Προς το περιεχόμενο

Net metering - Ταυτοχρονισμός


G-pal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, christos_uoa είπε

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ίσως στα ερωτήματα μου και κυρίως το δεύτερο να μην έγινα κατανοητός. Σε κάθε περίπτωση οι απορίες μου δημιουργήθηκαν από εδώ

https://deddie.gr/media/3485/συχνές-ερωτήσεις-απαντήσεις-για-την-εφαρμογή-ενεργειακού-συμψηφισμού-από-αυτοπαραγωγούς-αναθεώρηση-31052019.pdf

και με βάση αλλά και περιγράφοντας την πραγματική μου κατάσταση δηλαδή το γεγονός ότι το ρολόι μου είναι 50 μέτρα μακριά από το σπίτι και το καλώδιο έρχεται υπογείως μέχρι το σπίτι μου όπου εμφανίζεται για ένα μέτρο όπως φαίνεται στην φωτογραφία, τελικά μίλησα με ΔΕΔΔΗΕ γιατί θα μου έκανε τελείως κουλό να πρέπει να κάνω αίτηση μεταφοράς ρολογιού και φυσικά να βάλω και καινούργια κολώνα αφού είμαι πάνω από 30 μέτρα. Η επίσημη απάντηση της ΔΕΔΔΗΕ είναι η εξής:

Είμαι η περίπτωση του σχήματος α) σχέδιο 2 στο παραπάνω pdf. Το ρολόι παραγωγής μπορεί να μπει στο σπίτι μου πάνω στον τοίχο και να συνδεθεί είτε στο κουτί διακλάδωσης που φαίνεται στην φώτο είτε πιο πριν στο υπέργειο του ενός μέτρου, κάνοντας νέα διακλάδωση. ΔΕΝ χρειάζεται νέο καλώδιο σύνδεσης μεταξύ της μαύρης κουκίδας (διακλάδωση) σχήματος α) στο σχέδιο 2 του παραπάνω Pdf και ρολογιού ΔΕΔΔΗΕ. Άρα στο ρολόι της ΔΕΔΔΗΕ δεν επιστρέφω νέο καλώδιο. Το ίδιο καλώδιο που έρχεται το ρεύμα από το ρολόι ΔΕΔΔΗΕ σε εμένα το ίδιο θα χρησιμοποιηθεί κάνοντας διακλάδωση μεταξύ ρολογιού ΔΕΔΗΕ και Πίνακά μου για να παίρνει την παραγωγή μου.

Οπότε υλοποιώ κανονικά.

 

Καλησπέρα, δεν κάνει τίποτα. Το σχήμα α) στο σχέδιο 2 στο παραπάνω pdf παραείναι απλοποιημένο, παρόλα αυτά είναι ξεκάθαρο ότι ο μετρητής ΔΕΔΔΗΕ δεν συνδέεται με κανένα τρόπο με τον μετρητή παραγωγής, δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτηκες κάτι τέτοιο. Κάθε ένας μετρητής από αυτούς δεν κάνει τίποτα άλλο από το να μετράει και να καταγράφει την ενέργεια που περνάει από κάποιο συγκεκριμένο σημείο.

Όσο για το άλλο που ρώτησες, νομίζω πως με τον ΔΕΔΔΗΕ που μίλησες είτε δεν κατάλαβαν σωστά την ερώτηση σου, είτε δεν κατάλαβες εσύ σωστά την απάντηση τους. Σύμφωνα με το επίσημο τεχνικό εγχειρίδιο που παρέθεσα παραπάνω ο μετρητής παραγωγής μπαίνει ακριβώς δίπλα στον μετρητή ΔΕΔΔΗΕ, και όχι 50 μέτρα μακριά όπως θα σε βόλευε.

Επίσης γιατί σκέφτηκες πως ίσως θα έπρεπε να κάνεις αίτηση μεταφοράς ρολογιού και να βάλεις καινούργια κολώνα? Σύμφωνα με την περιγραφή σου ο μετρητής ΔΕΔΔΗΕ είναι στη σωστή θέση, γιατί θα έπρεπε να μετακινηθεί ενώ το ζητούμενο είναι να μπει δίπλα του ο μετρητής αυτοπαραγωγής?

Εκτός και αν εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά.

