως γίνεται ο συμψηφισμός, αυτά με τις τριετίες κτλ κτλ. Απλά σε όλα αυτά αν η παραγόμενη παει αμέσως στη ΔΕΗ και τραβάω μόνο από το δίκτυο τότε θα με χρεώνουν και μεταφορά. 

Το θέμα είναι αν υπάρχει όντως ο ταυτοχρονισμος, οπότε εκεί καταναλώνω ότι μπορώ τη μέρα που θα παράγω κιόλας και γλυτώνω και τα έξοδα μεταφοράς. 

Η ενέργεια που παράγεις και ταυτόχρονα καταναλώνεις ΔΕΝ πάει στην ΔΕΗ, δεν χρεώνεσαι "μεταφορικά" για αυτή, καταγράφεται όμως και πληρώνεις κανονικά και για αυτή ΥΚΩ. Με λίγα λόγια ΥΚΩ πληρώνεις για όλες τις KWh που κατανάλωσες, ενώ "μεταφορικά" χρεώνεσαι μόνο για όσες έχεις πάρει από το δίκτυο.

Ελπίζω να το κατάλαβες τώρα.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Η ενέργεια που παράγεις και ταυτόχρονα καταναλώνεις ΔΕΝ πάει στην ΔΕΗ, δεν χρεώνεσαι "μεταφορικά" για αυτή, καταγράφεται όμως και πληρώνεις κανονικά και για αυτή ΥΚΩ. Με λίγα λόγια ΥΚΩ πληρώνεις για όλες τις KWh που κατανάλωσες, ενώ "μεταφορικά" χρεώνεσαι μόνο για όσες έχεις πάρει από το δίκτυο.

Ελπίζω να το κατάλαβες τώρα.

Ευχαριστώ ναι αυτό προσπαθώ να καταλάβω. 

Μπορώ να καταναλώνω άμεσα ότι παράγω. Γιατί σε συζητήσεις γενικά με διάφορους μου λένε ότι δεν γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Εχεις υπόψιν σου πόσο στοιχίζει ενα σοβαρό τέτοιο σύστημα ;

Πρέπει να δεις καταναλώσεις και να υπολογίσεις τι μέγεθος φωτοβολταϊκών χρειάζεσαι. Θέλει μελέτη γενικά. 

Μπορείς να πάρεις μια πρώτη γεύση βέβαια ψάχνοντας στο ίντερνετ σε σελίδες που βάζεις την κατανάλωση σου και σου προτείνουν μέγεθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, G-pal είπε

Πρέπει να δεις καταναλώσεις και να υπολογίσεις τι μέγεθος φωτοβολταϊκών χρειάζεσαι. Θέλει μελέτη γενικά. 

Μπορείς να πάρεις μια πρώτη γεύση βέβαια ψάχνοντας στο ίντερνετ σε σελίδες που βάζεις την κατανάλωση σου και σου προτείνουν μέγεθος. 

Εγω τα ξερω εσενα ρωταω, το εχεις ψάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο ΤζόσουαΣ.

Γενικά θα πρέπει να "χρησιμοποιείς" τις ενεργοβόρες συσκευές σου, κατα το μεσημέρι που παράγει μαξ το φ/β σου, ωστε να κερδίζεις απ'το ταυτοχρονισμό!

Είναι ουσιαστικά λογιστική η τακτοποίηση, "παντα" ειναι ονλαιν η ΔΕΗ.

Αλλιως πας σε σύστημα με μπαταρίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 hour ago, kanesaxo said:

Σωστός ο ΤζόσουαΣ.

Γενικά θα πρέπει να "χρησιμοποιείς" τις ενεργοβόρες συσκευές σου, κατα το μεσημέρι που παράγει μαξ το φ/β σου, ωστε να κερδίζεις απ'το ταυτοχρονισμό!

Είναι ουσιαστικά λογιστική η τακτοποίηση, "παντα" ειναι ονλαιν η ΔΕΗ.

Αλλιως πας σε σύστημα με μπαταρίες...

