Προς το περιεχόμενο

PROGRAMMER SALARY


baddigood25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, baddigood25 είπε

Πόσα βγάζεις ένας senior manager programmer στην Ελλάδα περίπου και

Ποσα βγάζει ένας senior manager σε μια τράπεζα

Έλα ντε...

Έχεις κανένα γνωστό να μας δείξει το Ε1 του να μάθουμε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ολα εξαρτουμενα απο το δικο σου skillset και την εταιρια που εισαι.

Προσωπικα δουλευω στο τομεα του devops και ειμαι στα 2κ(1900+tickets). Οι software engineers μας βγαζουν απο 1400 ως 2200 στην εταιρια που ειμαι και ο manager του τμηματος μου βγαζει 2400. 

Στη προηγουμενη εταιρια που ημουν system administrator σε linux περιβαλλοντα ημουν στα 1300 μετα απο 5 ετια εκει και οι devs βγαζαν απο 700 ως 1400 ο lead.

Στις περισσοτερες startups γενικα δυσκολα να πας πανω απο τα 1400 εκτος αν εισαι μαθηματικος και ασχολεισαι με AI(γνωριζω μαθηματικο που βγαζει 5κ/μηνα).

Οι τραπεζες δεν νομιζω οτι θα πληρωνουν καλα σε σχεση με αλλες εταιριες, απο κοσμο που γνωριζω και εχει δουλεψει σε γνωστες Ελληνικες τραπεζες, αλλα μπορει να κανω και φουλ λαθος και απλα να ηταν οι θεσεις/τμηματα τετοια.

Επισης μωλις ειδα οτι αναφερεσαι σε ενα τιτλο που δεν ξερω καν αν υπαρχει αλλα θα δεχτω οτι εννοεις κατι σε software lead architect, senior software engineer η γενικα manager of software department.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και ο @sancroth εξαρτάται τρελά από το skillset που έχεις καθώς και την εταιρία. Ένας senior dev στην Ελλάδα μπορεί άνετα να βγάζει από 2Κ έως και πάρα πολύ περισσότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά σαν medior software engineer είμαι στα 2Κ, σινιορ και με μια αύξηση που έρχεται πας άνετα 2.500. Αλλά αν δεν το τρέξεις από μόνο σου μην περιμένεις πολλά. Οι τράπεζες άντε να σε πληρώνουν τα μισά 

Επεξ/σία από ventic139
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, έτσι όπως είναι η αγορά πλεον δεν υπάρχει ταβάνι. Πχ EULisa δίνει 500 ευρώ τη μέρα σε senior dev (εννοείται full remote). Και πάλι δεν μπορεί να βρει κόσμο (if you know, you know) . 

Σε ελληνικές εταιρείες δεν παίζουν πολλά χρήματα. Πχ Σκρουτζ οι μισθοί είναι μέτριοι προς κακοί. Αλλά σε ελληνικά branches ξένων εταιρειών (Sword, ΝΤΤ, NetCompany,  Oracle, Beat κλπ κλπ) μπορεις σαν senior να χτυπήσεις 2400-2800 καθαρά. Υπολόγιζε γύρω στα 600 - 800 ευρώ πάνω (καθαρά παντα) για μανατζερς . 

Και φυσικά εξαρτάται και από τις ικανότητές σου.  Εαν πιστεύουν ότι αξίζεις παραπάνω, θα σου δώσουν παραπάνω. Είτε η εταιρεία σου, είτε οι δίπλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, filip123go είπε

Βασικά, έτσι όπως είναι η αγορά πλεον δεν υπάρχει ταβάνι. Πχ EULisa δίνει 500 ευρώ τη μέρα σε senior dev (εννοείται full remote). Και πάλι δεν μπορεί να βρει κόσμο (if you know, you know) . 

Σε ελληνικές εταιρείες δεν παίζουν πολλά χρήματα. Πχ Σκρουτζ οι μισθοί είναι μέτριοι προς κακοί. Αλλά σε ελληνικά branches ξένων εταιρειών (Sword, ΝΤΤ, NetCompany,  Oracle, Beat κλπ κλπ) μπορεις σαν senior να χτυπήσεις 2400-2800 καθαρά. Υπολόγιζε γύρω στα 600 - 800 ευρώ πάνω (καθαρά παντα) για μανατζερς . 

Και φυσικά εξαρτάται και από τις ικανότητές σου.  Εαν πιστεύουν ότι αξίζεις παραπάνω, θα σου δώσουν παραπάνω. Είτε η εταιρεία σου, είτε οι δίπλα. 

Εχεις καποιο λινκ για τις θεσεις στη EULisa?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, archer100 είπε

Εχεις καποιο λινκ για τις θεσεις στη EULisa?

https://www.eulisa.europa.eu/JobOpportunities/Pages/Vacancies.aspx

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2022 στις 1:12 ΜΜ, Strategos είπε

Δεν ξέρω για developer αλλά για administrator από όσο γνωρίζω καθαρά από 1000 εως 1700 και για manager έως 2500.

Για system admin επειδη ειμαι στην αναζητηση στην ελλαδα δεν εχει λεφτα..Μονο σε μικρες εταιριες που ζητανε κοσμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...