Σε όσες διατάξεις έχω δει πάντως (όχι πως έχω δει και τόσες πολλές, αλλά λέμε) οι μετρητές, το κουτί διακλάδωσης κτλ είναι όλα μαζί το ένα δίπλα στο άλλο.

version_18_4_0_image7.jpg

Θα σου πρότεινα πριν υλοποιήσεις οτιδήποτε να ζητήσεις αυτοψία από τον ΔΕΔΔΗΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο μετρητης παραγωγης μπαινει οπου θελεις, απλα τον τοποθετει/σφραγιζει ο ΔΕΔΔΗΕ. Αν θυμαμαι καλα μπορουσα να προμηθευτω και μετρητη εμποριου (οχι δηλαδη μετρητη του ΔΕΔΔΗΕ) αλλα πριν μπει επρεπε να τον ελεγξει ο ΔΕΔΔΗΕ. Ο μετρητης ειναι ιδιοκτησια μου μεν, αλλα ειμαι υποχρεωμενος να παρεχω προσβαση στον ΔΕΔΔΗΕ να τον ελεγξει οποτε ζητηθει. Εμενα ειναι τοποθετημενος μαζι με τις υπολοιπες μηχανικες εγκαταστασεις, σε χωρο διπλα στο υπογειο γκαραζ.

Απο εκει φευγουν τα καλωδια (ενα τριφασικο σετ καλωδιων) που καταληγουν στον "κανονικο" μετρητη δεδδηε, που ειναι (προφανως) τοποθετημενος στα ορια του οικοπεδου, προσβασιμος ανα πασα στιγμη απο τον ΔΕΔΔΗΕ οπως θεωρητικα τουλαχιστον πρεπει να ειναι ολοι οι μετρητες. Απο κει μετραει τι ενεργεια μπαινει/τι βγαινει.

Αυτα σε εγκατασταση 4ετιας, αν εντω μεταξυ αλλαξε κατι δε ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Ο μετρητης ειναι ιδιοκτησια μου μεν, αλλα ειμαι υποχρεωμενος να παρεχω προσβαση στον ΔΕΔΔΗΕ να τον ελεγξει οποτε ζητηθει.

Πρέπει να είναι προσβάσιμος μόνο για έλεγχο, και όχι για καταμέτρηση? Ο ΔΕΔΔΗΕ όταν έρχεται κάθε τετράμηνο για καταμέτρηση μετράει μόνο τον δικό του μετρητή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fredd0 είπε

τον δικο μου τον μετραει 1 φορα το χρονο. Χτυπαει κουδουνι, μπαινει κλπ.

Να σε ρωτησω κατι αν ξέρεις, η παροχή η κανονική απο τον μετρητή μεχρι το σπίτι είναι πχ 3χ10 συν το νυχτερινό, χωρις φ/β.

Οταν βαλεις το σύστημα χρειάζεται να κατεβάσεις και κάποια άλλα καλώδια ή επαρκούν αυτα που ήδη υπάρχουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Να σε ρωτησω κατι αν ξέρεις, η παροχή η κανονική απο τον μετρητή μεχρι το σπίτι είναι πχ 3χ10 συν το νυχτερινό, χωρις φ/β.

Οταν βαλεις το σύστημα χρειάζεται να κατεβάσεις και κάποια άλλα καλώδια ή επαρκούν αυτα που ήδη υπάρχουν 

Σαν διατομή δεν αλλάζεις καλώδια, αλλά και το Φ/Β σαν ισχύ πρέπει να είναι 1Φ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Weiss είπε

Σαν διατομή δεν αλλάζεις καλώδια, αλλά και το Φ/Β σαν ισχύ πρέπει να είναι 1Φ

Αρα δεν επεμβαίνεις στην υπάρχουσα παροχή.

Σορρυ αυτο το τελευταίο με την ισχυ δεν το κατάλαβα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις μονοφασικη παροχη (3x10 καλωδιο αρα 35Α ασφαλεια) θα βγαλεις και μονοφασικο φβ (αρα μαξ 8Kw ποσα βγαινει)

αν εχεις τριφασικη νο2 (5x10 καλωδιο, 3x35 ασφαλεια) μπορεις να βγαλεις τριφασικο φβ μεχρι 20kw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, fredd0 είπε

αν εχεις μονοφασικη παροχη (3x10 καλωδιο αρα 35Α ασφαλεια) θα βγαλεις και μονοφασικο φβ (αρα μαξ 8Kw ποσα βγαινει)

αν εχεις τριφασικη νο2 (5x10 καλωδιο, 3x35 ασφαλεια) μπορεις να βγαλεις τριφασικο φβ μεχρι 20kw

Οκ καταλαβα το Φ ηταν οι φασεις😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Καλησπέρα, δεν κάνει τίποτα. Το σχήμα α) στο σχέδιο 2 στο παραπάνω pdf παραείναι απλοποιημένο, παρόλα αυτά είναι ξεκάθαρο ότι ο μετρητής ΔΕΔΔΗΕ δεν συνδέεται με κανένα τρόπο με τον μετρητή παραγωγής, δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτηκες κάτι τέτοιο. Κάθε ένας μετρητής από αυτούς δεν κάνει τίποτα άλλο από το να μετράει και να καταγράφει την ενέργεια που περνάει από κάποιο συγκεκριμένο σημείο.