Σε αυτό το σύστημα δηλαδή που λέει ο φίλος, όσο βγάζεις ενέργεια δίνεις δίνεις δίνεις στη ΔΕΗ μέχρι πχ να ανοίξεις τον φούρνο, που αρχίζεις να καταναλώνεις πχ ότι βγαίνει εκεινη την ώρα από τον ήλιο.

Αρα το βράδυ τραβάς από την ΔΕΗ μόνιμα..;

Καλή φάση, δεν έχεις και μπαταρίες άρα το κόστος θα είναι πιο χαμηλό.

Για 400kw τον μήνα έχουμε κάποιο σύστημα και περίπου κόστος; Έστω κάποια σελίδα ώστε να ξεκινήσω να διαβάζω και να το ψάξω περισσότερο γιατί με ενδιαφέρει;

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από Swimmer21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

Σωστός ο ΤζόσουαΣ.

Γενικά θα πρέπει να "χρησιμοποιείς" τις ενεργοβόρες συσκευές σου, κατα το μεσημέρι που παράγει μαξ το φ/β σου, ωστε να κερδίζεις απ'το ταυτοχρονισμό!

Είναι ουσιαστικά λογιστική η τακτοποίηση, "παντα" ειναι ονλαιν η ΔΕΗ.

Αλλιως πας σε σύστημα με μπαταρίες...

Η καταμέτρηση κάθε πότε γίνεται ? Πχ τώρα βάζω εγώ την μέτρηση κάθε μήνα. Τώρα με τον μετρητή με την sim θα αλλάξει αυτό ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, G-pal είπε

Η καταμέτρηση κάθε πότε γίνεται ? Πχ τώρα βάζω εγώ την μέτρηση κάθε μήνα. Τώρα με τον μετρητή με την sim θα αλλάξει αυτό ? 

δε σε νοιαζει η καταμετρηση. Αυτά γίνονται αυτόματα.

Σε νοιαζει μόνον ο ταυτοχρονισμός. (καλά δεν ειναι κια πανάκεια, μη τρελαθείς να τα αναβεις ολα τοτε που παράγεις πολύ). Απλά για να γλυτώσεις οτι μπορεις απ'τις εξτρα χρεωσεις.

14 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

 

Σε αυτό το σύστημα δηλαδή που λέει ο φίλος, όσο βγάζεις ενέργεια δίνεις δίνεις δίνεις στη ΔΕΗ μέχρι πχ να ανοίξεις τον φούρνο, που αρχίζεις να καταναλώνεις πχ ότι βγαίνει εκεινη την ώρα από τον ήλιο.

Αρα το βράδυ τραβάς από την ΔΕΗ μόνιμα..;

Καλή φάση, δεν έχεις και μπαταρίες άρα το κόστος θα είναι πιο χαμηλό.

Για 400kw τον μήνα έχουμε κάποιο σύστημα και περίπου κόστος; Έστω κάποια σελίδα ώστε να ξεκινήσω να διαβάζω και να το ψάξω περισσότερο γιατί με ενδιαφέρει;

Ευχαριστώ 

Αυτή ειναι η φιλοσοφία του συστήματος. Παράγω 4000 κιλοβατώρες το χρονο, καταναλώνω 3900 πχ. Ο ταυτοχρονισμός, εξηγήθηκε τι ειναι. Δεν ειναι εύκολο να τον πετύχεις και δεν ειναι και αυτοσκοπός στη τελική.

Το νόημα ειναι να παράγεις απλά λιγο περισσότερο απ'οσο καταναλώνεις! Ο μηχανικος που θα σου υπολογίσει, γνωρίζει. (εχει να κανει με προσανατολισμο, περιοχή, απομείωση απόδοσης πανελς κτλ).

ΧΩΡΙΣ να ειμαι του χώρου, 400kw το μήνα, σημαίνει 4800 το έτος. Αρκετά μπακάλικα θα χρειστείς γύρω στο 4ρι παρά Φ/Β, 

Καλύτερα ομως να περιμένεις κάποιον εμπειρότερο ή σίγουρα τον μηχανικό που θα επιλέξεις.

Υ.Γ. εγω σιγουρα θα βαλω αρκετά μεγαλύτερο, γιατι σκέφτομαι για αντλία, οπότε ας το κανω απο τώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...