Επειδή είμαι άσχετος με τα ηλεκτρολογικά δεν γνώριζα ότι ένα καλώδιο παράλληλα μπορεί να μεταφέρει ρεύμα και προς τις δύο κατευθύνσεις. Μιλώντας με τη ΔΕΔΔΗΕ κατάλαβα ότι αυτό είναι δυνατό, δηλαδή το καλώδιο που έρχεται από το ρολόι της ΔΕΔΔΗΕ προς το σπίτι μου για να μου δώσει ρεύμα το ίδιο χρησιμοποιείται για να ρίξω το ρεύμα που παράγω στο δίκτυο της ΔΕΔΔΗΕ.

 

6 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Όσο για το άλλο που ρώτησες, νομίζω πως με τον ΔΕΔΔΗΕ που μίλησες είτε δεν κατάλαβαν σωστά την ερώτηση σου, είτε δεν κατάλαβες εσύ σωστά την απάντηση τους. Σύμφωνα με το επίσημο τεχνικό εγχειρίδιο που παρέθεσα παραπάνω ο μετρητής παραγωγής μπαίνει ακριβώς δίπλα στον μετρητή ΔΕΔΔΗΕ, και όχι 50 μέτρα μακριά όπως θα σε βόλευε.

Επίσης γιατί σκέφτηκες πως ίσως θα έπρεπε να κάνεις αίτηση μεταφοράς ρολογιού και να βάλεις καινούργια κολώνα? Σύμφωνα με την περιγραφή σου ο μετρητής ΔΕΔΔΗΕ είναι στη σωστή θέση, γιατί θα έπρεπε να μετακινηθεί ενώ το ζητούμενο είναι να μπει δίπλα του ο μετρητής αυτοπαραγωγής?

Εκτός και αν εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά.

Νομίζω το περιέγραψα καλά στη ΔΕΔΔΗΕ και τους έκανα την εξής ερώτηση. "Είμαι υποχρεωμένος το ρολόι του παραγωγού που θα βάλω εγώ να τοποθετηθεί δίπλα από της ΔΕΔΔΗΕ? Είμαι 50 μέτρα μακριά από το ρολόι της ΔΕΔΔΗΕ, δεν υπάρχει χώρος εκεί, και αδύνατον να πάω καλώδιο μέχρι εκεί." Και μου απάντησαν ρητά όχι μπορεί το ρολόι να μπει στο σπίτι μου μακριά από το ρολόι της ΔΕΔΔΗΕ. Τους ενημέρωσα ότι όπου και να το βάλω εξωτερικά στον τοίχο έχουν πρόσβαση να μετρήσουν δεν είναι περιφραγμένο και μου απάντησαν ΟΚ μπορεί να μπει και θα συνδεθεί κάνοντας διακλάδωση στο σημείο που έδειξα σε φώτο του προηγούμενου ποστ μου. 

Το πρόβλημα αν έπρεπε να μπει το ρολόι του ΦΒ δίπλα στο ρολόι της ΔΕΔΔΗΕ και δεδομένου ότι αυτό είναι μακριά, υπήρχε θέμα πως θα πήγαινε το καλώδιο από το inverter μέχρι το ρολόι του ΦΒ (σε περίπτωση που το Inverter είναι στην εγκατάσταση) ή αν και το inverter ήταν μαζί με το ρολόι το ΦΒ δίπλα στον πίνακα της ΔΕΔΔΗΕ όπως στην δική σου φώτο, τότε πως θα πηγενα (50 μέτρα εναέρια) από την έξοδο του ΦΒ μέχρι του πίνακες.

Δηλαδή αν υλοποιήσω όπως στην δική σου φώτο, το καλώδιο που λες "από ηλιακά πάνελ στο δώμα" εγώ είμαι σε ευθεία οριζόντια απόσταση 50 μέτρα το δώμα μου, +9 μέτρα υψομετρική διαφορά, και παρεμβάλλονται και δύο σπίτια. Οπότε δεν γίνεται επουδενί εναέρια ούτε υπογείως γιατί πρέπει να σπάσουμε δρόμους κτλ. Θα έπρεπε να μεταφέρω το ρολόι της ΔΕΔΔΗΕ με νέα κολώνα δίπλα στο σπίτι μου.

Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά το εγχειρίδιο που επισύναψες βασίζεται σε παλιότερη νομοθεσία με αναθεώρηση το 2016 ενώ έχει βγει καινούργια ΥΑ το 2019 και στο οποίο βασίζεται το εγχειρίδιο που επισύναψα. 

Σε κάθε περίπτωση θα έρθει για επισκόπηση η ΔΕΔΔΗΕ πριν μου στείλει προσφορά για υπογραφή. Αυτό που είπανε από ΔΕΔΔΗΕ.

6 ώρες πριν, fredd0 είπε

Ο μετρητης παραγωγης μπαινει οπου θελεις, απλα τον τοποθετει/σφραγιζει ο ΔΕΔΔΗΕ. Αν θυμαμαι καλα μπορουσα να προμηθευτω και μετρητη εμποριου (οχι δηλαδη μετρητη του ΔΕΔΔΗΕ) αλλα πριν μπει επρεπε να τον ελεγξει ο ΔΕΔΔΗΕ. Ο μετρητης ειναι ιδιοκτησια μου μεν, αλλα ειμαι υποχρεωμενος να παρεχω προσβαση στον ΔΕΔΔΗΕ να τον ελεγξει οποτε ζητηθει. Εμενα ειναι τοποθετημενος μαζι με τις υπολοιπες μηχανικες εγκαταστασεις, σε χωρο διπλα στο υπογειο γκαραζ.

Απο εκει φευγουν τα καλωδια (ενα τριφασικο σετ καλωδιων) που καταληγουν στον "κανονικο" μετρητη δεδδηε, που ειναι (προφανως) τοποθετημενος στα ορια του οικοπεδου, προσβασιμος ανα πασα στιγμη απο τον ΔΕΔΔΗΕ οπως θεωρητικα τουλαχιστον πρεπει να ειναι ολοι οι μετρητες. Απο κει μετραει τι ενεργεια μπαινει/τι βγαινει.

Αυτα σε εγκατασταση 4ετιας, αν εντω μεταξυ αλλαξε κατι δε ξερω.

Ακριβώς όπως μου τα είπανε και εμένα. Επίσης ο μετρητής που θα βάλω είναι από την εγκεκριμένη λίστα της ΔΕΔΔΗΕ οπότε θα αποσταλεί στα εργαστήρια στην Αθήνα, θα σφραγιστεί και θα επιστραφεί. ΑΝ έβαζα κάποιον μη πιστοποιημένο θα έπρεπε να κάνουν και πιστοποίηση και αυτό σημαίνει κανα 2μηνο καθυστέρηση

Να σημειώσω ότι όλες οι συνομιλίες μου έγιναν με διευθυντή της ΔΕΔΔΗΕ (Τοπικό ΒΟΚ) με ονοματεπώνυμο και όχι ανώνυμα με κάποιον σε τηλεφωνικό κέντρο.

Edit: Σε κάθε περίπτωση θα ενημερώσω για οποιαδήποτε εξέλιξη και φυσικά σε περίπτωση επιτυχούς υλοποίησης θα ενημερώσω με περισσότερες πληροφορίες για τους ενδιαφερόμενους

 

Επεξ/σία από christos_uoa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, christos_uoa είπε

Επειδή είμαι άσχετος με τα ηλεκτρολογικά δεν γνώριζα ότι ένα καλώδιο παράλληλα μπορεί να μεταφέρει ρεύμα και προς τις δύο κατευθύνσεις. Μιλώντας με τη ΔΕΔΔΗΕ κατάλαβα ότι αυτό είναι δυνατό, δηλαδή το καλώδιο που έρχεται από το ρολόι της ΔΕΔΔΗΕ προς το σπίτι μου για να μου δώσει ρεύμα το ίδιο χρησιμοποιείται για να ρίξω το ρεύμα που παράγω στο δίκτυο της ΔΕΔΔΗΕ.

Όμως άλλο είχες γράψει πριν, και συγκεκριμένα ότι το σχέδιο του ΔΕΔΔΗΕ ήταν αυτό που σου δημιούργησε την απορία αν χρειάζεται νέο καλώδιο από τον μετρητή παραγωγής έως τον μετρητή ΔΕΔΔΗΕ, και όχι η - λανθασμένη προφανώς - εντύπωση ότι τα καλώδια μπορούν να μεταφέρουν ρεύμα προς μόνο μια κατεύθυνση. Δεν έχει σημασία πάντως, ξεκαθαρίστηκε, δεν χρειάζεται νέο καλώδιο από τον έναν μετρητή στον άλλον.

42 λεπτά πριν, christos_uoa είπε

Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά το εγχειρίδιο που επισύναψες βασίζεται σε παλιότερη νομοθεσία με αναθεώρηση το 2016 ενώ έχει βγει καινούργια ΥΑ το 2019 και στο οποίο βασίζεται το εγχειρίδιο που επισύναψα. 

Όχι ακριβώς, αυτό που επισύναψα εγώ όντως είναι εγχειρίδιο, αλλά αυτό που επισύναψες εσύ είναι απλά μια λίστα με συχνές ερωτήσεις και τις απαντήσεις τους. Και από μια γρήγορη ματιά που έριξα και στο ερωτηματολόγιο αυτό αλλά και στην ίδια την ΥΑ του 2019 δεν είδα αναφορά στο που ακριβώς προβλέπεται να τοποθετηθεί ο μετρητής παραγωγής, συνεπώς συνεχίζει να ισχύει κανονικά αυτό που λέει στο εγχειρίδιο του 2016 (με τη δική μου λογική πάντα).

53 λεπτά πριν, christos_uoa είπε

Σε κάθε περίπτωση θα έρθει για επισκόπηση η ΔΕΔΔΗΕ πριν μου στείλει προσφορά για υπογραφή. Αυτό που είπανε από ΔΕΔΔΗΕ.

Αυτό όμως θα γίνει αφου ολοκληρώσεις τις εργασίες, εγώ θα πρόκεινα να ζητήσεις να έρθουν για αυτοψία πριν ξεκινήσεις τις εργασίες ώστε να έχουν ξεκαθαριστεί τέτοιες "λεπτομέρειες".

Αυτή είναι η δική μου άποψη, αν θες την ακολουθείς, αλλιώς την αγνοείς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οδηγία λέει ότι ο νέος μετρητής πρέπει να τοποθετηθεί ακριβώς δίπλα ή πλησίον του υφιστάμενου.

Τώρα το πως ερμηνεύεται το πλησίον είναι άλλο θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης η οδηγία στην ίδια πρόταση λέει κατά λέξη ότι τοποθετείται "σε σημείο ελεύθερα και αυτοδυνάμως προσβάσιμο" το οποίο δεν μπορεί να ερμηνευτεί αλλιώς, ο φίλος παραπάνω όμως έγραψε πως πριν 4 χρόνια πήρε άδεια παρόλο που το έχει σε σημείο μη προσβάσιμο, φαντάζομαι πως εάν αυτός που είχε κάνει την αυτοψία ήταν τυπικός δεν θα έδινε έγκριση.

"2. Χώρος εγκατάστασης μετρητικής διάταξης παραγωγής - Κριτήρια επιλογής

Η μετρητική διάταξη παραγωγής (Μετρητής 1) εγκαθίσταται σε χώρο ασφαλή, κατά κανόνα ακριβώς δίπλα ή πλησίον του Μετρητή 2 και σε σημείο ελεύθερα και αυτοδυνάμως προσβάσιμο από το τεχνικό προσωπικό του ΔΕΔΔΗΕ."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη δική μου περίπτωση ο προτεινόμενος χώρος είναι προσβάσιμος. Επίσης στις οδηγίες αναφέρεται:

".Στις περιπτώσεις που ο Μετρητής 2 έχει ενταχθεί ή πρόκειται να ενταχθεί στην τηλεμέτρηση είναι δυνατή η εγκατάσταση της μετρητικής διάταξης παραγωγής σε απόσταση από το μετρητή του ΔΕΔΔΗΕ, υπό την προϋπόθεση ότι εξασφαλίζεται η προσβασιμότητα στο χώρο για το τεχνικό προσωπικό του ΔΕΔΔΗΕ, όποτε απαιτείται."

Ο δικός μου μετρητής 2 (μετρητής ΔΕΔΔΗΕ) πρόκειτε να ενταχθεί στην τηλεμέτρηση, δεδομένου ότι είμαι σε πιλοτική περιοχή που θα εφαρμοστεί η τηλεμέτρηση 

 

 

Επεξ/σία από christos_uoa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...